Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 18-06-09, 02:10   #31
p-george

Stage 3
 
p-george's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 157
Default Re: VW 1.4 TSI este Motorul Anului 2009

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
sunt fan bmw... dar nu imi place sa vad k toti spun "bmw e bmw". anul acesta a fost anul VW. imi plac specificatiile acestui 1.4 TSI, arata chiar bine si merita felicitati toti cei care au lucrat la el.

totusi... chiar asa de rau au ajuns japonezii?!
Bv, chiar un post de bun simt ( ca mai rar am gasit in ultima vreme )

ON: nu stiu dece am eu impresia ca daca Mercedes s-ar axa pe castigat premii la motoare aia ar face in fiecare an... Si mai ales as vrea sa stiu criteriile pe care se bazeaza voturile.

Last edited by p-george; 18-06-09 at 03:29.
p-george is offline   Reply With Quote
Old 18-06-09, 02:37   #32
shp2rd

Stage 1
 
shp2rd's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 16
Default Re: VW 1.4 TSI este Motorul Anului 2009

ontopic:
Quote:
Juriul competiţiei a fost format din 65 jurnalişti din 32 de ţări.
well, jurnalismul si globalizarea...
offtopic:
Quote:
in 2010 vom avea mari surprize, spiritul suedez se va intoarce la Saab, pentru ca l-a cumparat sau il va cumpara Koenigsegg.
A fost cumparat, e oficial. In privinta anului, nu te hazarda, realist privind lucrurile, e nevoie de multa minte, munca si bani numai ca sa-l scoata de pe fundul lacului. Dupa aia putem vorbi si de spirite... Keep your fingers crossed!
shp2rd is offline   Reply With Quote
Old 18-06-09, 08:14   #33
marian_tgv

Stage 5
 
marian_tgv's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 454
Default Re: VW 1.4 TSI este Motorul Anului 2009

felicitari vw...anul lor, fara dubii !!!
marian_tgv is offline   Reply With Quote
Old 18-06-09, 09:46   #34
lucian1985

Stage 5
 
lucian1985's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 338
Default Re: VW 1.4 TSI este Motorul Anului 2009

Germanii sunt cei mai tari !!
lucian1985 is offline   Reply With Quote
Old 18-06-09, 09:47   #35
adidelavalcea_crazy

Stage 4
 
adidelavalcea_crazy's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 191
Default Re: VW 1.4 TSI este Motorul Anului 2009

oricum vw cu motorul 1.4 tsi are cilindree mica si destul de multi cai pt un asa motor.bravo lor.in viitor se vor pune bazele pe motoare cu cilindree mica si datorita consumului si datorita poluarii
__________________
momentan 2 roti=>astept sa rulez pe 4 roti)
adidelavalcea_crazy is offline   Reply With Quote
Old 18-06-09, 09:52   #36
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: VW 1.4 TSI este Motorul Anului 2009

@Shp2rd: Oricum ce conteaza ca a fost cumparat si salvat din faliment si disparitie, mie imi plac Saab-urile la nebunie, dupa cum vad ca si tie iti plac, ca ai la avatar Saab 9-5 facelift. Au spus oficialii Saab ca vor mai merge un an, doi pe platforma GM pentru noile aparitii de modele Saab, asta se va intampla mai tarziu cu spiritul si alte smecherii pe care ar trebui sa le aiba Saab, dar tot ce putem spera este ca a ajuns pe maini bune si nu pe mana chinezilor sau a indienilor. Va fi acum Reborn from Jets : )) : ))
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 18-06-09, 12:03   #37
Marius_mym89

Stage 5
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,620
Member of:
[VW]
Default Re: VW 1.4 TSI este Motorul Anului 2009

Quote:
Originally Posted by marian_tgv View Post
felicitari vw...anul lor, fara dubii !!!
de acord cu tine
Marius_mym89 is offline   Reply With Quote
Old 19-06-09, 09:16   #38
Limba14

Stage 4
 
Limba14's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 247
Default Re: VW 1.4 TSI este Motorul Anului 2009

dominare nemteasca
Limba14 is offline   Reply With Quote
Old 19-06-09, 10:18   #39
vladberca

Stage 3
 
Join Date: May 2009
Posts: 131
Default Re: VW 1.4 TSI este Motorul Anului 2009

cateva remarci: cred ca 1,4 tsi a iesit motorul anului si datorita popularitatii si a cifrelor de vanzari; si eu conduc de la inceputul anului un 1,4 tsi, model vw jetta, chiar daca in varianta cea mai putin potenta: 122cp... performantele si consumul sunt foarte bune, fara rival la aceasta categorie de putere...
Totusi cred ca cel mai performant motor al anului, la peste 4l este motorul BMW de 4,4l aflat sub capota noilor X5M si X6M... Puterea si cuplul acestui motor sunt cu mult peste cel de 6,2l al lui Mercedes AMG...
De asemenea in clasa 2 -> 2,5l as fi clasat pe primul loc motorul noului Focus RS, performantele motorului Mercedes nefiind superioare motorului BMW de 2l, de pe 123d...
Astept si alte pareri!
vladberca is offline   Reply With Quote
Old 19-06-09, 11:50   #40
Ottaviano_m

Stage 4
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 251
Default Re: VW 1.4 TSI este Motorul Anului 2009

putem sa acceptam odata pt totdeauna ca sunt persoane mai indreptatite decat noi care pot sa acorde binecuvantatale premii mai sus amintite? S-a hotarat, invingatorii au luat ce-a fost a lor, ceilalti mai pot demonstra ce pot pe viitor, care au demonstrat in trecut, bravo lor, jos palaria. Nu trebuie sa punem la indoiala ce au hotarat jurnalisti de specialitate din 70 de tari numai pe considerentul ca noi am sti despre ce-i vorba - suntem cu totii pasionati avem toti preferintele noastre dar pot pune pariu ca oricare din acei jurnalisti prezenti ne-ar manca pe toti la un loc. So... sa avem si noi incredere si sa nu comentam dupa "razboi" ca "femeile la menopauza" (asta mi-o scuzati, incerc numai sa ilustrez un concept) "dupa mine... ar trebui... eu conduc...mie-mi place" etc. Da, sunt motoare care poate au peformante mai bune decat cele care au castigat, dar din cate stiu eu se merge pe eficienta cand se acorda asa premii, deci trebuie sa fie la baza un criteriu de gen raport performanta/economie de exercitiu/ardere cat mai completa/durata de viata/inovatie. Anul asta a fost 1,4 TSI 160 HP -nu cel de 122, nici cel de 125 sau de 140 sau 150 sau 170- the one and only.
Ottaviano_m is offline   Reply With Quote
Old 27-06-09, 12:51   #41
fe_billy92
Opel Driver

Stage 5
 
fe_billy92's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 458
Member of:
[Fanatik MotorSport]
[Opel]
[SEAT]
[RENAULT]
[VW]
[FORD]
[MERCEDES]
[DAEWOO]
Default Re: VW 1.4 TSI este Motorul Anului 2009

Eu nu sunt multumit de juriu.....(Juriul competiţiei a fost format din 65 jurnalişti din 32 de ţări) In primul rand...pentru a se face un clasament al masinilor....este nevoie de foarte multi experti...care sa cunoasca masinile...care sa le testeze si sa le analizeze ft bine. Poate se va mai face un clasament....
PS: Au ales foarte bine 1.4tsi....si inka cateva motoare.....SI ATAT!
fe_billy92 is offline   Reply With Quote
Old 27-06-09, 14:55   #42
Ottaviano_m

Stage 4
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 251
Default Re: VW 1.4 TSI este Motorul Anului 2009

eu inca nu am inteles ce nu multumeste la juriul respectiv... cineva isi face iluzii ca jurnalistii respectivi ar fi numai niste functionarasi cu stiloul la ei si in in afara de asta nu ar mai avea alte competente? Eu pot pune pariu ca 90% dintre ei au testat masinile respective si au avut acces la informatii la care noi am visa numai si chiar daca am avea acces nu am sti unde sa ne uitam si ce date sa cerem. Asta inseamna jurnalism in domeniul automobilismului. Si... ca ne place sau nu, ei sunt expertii domeniului !
Ottaviano_m is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -