Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 06-12-10, 13:53   #31
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: corsa vs golf

Omule, intra pe mobile.de si vezi acolo ce preturi sunt la acelas an de fabricatie, la 4 usi, la diesel sau ce vrei tu. Da tu ce crezi ca dupa 6 ani pretul de nou se egalizeaza la masini daca diferenta e de 3 ori mai mare. Si am si vorbit la trecut, ca "era". Eu nu am innebunit sa compar aceste 2 masini, pentru ca nu au nici o treaba una cu alta.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 06-12-10, 14:06   #32
Andrei M

Stage 5
 
Andrei M's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,419
Default Re: corsa vs golf

Quote:
Originally Posted by iulian2476 View Post
Omule, intra pe mobile.de si vezi acolo ce preturi sunt la acelas an de fabricatie, la 4 usi, la diesel sau ce vrei tu. Da tu ce crezi ca dupa 6 ani pretul de nou se egalizeaza la masini daca diferenta e de 3 ori mai mare. Si am si vorbit la trecut, ca "era". Eu nu am innebunit sa compar aceste 2 masini, pentru ca nu au nici o treaba una cu alta.
Degeaba stau si scriu aici...daca te uitai tu mai intai pe mobile.de si pe orice alt site vedeai ca aceste 2 masini au preturi apropiate,intradevar golfurile cu motorizare diesel sunt mai scumpe,dar aici era vorba de motorizarile pe benzina(la golf)...oricum golful 4 si corsa c nu prea se pot compara!
Andrei M is offline   Reply With Quote
Old 06-12-10, 14:23   #33
Vatty

Stage 3
 
Vatty's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 108
Member of:
[VW]
Default Re: corsa vs golf

interesanta rafuiala asta....stati calmi oameni buni ca eu m-am lamurit :P


...si iulian2476, Andrei M se referea la golf din 2001 si corsa din 2004 ca sunt apropiate ca pret,dupa cum am precizat si eu in primul mesaj.am dreptate Andrei M?
...si intradevar eu cred ca G4 2001 si corsa 2004 sunt apropiate ca pret
__________________
Volkswagen Golf. One of the greatest pleasures you can have.

Last edited by Vatty; 06-12-10 at 14:49.
Vatty is offline   Reply With Quote
Old 06-12-10, 14:51   #34
Andrei M

Stage 5
 
Andrei M's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,419
Default Re: corsa vs golf

Quote:
Originally Posted by Vatty View Post
interesanta rafuiala asta....stati calmi oameni buni ca eu m-am lamurit :P


...si iulian2476, Andrei M se referea la golf din 2001 si corsa din 2004 ca sunt apropiate ca pret,dupa cum am precizat si eu in primul mesaj.am dreptate Andrei M?
...si intradevar eu cred ca G4 2001 si corsa 2004 sunt apropiate ca pret
Exact!
Andrei M is offline   Reply With Quote
Old 07-12-10, 01:53   #35
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: corsa vs golf

@Vatty

Poate daca il iei dezmembrat, sau fara motor.....

Last edited by iulian2476; 07-12-10 at 01:56.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 07-12-10, 02:12   #36
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: corsa vs golf

Quote:
Originally Posted by iulian2476 View Post
La 1,82 esti scund. La corsa totul mic si zgarcit: roti, portbagaj, faruri, motor, tot, e o puscarie de masina. E de dama.
priveste partea pozitiva a lucrurilor

in corsa nu intra apa
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 07-12-10, 08:13   #37
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: corsa vs golf

In primu astea doua nu sunt de comparat... mai degraba Corsa vs Polo, sau Golf vs Vectra/Astra! Dar, referitor strict la ce a spus colegul... @iulian, masinile sunt apropiate ca pret! Iar daca vorbim de pretul masinii noi, nu stiu de unde ai scos 7000 euro la Corsa, nici Loganu nu costa atat Mai documenteaza-te, sincer! Unchiul meu are Corsa C in 4 usi, si mi se pare destul de ok. Intr-adevar, e mai mica decat Golful, dar nici nu poti sa zici ca Golful e limuzina pe langa Corsa... Ca si dotari poate e mai sarac Opelu, dar daca avea si el ceva in plus ajungea la pretul Golfului, deci nu va mai certati atat! Apropo, 1.82 nu e tocmai mic... nu e nici mare, dar nici mic... Deja daca avea 1.85-1.90 isi lua BMW sau ceva mult mai incapator, ca nici in Golf nu mi-e rusine...

PS: tare aia cu apa
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 07-12-10, 15:00   #38
Vatty

Stage 3
 
Vatty's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 108
Member of:
[VW]
Default Re: corsa vs golf

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
PS: tare aia cu apa
nu e tare e chiar trist)...sunt bucuros ca la mine nu ploua.........inca)))
Vatty is offline   Reply With Quote
Old 07-12-10, 17:03   #39
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: corsa vs golf

Quote:
Originally Posted by Vatty View Post
nu e tare e chiar trist)...sunt bucuros ca la mine nu ploua.........inca)))
ce mai conteaza

macar ii poti spune vecinului cu opel astra 1.7 dti ca ai vw iar rudelor cu logan ca ai masina nemteascaaaa domneeee, nu jucarie, adica e vw, adica....pff mi-am pierdut si cuvintele... (totusi daca vrei replici de laudat, vezi posturile iulian6742 , stie el ce zice, ca a schimbat multe masini la viata lui, golful fiind a 2-a masina dupa dacie, el a zis-o, nu sunt ironic).

asa ca lasati dracu opelurile, ori ne luam masina nemteasca ori nu ne mai luam.

De ce crezi ca noul passat vine cu umbrela incorporata in usile din fata? Stiu cei de la vw de ce le pun acolo, peste 5-10 ani cand se invechesc nu sti niciodata cand ai nevoie de ele.

PS: Acum multi ani, cand doar ce aparuse golful 4, un prieten din italia isi cumparase unul aproape nou, cu putini km, 1.6 mpi si ii intra apa pe la usa din stanga spate cand mergea la spalatorie. Masina era chiar tipla, nu a fost lovita, si a costat si destul....in fine, detalii.

Last edited by ~ EWN ~; 07-12-10 at 17:07.
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 07-12-10, 17:07   #40
Andrei M

Stage 5
 
Andrei M's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,419
Default Re: corsa vs golf

Quote:
Originally Posted by ~ EWN ~ View Post
ce mai conteaza

macar ii poti spune vecinului cu opel astra 1.7 dti ca ai vw iar rudelor cu logan ca ai masina nemteascaaaa domneeee, nu jucarie, adica e vw, adica....pff mi-am pierdut si cuvintele... (totusi daca vrei replici de laudat, vezi posturile iulian6742 , stie el ce zice, ca a schimbat multe masini la viata lui, golful fiind a 2-a masina dupa dacie (el a zis-o, nu sunt ironic).

asa ca lasati dracu opelurile, ori ne luam masina nemteasca ori nu ne mai luam.

De ce crezi ca noul passat vine cu umbrela incorporata in usile din fata? Stiu cei de la vw de ce le pun acolo, peste 5-10 ani cand se invechesc nu sti niciodata cand ai nevoie de ele.
probabil de asta si stie asa bine preturile....plus ca omul isi lauda masina/marca pe care o detine si nu e "nebun" sa o compare cu opel corsa,de asta tot a scris aici..
Andrei M is offline   Reply With Quote
Old 07-12-10, 17:26   #41
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: corsa vs golf

@Andrei

oricum am mai multa experienta ca tine indiferent de cate masini am avut. Tu momentan esti pusti si la inceput in domeniul asta asa ca mai lasa ironiile ieftine, ca oricat ai da-o tu si altii cu Cosa ca ar fi mai mult decat este tot Corsa e si nu mai mult. Te pomenesti ca oi fi avut tu vreo 10 masini pana acuma.

PS: Iar Golful din avatar e luat de mine, cu bani stransi in multi ani. Tu la 19 ani nu cred ca ti-ai luat masina din stransura ta, o ai poate de la parinti sau de la firma. Iar daca ar fi a ta si te-ai fi respectat ca baietas nu ti-ai fi luat o masina de mosi cu care nu poti sa incepi nimic.

Last edited by iulian2476; 07-12-10 at 17:41.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 07-12-10, 17:37   #42
Andrei M

Stage 5
 
Andrei M's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,419
Default Re: corsa vs golf

Quote:
Originally Posted by iulian2476 View Post
@Andrei

oricum am mai multa experienta ca tine indiferent de cate masini am avut. Tu momentan esti pusti si la inceput in domeniul asta asa ca mai lasa ironiile ieftine, ca oricat ai da-o tu si altii cu Cosa ca ar fi mai mult decat este tot Corsa e si nu mai mult. Te pomenesti ca oi fi avut tu vreo 10 masini pana acuma.

Experienta?chiar daca ai mai multa experienta asa cum zici tu...ce conteaza?atata timp cat tu nu stii preturile si ma pui pe mine sa ma uit pe site-uri...am inteles ca tu ai golf si esti foarte multumit de el...dar asta nu inseamna ca de acum opel corsa nu e buna de nimic...nu stiu cat ai mers tu cu un opel corsa sa spui ca stai inghesuit ...am mai spus si repet,opel corsa nu se compara cu golf 4 si intradevar e mica,dar destul de incapatoare
Andrei M is offline   Reply With Quote
Old 07-12-10, 17:48   #43
Andrei M

Stage 5
 
Andrei M's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,419
Default Re: corsa vs golf

Quote:
Originally Posted by iulian2476 View Post
@Andrei

oricum am mai multa experienta ca tine indiferent de cate masini am avut. Tu momentan esti pusti si la inceput in domeniul asta asa ca mai lasa ironiile ieftine, ca oricat ai da-o tu si altii cu Cosa ca ar fi mai mult decat este tot Corsa e si nu mai mult. Te pomenesti ca oi fi avut tu vreo 10 masini pana acuma.

PS: Iar Golful din avatar e luat de mine, cu bani stransi in multi ani. Tu la 19 ani nu cred ca ti-ai luat masina din stransura ta, o ai poate la parinti sau de la firma. Iar daca ar fi a ta si te-ai fi respectat ca baietas nu ti-ai fi luat o masina de mosi cu care nu poti sa incepi nimic.
Acum e masina de mosi?nu mai e de dama?
Eu nu stiu ce aveti cu astia care au masini de la parinti!?!ti-e cumva ciuda ca tie nu ti-a luat mama ta sau tatal tau?nu ma intereseaza ca ai strans tu bani sa-ti iei golf si nu te intereseaza ca eu o am de la parinti...aici era vorba de o comparatie...nu de la cine ai masina,nu cum ai luat-o,nu de experienta si tot ce zici tu acolo..

Defapt ce zici tu acolo nu are nicio legatura cu acest topic,acum ma ataci fara rost...ca sa arati ca la varsta ta stii mai multe.
Andrei M is offline   Reply With Quote
Old 09-01-11, 15:03   #44
sek00
Renault Driver

Stage 5
 
sek00's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 338
Member of:
[RENAULT]
Default Re: corsa vs golf

GOLf..
sek00 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -