Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 16-07-09, 14:08   #61
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Audi A5 Sportback - Primele detalii oficiale

nu ii vad rostul deloc))e putin mai mare ca un A4 dar mai mic decat un A6. Nu pare sa intre in segmentul lui CLS, dar nici cu Passat CC. E cam aiurea
steffan is offline   Reply With Quote
Old 16-07-09, 14:37   #62
spiri14

Stage 5
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 340
Default Re: Audi A5 Sportback - Primele detalii oficiale

e concurent direct al lui C5 de la Citroen... seamana foarte mult !
spiri14 is offline   Reply With Quote
Old 16-07-09, 16:21   #63
matiz87

Stage 5
 
matiz87's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 496
Default Re: Audi A5 Sportback - Primele detalii oficiale

arata superb !
matiz87 is offline   Reply With Quote
Old 16-07-09, 18:10   #64
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: Audi A5 Sportback - Primele detalii oficiale

omfg, ce eculubratii vad pe aici...
bineinteles ca era nevoie de el, asa cum a fost nevoie si de a3 sportback. sportbackul e un concept care se refera la transformarea unui coupe in ceva mai practic, pastrandu-i forma frumoasa. deci nu isi are rostul discutia despre a8 sportback sau mai stiu eu ce =))
a5 era si este un coupe f frumos, iar prin adaugarea a 2 usi i-au marit f mult practicabilitatea. pana la urma cel mai mare dezavantaj la un coupe este lipsa usilor spate, iar cel mai mare avantaj este forma frumoasa. si atunci dc sa nu combini forma frumoasa cu avantajul celor 5 usi??? o idee care si-a demonstrat utilitatea , asa cum e evident, inca de la A3, spre exemplu , si numai un naiv nu intelege asta. asa cum au fost clienti pt a3 sportback asa vor fii si pt asta. TOTI oamenii care au coupe, ar vrea sa si-l pastreze cand avanseaza in varsta, dar e cam nasol sa tot rabateze scaunul pt ca pasagerii sa intre.... avand coupe si cunoscand oameni posesori de coupe, stiu f bine ce vorbesc.
Va fii un hit
__________________
ProCeed 1.6 126hp
Golf 5 1.9TDI DSG
Lecca is offline   Reply With Quote
Old 16-07-09, 19:11   #65
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Audi A5 Sportback - Primele detalii oficiale

Quote:
Originally Posted by Lecca View Post
omfg, ce eculubratii vad pe aici...
bineinteles ca era nevoie de el, asa cum a fost nevoie si de a3 sportback. sportbackul e un concept care se refera la transformarea unui coupe in ceva mai practic, pastrandu-i forma frumoasa. deci nu isi are rostul discutia despre a8 sportback sau mai stiu eu ce =))
a5 era si este un coupe f frumos, iar prin adaugarea a 2 usi i-au marit f mult practicabilitatea. pana la urma cel mai mare dezavantaj la un coupe este lipsa usilor spate, iar cel mai mare avantaj este forma frumoasa. si atunci dc sa nu combini forma frumoasa cu avantajul celor 5 usi??? o idee care si-a demonstrat utilitatea , asa cum e evident, inca de la A3, spre exemplu , si numai un naiv nu intelege asta. asa cum au fost clienti pt a3 sportback asa vor fii si pt asta. TOTI oamenii care au coupe, ar vrea sa si-l pastreze cand avanseaza in varsta, dar e cam nasol sa tot rabateze scaunul pt ca pasagerii sa intre.... avand coupe si cunoscand oameni posesori de coupe, stiu f bine ce vorbesc.
Va fii un hit
E doar un truc de marketing, practic in esentza e un A4...nu mai stiu astia cu ce sa ne ameteasca!
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 16-07-09, 20:13   #66
YGD-sef

Stage 5
 
YGD-sef's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,260
Default Re: Audi A5 Sportback - Primele detalii oficiale

design classic in linia marcii !
YGD-sef is offline   Reply With Quote
Old 17-07-09, 11:29   #67
D.Y ¬

Stage 5
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,490
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Audi A5 Sportback - Primele detalii oficiale

A iesit bine nu am ce sa comentez.
D.Y ¬ is offline   Reply With Quote
Old 18-07-09, 09:33   #68
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: Audi A5 Sportback - Primele detalii oficiale

nu e un a4. chiar si daca ai spune ca e un facelift, nu are a face, pt ca e un facelift de a5 practic. are linii mult mai elegante si mai frumoase decat un a4. pur si simplu, a4 mi se pare banal pe langa a5 sportback.
Lecca is offline   Reply With Quote
Old 18-07-09, 09:59   #69
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Audi A5 Sportback - Primele detalii oficiale

Inca o masina pe care o confunzi cu intreaga gama aproape, exceptie facand R8. A3/A4/A6/A5 acelasi bot nimic schimbat ( doar dimensiunile ) iar din spate atat A3 ( cabrio ) cat si /A4/A6/A5 sunt identice. Acest lucru face sa piarda din incercarea lor de a se apropia de Mercedes/BMW.

BTW prefer un VW Passat CC decat o masina dupa care sa zica lumea ( desi nu ma intereseaza ) uite si-a luat A3 a nu A3 a nu A5 etc.
__________________
INFINTI G37 S ====>>> https://forum.4tuning.ro/115-masina-mea-nissan-infiniti/97760-infiniti-g37s.html
TRANSPORT CONTAINERIZAT INTERN SI INTERNATIONAL
IMPORT AUTOTURISME USA
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 18-07-09, 16:08   #70
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: Audi A5 Sportback - Primele detalii oficiale

si daca nu te intereseaza ce zice lumea atunci dc mentionezi? si totusi, daca cineva e interesat de acest aspect (desi mi se pare stupid), dc ar da doua parale pe parerea unuia care nu stie sa faca diferenta intre a3,4,5,6,8?
Lecca is offline   Reply With Quote
Old 19-07-09, 09:56   #71
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Audi A5 Sportback - Primele detalii oficiale

Daca tu nu vezi diferente intre modele...e trist. La fel cum asemanarea dintre A4 si A5 sportback e aberanta. Au alt target, iar pentru CLS o sa vina A7. Ce va face sa credeti ca fiecare model e destinat unui segment ?

A4 si A6 sunt sedan-uri, A5 e coupe iar A5 sportback e o combinatie intre cele 2, comparatiile intre el si A4 sunt idiotice. Iar btw, sa iti cumperi o masina doar pentru ce zice lumea, sau ca e mai rar intalnita in loc sa cumperi una pentru ca iti place tie si ca e BUNA denota o doza cam mare de frustrare si grandomanie.

Quote:
Acest lucru face sa piarda din incercarea lor de a se apropia de Mercedes/BMW.
Ce ? Ei nu incearca acest lucru si nu l-au incercat de multa vreme fiindca deja erau la nivelul ala de mult timp iar ca istorie tocmai a implinit 100 ani. NUmai faptul ca de jdemii de ani se fac comparatii intre modelele lor denota faptul ca nivelul atins este similar, altfel nu erau comparatii ca doar nu compari mere cu pere.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 19-07-09, 10:41   #72
bogg

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 576
Default Re: Audi A5 Sportback - Primele detalii oficiale

Quote:
Originally Posted by Lecca View Post
pana la urma cel mai mare dezavantaj la un coupe este lipsa usilor spate
Va fii un hit



Mi-ai facut ziua


On topic: Decat sa-i puna inca 2 usi la A5, de ce nu a facut din A4 sportback?
Defapt e tot un drac.
bogg is offline   Reply With Quote
Old 19-07-09, 11:47   #73
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Audi A5 Sportback - Primele detalii oficiale

A4 si A5 impart platforma tehnica. De fapt A5 e un A4 in 2 usi, coupe, la fel cum E92 este un E90 coupe.

Si avand in vedere ca A5 sportback seamana mai mult ca forma cu A5 in 2 usi fata de A4 de aia l-au derivat din A5 nu din A4.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 19-07-09, 12:09   #74
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: Audi A5 Sportback - Primele detalii oficiale

deci, sportback la Audi inseamna alungirea unui coupe, pastrand forma. a4 nefiind coupe, nu are cum plm sa ajunga sportback!
Lecca is offline   Reply With Quote
Old 19-07-09, 13:09   #75
bogg

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 576
Default Re: Audi A5 Sportback - Primele detalii oficiale

Pai daca Sportback la Audi sunt alungirea masinilor coupe, A3 cum plt a ajuns sportback?

Si eu incercam sa subliniez inutilitatea masinii. Lasa ca data viitoare imi voi explica posturile.
bogg is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -