Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 11-12-09, 20:09   #61
JohnnyX

Stage 5
 
JohnnyX's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 862
Member of:
[KIA]
Default Re: Ce defineste o masina frumoasa?

Cred ca o masina frumoasa te face sa ai un sentiment inconfundabil in momentul in care o vezi pentru prima oara. Pur si simplu stii ca e frumoasa...
JohnnyX is offline   Reply With Quote
Old 11-12-09, 20:30   #62
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Ce defineste o masina frumoasa?

Nu poti defini frumusetea, este ceva 100% subiectiv.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 13-12-09, 12:44   #63
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Ce defineste o masina frumoasa?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Nu poti defini frumusetea, este ceva 100% subiectiv.
sinonime cu frumusete.:deosebit, mandrie, splendoare, stralucire, minune, capodopera,
vezi ca cu cateva sute, chiar mii de ani, cativa oameni destepti au dat cateva exemple ce inseamna frumusetea in viziunea lor:
care`mi place mie: frumusetea este acel ceva ce`ti incalzeste sufletul si bucura ochiul
Frumuseţea reprezintă promisiunea fericirii. etc etc . esti la un click de google departare de a descoperi si singur alte definitii
go too school boy.... lasa netu
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 13-12-09, 13:01   #64
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Ce defineste o masina frumoasa?

Esti tare....pe langa. Daca tu chiar crezi ca iti poate defini cineva frumusetea esti culmea. Ceea ce e frumos pentru unii (si il definesc ca frumos) poate NU e frumos pentru tine deci definitia aia pica, nu are cum sa fie obiectiva, nu e o formula la matematica sa fie valabila indiferent de situatie.

Poate sa vine Einstein sau culmea inteligentei la mine sa imi spuna ca Skoda Fabia Sedan e frumoasa, ma lasa indiferent, eu tot ca pe o hidosenie o vad si mi se rupe ca se incadreaza in "teoria" frumusetii scoasa de ei. Asa ca tu ar trebui sa lasi netul fiindca tu ziceai ceva de "click distanta" & stuff. Nu mai crede ca tot ce zboara se mananca.

PS: Chiar tu ti-ai pus piedica singur prin "au dat cateva exemple ce inseamna frumusete in viziunea LOR", deci nu viziunea mea. Ce inseamna asta ? Fix ce spuneam eu, ca e subiectiva frumusetea nu obiectiva. Lasa-neeeee, lasa-neeeee.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 13-12-09, 13:03   #65
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Ce defineste o masina frumoasa?

te mai citez odata sa vezi cat de inteligent ai fost.
"Nu poti defini frumusetea" punct. vorbele tale scrise la ora , 21:30
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 13-12-09, 13:07   #66
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Ce defineste o masina frumoasa?

Daca tu dupa postul scris acum 2 minute tot nu te-ai prins ca nu poti DEFINI (o definitie universal valabila) frumusetea...te compatimesc. Cam asta e tot ce am avut de spus, daca tu tot nu ai inteles pana acum nu are rost sa continui, e pointless. Drum bun, cale batuta.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 13-12-09, 13:17   #67
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Ce defineste o masina frumoasa?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Daca tu dupa postul scris acum 2 minute tot nu te-ai prins ca nu poti DEFINI (o definitie universal valabila) frumusetea...te compatimesc. Cam asta e tot ce am avut de spus, daca tu tot nu ai inteles pana acum nu are rost sa continui, e pointless. Drum bun, cale batuta.
am discutat si dezbatut tema asta ore bune adunate, cu profesor de sculptura la arte, prof universitar tot in acelasi domeniu si multi alti pictori...o
sa le spun ca tot ce stiu ei este total eronat... ca a zis suca si cu sache ca nu au dreptate. frumusetea nu poate fi definita
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 13-12-09, 13:23   #68
FLAME

Stage 5
 
FLAME's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 892
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Ce defineste o masina frumoasa?

pentru mine o masina frumoasa e o masina care iti face placere sa o admiri(sa nu te mai saturi),o masina pe care cand o vezi nu te lasa indiferent
FLAME is offline   Reply With Quote
Old 13-12-09, 13:30   #69
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Ce defineste o masina frumoasa?

Quote:
Originally Posted by FLAME View Post
pentru mine o masina frumoasa e o masina care iti face placere sa o admiri(sa nu te mai saturi),o masina pe care cand o vezi nu te lasa indiferent
vezi isoscel asta e o definitie a frumusetii in ochii unui om. ne pare rau ca tu esti un geniu nemarginit si nimeni nu te intelege
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 13-12-09, 13:32   #70
FLAME

Stage 5
 
FLAME's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 892
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Ce defineste o masina frumoasa?

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
vezi isoscel asta e o definitie a frumusetii in ochii unui om. ne pare rau ca tu esti un geniu nemarginit si nimeni nu te intelege
te-ai referit la mine sau la _anaconda_ ?
FLAME is offline   Reply With Quote
Old 13-12-09, 13:41   #71
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Ce defineste o masina frumoasa?

la anaconda, tovarasul meu de cearta pe acesto forum.
ps audi este o masina care nu poate defini frumosul anaconda ))
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 13-12-09, 14:37   #72
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Ce defineste o masina frumoasa?

vacaroz şi anaconda, potoliţi-vă odată, devine obositor să vă urmărească toată lumea certurile pe tot 4tuning-ul...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 16-12-09, 18:34   #73
shadow

Presedinte AfterDark Racing

Stage 5
 
shadow's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,876
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Ce defineste o masina frumoasa?

Exista f multe masinii frumoase la care f multi dintre noi visam...acum depinde si de gusturile fiecaruia...de fapt asta conteaza cel mai mult!!!

Cea mai frumoasa masina, in opinia mea, este Aston Martin DBS.
__________________
De vanzare: Honda Civic Type R FN2 2.0 i-VTEC: https://forum.4tuning.ro/191-bazar-au...ml#post3673736

shadow is offline   Reply With Quote
Old 16-12-09, 18:52   #74
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default Re: Ce defineste o masina frumoasa?

Threadul zice ... " Ce defineste o masina frumoasa ?" . Multi vin ,pun o poza si ne spun ca "asta e frumoasa" . De ce e frumoasa ? ce e frumos la masina respectiva? Ce o face frumoasa?...E adevarat ca fiecare are gusturile lui dar macar explicati ce gasiti frumos la masina respectiva.. daca stiti cum
Punea cineva pe pagina anterioara un Golf2 ... sa fim seriosi totusi
!41! is offline   Reply With Quote
Old 16-12-09, 23:25   #75
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: Ce defineste o masina frumoasa?

Frumusetea in randul corpului omului se traduce prin cateva caracteristici : simetrie, distante si raporturi intre diverse parti ale corpului. Cred ca se poate extrapola si in cazul auto. Simetria : pai e clar ca o masina care "nu e la linie" (cum se spune), nu are lufturile egale, o usa e mai jos decat alta, e stramba, samd nu o sa se incadreze in standardele frumusetii. La fel...ce-ar fi sa aibe capota de 4 metri si portbagajul de 30 de cm ? Apai..nu cred ca ar arata foarte ok...sau sa aibe niste roti pe 13 inch si sa fie cat un hummer de inalta masina. Ce am expus eu nu trebuie luat ca atare, fiecare are imaginea sa asupra a ceea ce place...dar eu in mare, dupa criteriile astea ma tin. Si nu mai spuneti ca frumusetea este subiectiva, ca nu e. Daca tu consideri o hidosenie a fi frumuseste, astfel contrazicand AVIZATI in domeniu, inseamna ca ai gusturi proaste, simplu ! SI NU confundati faptul ca iti place o masina cu faptul ca o consideri frumoasa. Sunt lucruri diferite ! Singurele lucruri care nu pot fi dezbatute sunt gusturile in ceea ce priveste culoare si gustul bauturii/mancarii, ATAT. Restul de poate discuta/disputa ! DE GUSTIBUS ET COLORIBUS NON DISPUTANDUM - se refera la gustul (mancarii) si culorilor, nu si la altceva.
PS: astept contraziceri acum
Dripci is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -