Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 19-06-06, 11:22   #31
BLinKY

Stage 5
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 564
Default Re: Dacia logan 16 v

Quote:
Originally Posted by neXus
Am auzit ceva de Logan diesel de 80 de cai? Asta chiar mi-ar placea.
la ce capacitate cilindrica 2.0L?
BLinKY is offline  
Old 19-06-06, 18:09   #32
Evil Yuri

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 869
Default Re: Dacia logan 16 v

Pe Clio 3, ca motoare diesel sunt unul de 1,5 si 65 de cai, si altul tot de 1,5 si 85 de cai. Acelasi motor. Iar pe logan, dizelache de 80+ cai va fi 99% acelasi motor de 1,5.

Mai informati-va si voi.
__________________
Evil Yuri is offline  
Old 19-06-06, 20:03   #33
fuzzy
Dacia Driver

Stage 5
 
fuzzy's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 786
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Dacia logan 16 v

pei se poate face lgn diesel de ~80 cai... cu cip de tuning... asta spusa clar si serios de un consilier vanzari de la meridian... au avut asa ceva... pana cand un idiot de la ei a pus benzina in loc de motorina (
__________________
fuzzy is offline  
Old 19-06-06, 23:16   #34
neXus
Crazy Drivers Members

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 975
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Dacia logan 16 v

Ma refeream la varianta din fabrica, fuzzy. Asa pot "tuna" si eu Symbolul lu' taica-meu sa scoata 90 cp cu tot cu evacuare si filtru.
Daca Dacia va echipa Loganul cu un motor de 80 cp, inseamna ca vor aparea si modificarile care il vor urca la 100 cp+ si performante mai bune decat 1,4 MPI. De-abia astept
neXus is offline  
Old 20-06-06, 08:01   #35
Lukian_XXX
Virtual Tuner

Stage 5
 
Lukian_XXX's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 733
Member of:
[X-Team Racing Club]
Default Re: Dacia logan 16 v

Saracu TOPIC
ati deviat cu totu de la subiect!!
parca era vorba din cate imi aduc eu aminte de motorul pe benzina 16V
ci nici decum de motroarele pe motorina!!
__________________
FARA
Lukian_XXX is offline  
Old 20-06-06, 16:21   #36
fuzzy
Dacia Driver

Stage 5
 
fuzzy's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 786
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Thumbs down Re: Dacia logan 16 v

ok ate linistesc: motorul de 16v pe logan o sa fie frectie la picior de lemn... asta e parerea mea ptr moment daca aveti obiectii nu ma intereseaza... fiecare are dreptul la opinie si asta e a mea
fuzzy is offline  
Old 20-06-06, 19:31   #37
Iulixxx

Stage 4
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 260
Default Re: Dacia logan 16 v

Acu sa vedem zmeii... pustani d'astia la 17 ani(cu megaLogan 16V) care zic...aveam 215km'h si am schimbat a 4a,mai aveam juma de pedala,dar am intrat in localitate,si am lasat-o moale.

Last edited by Iulixxx; 20-06-06 at 19:33.
Iulixxx is offline  
Old 21-06-06, 09:03   #38
awos_rap

Stage 2
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 68
Default Re: Dacia logan 16 v

ar fi frumos. oare o sa aiba performante mai bune dekat clio meganu II 1.6 16 V. cutia e tot asta?
awos_rap is offline  
Old 27-06-06, 21:29   #39
silk'
Opel Driver

Stage 4
 
silk''s Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 182
Member of:
[Opel]
Default Re: Dacia logan 16 v

doamneee......cred ca loganu e cea mai controversata masina DIN LUMEA ASTA.....mah...hai sa fim seriosi....spuneti-mi voi ...cati aveti masini mai bune ...luate pe muschiu propriu,prin munca lui ,nu masina cumparata de taticu.la banii astia ...alegere mai buna nu cred ca este,nush , si eu tot caut ,accent si altele, dar nush mah nu ma lamurit nimeni.asta fiind una la mana,2 la mana.hai sa o luam serios si pe bune cine are toti banii jos de masina (vorbim de 6 pana la 8-9 mii de euro)sunt putini.eu unu nu mi-as permite sa scot din banca 7000 sa-mi iau o second iar peste un ana sa incep sa bag bani in ea.atunci ce fac?o las in fata blocului ca nu am bani de reparatii ca tre sa platesc banca?.....hai sa fim seriosi.nu toti avem banii pe care-i au altii.eu unul sunt in situatia de fata.si sa nu credeti ca sunt maturator de strazi, am o slujba destul de bine platita dar pt asta nu-mi da banca credit nici de logan macar.asta e,tre sa fac invarteli i apelari la relatii.romania mamii ei........acum scuzati offtopicul...nu va suparati pe mine.totusi despre 1,6 de 16 v...cred ca e o idee buna,umpik de sportivitate in gama...eu sincer astept sa vad ce pret are sa stiu daca ma bag la unu sau raman la 1,6 -8v.Nu cred ca va avea cine stie ce consum...nu cu mult in orice caz.decat sa iau un ursulet sa-mi pape banii....ca doar nu te poti abtine sa nu-i dai in gura (nu am nimic cu marca...o ador .dar astea sunt posibilitatile).Vom vedea..eu unul imi doresc una........asta va fii urmatoarea mea realizare...number 1!!
__________________
first love...opel vectra power!
silk' is offline  
Old 02-07-06, 18:41   #40
bogdan C.E.T.

Stage 5
 
bogdan C.E.T.'s Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 606
Default Re: Dacia logan 16 v

you got that right! sa speram ca loganul cu 16 valve va avea un consum mai mic decat actuala versiune.
bogdan C.E.T. is offline  
Old 17-07-06, 13:30   #41
T.rac3Er

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 543
Default Re: Dacia logan 16 v

din cate am inteles de la cineva din uzina 16v are aceeasi cutie de viteze... 1, 2 sunt lenese, dar in 3 fuge bine...
cine nu are banii personal se reorienteza. nu este obligatoriu masina noua. garantia cu care se scot ochii lumii e praf in oki. daca nu ai vreo relatie solida la dealer/service ai cam imbunlinat-o cu majoritatea masinilor de la noi. si in soecial cu dacia. apoi vine devalorizarea care e mult mai acuta la o masina cumparata de noua. in 5 ani (sa zicem ca asta e perioada de calculare) masina se duce cam la jumate. pe cand una sh va pierde mai putin.
in fine scuze de offtopic, dar loganul NU valoreaza cat cere fabricantul pe el. undeva la 8k euro vf de gama ar fi ok...(nu 10k)
__________________
citroen driver
T.rac3Er is offline  
Old 17-07-06, 17:55   #42
p_vio46

Stage 5
 
p_vio46's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,680
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[RENAULT]
Default Re: Dacia logan 16 v

modificari masive nu vor fi decat antifonare superioara si motor(105 cp) in rest mici optionale care trebuiau fi puse demult , pretul va fi aproximativ egal cu cel al dieselui
p_vio46 is offline  
Old 09-08-06, 15:23   #43
gyno09

Stage 5
 
gyno09's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 526
Member of:
[4Rally]
Default Re: Dacia logan 16 v

am merseu ieri cu logan 1.6 16v ...masina de reclama... trage bine motoru asta pe logan, eu am mers si cu megan tot cu acelas motor dar cred ca e mai greu, nu mergea asa bine. o sa apara in septembrie modelul asta ...are ceva schimbari la el cum ar fi: cadranele sunt albe , consola centrala este imitatie de fibra de carbon, volanul inbracat in piele,alte scaune mai joase putin, are schimbator de megane 2 ,barile , bandourile si manerele sunt vopsite in totalitate in culoarea masini ,alte jante de alu,(speram sa nu mai sara cauciucul de pe janta), stopurile spate sunt albe semnalizatoarele. i-mi pare rau ca nu am putut sa-i fac o poza...da nu pierde-ti nimic. e masina cu care s-a filmat reclama ce va promova modelul.
__________________
BMW 523i E39
gyno09 is offline  
Old 09-08-06, 15:36   #44
daniwmk

Stage 5
 
daniwmk's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,787
Default Re: Dacia logan 16 v

Quote:
Originally Posted by gyno09
am merseu ieri cu logan 1.6 16v ...masina de reclama... trage bine motoru asta pe logan, eu am mers si cu megan tot cu acelas motor dar cred ca e mai greu, nu mergea asa bine. o sa apara in septembrie modelul asta ...are ceva schimbari la el cum ar fi: cadranele sunt albe , consola centrala este imitatie de fibra de carbon, volanul inbracat in piele,alte scaune mai joase putin, are schimbator de megane 2 ,barile , bandourile si manerele sunt vopsite in totalitate in culoarea masini ,alte jante de alu,(speram sa nu mai sara cauciucul de pe janta), stopurile spate sunt albe semnalizatoarele. i-mi pare rau ca nu am putut sa-i fac o poza...da nu pierde-ti nimic. e masina cu care s-a filmat reclama ce va promova modelul.

Nust cu ce masina ai mers tu cu cadrane albe bla bla volan in piele =))etc...
dar ne minti tare de tot.
Am condus Loganul 1.6 16v sunt 3 buc in tara si deocamdata au fost date in folosinta la managerii zonali dacia ,despre masina ce pot sa zic interiorul este acelasi (identic bord,scaune tot)zgomotul motorului este unul foarte placut mai puternic decat cel in 8v, senzatia creata este ca trage dar trage liniar nu se simte un cuplu deosebit performantele pe care le va avea masina vor fi undeva la 10.5 sec suta si un top speed de 185 km/h (asta estimez eu).

Consumul nu este mai mare ca cel al motorului in 8v si oricum este un mare pas inainte ptr dacia.
daniwmk is offline  
Old 10-08-06, 22:48   #45
andy_wpo

Stage 5
 
andy_wpo's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,162
Member of:
[RENAULT]
[Freehand Design Usergroup]
[DACIA]
Default Re: Dacia logan 16 v

eu tot nu intaleg de ce drc cauta-ti voi preformante de la logan?poate imi explica si mie cineva ca eu nu intaleg.al meu ii 1.6 da nu l-am luat pt perforamnte ci pt ca era full si la banii asti(a se citi rata lunar) nu iti iei nici o alta masina noua care sa se bata cu loganu.si ma refer la 100-120 rata lunara.eu unu pana sa ajung la logan am fost la peugeot,renault,daewoo,etc si nici una nu are pret mai mic sai sa aiba strictu necesar pt un comfort acceptabil.aveam si banii jos si puteam sa imi i-au astra sau golf da am preferat masina noua si sa investesc banii in ceva profitabil nu in masina a carui pret sacde permanent.iar dac vreti performante eu zic ca nu veti gasi nici de la 1.6 16v nici de la passat tdi sau astra g dti sau cielo sau altceva sub 200cp.deabia de acolo simti ca ai masina puternica restu sunt masini bune nu bolizi de cursa.
andy_wpo is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -