Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 14-09-09, 17:57   #16
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Vin coreenii!!!

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
http://www.forbes.com/feeds/afx/2005...fx2012249.html

Ale lor, normal, Toyota,Nissan, Honda. Japo pe langa faptul ca sunt patrioti si isi cumpara masinile proprii(de altfel foarte bune) mai au si volan pe dreapta.
in anglia vezi numai cu volan pe dreapta si se vand si italiene, germane, americane, japo si coreene.
foarte bine chestia asta cu patrioti, d`aia le si merge bine. ar trebui sa luam aminte de la iei
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 14-09-09, 18:02   #17
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Vin coreenii!!!

Ar trebui, da' n-avem ce cumpara.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 14-09-09, 18:08   #18
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Vin coreenii!!!

Patriotismul vine din partea populatiei dar si din partea guvernului/fabricantilor care nu isi bat joc de clienti cu preturi imense si calitate indoielnica cum isi bat joc la noi producatorii de masini.... E cu 2 taisuri treaba.

La noi ca sa fii patriot inseamna sa iti iei Dacia Logan, masina de 3000 de euro care costa 7...
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 14-09-09, 19:19   #19
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Vin coreenii!!!

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Patriotismul vine din partea populatiei dar si din partea guvernului/fabricantilor care nu isi bat joc de clienti cu preturi imense si calitate indoielnica cum isi bat joc la noi producatorii de masini.... E cu 2 taisuri treaba.

La noi ca sa fii patriot inseamna sa iti iei Dacia Logan, masina de 3000 de euro care costa 7...
prea exagerati cu preturile. ce masina fabrica coreeni sau orcare asiatic sa aiba relativ aceleasi dotari, dimensiuni si sigurantasi costa 3000?
acum a intrat in capul la toti ca masinile europene sunt la supra supra pret
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 14-09-09, 19:59   #20
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Vin coreenii!!!

Suzuki Liana? aia la ce preturi e?
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 14-09-09, 22:42   #21
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Vin coreenii!!!

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Suzuki Liana? aia la ce preturi e?
sincer habar n`am. e prima data cand aud de asa ceva. dar parca pare mai inchegat loganul decat caricatura aia...
PS: doar o parere personala
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 14-09-09, 23:38   #22
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Vin coreenii!!!

Are toate sanele sa fie ceva mai scumpa, arata si hidos. Mai e si intretinerea, m-as mira sa fie un schimb ulei, filtre, etc la reprezentanta 300 lei, asta cu ulei de calitate cumparat de tine. Costul este total (manopera + piese / fluide). Un Casco iar o sa fie mult mai mult si asa mai departe. Loganul nu e nici pe departe overpriced, pot sa spun ca este chiar ieftin la ce ofera. Nu prea gasesti masini la 7000-8000 euro atat de mari (interior + portbagaj, asta e unul din factorii decisivi la masini de genu), ieftin de intretinut, ieftin de asigurat, si strictul necesar (Servo, AC, geamuri electrice, etc). La <10 000 euro ai deja 105CP, motor performant (de la francezii tai preferati), volan + schimbator in piele, computer bord, AC, jante aliaj, proiectoare de ceata, 4 geamuri electrice, oglinzi electrice si altele. Pentru un Accent care e mai mic + portbagaj mai mic platesti bani multi in plus, intretinere mai scumpa (prima revizie la reprezentanta - 700+ lei), asigurare mai scumpa si asa mai departe. La 3000 euro nici Matiz nu puteai sa cumperi, cautati ceva de la Tata Motors nu de la Dacia .

@ Ionut - pastreaza remarcile alea pentru altcineva, chiar nu esti tu in masura sa faci afirmatii de astea dupa ce orizont restrans ai cand vine vorba de masini, orice e italian si francez rupe gura targului, un fel de singur impotriva tuturor, restul sunt cretini, nu sunt asa DASTEPTI ca tine. Nici nu mai dezvolt, idea, ori discuti civilizat ori te faci ca ploua.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 14-09-09, 23:48   #23
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Vin coreenii!!!

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
sincer habar n`am. e prima data cand aud de asa ceva. dar parca pare mai inchegat loganul decat caricatura aia...
PS: doar o parere personala
Liana e aia in care se invarteau invitatii de la Top Gear. Nu-s deloc masini rele. Bine, a reusit un american sa faca praf 2 cutii de viteze la rand

_anaconda_: nu te enerva ca faci riduri.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 14-09-09, 23:53   #24
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Vin coreenii!!!

Ti se pare, nu eram catusi de putin nervos. Nu prea am cum sa ma enervez din cauza cuiva pe net, doar iti prezentam situatia .
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 14-09-09, 23:56   #25
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Vin coreenii!!!

EDIT: m-am razgandit.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 15-09-09, 00:08   #26
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Vin coreenii!!!

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Liana e aia in care se invarteau invitatii de la Top Gear. Nu-s deloc masini rele. Bine, a reusit un american sa faca praf 2 cutii de viteze la rand

_anaconda_: nu te enerva ca faci riduri.
si cat costa masina??? nu in sua daca se comercializeaza acolo
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 15-09-09, 08:32   #27
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Vin coreenii!!!

vad ca multi dintre voi poate ati vizitat SUA sau ati urmarit prea multe stiri aiurea....
sa va explic eu putin cum este cu sua si cu marcile europene coreene si autohtone.
Marcile europene sunt mult mai ieftine aici pentru ca : vw si Audi e facute la Mexico , bmw sunt asamblate in north carolina , de aceea au preturi mai mici , la mexic cu 0.75 centi/ora cu cat sunt platiti muncitori si normal ca le renteaza sa le vanda ieftin un 2010 GTI wv in jur la 22,000 usd Si in europa e undeva la 30.000 EU singuru model care este o masina excelenta si aici nu a avut priza la idioti astia de americani a fost PHAETON care este dupa parerea mea una dintre cele mai adevarate masini de familie cu mult peste S-Class de la mercedes si seria 7 BMW si lexus .....iar enumerarea ar putea continua .aici nu a avut trecere pentru ca la 65.000 USD pentru un vw este de neconceput pentru astia.VW = masina cheap in viziunea lor.
Volvo=owned pana de curand de ford sa vandut bine pentru o perioada si inca se vinde in oregon ,washington state ,virginia (state din partea de nord) Saab detinut si asta de ford nu are trecere , BOORING tot acelasi design de zecii de ani interioru .... ,Land Rover ,Range Rover tot a lui ford sunt si sunt mai mult de fitze, jaguar tot la ford este , alea vechi au prostu obicei sa ia foc asa din senin si in consecinta multe din ele au motor chevy in ele puse de mecanici romanesti din zona .... X-type un gunoi de ford cu alta emblema si enumerarea poate continua, kia ,hyundai sunt masini CHEAP dar care in ultimi 2-3 ani au devenit din ce in ce mai fiabile si in consecinta au surclasat modelele domestice chevy aveo(kalos),pontiac G6,Ford focus etc la numarul de masini vandute, si de ce? pentru ca ofera 100.000 mile(160.000km/aprox) bumper to bumper waranty in traducere libera 100.000 mile garantie integrala unele chiar si placutele de frana ca si BMW-ul si aici garantia este garantie nu GUNOI ca in romania ,exemplu o prietena in ciuda insistentelor mele sa nu o faca si-a luat un Hyundai Santa Fe care de noua a fost undeva la 15.000 care pentru un SUV este cel mai mic pret cu putinta si in care pret sunt incluse standard geamuri electrice , clima,cutie automata,cruise control, si multe altele, masina dupa vre-o 2000 de mile a inceput sa aiba probleme la motor ceea ce e de asteptat la asa pret , a dus asta masina la dealer a luat loanerul si dupa 2 zile au chemat-o ca-i gata so ia .Bun dupa inca 1000 si ceva de mile aceeasi poveste , a dus masina inapoi dupa inca vre-o 2 zile au chemato ca masina e reparata si bine inteles dupa o excursie la Grand Canyon masina a murit din nou ,iar la dealer iar loaner dupa vre-o 2 zile o cheama la dealer si i spune ca-i aceeasi problema (computerul central ECU) si ca fiind a 3 a defectiune la aceeasi treaba daca vrea poate sa-i dea toti bani inapoi sau alta masina noua cu 0 mile pe ia .... deci asta inseamna GARANTIE la masina nu gunoiu ce-i in europa. Si da coreeni incep sa scoata calitate si pret de nimic ceea ce dupa cum a spun cineva mai sus daca nu-i trezeste pe bizonii autohtoni o sa-i duca la faliment pentru ca omu de rad o sa ia ce-i mai ieftin si mai bun.
draculas is offline   Reply With Quote
Old 15-09-09, 14:13   #28
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Vin coreenii!!!

Draculas,multumim ca incerci sa ne inveti cum sta treaba in statele unite ale SUEI dar nu ai nici o treaba.

BMW asambleaza in US numai X5 si Z4, TOATE modelele de BMW sunt mai ieftine cu 40% in state, nu numai x5 si z4. Pica teoria ta. Mercedes nu fabrica nimic in state dar toate masinile lor se vand in state MULT mai ieftin decat acasa, Audi s-ar putea sa faca o fabrica in Mexico in 2010, nu e nimic sigur si toate Audi sunt mai ieftine cu 40% in state decat in EU, Porsche, Ferrari, Maserati nu au fabrici in Mexico sau in US si toate sunt mai ieftine in US decat in EU. In ultima instanta pe mine ca si consumator ma doare in penisul meu cel mare si gros de motive si scuze, eu stiu un lucru simplu: In home marketul lor, firmele europene isi bat pwla de consumatorii lor. Pai lasa, stai asa sa vina galbejitii, sa vezi distractie si sa vezi ce bine o sa o ducem si noi peste cativa ani, ma refer la end useri.

Pentru cultura ta generala, S-Klass, seria 7 si VW Phaeton nu sunt masini de familie iar Phaeton care stiu si eu ca este o masina foarte tare nu a avut succes nici in Europa din cauza pretului foarte mare, nu numai in state asa ca stai chill, e un esec comercial peste tot nu numai la prostii de americani care oricum nu cumpara VW ci cumpara Infiniti, Lexus , Mercedes si BMW daca vor masini de lux.

Iar povestile tale nemuritoare cu "un prieten si-a luat masina x si dupa 2 zile a avut probleme la motor", dupa ce ai debitat pana acum nu prezinta nici cea mai mica incredere, am auzit chestia asta despre orice marca posibila de masini de la oameni care incearca sa arunce cu rahat in brandul x sau y, tu crezi ca daca hyundai faceau masini in halu' in care le prezinti tu le mai cumpara cineva sau depaseau Ford la vanzari? Crezi ca poti sa dai garantie 7 ani sau 3 fara limita de km la petarde? Get real pendejo.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 15-09-09, 15:05   #29
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Vin coreenii!!!

eu nu inteleg un lucru. cum se face ca in sua sunt mai ieftine si europenele si asiaticele? atunci dc sa aruncam in *** masinile europene si le ridicam in slavi pe cele asiatice?
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 15-09-09, 15:38   #30
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Vin coreenii!!!

Pai e simplu, in EU e protectionism economic, toate produsele non eu sunt taxate suplimentar, de cand cu acordul de liber schimb e liber la coreene, sper ca o sa urmeze un acord de liber schimb si cu japan.

Si nu e vorba de ridicat in slavi orezariile, eu nu sunt fanul lor ca masini ci doar a raportului foarte cinstit pret/calitate, la noi ni se vinde over priced pentru ca nu avem alternative, daca in state se poate vinde la preturile alea, mie de ce nu mi se poate vinde la aceleasi preturi? Sunt mai fraier ca le dau banii? Sau e din cauza lipsei concurentei?

Last edited by a3ds; 15-09-09 at 15:45.
a3ds is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -