Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 01-07-09, 11:02   #31
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Lamborghini Gallardo LP550-2 - Primele imagini oficiale

ce inseamna sa fii perseverent si sa te tii de treaba...

Ar fi visat Balboni acum 40 de ani cand s-a angajat la Feruccio Lamborghini ca va ajunge atat de sus?!... vorba aia facea tractoare la inceput...
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 11:19   #32
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Lamborghini Gallardo LP550-2 - Primele imagini oficiale

Quote:
Originally Posted by bogg View Post
Pai, numele complet al acestui Lamborghini este LP550-2 Valentino Balboni.
Acesta fiind pilotul de teste al constructorului inca din 1973, s-au gandit sa ofere o verisiune speciala cu unele caracteristici gandite insusi de catre Balboni(cum ar fii tractiunea spate), siiiii pentru ca asa cere clientela mai nou.
Pretul va fii cu aporx. 10% mai mic decat al unui LP560-4 si va fii fabricat in doar 250 de exemplare. Adica practic Lamborghini vinde o masina de colectie mai ieftin ca una oarecare(intre noi fie vorba, era culmea sa ii scoata sistemul 4x4, sa o usureze cu 30 de kilograme, sa-i micsoreze puterea si sa o vanda mai scump ).... Chilipirul anului.


Eu cred ca domnul Valentino si-a dat seama ca germanii de la Audi au cam omorat spiritul Lambo in ultmia vreme si a vrut sa faca o versiune mai.... Lamborgini in adevaratul sens al cuvantului.
"cum ar FI tractiunea spate" nu FII.

"fii serios"

"daca ar fi fost". Le cam incurci.

Audi nu a omorat deloc spiritul Lambo, de fapt i-a scos din mocirla. LP560, Murcielago Lp640, SV sunt foarte lambo.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 11:42   #33
laur_nsl

Stage 4
 
laur_nsl's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 275
Default Re: Lamborghini Gallardo LP550-2 - Primele imagini oficiale

au revenit la nebunia da altadata. asta sigur nu mai e un audi imbracat mai fitzos.
laur_nsl is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 11:44   #34
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Lamborghini Gallardo LP550-2 - Primele imagini oficiale

Pai daca asta nu mai e Audi imbracat nici LP560 nu este. Sau imbracatu se rezuma la 4WD si cam atat ? .
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 11:45   #35
laur_nsl

Stage 4
 
laur_nsl's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 275
Default Re: Lamborghini Gallardo LP550-2 - Primele imagini oficiale

Quote:
Originally Posted by Raziel1988 View Post
Masina arata mai bine decat precedenta da tot Murcielagro ramane baza
pacat ca si murcielago la anu ii facem cu mana. lp670 sv a fost ultimul din pacate. sa vedem ce vine in locul lui
laur_nsl is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 11:58   #36
bogg

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 576
Default Re: Lamborghini Gallardo LP550-2 - Primele imagini oficiale

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
"cum ar FI tractiunea spate" nu FII.

"fii serios"

"daca ar fi fost". Le cam incurci.

Audi nu a omorat deloc spiritul Lambo, de fapt i-a scos din mocirla. LP560, Murcielago Lp640, SV sunt foarte lambo.

Ti-ai dat seama ca McLarenul e din '92 si ai venit sa faci galagie pe alt thread?

DA! Audi a omorat spiritul Lamborghini, insa nu firma(e o diferenta). Asta e parerea mea si mi se cam indoaie de cred altii.

Imagineaza-ti o treaba:
Iti cumperi un Gallardo si zici: WOW, am pe el un motor de Audi break.
Poti sa spui ca motorul de 5.2 e veritabil Lamborghini?.
E ca si cum ti-ai cumpara un F430 cu motorul de pe Fiat Albea...

Eu daca as fii in locul lor nici nu as recunoaste modelul Gallardo cu tot cu butoanele imprumutate de la Audi.
Nu zic ca nu-i o masina buna, sa nu-ti intre asa ceva in cap, dar nu-i un Lamborghini.
Da, Intr-adevar, iti dau dreptate(doar aici) Lp640 SV este un Lamborghini.

Last edited by bogg; 01-07-09 at 12:02.
bogg is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 12:03   #37
laur_nsl

Stage 4
 
laur_nsl's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 275
Default Re: Lamborghini Gallardo LP550-2 - Primele imagini oficiale

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Pai daca asta nu mai e Audi imbracat nici LP560 nu este. Sau imbracatu se rezuma la 4WD si cam atat ? .
multi jurnalisti au spus ca de la venirea lui audi la conducere lamborghini ofera o oarecare siguranta, nu mai sunt chiar asa de greu de condus, ba chiar unii au spus ca se simt ca intr-un tt mai puternic. si in plus sunt aproape 100% sigur ca asta va fi mai rapid ca lp560 pe circuit. deci un lamborghini 100% va fi mai bun decat unu facut de audi.
laur_nsl is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 12:06   #38
laur_nsl

Stage 4
 
laur_nsl's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 275
Default Re: Lamborghini Gallardo LP550-2 - Primele imagini oficiale

Quote:
Originally Posted by bogg View Post
Ti-ai dat seama ca McLarenul e din '92 si ai venit sa faci galagie pe alt thread?

DA! Audi a omorat spiritul Lamborghini, insa nu firma(e o diferenta). Asta e parerea mea si mi se cam indoaie de cred altii.

Imagineaza-ti o treaba:
Iti cumperi un Gallardo si zici: WOW, am pe el un motor de Audi break.
Poti sa spui ca motorul de 5.2 e veritabil Lamborghini?.
E ca si cum ti-ai cumpara un F430 cu motorul de pe Fiat Albea...

Eu daca as fii in locul lor nici nu as recunoaste modelul Gallardo cu tot cu butoanele imprumutate de la Audi.
Nu zic ca nu-i o masina buna, sa nu-ti intre asa ceva in cap, dar nu-i un Lamborghini.
Da, Intr-adevar, iti dau dreptate(doar aici) Lp640 SV este un Lamborghini.
ai exagerat si tu putin aici. sunt de acord cu tine ca lambo nu mai e ce a fost odata(si asta ma refer la masini nu la vanzari) din cauza lui audi dar nu cred ca o sa puna vreodata audi un v10 5.2 pe un break. vad ca lambo a inceput sa se intoarca la origini cu lp670 sv si cu lp 550. tot asa lambo
laur_nsl is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 12:11   #39
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Lamborghini Gallardo LP550-2 - Primele imagini oficiale

Pai Audi deja a pus 5.2 V10 pe Avant. SI anume RS6...bi turbo

@ Bogg nu mi-am dat seama de nimic ca nu aveam de ce. Tu mi-ai dat niste alea sa arate ca e din 92, eu ti-am dat 2 sa arate ca e din 94. Oricum putin imi pasa. Plus ca e ridicola comparatia ta. Da e un motor de lambo veritabil acel 5.2 V10 560CP. Are albea motoare de astea optionale ? Poate sa fie pe Audi Break sau pe Fiat 500, atata timp cat motorul e o capodopera nu conteaza. Fie ca iti place tie sau nu Gallardo in special LP560 este foarte apreciat, cu sau fara butoane Audi (care atata timp cat sunt bune nu vad unde e problema, probabil problema e cantitatea mare de furstrare)>

@ Laur. Deci modelul asta e 100% lambo. Ala LP560 care practic are doar 4WD in plus nu este lambo ? Asta se rezuma la tine la a fi lamborghini ? Sa ai 2 roti "in minus" ? .

PS: Referitor la "galagie" nu e vina mea ca ai anumite lacune cand vine vorba de gramatica.

PS2: Murcielago SV si LP550 tot de Audi sunt facute deci daca ar fi conform teoriei asteia stupide nici astea nu ar avea spirit de Lambo.

Last edited by _anaconda_; 01-07-09 at 12:15.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 12:18   #40
claud1u_BDT

Stage 4
 
claud1u_BDT's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 181
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Lamborghini Gallardo LP550-2 - Primele imagini oficiale

e criminala :X:X:X:X:X:X:X:X:X
claud1u_BDT is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 12:55   #41
bogg

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 576
Default Re: Lamborghini Gallardo LP550-2 - Primele imagini oficiale

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Pai Audi deja a pus 5.2 V10 pe Avant. SI anume RS6...bi turbo
RS6 are motorul de 5.0. Dar nu asta conteaza....

Ceea ce conteaza e ca acel 5.2 V10 FSI nu este un motor de Lamborghini veritabil. A fost dezvoltat de Audi si il gasesti pe R8 V10. N-am zis ca e un motor rau si nu-i neg calitatile, dar sunt detalii care fac diferenta dintre un Audi si un Lamborghini... printre care si acesta.

Tu n-ai inteles un lucru primordial in toata povestea asta. Privind teste si alte ,,alea" despre Gallardo.... am ajuns la concluzia ca este o masina excelenta, recunosc.
Dar nu despre asta este vorba, ci despre ce inseamna cu adevarat Lamborghini.
Frustrare? Nici vorba, n-as avea de ce.
Din cauza la Audi? Detin un Audi si teoretic ar trebui sa ridic in slavi VAG nu?


Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
PS2: Murcielago SV si LP550 tot de Audi sunt facute deci daca ar fi conform teoriei asteia stupide nici astea nu ar avea spirit de Lambo.
Ma gandesc ca ai citit sitrea si ai vazut ca nu doar tractiunea spate este o caracteristica acestui model.
Despre LP550-2 am zis doar ca mi se pare ca vrea sa aduca Gallardo la ,,origini".
DAR cu LP640 SV este cu totul alta poveste. Murcielago a inceput sa fie dezvoltat inainte ca germanii sa cumpere firma in '98 si motorul este un V12 de origine Lamborgini. Poate ca fata de un Diablo este mai moale si user - friendly,fiind ,,bibilit" de germani pe parcurs, dar la baza face ce trebuie sa faca un Lamborghini: Sa-ti smulga capul.
bogg is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 14:25   #42
p-george

Stage 3
 
p-george's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 157
Default Re: Lamborghini Gallardo LP550-2 - Primele imagini oficiale

Quote:
Fie ca iti place tie sau nu Gallardo in special LP560 este foarte apreciat, cu sau fara butoane Audi (care atata timp cat sunt bune nu vad unde e problema, probabil problema e cantitatea mare de furstrare)>
In mare ai dreptate, adica da masina e buna dar aici nici bogg nu te a contrazis. Ideea e ca daca tu mergi in vacanta in caraibe vrei sa ti serveasca sucul o negresa frumoasa nu un romanas la papion pe care il vezi la noi in fiecare zi... aia este problema...iti aduce un pic prea mult aminte de audiul pe care il aveai cand erai "sarac" si nu aveai lambo Nu ca audiul era urat insa tu ai platit lambo.

Ps: daca cearta era despre meclaren f1 masina a fost construita din 92 pana in 98..
p-george is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 16:09   #43
Limba14

Stage 4
 
Limba14's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 247
Default Re: Lamborghini Gallardo LP550-2 - Primele imagini oficiale

respect lamborghini, pentru faptul ca isi respecta valorile
Limba14 is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 16:49   #44
denisus91

Stage 2
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 51
Default Re: Lamborghini Gallardo LP550-2 - Primele imagini oficiale

minunat pur si simplu minunat
denisus91 is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 18:28   #45
AndreiKai

Stage 2
 
AndreiKai's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 51
Default Re: Lamborghini Gallardo LP550-2 - Primele imagini oficiale

unul dintre cele mai frumoase super caruri :X :X :X
AndreiKai is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -