Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 01-01-10, 21:17   #16
alinush27

Stage 5
 
alinush27's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 408
Member of:
[4Rally]
Default Re: Ford prezinta noul Mustang GT - V8, 5.0 litri si 412 CP

Da , e adevarat ca americanii nu au stat prea bine cand vine vorba despre manevrabilitatea masinilor . Au si un motiv : zeci de mii de kilometrii de autostrada . Imi amintesc despre Clarkson care in timp ce testa Fordul GT pe niste curbe stranse din Italia a spus ceva in genul : " daca aduci un american aici si ii arati drumul va face stop cardiac instant " . Pe ei pur si simplu nu-i intereseaza atat de mult ca masina sa stea bine pe curbele stranse => trenul lor de rulare se aseamana cu cel al masinilor din 1900 toamna .
alinush27 is offline   Reply With Quote
Old 01-01-10, 22:24   #17
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Ford prezinta noul Mustang GT - V8, 5.0 litri si 412 CP

Quote:
Originally Posted by dreaq View Post
Cine isi permite sa dea 50 mii pe mustang sigur are de unde da si 100 pe un porsche sau oricare alt concurent.
Poate ma lamuriti si pe mine voi astia care comparati Mustang-ul cu Porsche M5 sau mai stiu eu ce, daca voi chiar ganditi inainte sa scrieti.
Pai cum sa compari un muscle car cu un Porsche? De unde pana unde ar trebui sa aiba un muscle car motor mic turbo, suspensie performanta si culmea si 4X4? Ideea musclecar-ului este: look agresiv, motor mare V8 cu sunet specific si RWD. Singurii timpi pe care ii cunoaste un muscle car sunt cei pe 402m, nu ture de circuit.
Din pacate, cu look-ul agresiv au dat-o in bara in ceea ce proveste noul Mustang. Dar cu motorul au nimerit-o.

E ca si cum ati compara cele 2 masini din pozele de mai jos.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Prohidney_Boss_302_800.jpg
Views:	62
Size:	131.2 KB
ID:	1245420   Click image for larger version

Name:	1970_911T_new_pix2_021.jpg
Views:	57
Size:	41.3 KB
ID:	1245421  

Last edited by 22VIN; 01-01-10 at 22:28.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 02-01-10, 09:14   #18
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Ford prezinta noul Mustang GT - V8, 5.0 litri si 412 CP

Quote:
Originally Posted by alinush27 View Post
Da , e adevarat ca americanii nu au stat prea bine cand vine vorba despre manevrabilitatea masinilor . Au si un motiv : zeci de mii de kilometrii de autostrada . Imi amintesc despre Clarkson care in timp ce testa Fordul GT pe niste curbe stranse din Italia a spus ceva in genul : " daca aduci un american aici si ii arati drumul va face stop cardiac instant " . Pe ei pur si simplu nu-i intereseaza atat de mult ca masina sa stea bine pe curbele stranse => trenul lor de rulare se aseamana cu cel al masinilor din 1900 toamna .
Mai exista si altii īn afara de Top Gear care mai au si alte pareri. Sīnt si multe masini europene mult mai scumpe care-s si mai rele. Hai sa nu exageram.
Cel putin masinile din 2008 - 2009 nu mai au nimic comun cu stilul si conceptele anilor trecuti unde 95% din americane au pe spate punte rigida ca la camion, treaba ce iarasi s-a īnradacinat īn mentalitatea "consumatorului" la fel ca consumurile exagerate din anii 70.
Mai toate creatiile noi au pe spate punte si sispensie independenta pe roata, axul cardanic a devenit ISTORIE fiind īnlocuit cu planetare īntr-e cardan si roata deoarece o masina cu sistemul vechi de punte rigida nu poate lucra cu ESP.

Dau ca exemplu suspensia si sistemul de transmisie de la CAMARO din 2009. Daca n-e uitam putin la poze vedem exact ceea ce vedem si la BMW-urile noi:



Aici puntea din spate cu planetare:



Aici ĪNCA O DATA puntea din spate īntr-o poza MAXI de detaliu full Screen 3000x1687 dpi unde se vad toate detaliile puntii din spate.
De remarcat ca legatura axului cardanic ce vine de la motor la cardan, se face exact ca la BMW cu flanse de cauciuc renuntīndu-se la crucea cardanica clasica:

http://i46.tinypic.com/302s07a.jpg

Deci, hai s-o lasam mai moale cu prejudecatile si sa nu aplecam cu urechia la povestile nemuritoare de la TV unde se exagereaza cu teste la limita pe niste masini unicat de senzatie, sa ramīnem cu picioarele pe pamīnt limitīndu-ne la masinile cu care circula omul de rīnd īncepīnd cu adolescentul de 16 ani care īn state merge cu asa ceva (Mustang / Camaro) la scoala pīna la pensionarul din vecini care se duce cu ea la cumparaturi.

Sīnt ferm convins, ca nici unul dintr-e noi, indiferent de locatie, nu-si cumpara un Mustang sa-i imite pe cei de la Top Gear cu drifturi pe transfagarasan, accelerari de sfert de mila prin tunelurile subterane de la palatul parlamentului 8sau naiba mai stie pe unde) si alte aberatii din stea de show TV.

Last edited by CyberCSX; 02-01-10 at 09:32.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 02-01-10, 10:18   #19
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: Ford prezinta noul Mustang GT - V8, 5.0 litri si 412 CP

prietene dreaq, esti incredibil de ignorant. nu stiu cum la varsta asta cineva poate sa emita dume gen "americanii nu stiu sa faca masini"
ai luat bac-ul?
Lecca is offline   Reply With Quote
Old 02-01-10, 12:55   #20
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: Ford prezinta noul Mustang GT - V8, 5.0 litri si 412 CP

@CyberCSX , misto post . Intradevar am mai invatat cate ceva . @Lecca, nu numai ca am luat bacul dar am terminat si o facultate , te rog frumos nu incerca sa te intreci cu mine la mistocareli sau la capitolul cunostinte acumulate de-a lungul anilor ca o sa te dai cu fundul de bordura plangand.Aici se discuta despre noul mustang , nu despre atitudinea mea fata de masinile americane.

Ce am zis despre suspensie , era ori la modelul anterior ori la modelul actual de mustang, deci destul de recent , nu mai tin minte pentru ca am citit acum ceva timp articolul.
__________________
Drifting with the wind..
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 02-01-10, 13:52   #21
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Ford prezinta noul Mustang GT - V8, 5.0 litri si 412 CP

Quote:
Originally Posted by dreaq View Post
Ce am zis despre suspensie , era ori la modelul anterior ori la modelul actual de mustang, deci destul de recent , nu mai tin minte pentru ca am citit acum ceva timp articolul.
Suspensiile spate independente se aplica la americani abea de prin 2007 - 2008. tot ce este īnainte de anii astia este ca la camion.
Sasiurile separate (tot ca la camion) gen HOT ROD unde cutia de tabla e pusa pe un suport purtator a disparut de prin anii 80 cīnd si aici s-au introdus caroseriile autoportante ca la cele europene cu diferenta ca structura caroseriei nu este ca la cele de azi cu haion protejat ci īn sistemul asa numit pīnza de paianjen care are o rezistenta aiurea ca la europenele din anii 70 unde la un impact, forta aplicata īndoaie tot pīna īn tavan. Singura diferenta sīnt tampoanele telescopice comprimabile cu ulei īn traverse folosite de regula la sedanuri (Cadillac, Lincoln, Oldsmobile, Pontiac, Chevrolet) Muscle-urile nu au asa ceva avīnd o caroserie mai rezistenta numita si F-BODY.
īn ce masura aplica FORD aceasi poveste nu stiu ca nu m-am interesat asa mult de firma asta ci mai mult de GM,.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 02-01-10, 16:38   #22
alinush27

Stage 5
 
alinush27's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 408
Member of:
[4Rally]
Default Re: Ford prezinta noul Mustang GT - V8, 5.0 litri si 412 CP

Quote:
Mai exista si altii īn afara de Top Gear care mai au si alte pareri. Sīnt si multe masini europene mult mai scumpe care-s si mai rele. Hai sa nu exageram.
"Da , e adevarat ca americanii nu au stat prea bine " -> verbul e la trecut , ma refeream in speta la unele modele pana in 06' .

Intr-adevar modelele noi sunt cu totul altceva , incepand de la exemplele date de tine si terminand cu prea bine cunoscutul ZR1 .
alinush27 is offline   Reply With Quote
Old 02-01-10, 19:12   #23
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Ford prezinta noul Mustang GT - V8, 5.0 litri si 412 CP

Trebuie si tinut cont, ca e americani nu i-a interesat sa-si vīnda produsele īn Europa ca atare nu si-au omologat produsele pt. piata europeana.
piata lor de desfacere era de regula intern SUA, Canada, Mexic, America de sud īn general si īn oarecare masura Australia iar tarile astea nu au TRANSFAGARASANUL dsau ALPII ELVETIEI la fiecare pas si nici autostrazile īntortochiate si sufocate din europa iar daca n-e uitam putin la teritoriile astea ca dimensiune, densitate de populatie, numarul clientelei, nici nu au avut nevoie de pata europeana si daca stam bine sa ne gīndim, nu au nevoie nici acum īn 2010 cu recesiunea ei economica cu tot.
Americanii nu au nici unde piata de desfacere oficiala a produselor lor īn europa, nu au nici o reprezentanta GM, reprezentantele FORD (ma refer la produse FORD SUA) l-e poti numara pe degete iar de Chrysler nici nu mai vorbesc.

Tot ce se comercializeaza sīnt importatori particulari fara drept de reprezentanta si service de garantie. La GM singura reprezentanta oficiala europeana este la sediul cententral OPEL din RÜSSELSHEIM si nimic mai mult. Pīna īn anul 2002 mai era o reprezentanta la AUTO BECKER īn DÜSSELDORF dar astia au dat faliment īn urma uner evaziuni fiscale de ordinul milioanelor.

Deci din moment ce americanii nici īn ziua de azi nu au nici un interes pt. piata europeana, nu vad de ce sa-si omologheze / modifice masinile pt. conditiile europene?
Cred ca asta este un factor deosebit de important de care trebuie tinut cont cīnd discutam de masinile americane, de conditiile tehnice, conceptul lor etc., fara sa le mai reprosam ca sīnt īnapoiati tehnic.

acum daca īntoarcem foaia, o fi ca americanii cumpara masini europene / japoneze deoarece la ei sīnt la fel de ......."exotice" cum sīnt masinile lor aici. Totusi, masinile europene / nipone facute pt. piata americana au o cu totul alta tinuta de drum ca cele pt. piata europeana, sīnt facute SA MEARGA NUMAI DREPT asa cum se spune despre masinile americane fiind omologate cerintelor.

Eu n-as vrea sa fiu īn pielea nimanui si nu cred ca ia-r place cuiva sa traverseze desertul din NEVATA īntr-un OPEL CORSA sau FORD KA facut pt. europa cu care merge bara la bara prin bucuresti si numai trasee scurte, īn miez de vara pt. ca ajungi sa-ti rogi de moarte iar cīnd ajungi la destinatie cred ca-ti faci crucea nu numai cu mīinile ci si cu picioarele
asta cu conditia sa nu-ti ia foc sau sa-ti pocneasca motorul la temperaturile ce sīnt acolo, la mersul turat constant ore īn sir sau zile-n sir pīna fierbe toata masina din toate īncheieturile deoarece racirea nu face fata si īn general este prea sensibila pt. excese din astea.
Nu mai vorbesc de lipsa de confort la conditiile de drum sin Sua, sa stai īntr-o chichineata din asta europeana cu genunchiin- gura traversīnt un desert. Pai cīnd te dai jos, cred ca esti TEAPAN de-ti pocnesc toate-ncheieturile ca la un mos de 85 de ani

si īnca o treaba:

DOVADA CLARA ca americanul nu doreste sa-s vīnda produsele pe piata europeana o avem īn fata ochilor:

GM a preferat sa cumpere niste Coreeni faliti (Daewoo) sa-i schimbe numele si sa l-e arunce pe piata īn loc sa-si omologheze muscle car-urile,, sedan-urile si pick-up truck-urile pt. europa
FORD prefera sa investeasca īntr-o fabrica de autoturisme falita romāneasca sa produca si el ceva acolo īn loc sa-si omologhetze mustang-ul thunderbird-ul si ce mai are el pe acolo pt. piata europeana.

Deci, cred ca e clara treaba, nu?

Last edited by CyberCSX; 02-01-10 at 19:41.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 02-01-10, 19:29   #24
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: Ford prezinta noul Mustang GT - V8, 5.0 litri si 412 CP

dreq nu stiu cate cunostinte ai tu daca ai putut sa tastezi asa ceva. numai cateva pagini din istoria automobilistica te-ar fi impiedicat sa gandesti o asemenea enormitate.
cybercsx ti-a explicat destul de fluent ceea ce eu n-am avut rabdare

p.s. ce ai terminat, spiru?
__________________
ProCeed 1.6 126hp
Golf 5 1.9TDI DSG

Last edited by Lecca; 02-01-10 at 19:32.
Lecca is offline   Reply With Quote
Old 07-01-10, 22:48   #25
SirNenea

Stage 5
 
SirNenea's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,079
Member of:
[Moderators]
[X-Team Racing Club]
[Observator 4tuning]
[DACIA]
Default Re: Ford prezinta noul Mustang GT - V8, 5.0 litri si 412 CP

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Americanii nu au nici unde piata de desfacere oficiala a produselor lor īn europa, nu au nici o reprezentanta GM, reprezentantele FORD (ma refer la produse FORD SUA) l-e poti numara pe degete iar de Chrysler nici nu mai vorbesc.
asta ai visat tu cu o noapte inainte sau cum poti sa debitezi asa prostii???
adica reprezentantele din Romania ale Chrysler sunt defapt magazine alimentare sau hypermarketuri dar mai au si masini pentru romani
doamne nu imi vine sa cred ca poti debita asa ceva
vrei sa iti fac poze la reprezentanta Dodge din Constanta sau Chrysler
Chrysler 300Cssau PT Cruser nu ti se pare ca e identic cu cel american sau Dodge Avenger parca
__________________
NU FURAȚI, GUVERNUL URĂȘTE COMPETIȚIA!!!


SirNenea is offline   Reply With Quote
Old 07-01-10, 23:33   #26
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Ford prezinta noul Mustang GT - V8, 5.0 litri si 412 CP

Si eu de la Cadillac, Corvette si Hummer in Pitesti...
Reprezentante sunt, interes pentru asceste masini din pacate nu prea e.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 08-01-10, 00:12   #27
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: Ford prezinta noul Mustang GT - V8, 5.0 litri si 412 CP

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Si eu de la Cadillac, Corvette si Hummer in Pitesti...
Reprezentante sunt, interes pentru asceste masini din pacate nu prea e.
exista reprezentante Cadillac , Corvette si Hummer in PITESTI?????

esti sigur ca sunt reprezentante si nu doar "magazine" branduite ilegal?
beck is offline   Reply With Quote
Old 08-01-10, 00:20   #28
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Ford prezinta noul Mustang GT - V8, 5.0 litri si 412 CP

Bineinteles. Sunt toate intr-o reprezenanta Subaru Corvette Hummer Cadillac; ii cunosc pe proprietari. Initial a fost doar Subaru. Nu iti inchipui un showroom mare, datorita faptului ca aceste masini se vand in numar prea mic, e cam greu sa te extinzi.
Tot ce e acolo e legal, crede-ma.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 08-01-10, 00:30   #29
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Ford prezinta noul Mustang GT - V8, 5.0 litri si 412 CP

Quote:
Originally Posted by SirNenea View Post
asta ai visat tu cu o noapte inainte sau cum poti sa debitezi asa prostii???
adica reprezentantele din Romania ale Chrysler sunt defapt magazine alimentare sau hypermarketuri dar mai au si masini pentru romani
doamne nu imi vine sa cred ca poti debita asa ceva
vrei sa iti fac poze la reprezentanta Dodge din Constanta sau Chrysler
Chrysler 300Cssau PT Cruser nu ti se pare ca e identic cu cel american sau Dodge Avenger parca
Ti-as propune SATI MASORI PUTIN CUVINTELE SI EXPRESIILE !
Magazine exista si aici CU SUTELE la fel ca si īn Romānia dar NU SĪNT REPREZENTANTE OFICIALE LICENTATE PE TERITORIUL TARII RESPECTICVE.

Daca dai telefon acolo, cum se prezinta cu:

1 - Reprezentanta chrysler pt. Romānia, vorbiti cu domnul X / Y
sau:
2 - Magazinul COSTICA BUMBU vorbiti cu domnul X / Y ?

Daca este reprezentanta oficiala a firmei respectice se prezinta ca la punctul 1 iar daca nu atunci ca la punctul 2


SI NOI la INTERSTATE MOTORS vindem toate tipurile de masinu SUA dar nu sīntem reprezentanta ci importatori privati FARA DREPTURI de reprezentanta a firmei respectice.

Daca vinde Chrysler si Dodge, NU ESTE REPREZENTANTA OFICIALA deoarece nu poate detine licente de reprezentanta pt. doua firme concurente Daimler /chrysler vs. G.M. char daca ar vrea deoarece NU PERMITE UNIUNEA EUROPEANA sau.............Romānia nu face parte din UE ?

Un Importator REPREZENTANT Chrysler de ex. vinde NUMAI CHRYSLER si nimic alt ceva daca are magazin de desfacere. Daca are numai atelier de service si magazinul este specificat ca auxiliar poate vinde si DACIA.

Nu amesteca merele cu perele ca iese varza.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 08-01-10, 01:23   #30
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: Ford prezinta noul Mustang GT - V8, 5.0 litri si 412 CP

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Bineinteles. Sunt toate intr-o reprezenanta Subaru Corvette Hummer Cadillac; ii cunosc pe proprietari. Initial a fost doar Subaru. Nu iti inchipui un showroom mare, datorita faptului ca aceste masini se vand in numar prea mic, e cam greu sa te extinzi.
Tot ce e acolo e legal, crede-ma.
da, e clar , nu sti ce inseamna reprezentanta.

@csx ,cat despre interesul firmelor americane de a vinde in europa.. lol, chiar crezi ca nu vor? probabil(sigur) au facut un "calcul" si nu se merita.
ca fapt divers cam cat e impozitul si asigurarea la o americana NON epoca in germania?
__________________
INOXWORKS

480 hp/t
beck is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -