Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 10-11-09, 17:18   #46
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Circuit de Formula1 In Constanta.

Quote:
Originally Posted by speed_csn View Post
Am inteles, si ai dreptate ca majoritatea se plang si nu fac nimic, ei merg pe ideea "Alles Gute kommt von Oben", lasa ca neajuta cel de sus si daca stam si nu facem nimic,
Pe romāneste spus, HAI PICA PARA MALAIATA ca SĪNTEM SARACI SI N-AVEM BANI.
Quote:
referitor la investitori straini, cred ca e singura solutie la noi, caz concret la Sibiu, unde in 3 ani au apart 30 fabrici noi si toata cu capital strain, iar la nivel local se simte o diferenta enorma, dar daca noi nu miscam nimic sa atragem investirotii nici nu avem vreo sansa, sunt multi care nici nu stiu unde se afla Romania pe harta.
Ei vezi, asta e dar multi nu vor sa priceapa treaba asta si atunci īmi aduc automat aminte, de timpul revolutiei din 89 cīnd un..... DESTEPT ce a ajuns presedinte, s-a urcat pe un tanc zbierīnd cīt īl tin plamanii: - NOI NU NE VINDEM TARA si o turma de idioti pe līnga el īl copiau zbierīnd si ei cīt īi tineau plamīnii, fara sa-si dea seama ce fac, frīnīnd īn mod inconstient si INDOLENT dezvoltarea economiei romānesti de dupa 1989 īn ceea ce priveste investitiile straine.

Acum, dupa 20 de ani, cīnd este vorba de vreun investor din asta ca īn cazul pistei de F 1, se despica firu-n patru īn mod filozofic cautīnd acul īn carul cu fīn avīnd īn subconstient acest "refuz patriotic national INCONSTIENT si nejustificat" de pe tancul acela din 1989.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 10-11-09, 23:28   #47
cristian.cracana

Stage 3
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 105
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[4Rally]
Thumbs down Re: Circuit de Formula1 In Constanta.

Quote:
Originally Posted by speed_csn View Post
yeah right........ vezi sa nu investeasca itelienii in asa ceva la noi, de ce nu ar face la ei cel mai mare circuit? de ce sa investeasca in romania?? asa numai de dragul peisajului? cu ce sa vina echipele? sa traga monoposturile cu tractorul pe camp? ca nu suntem in stare sa facem o autostrada, ori vin cu pluta pe marea neagra, sau poate investesc italienii la noi pe langa circuit si ne mai fac si autostrazi numai asa ca ne au la inima si impusca romani prin italia.

Dreem on, ca e prea frumos. Parerea mea este sa vizam prima data la drumurile noastre de cacat fara gropi, dupa aia sa visam la autostrazi si peste cateva decenii poate putem spera si la asa ceva.

Ai dreptate, oricum Italienii cauta profit si cu investitii cat mai mici.
Acum sa presupunem ca s-ar construi dar daca va deveni nerentabil circuitul vor face la fel ca producatorul Mentos si Chupa Chups care inchide fabrica de la Cluj si concediaza 168 de oameni ? Stiti si ei tot italieni sunt ...
Multi italieni isi muta afacerile in alta parte, chiar as vrea sa ved ce iese si daca se tin de cuvant.
cristian.cracana is offline   Reply With Quote
Old 11-11-09, 00:22   #48
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Circuit de Formula1 In Constanta.

Cred ca o pista de F1 nu poate fi comparata cu niste fabrici de dulciuri chimicoase.

O pista din aste este multifunctionala si poate fi ca atare utilizata chiar daca rentabilitatea ei pt. F1 ar fi zero.

Ar putea de ex. deveni un al 2-lea Nurgurgring Nordschleife pt. teste particulare cluburi, piste de cursa de circuit interna, tronson de cursa de sfert de mila, īnchiriabila ca circuit de test si multe, multe altele īncepīnd de la teste RAR pīna la carting, drag racing, truck racing, VTM, Formula 3 etc.. Deci posibilitati de utilizare sīnt practic nelimitate pt. tot ce are doua, patru sau mai multe roti.

Īn afara de asta, sīnt convins ca toti posesorii de masini de fitze plin de bani ar avea acolo abonament cu caracter permanent sa-si goneasca Ferrari, Lamborgini si mai stiu eu ce ghidusii cu care se plimba momentan numai prin orase la agatat de "matusi usuratice".

Last edited by CyberCSX; 11-11-09 at 00:27.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 26-12-09, 10:29   #49
coseru_i

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 404
Default Re: Circuit de Formula1 In Constanta.

Nu am vrut sa postez, dar pana la urma o voi face.
Vesti din acestea cu mari investitii pe malul marii negre au mai fost (vezi Complex turistic la Corbu, vezi mare teren de golf (tot cel mai mare din Europa) tot l;a 23 August). De fiecare data, nu s-a dovedit a fi altceva decat un zvon, o dezinformare ce a avut unicul scop de a face sa creasca preturile terenurilor agricole (camp cu porumb pe el, fara utilitati). Credeti ca la Corbu (un pic mai sus de Navodari) se va construi vreun hotel? Sigur nu, in ciuda faptului ca sunt blocati in terenuri acolo aprox 100 milioane de euro (la 10-50 euro metrul patrat in functie de suprafata lotizata si distanta fata de mare). La 23 August e exact acelasi lucru. Acum 3 ani, exista garantia ca se vor trece loturile in intravilan i se va construi. Si... Nimic. Credeti ca este foarte scump sa faci reclama in cadrul stirilor unei zone in care ai blocati multi bani? Mai ales ca acum nu se mai misca nimic pe piata terenurilor extravilane.
De curioziate, se pot obtine informatii si de la FIA? Pun pariu ca nu au habar de asa ceva. Cand sunt multe circuite in Europa care nu mai intra in calendarul F1, si asta in tari unde oamenii ar da bani (ma multi) decat in Romania pentru a vedea un GP sau pentru a folosi circuitul in interes propriu...
Scuze pentru lungimea postului
coseru_i is offline   Reply With Quote
Old 29-12-09, 21:08   #50
Racer_e30

Stage 5
 
Racer_e30's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 754
Default Re: Circuit de Formula1 In Constanta.

stiu moda asta cu SA FIE CEL MAI MARE da practic de loc ...
sa fie "fortzaaa cu circuitu" da nu o sa se faca nimica ,,, am o presimtire,,,,
Racer_e30 is offline   Reply With Quote
Old 05-01-10, 19:37   #51
agentulsecret3

Stage 5
 
agentulsecret3's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 579
Member of:
[PORSCHE]
[Old School Cars]
Default Re: Circuit de Formula1 In Constanta.

Sa faca naibii odata un circuit in tara asta plina de tarana..
agentulsecret3 is offline   Reply With Quote
Old 18-02-10, 13:08   #52
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: Circuit de Formula1 In Constanta.

Intai sa meritam circuitul si apoi sa-l avem. La cat de rau e romanul o sa fure si asfaltul de pe pista sa-si faca pista in fata garajului.

Nu o sa se faca asa ceva niciodata atata timp cat spaga la politicieni dicteaza lucrurile.
__________________
Drifting with the wind..
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 22-02-10, 21:33   #53
Daniel_DRV
4Tuning International Member


Stage 5
 
Daniel_DRV's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,672
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[4Rally]
Default Re: Circuit de Formula1 In Constanta.

momental proiectul este suspendat....nici macar nu au inceput ca au si terminat.....primarul din Mangalia este in certuri Mazare si altii din partid si nu prea il mai intereseaza de circuit...(din cate am auzit )
__________________

Powered by
" UN ANONIM CELEBRU "
Daniel_DRV is offline   Reply With Quote
Old 25-02-10, 14:46   #54
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Circuit de Formula1 In Constanta.

Quote:
Originally Posted by Daniel_DRV View Post
momental proiectul este suspendat...
Si este o noutate?
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 22-03-10, 11:39   #55
dask137
Mitsubishi Driver

Stage 3
 
dask137's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 161
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Circuit de Formula1 In Constanta.

Asta e o minciuna ingogonata. Ma mir ca nimeni nu a observat dar FIA inseamna Fédération Internationale de l'Automobile si au sediul in Paris. Ei NU FAC INVESTITII! Ei nu sunt oameni de afaceri! Nu cauta profit. Cel care profita din F1 e Bernie Ecclestone care este detinatorul drepturilor comerciale.

Federaţia Internaţională de Automobilism
De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Federaţia Internaţională de Automobilism (fr: Fédération Internationale de l'Automobile), cunoscută şi sub numele de FIA, este organizaţia care reprezintă interesele organizaţiilor automobiliştilor din īntreaga lume şi organizează anual mai multe īntreceri sportive (de exemplu, Formula 1, Campionatul Mondial de Raliuri, GP2 - fosta Formulă 3000, Campionatul Mondial de Karting, şi altele).
FIA s-a īnfiinţat in 1904 şi are sediul la Paris.
Actualul preşedinte este Jean Todt.

PS: Totusi, eu sper ca vom avea un circuit chiar daca nu de F1 dar nu de data asta.
__________________
Mitsubishi Eclipse '97

Last edited by dask137; 22-03-10 at 11:41.
dask137 is offline   Reply With Quote
Old 22-03-10, 22:45   #56
horatiu_trandafirescu

Stage 1
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 19
Default Re: Circuit de Formula1 In Constanta.

participa si un prieten de-al meu
horatiu_trandafirescu is offline   Reply With Quote
Old 16-04-10, 18:09   #57
ddannyeld2

Stage 3
 
ddannyeld2's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 141
Default Re: Circuit de Formula1 In Constanta.

Daca e adevarat sunt bine veniti
ddannyeld2 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -