Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 09-09-09, 10:24   #16
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Primul Ford fabricat la Craiova a fost lansat oficial!

Din pacate nu prea sunt gandite pentru a fi cumparate mai usor de catre romani. Sunt gandite pentru export...
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 09-09-09, 10:26   #17
Adytza22

Stage 2
 
Adytza22's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 25
Default Re: Primul Ford fabricat la Craiova a fost lansat oficial!

Quote:
Originally Posted by ynp_46 View Post
Evoluam, maine poimaine facem si noi boeing 737 la timisoara(de exemplu)
Deocamdata se fac cartile tehnice la Iasi, am avut un coleg care a lucrat acolo. Din pacate istorie aviatica avem dar viitor ....
Adytza22 is offline   Reply With Quote
Old 09-09-09, 11:12   #18
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Primul Ford fabricat la Craiova a fost lansat oficial!

Ce pot sa spun decat felicitari Ford, felicitari Craiova Romania. E un pas inainte pentru tara noastra. Pe ************ deja unii tarani au aparut cu critici ca e naspa, e proasta )) romanu o sa ajunga so bage si pe asta intr-o oala ca si pe Dacia. Fereasca Dumnezeu de prostia romanului )
__________________
I live my life at the quarter mile the time, nothing something else matters.
For ten seconds or less...I'm Free!!!
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 11-09-09, 00:07   #19
addicted2trance

Stage 5
 
addicted2trance's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 313
Default Re: Primul Ford fabricat la Craiova a fost lansat oficial!

la mai multe...
addicted2trance is offline   Reply With Quote
Old 13-09-09, 02:06   #20
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: Primul Ford fabricat la Craiova a fost lansat oficial!

Quote:
Originally Posted by ynp_46 View Post
Evoluam, maine poimaine facem si noi boeing 737 la timisoara(de exemplu)
E avem Romaero care produce piese pentru diferite tipuri de avioane.
Felicitari FORD,la mai multe.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 13-09-09, 08:30   #21
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Primul Ford fabricat la Craiova a fost lansat oficial!

Ma asteptam sa īnceapa productia cu ceva mai serios si nu cu un MCV utilitar cu bot de Ford utilizabil ca Pizza Taxi
Mare grozavie si cu americanii astia care se laudau īn diferite simpozioane ca vor fabrica īn Köln si Craiova noul Shelby Mustang pt. Europa.
Ei uite ca fabrica o caruta de 2 lei. Mustang...... din parti....... VISE

Cīnd am sa vad Shelby Mustang-ul Made in Romania PROMIS cu piese facute la Köln (asa cum i s-a promis si lui Angelika Merkel cīnd Ford a cersit subventii de la statul german ceea ce a si primit), atunci am sa vin si eu cu felicitari, ba mai mult de atīt am sa-mi si cumpar unul dar pīna atunci, ma abtin. Americani mincinosi nu merita felicitari

Last edited by CyberCSX; 13-09-09 at 08:45.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 13-09-09, 12:44   #22
Dj-78-KBK
Oltcit Driver

Stage 3
 
Dj-78-KBK's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 139
Member of:
[Oltcit]
[Opel]
Default Re: Primul Ford fabricat la Craiova a fost lansat oficial!

cand au preluat fabrica au zis ca pana in 2009 vor angaja 6000 de noi muncitori, acum se amana pt 2011
o mica corectie aceste masini nu sunt FABRICATE la Craiova ci asamblate, pt a putea fabrica o masina mai dureaza ceva timp, deocamdata au asamblat un numar mic de masini pt acest eveniment...
sa vedem ce va fi...
__________________
Dj-78-KBK is offline   Reply With Quote
Old 13-09-09, 13:23   #23
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Primul Ford fabricat la Craiova a fost lansat oficial!

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Ma asteptam sa īnceapa productia cu ceva mai serios si nu cu un MCV utilitar cu bot de Ford utilizabil ca Pizza Taxi
Mare grozavie si cu americanii astia care se laudau īn diferite simpozioane ca vor fabrica īn Köln si Craiova noul Shelby Mustang pt. Europa.
Ei uite ca fabrica o caruta de 2 lei. Mustang...... din parti....... VISE

Cīnd am sa vad Shelby Mustang-ul Made in Romania PROMIS cu piese facute la Köln (asa cum i s-a promis si lui Angelika Merkel cīnd Ford a cersit subventii de la statul german ceea ce a si primit), atunci am sa vin si eu cu felicitari, ba mai mult de atīt am sa-mi si cumpar unul dar pīna atunci, ma abtin. Americani mincinosi nu merita felicitari

La ce foame e aici, important e ca se misca ceva.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 13-09-09, 13:48   #24
the_one_and _only

Stage 5
 
the_one_and _only's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 358
Default Re: Primul Ford fabricat la Craiova a fost lansat oficial!

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Ma asteptam sa īnceapa productia cu ceva mai serios si nu cu un MCV utilitar cu bot de Ford utilizabil ca Pizza Taxi
Mare grozavie si cu americanii astia care se laudau īn diferite simpozioane ca vor fabrica īn Köln si Craiova noul Shelby Mustang pt. Europa.
Ei uite ca fabrica o caruta de 2 lei. Mustang...... din parti....... VISE

Cīnd am sa vad Shelby Mustang-ul Made in Romania PROMIS cu piese facute la Köln (asa cum i s-a promis si lui Angelika Merkel cīnd Ford a cersit subventii de la statul german ceea ce a si primit), atunci am sa vin si eu cu felicitari, ba mai mult de atīt am sa-mi si cumpar unul dar pīna atunci, ma abtin. Americani mincinosi nu merita felicitari
Eu nu am auzit ca se intentioneaza producerea de Mustang la Craiova insa poate sti tu mai multe.

Quote:
Originally Posted by Dj-78-KBK View Post
cand au preluat fabrica au zis ca pana in 2009 vor angaja 6000 de noi muncitori, acum se amana pt 2011
o mica corectie aceste masini nu sunt FABRICATE la Craiova ci asamblate, pt a putea fabrica o masina mai dureaza ceva timp, deocamdata au asamblat un numar mic de masini pt acest eveniment...
sa vedem ce va fi...
Asta nu va dura mult, doar pana vor fi finalizate lucrarile la linile de productie, vopsire etc. Iar numarul de muncitori va creste o data cu inceperea productiei de B-Max la vara si cu inceperea productiei la al-3lea model din 2011.
__________________
"You win some, lose some, and wreck some."
"I pity the fool who don't think NASCAR is a sport"
"Aerodynamics is for those who cannot manufacture good engines"- Enzo Ferrari
the_one_and _only is offline   Reply With Quote
Old 13-09-09, 16:40   #25
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Primul Ford fabricat la Craiova a fost lansat oficial!

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Ma asteptam sa īnceapa productia cu ceva mai serios si nu cu un MCV utilitar cu bot de Ford utilizabil ca Pizza Taxi
Mare grozavie si cu americanii astia care se laudau īn diferite simpozioane ca vor fabrica īn Köln si Craiova noul Shelby Mustang pt. Europa.
Ei uite ca fabrica o caruta de 2 lei. Mustang...... din parti....... VISE

Cīnd am sa vad Shelby Mustang-ul Made in Romania PROMIS cu piese facute la Köln (asa cum i s-a promis si lui Angelika Merkel cīnd Ford a cersit subventii de la statul german ceea ce a si primit), atunci am sa vin si eu cu felicitari, ba mai mult de atīt am sa-mi si cumpar unul dar pīna atunci, ma abtin. Americani mincinosi nu merita felicitari
Prea multe pretentii mai ales intr-o tara ca in Romania. Pai ce asa s-a negociat cu guvernu de pe atunci care a vandut uzina? nu asa s-au inteles, si prima masina care s-a anuntat ca va iesi asta era si eram sigur ca asta va iesi odata ce au anuntat, asa cum a facut Renault la Dacia cu loganul.
E buna si asta macar stim ca se face ceva in tara aia si numai e atata foame, ca multa lume a ramas fara locuri de munca.
Daca stam sa ne gandim si Renault ar trebui sa miste ceva la Dacia mai concret ceva mult mai imbunatatit, cu ceva siguranta, cu niste schimbari la motoare, ei merg cu aceleasi motoare, acelasi interior, sunt chiar foarte curios ce surpriza ne da pe 15 septembrie la Salonul Auto de la Frankfurt ma da spate cu ceva calumea sau si suvul ala care va fi, va avea motor ca la logan si interior de logan.
Pentru Europa de Est este si normal sa faca masini ieftine si nu cine stie ce masini, nu suntem o asa tara incat sa fim in stare sa producem noi Mustanguri si Shelbi. sa zicem mersi daca ne pun sa facem Focus ST daca tot vrem sport. Vor fi si la Ford aceleasi masini ca si la Dacia putin performante si calitative si la un pretz cat sa poata cumpara cine are bani, ca nu toata lumea isi permite atata lux. Comparand dumneavostra lucru de doi lei la Ford, acelas lucru pot sa-l spun ca si la Dacia tot lucruri de doi lei au facut si fac in continuare. Inca din 99 de cand s-a cumparat dabi s-a evoluat cu loganul, astia macar facura ceva mai calumea, francezu a facut papucuri pe motorina ca sa aibe vanzari si alea niste jafuri se stricau intr-una.
O sa vedem noi ce o sa faca si Ford la Craiova, s-ar putea sa dea fum astora de la Dacia in viitoru apropiat.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 13-09-09, 16:43   #26
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Primul Ford fabricat la Craiova a fost lansat oficial!

Quote:
Originally Posted by the_one_and _only View Post
Eu nu am auzit ca se intentioneaza producerea de Mustang la Craiova insa poate sti tu mai multe.
A avut loc īn plenul de la Reichstag īn Berlin o sedinta de urgenta din cauza problemelor OPEL si īn ceea ce priveste programul nemtesc RABLA la īnceputul acesteia unde au luat parte capii concernelor auto printr-e care si ford. Discutia a fost transmisa īn direct pe phoenix, N 24 si N-TV canalele de stiri si informatii politice. discutie unde Ford si-a dat cu caramida īn piept īn ceea ce priveste Mustang-ul pt. europa cu piese fabricate la köln (fabrica nemteasca Ford) si asamblat la Craiova. Mustangul sa fie inaugurarea deschiderii fabricii de la Craiova. S-au tinut de promisiune nevoie mare. Īn fine. N-are rost sa intru īn amanunte ca numai ma indispun.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 13-09-09, 16:56   #27
the_one_and _only

Stage 5
 
the_one_and _only's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 358
Default Re: Primul Ford fabricat la Craiova a fost lansat oficial!

Quote:
Originally Posted by Thomas Everywhere View Post
nu suntem o asa tara incat sa fim in stare sa producem noi Mustanguri si Shelbi.
Ceva mai stupid decat asta nu am mai auzit de zile bune, in Ungraia se produce Audi TT, nu vad de ce nu s-ar face si la noi Ford Mustang, nu guvernul ar produce masina respectiva, ci Ford, si sa fim seriosi, un Mustang nu e chiar o naveta NASA.

PS Daca nu ma insel e Shelby.
the_one_and _only is offline   Reply With Quote
Old 13-09-09, 17:02   #28
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Primul Ford fabricat la Craiova a fost lansat oficial!

Quote:
Originally Posted by the_one_and _only View Post
Ceva mai stupid decat asta nu am mai auzit de zile bune, in Ungraia se produce Audi TT, nu vad de ce nu s-ar face si la noi Ford Mustang, nu guvernul ar produce masina respectiva, ci Ford, si sa fim seriosi, un Mustang nu e chiar o naveta NASA.

PS Daca nu ma insel e Shelby.
Daca se negocia asta de la inceput poate produceam si noi, dar asta a fost la noi au bagat-o paia ca nu suntem o tara incat sa fabricam noi mustanguri si masini sport. Dar n-ai sa vezi tu masini Ford care sa multumeasca pe vreunu dintre voi ca asa e la noi , se produce ieftin, prost si nu prea performant ca ce-i tre romanului masini sport. Ca se produce in Ungaria, e bine pentru aia ca se produce. E bine si asa cum au facut cei de la ford decat deloc parerea mea, e ca creeaza locuri de munca. Oricum facea munstanguri si cati aveati bani de mustang, ca doar nu l-ar fi vandut cu 20.000 de euro. Nu o fi naveta spatiala NASA, dar nici dacie logan nu e.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 13-09-09, 17:37   #29
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Primul Ford fabricat la Craiova a fost lansat oficial!

Quote:
Originally Posted by Thomas Everywhere View Post
..... ce-i tre romanului masini sport.
Pai nu le face pt. Romāni, le face pt. EUROPA īntreaga sau o fi Romānia Europa?
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 13-09-09, 17:40   #30
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Primul Ford fabricat la Craiova a fost lansat oficial!

Ma da' tare te f**e pe tine grija ce fabrica O FIRMA PRIVATA. Cu ce te incalzeste pe tine ca Mustangul e facut in Romania sau in alta tara?

Vad ca obisnuiesti sa cauti insistent nod in papura la orice.


ps. din cate stiu eu, Mustang Shelby e fabricat de SSC, nu de Ford.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -