Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

View Poll Results: Ce model preferi?
Acura ZDX 11 14.10%
BMW X6 47 60.26%
Niciunul 20 25.64%
Voters: 78. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 21-07-09, 19:38   #16
ZanderDream

Stage 2
 
ZanderDream's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 69
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Acura prezinta noul ZDX

offtopic :
@bmwowners

1.Acura (Japanese: アキュラ, Akyura?) is the luxury vehicle division of Japanese automaker Honda Motor Company. (citat wikipedia)
2.Acura TSX = Honda Accord (TL e alta)

ontopic : Amandoua sunt frumoase atat interior cat si exterior. La performante, sunt deaccord , poate ca acura nu va avea (mai mult ca sigur) un motor din clasa 5l, dar nici cu un v6 3.7 nu mie rusine. La fiabilitate sa zicem ca sunt apropiate (fiabilitatea depinde clar de modul de exploatare). Serviceurile ar inclina clar balanta in favoarea acurei. Mai ramane sa vedem si pretul si teste cu o versiune "reala" .
As alege Acura (parere subiectiva), dar sa vedem de unde o luam )
ZanderDream is offline   Reply With Quote
Old 21-07-09, 19:47   #17
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: Acura prezinta noul ZDX

Acura se vede din prima ca este destinat mai mult pentru piata americana, linii drepte, design mai colturos, nu impresioneaza prea mult la exterior, un fel de x6 in colturi, dar interiorul este chiar reusit.
johhny is offline   Reply With Quote
Old 21-07-09, 21:21   #18
country boy

Stage 3
 
country boy's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 110
Default Re: Acura prezinta noul ZDX

Urata si acura si x6 sincer nu imi plac nici una dintre ele as prefera un tractor John Deer "full option". Nu imi plac SUV-urile indiferent de fabricant sunt urate si prea mari.

Kia Rio
country boy is offline   Reply With Quote
Old 21-07-09, 23:27   #19
catalin4u24

Stage 2
 
catalin4u24's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 58
Default Re: Acura prezinta noul ZDX

Quote:
Originally Posted by bmwowners View Post
Nici nu ma intereseaza ce motor ar putea avea si oricum nu cred ca o sa aiba motor de peste 550cp cum are X6M. Acura nu e tocmai clasa de lux a lui Honda pentru ca Acura a scos si masini precum Acura RSX si nu prea era de lux. In plus majoritatea masinilor acura sunt defapt Honda doar ca sunt produse in Statele Unite au cam acelas desing o dovada este Acura TL care e leita cu Honda Accord. Asta asa pentru cultura ta nu stiu cat te pricepi la masini dar simteam nevoia sa spun asta.
In legatura cu BMW nu stiu de ce unii dintre voi au cea mai multumire cand apare ceva nou gata sunt lesinati dupa aia. Acura asta nu are pic de noima cel putin la partea frontala daca o studiezi bine zici ca e desenata de cineva care nu stie decat linii drepte atlceva nimic. E logic sa nu ma uit la o astfel de masina in detrimentul unui BMW o marca cu traditie, stil, performante si sportivitate. E ca si cum as da vrabia din mana pe cioara de pe gard.
Cred ca m-am facut inteles!! Bafta
Iti dai seama ca Acura nici nu se vrea sa concureze cu X6M. Si da, Acura e tocmai clasa de lux a lui Honda, asa cum Lexus e a lui Toyota, si ambele marci sunt dedicate pietii SUA. Si Acura RSX nici nu se vroia de lux, se vroia doar un coupe sportiv. Da te-ai facut bine inteles, esti decat un wannabe cunoscator... sry
catalin4u24 is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 02:20   #20
bmwowners

Stage 5
 
bmwowners's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 386
Default Re: Acura prezinta noul ZDX

Poate sunt eu un nepriceput nu contest asta insa am o simpla intrebare. Daca Acura este marca de lux a lui Honda cum se explica faputl ca cea mai luxoasa masina Acura este 47000 de DOLARI si un Honda Legend pleaca de undeva de la 58000 de EURO (datele luate de pe siteurile producatorilor) ce e drept pretul la Legend e luat din Romania ca nu am gasit pe siteul oficial probabil e undeva tot la 45000 de dolari mai jos de atat ma indoiesc??? In plus cum este divizia de lux daca Honda Accord=Acura TSX in proportie de 90%??? Da Lexus este divizia de lux de la Toyota si nu am nimic de comentat pentru ca au masini cu mult peste ce produce Toyota si inteleg superioritatea lor modelelor si calitatea materialelor. Nu stiu de ce ar inclina balanta serviceurile pentru Acura in primul rand nu stiu nici preturile nici nimic de la Acura nu stiu nici macar daca se pot face reviziile la TOATE serviceurile Honda ca stiu reprezentante Toyota unde nu se ating de Lexus.
In ceea ce priveste motorul de 5l de la BMW a zis cineva ca nu se stie ce motor va aduce Acura pe masina si eu mi-am dat doar cu parerea ca ma indoiesc ca vor scoate mai mult decat BMW.
Sunt parerile si intrebarile mele de necunoscator dar e bine ca sunt multi alti cunoscatori care imi pot raspunde si ma pot lamurii ca ei sunt genii in alte masinilor.

Last edited by bmwowners; 22-07-09 at 02:23.
bmwowners is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 09:49   #21
alinush27

Stage 5
 
alinush27's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 408
Member of:
[4Rally]
Default Re: Acura prezinta noul ZDX

Nici una , nici alta. Ambele mi se par ciudate , in schimb as lua fara doar si poate Infiniti-ul FX50 S care desi e putin mai slabut decat X6 xDrive 50i , arata intr-un mare fel in special la exterior iar sunetul motorului e o nebunie.
alinush27 is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 21:28   #22
roska

Stage 4
 
roska's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 224
Default Re: Acura prezinta noul ZDX

sa nu ma injure lumea ca am votat x6 (spate de rata) da imi place mai mult si nu s cocalar
roska is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 22:09   #23
catalin4u24

Stage 2
 
catalin4u24's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 58
Default Re: Acura prezinta noul ZDX

Quote:
Originally Posted by bmwowners View Post
Poate sunt eu un nepriceput nu contest asta insa am o simpla intrebare. Daca Acura este marca de lux a lui Honda cum se explica faputl ca cea mai luxoasa masina Acura este 47000 de DOLARI si un Honda Legend pleaca de undeva de la 58000 de EURO (datele luate de pe siteurile producatorilor) ce e drept pretul la Legend e luat din Romania ca nu am gasit pe siteul oficial probabil e undeva tot la 45000 de dolari mai jos de atat ma indoiesc??? In plus cum este divizia de lux daca Honda Accord=Acura TSX in proportie de 90%??? Da Lexus este divizia de lux de la Toyota si nu am nimic de comentat pentru ca au masini cu mult peste ce produce Toyota si inteleg superioritatea lor modelelor si calitatea materialelor. Nu stiu de ce ar inclina balanta serviceurile pentru Acura in primul rand nu stiu nici preturile nici nimic de la Acura nu stiu nici macar daca se pot face reviziile la TOATE serviceurile Honda ca stiu reprezentante Toyota unde nu se ating de Lexus.
In ceea ce priveste motorul de 5l de la BMW a zis cineva ca nu se stie ce motor va aduce Acura pe masina si eu mi-am dat doar cu parerea ca ma indoiesc ca vor scoate mai mult decat BMW.
Sunt parerile si intrebarile mele de necunoscator dar e bine ca sunt multi alti cunoscatori care imi pot raspunde si ma pot lamurii ca ei sunt genii in alte masinilor.
Nici eu nu ma consider cunoscator asa ca hai sa nu ne mai contrazicem, ideea e ca din punctul meu de vedere nu as alege nici una din ele. Sincer. Iar daca ar fi sa aleg un SUV probabil as alege un GLK... nu stiu de ce.
Bafta!
catalin4u24 is offline   Reply With Quote
Old 23-07-09, 00:23   #24
helen
Peugeot Driver

Stage 2
 
helen's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 27
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Acura prezinta noul ZDX

de ... c...t urata in draci n-ai cum asa, x6 e ceea ce trebuie zdx pistol cu apa.
helen is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -