Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 28-07-10, 00:11   #46
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Oficial: Noul BMW M5 vine cu un V8 Twin Turbo sub capota!

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
Daca si pe acesta il limiteaza la penibilul cliseu 250kmph atunci poa sa-i dea si 1000cai ca mai bine prefer un 530i E39. Nu inteleg teoria asta sucita: faci o masina sport cu jdecai si o limitezi ca pe "dizelu'" 535d si ramai cu argumentul penibil....pai acceleratia frate .....??? De parca daca izdesti in ceva la 240kmph mai si traiesti sau nu razi 1km in fatza....
"German manufacturers initially started the "gentlemen's agreement", electronically limiting their vehicles to a top speed of 250 kilometres per hour (155 mph), since such high speeds are more likely on the Autobahn"

Oricum se poate scoate, la toti producatori, cel putin la amg, pentru suma respectiva care o cer pentru delimitare include si cursuri pe circuit & lectii speciale etc.
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 28-07-10, 09:39   #47
mitza mtb
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,849
Member of:
[4Rally]
Default Re: Oficial: Noul BMW M5 vine cu un V8 Twin Turbo sub capota!

La top gear daca nu ma insel , am vazut ca la vechiul M5 ( E60 ) limitarea se poate scoate din computerul de bord , ori am inteles eu gresit.. va rog corectati-ma.
mitza mtb is offline   Reply With Quote
Old 28-07-10, 15:31   #48
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Oficial: Noul BMW M5 vine cu un V8 Twin Turbo sub capota!

Quote:
Originally Posted by mitza mtb View Post
La top gear daca nu ma insel , am vazut ca la vechiul M5 ( E60 ) limitarea se poate scoate din computerul de bord , ori am inteles eu gresit.. va rog corectati-ma.
erau programele pentru motor P400 P500 P500+
unele modele pentru test vin fara limitarei au mers si cu 290
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 28-07-10, 15:34   #49
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Oficial: Noul BMW M5 vine cu un V8 Twin Turbo sub capota!

ce naiba ne trebuie limitarea scoasa?dasca depasesti pragul de 250 esti carnat ambulant deja. risti la un hop sa-ti iei zborul. nu degeaba au inpusa regula asta cu 250 km/h. daca vreti peste 5 ani sa nu mai fie m5-uri pe strada obligatii pe constructori sa scoaa limitarea. si o sa vedem doar in muzee pt unii romani ar fi buna limitarea la 90 nici macar la 120
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 28-07-10, 19:25   #50
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Oficial: Noul BMW M5 vine cu un V8 Twin Turbo sub capota!

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
ce naiba ne trebuie limitarea scoasa?dasca depasesti pragul de 250 esti carnat ambulant deja. risti la un hop sa-ti iei zborul. nu degeaba au inpusa regula asta cu 250 km/h. daca vreti peste 5 ani sa nu mai fie m5-uri pe strada obligatii pe constructori sa scoaa limitarea. si o sa vedem doar in muzee pt unii romani ar fi buna limitarea la 90 nici macar la 120
Daca esti prost mori si la 150kmph, pt asta nu stiu v-o masina care prinde mai mult sa fie limitata la valoarea asta a vitezei. Nu e vb, ca probabil nu o sa depasesti niciodata 250kmph, dar e vb de principiu.....e ca si cum ar limita o masina de F1 la 300.....bineinteles dupa enshpele mii de limitari pe care le are pana acuma de la admisia de aer pana la turatia maxima!
Totusi pt ca se produc intr-o tara unde exista Autobahn cu zone de no speed limit cred ca ar fi penibil sa te depaseasca intr-o astfel de zona o motocicleta de 2000E precum un FZR1000 ca a meu, tu fiind intr-o masina de peste 50miiE.... Daca vrei sa ramana limitarea, prefect de-acord si asa, da atunci nu ai nevoie de un motor mai mare de 3000cmc si 250Cp, si sa fie limitata prin lege puterea si capacitatea cilindrica la aceasta valoare(oricum la noi e tot mai cu succes limitarea asta prin impozit)

Last edited by Gixer; 28-07-10 at 19:28.
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 28-07-10, 19:32   #51
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Oficial: Noul BMW M5 vine cu un V8 Twin Turbo sub capota!

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
alo nenea cu 1000 de euro ii scoti limitarea
Pai dupa ce sa ii mai trebuiasca limitarea mai ales ca se poate scoate asa ieftin raportat la cat e masina??! .......n-au de lucru
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 28-07-10, 20:33   #52
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Oficial: Noul BMW M5 vine cu un V8 Twin Turbo sub capota!

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
Pai dupa ce sa ii mai trebuiasca limitarea mai ales ca se poate scoate asa ieftin raportat la cat e masina??! .......n-au de lucru
exista o intelegere intre producatori germani sa limiteze toate masinile la 250km/h din motive de securitate..
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 28-07-10, 21:18   #53
Kolegosu'

Stage 5
 
Kolegosu''s Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,009
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Oficial: Noul BMW M5 vine cu un V8 Twin Turbo sub capota!

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
exista o intelegere intre producatori germani sa limiteze toate masinile la 250km/h din motive de securitate..
Cum si la moto exista limitarea la 300 km/h, pentru cele care pot depasi aceasta viteza...

On topic : Deci ne vom lua adio de la sunetul demential scos de acel V10??
__________________
Kolegosu' is offline   Reply With Quote
Old 28-07-10, 21:38   #54
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Oficial: Noul BMW M5 vine cu un V8 Twin Turbo sub capota!

Cel mai probabil, noul BMW M5 va avea 578 CP!
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 28-07-10, 22:01   #55
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Oficial: Noul BMW M5 vine cu un V8 Twin Turbo sub capota!

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
exista o intelegere intre producatori germani sa limiteze toate masinile la 250km/h din motive de securitate..
Asta e cel mai penibil si ipocrit argument din cate am auzit vreodata......e ca si cum ai zice: din motive de securitate pt a se juca de-a indienii, copiilor li se vor da macete cu lama ascutita in lungime de maxim 25cm.......

Last edited by Gixer; 28-07-10 at 22:04.
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 28-07-10, 22:54   #56
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Oficial: Noul BMW M5 vine cu un V8 Twin Turbo sub capota!

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
Pai dupa ce sa ii mai trebuiasca limitarea mai ales ca se poate scoate asa ieftin raportat la cat e masina??! .......n-au de lucru
Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
Asta e cel mai penibil si ipocrit argument din cate am auzit vreodata......e ca si cum ai zice: din motive de securitate pt a se juca de-a indienii, copiilor li se vor da macete cu lama ascutita in lungime de maxim 25cm.......
Asta pentru ca, in 1988, constructorii germani s-au pus la masa tratativelor si au stabilit un Gentlemen Agreement legat de faptul ca masinile sport care vor fi construite de acestia sa fie autolimitate la 250 km/h. Decizia a fost luata pe criterii legate de siguranta, capitol la care producatorii nu se descurcau prea bine acum aproape 20 de ani.
In 1988, cei mai importanti producatori de masini germane au ajuns la un acord in urma caruia toate modelele care ieseau de pe linia de fabricatie erau nevoite sa fie limitate tehnic la o viteza maxima de 250 km/h. Motivul: amenintarile guvernului german, care sustinea atunci ca nesfarsita competitie dintre producatori pentru producerea unor modele din ce in ce mai rapide ar putea sa duca la stabilirea unor limite de viteza pe Autobahn. Porsche este singurul constructor care nu a aderat la intelegerea germanilor, producatorul de supercaruri sportive nefiind ingradit din acest punct de vedere in ultimii ani.

Chiar daca restul modelelor din gama Audi vor continua sa aiba viteza maxima limitata, regula nescrisa dintre producatorii germani tinde sa cada rapusa de R8. Un purtator de cuvant al constructorului din Ingolstadt a afirmat ca “este absolut imposibil sa cenzurezi un supercar ca R8”.

Primii care au incercat o astfel de “evadare” au fost cei de la BMW, care au oferit clientilor interesati modele ca M5 si M6, care ajung la 305 km/h, fara sisteme de limitare a vitezei. Singurul impediment era insa un curs de conducere pe care BMW il organiza si pe care clientii erau nevoiti sa il treaca inainte de a primi cheile masinii comandate. Mercedes a continuat pe aceeasi linie, oferind optional, fara teste si examene obligatorii, modelele grupate sub sigla AMG cu viteze maxime intre 275 si 300 de km/h.

Evident, cei doi producatori nu recunosc faptul ca motivul oficial al incalcarii pactului este o competitie umar la umar pentru o viteza maxima cat mai inalta cu putinta. De altfel, Audi, Mercedes si BMW au inceput de ceva vreme sa ofere tacit in lista de pachete optionale si scoaterea limitarii care vizeaza viteza maxima, acest lucru efectuandu-se uneori doar verbal, la cererea expresa a clientului in momentul cumpararii efective a masinii
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 29-07-10, 22:00   #57
mitza mtb
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,849
Member of:
[4Rally]
Default Re: Oficial: Noul BMW M5 vine cu un V8 Twin Turbo sub capota!

Da , haideti sa ne punem 2000 de cai pe masini , sa prindem 800 la ora , si sa murim ca prostii .. viata e frumoasa , lafel ca si viteza .. dar cand te urci intr-o asemenea masina si ai in gand sa depasesti 250km/h deja aprinde-ti o lumanare pe bord si spovedestete inainte.. NU merita , doar pe circuit .. in oras .. batraneste ca tot acolo ajungi
mitza mtb is offline   Reply With Quote
Old 30-07-10, 10:19   #58
Claw166

Stage 5
 
Claw166's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 609
Member of:
[Suzuki]
Default Re: Oficial: Noul BMW M5 vine cu un V8 Twin Turbo sub capota!

totusi cred ca M5 nu este o masina pentru orice cocalar neexperimentat , si totusi este o masina pe care si-o permit oameni cu ceva in cap ... asa ca nu cred ca scoaterea limitarii ar fi un lucru atat de grav ...
Claw166 is offline   Reply With Quote
Old 30-07-10, 21:44   #59
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Oficial: Noul BMW M5 vine cu un V8 Twin Turbo sub capota!

Quote:
Originally Posted by Claw166 View Post
totusi cred ca M5 nu este o masina pentru orice cocalar neexperimentat , si totusi este o masina pe care si-o permit oameni cu ceva in cap ... asa ca nu cred ca scoaterea limitarii ar fi un lucru atat de grav ...
tocmai azi am vazut un pusti cu un m3 care nu sunt sigur ca avea macar 18. si alerga ca nebunu prin oras. sa ca..... teribilismul multora ucide
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 31-07-10, 15:10   #60
C63 AMG

Stage 5
 
C63 AMG's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 803
Default Re: Oficial: Noul BMW M5 vine cu un V8 Twin Turbo sub capota!

Quote:
Originally Posted by boy_wonder View Post
Cel mai probabil, noul BMW M5 va avea 578 CP!
degeaba daca nu e aspirat..
C63 AMG is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -