Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 22-07-09, 15:48   #16
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Kanjara – Fratele mai mare al Daciei Stepway

nu pot sa zic ca ma inebuneste masina asta, dar este ok. adica imi place. spre deosebire de logan, care nu-mi place de nici o culoare. daca va beneficia si de o motorizare corespunzatoare, eu zic ca va fi o varianta demna de luat in seama.
__________________
From WTF to DIY to OMG
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 16:16   #17
andreicln

Stage 4
 
andreicln's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 210
Default Re: Kanjara – Fratele mai mare al Daciei Stepway

De ce ai dat 18.000 euro pe asa ceva? daca ARO ar fi beneficiat de un facelift probabil ca arata mult mai bine ........
andreicln is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 16:21   #18
asalt_ini

Stage 3
 
asalt_ini's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 159
Member of:
[CITROEN]
Default Re: Kanjara – Fratele mai mare al Daciei Stepway

farurile sunt hidoase...
asalt_ini is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 16:33   #19
keos29

Stage 1
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 10
Default Re: Kanjara – Fratele mai mare al Daciei Stepway

)) 18.000...poi de banii astia mai pui 7.000si iti iei bmw X5 din Germania. si app...mai mult de 133 hp nu cred ca are...(ca intr-un timp era vb ca scoate un coupe Dacia...si daca nu a scos coupe...motorul il pune pe caruta asta!
keos29 is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 16:45   #20
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Kanjara – Fratele mai mare al Daciei Stepway

x5 iti iei si cu 15.000 din germania, snt o gramada, dar e irelevanta treaba. era vb de o masina noua, cu garantie etc. mie mi se pare ok.. pt un suv nou, 18.000 e ok. probabil ca va avea si niste dotari de banii astia. ramane de vazut.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 17:09   #21
danelu

Stage 4
 
danelu's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 181
Default Re: Kanjara – Fratele mai mare al Daciei Stepway

Aceasta va costa aproape 18.000 de euro în Franţa, un preţ foarte bună comparativ cu principalii concurenţi. În ceea ce priveşte motorizările, francezii afirmă că vom vedea un 1,6 de 110 CP şi un 2.0 de 140 CP plus două dieseluri: 1,9 de 130 CP şi un 1,6 inedit de 110 CP.
deci la noi va fi mai eftena si motorizarile zic eu ca sunt ok
danelu is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 17:22   #22
matiz87

Stage 5
 
matiz87's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 496
Default Re: Kanjara – Fratele mai mare al Daciei Stepway

sunt foarte curios la motorizari. poate nu o sa mai puna 1.4 ))
matiz87 is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 17:38   #23
Zebe

Stage 2
 
Zebe's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 64
Default Re: Kanjara – Fratele mai mare al Daciei Stepway

E gresit primul post, pretul nu va incepe de la 18.000 de euro. Varianta cu echipare de top va fi sub 18.000 de euro. Si nu o sa concureze cu Santa Fe sau Pathfinder, ci cu Tucson, Yeti si alte SUV-uri compacte.
__________________
Zebe is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 17:50   #24
BiEmDabaLiu

Stage 2
 
Join Date: May 2009
Posts: 31
Default Re: Kanjara – Fratele mai mare al Daciei Stepway

apropo de clasa ? cu cine o sa concureze ? cred ca o sa fie singura in clasa Suv Wanna Be
BiEmDabaLiu is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 18:06   #25
Gorby

Stage 5
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 490
Default Re: Kanjara – Fratele mai mare al Daciei Stepway

Quote:
Originally Posted by keos29 View Post
)) 18.000...poi de banii astia mai pui 7.000si iti iei bmw X5 din Germania. si app...mai mult de 133 hp nu cred ca are...(ca intr-un timp era vb ca scoate un coupe Dacia...si daca nu a scos coupe...motorul il pune pe caruta asta!
Vorbeşti de 7000 de euro de parcă ar fi vorba de două sticle de Fanta la 1L.
Aşa, iţi iei X5 din Germania. Îl înmatriculezi? Cum îl întreţii? La cine îl repari? La nea' Mitică mecanicu'? Cu ce piese? Piese turceşti "made pe vapor"? De fapt ce mai contează? Atâta timp cât scrie pe ea orice altceva înafara de Dacia, e perfect.
Te mai întreb ceva: Cât e întreţinerea la Dacia şi cât e la BMW? În ce segment de piaţă se încadrează X5-ul tău şi în ce segment se încadrează Dacia asta?

Numai bine.
__________________
Lectură pentru fani
Gorby is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 18:08   #26
the_one_and _only

Stage 5
 
the_one_and _only's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 358
Default Re: Kanjara – Fratele mai mare al Daciei Stepway

Quote:
Originally Posted by Cr0c0 F View Post
masina trebuia denumita dupa romanii nostrii...trebuia dat un nume reprezentativ..cum ar fi ciordales sau hotzales sau ceva de genu.. cat despre 18000e...pfff mias lua altceva mult mai bun decat DACIA eu de ex mias cumpara un 730d sau mercedes s-class
Quote:
Originally Posted by keos29 View Post
)) 18.000...poi de banii astia mai pui 7.000si iti iei bmw X5 din Germania. si app...mai mult de 133 hp nu cred ca are...(ca intr-un timp era vb ca scoate un coupe Dacia...si daca nu a scos coupe...motorul il pune pe caruta asta!
Aha, daca ziceti voi, insa cand se strica ceva sau tre' sa faceti revizia sa nu va plangeti ca vi se destabilizeaza bugetul.
the_one_and _only is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 20:25   #27
country boy

Stage 3
 
country boy's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 110
Default Re: Kanjara – Fratele mai mare al Daciei Stepway

fratilor ce aratare nu pot sa cred k cineva a putut crea asa ceva o adevarata sperietoare de oameni "yac".
cat despre motorizari ma abtin sa comentez.
totusi sper k cineva acolo sus la Renault sa se trezeasca dak nu vor sa piarda tot intr-o lume in care toti locreza la masini frumoase ei fac aratarea aia

Kia Rio
country boy is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 20:25   #28
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Kanjara – Fratele mai mare al Daciei Stepway

Quote:
Originally Posted by Gorby View Post
Vorbeşti de 7000 de euro de parcă ar fi vorba de două sticle de Fanta la 1L.
Aşa, iţi iei X5 din Germania. Îl înmatriculezi? Cum îl întreţii? La cine îl repari? La nea' Mitică mecanicu'? Cu ce piese? Piese turceşti "made pe vapor"? De fapt ce mai contează? Atâta timp cât scrie pe ea orice altceva înafara de Dacia, e perfect.
Te mai întreb ceva: Cât e întreţinerea la Dacia şi cât e la BMW? În ce segment de piaţă se încadrează X5-ul tău şi în ce segment se încadrează Dacia asta?

Numai bine.
partial de acord. totusi, eu am o pisica de 15 ani si peste 350.000km pe care o alerg constant si la liniute si pe exterioare. intr-un an jumate am schimbat 2 bucse de brat pe fata si carbunii+rulmentii la alternator. deci nu e chiar asa cu reparatul, ca se strica rar. apropo de nea mitica, ai fi uimit cati "nea mitici" d-astia snt, si stiu ce fac. si mai gandeste-te la treaba cu reviziile.. ca manance ceva bani pe parcursul garantiei. insa masinile snt total diferite, se adreseaza unor segmente diferite de piata, deci comparatia nu isi are rost. una peste alta, mie mi se pare o masina f ok kanjara asta, mai ales daca o sa vina si cu un pret mai mic, nu 18.000. un 13-14.000 ar fi foarte bun, mai ales daca vine si cu o motorizare decenta.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 20:28   #29
dragosme

Stock
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1
Default Re: Kanjara – Fratele mai mare al Daciei Stepway

Modelul se testeaza deja pe o pista a uzinei.L-am vazut intr-un camion la iesirea din uzina.
Nu va pot spune prea multe ca era tot cu prelata p el,dar in privinta interiorului cred ca arata destul de bine fata de ce au scos pana acum.
dragosme is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 20:58   #30
keos29

Stage 1
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 10
Default Re: Kanjara – Fratele mai mare al Daciei Stepway

ma oameni buni...anu asta fac 10 ani de cand conduc bmw-uri. dar am condus si dacii si multe altele. nu poti spune ca 18.000 e o suma mica pt o amarata de Dacie.
App de pisicutza...am o pisicutza de 9 ani...nu pot spune ca nu am avut probleme cu ea...da am o solenza nu exista luna in care sa nu imi scartaie cv la ea sau sa o duc la tehnic...

Last edited by keos29; 22-07-09 at 21:02.
keos29 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -