Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 08-01-10, 02:11   #31
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Ford prezinta noul Mustang GT - V8, 5.0 litri si 412 CP

Quote:
Originally Posted by beck View Post
@csx ,cat despre interesul firmelor americane de a vinde in europa.. lol, chiar crezi ca nu vor? probabil(sigur) au facut un "calcul" si nu se merita.
De fapt ti-ai dat rasounsul singur dar:
- Daca americanii ar vrea sa vīnda īn EU asa de mult, te-ar īnghiesui cu reclame TV de masini americane axact asa cum vezi reclamele de opel ford Ka, Alfa si alte trancote japoneze. Vrezi vreuna ? NU !
Ar fi magazinele auto pline de camaro, Charger, Mustang si mai stie naiba ce minicamioane asa cum gasesti Matiz, Dacia, VW lupo Skoda si alte deastea. E asa de plin comparativ? NU !
Īn ceea ce priveste Chrysler, la un moment dar se umpluse de ele din cauza fuziunii Daimler - Crysler das si asta este acum.... PASSE!
Deci e clar. Mai are rost sa discutam?
Quote:
Ca fapt divers cam cat e impozitul si asigurarea la o americana NON epoca in germania?
Calculeaza si tu, la un pontiac Firebird din 1989 cum este un al meu, īn categoria EURO 1 este 13 EURO Per 100 de cmc.
La un motor de 5,7 Litri V8 fiind rotund luat 5700 cmc ar fi 13 x 57 = 741 EURO per an. La acelasi motor EURO 4 ar fi pe undeva la vreo 450 - 500 EURO + / -

Last edited by CyberCSX; 08-01-10 at 02:18.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 08-01-10, 07:22   #32
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Ford prezinta noul Mustang GT - V8, 5.0 litri si 412 CP

Quote:
Originally Posted by beck View Post
da, e clar , nu sti ce inseamna reprezentanta
Pai lamureste-ma ce inseamna reprezentanta.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 08-01-10, 11:25   #33
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: Ford prezinta noul Mustang GT - V8, 5.0 litri si 412 CP

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Pai lamureste-ma ce inseamna reprezentanta.
pai nu sunt eu responsabil de cultura ta generala, magazinu ala e in cel mai bun caz dealer autorizat.


@csx pai nu-i mult deloc , eu platesc cam 500 la un MB c180, iar la un cazan de golf3 tdi plateam ~900E/an.
__________________
INOXWORKS

480 hp/t
beck is offline   Reply With Quote
Old 08-01-10, 12:21   #34
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Ford prezinta noul Mustang GT - V8, 5.0 litri si 412 CP

Quote:
Originally Posted by beck View Post
@csx pai nu-i mult deloc , eu platesc cam 500 la un MB c180, iar la un cazan de golf3 tdi plateam ~900E/an.
stiu ca nu e mult dar spune-le asta la zgircitii astia cu mentalitati preconcepute ca inteleg de............."nu se poate"

La o masina europeana, impoitul este DERIZORIU. De ex. la DACIA SANDERO impozitul pe an este de 90 EURO. Acuma inchipuie-ti ca impozitul pt. UN CIINE este 180 EURO.
Deci cu impositul pe care eu il platesc pt un YORKSHER TERIER flocos si jucaus, platesc impozitul pt o DACIA SANDERO pe 2 ani

Revenind la capitolul REPREZENTANTE OFICIALE, astia nu se finanteaza din cistigul vinzarilor ca celelalte magazine auto ci sint finantati de firma producatoare incasind procente din vinzari si asta este marea diferente. Riscul nu este al dealerului auto ci al firmei producatoare.
Daca tu facu reprezentanta oficiala..... de ex. GM, GM iti pune masinile la dispozitie iar tu le vinzi. Pt. fiecare masina vinduta primesti un anumit procentaj din cistig. Daca de ex. un Camaro SS nou costa la pretul de fabrica 40.000 EURO (ce incaseaza GM) tu il vinzi cu 45.000 EURO iar cei 5000 EURO sint ai tai. Aceasi poveste si la service-ul de garantie unde GM iti pune la dispozitie toata tehnica de service + piese. Manopera intra in buzunarul tau iar la masinile ce nu mai sint in garantie si se repara se repeta povestea cu procentajul si la piese.

Un dealer ce nu face reprezentanta oficiala poarta toate riscurile, trebuie sa cumpere masinile si piesele pe banii lui indiferent cit de mare si impunator este magazinul pe care-l poseda, indiferent ce masini vinde.

Last edited by CyberCSX; 08-01-10 at 12:24.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 08-01-10, 16:16   #35
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Ford prezinta noul Mustang GT - V8, 5.0 litri si 412 CP

Quote:
Originally Posted by beck View Post
pai nu sunt eu responsabil de cultura ta generala
Pai din moment ce ma contrazici, dovedeste ca ai tu dreptate. Faci o afirmatie, deci o si sustii, ca asa imi dai de inteles ca nici tu habar n-ai ce zici. Cu toate astea, ma faci si prost pe ocolite.

Asa ca te rog, da-mi exlicatia, arata-mi diferenta intre reprezentanta si dealer autorizat. Daca vinde Cadillac si are si un CTS expus ce inseamna ca e?

Apropo, cultura generala nu are legatura cu a sti/a nu sti ce-i aia reprezentanta auto, cultura generala tine de alte lucruri...
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 13-01-10, 12:47   #36
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Ford prezinta noul Mustang GT - V8, 5.0 litri si 412 CP

Detroit 2010: Mustang-ul GT 5.0 este aici!

Noul Ford Mustang GT este prezent la Detroit Auto Show. Impreuna cu al sau V8 de 5.0 litri, bineinteles!

Si cum am mai facut cunostinta cu el si in trecut, am zis ca acum este momentul potrivit pentru a-l studia mai in detaliu. Si pe el, si motorul V8 de 5.0 litri si 412 cai putere, aflat prin apropriere, undeva pe podea, nu doar sub capota. Enjoy!



__________________
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 29-04-10, 10:44   #37
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Ford prezinta noul Mustang GT - V8, 5.0 litri si 412 CP

Ford Mustang 5.0 - Intoarcerea unei legende

Ford readuce la viata legendarul Mustang 5.0. Motor V8, 5.0 litri, 412 cai putere si un promo energizant! Enjoy!

Ford Mustang 5.0 - Intoarcerea unei legende
Filmele din 4TuningTV doar pe 4Tuning.ro

boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 07-05-10, 03:27   #38
jeanlee411

Stock
 
Join Date: May 2010
Posts: 1
Default Re: Ford prezinta noul Mustang GT - V8, 5.0 litri si 412 CP

Eu sunt de parere ca ambele modele sunt reusite . Ultimul e mai frumos dar mai putin agresiv ce-i drept . Un pas mare e motorizarea ; de la 300 , respectiv 315 hp ai vechiului model la 412 hp e cale lunga . Frumos ce au facut americanii .
jeanlee411 is offline   Reply With Quote
Old 10-05-10, 09:32   #39
andreimp3

Stage 5
 
andreimp3's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 567
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Ford prezinta noul Mustang GT - V8, 5.0 litri si 412 CP

eu sunt de parere ca ar trebui sa mai schimbe linia aia putin... sunt cam aceleasi forme de la 2005 in coace cu mici aspecte de design schimbate
andreimp3 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -