Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 29-05-09, 19:36   #16
Alex_pitesti

Stage 5
 
Alex_pitesti's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 611
Member of:
[SKODA]
Default Re: Faza scurtă va avea o istorie scurtă

Quote:
Originally Posted by giubau_v8 View Post
tu esti ceva de genul : hai sa ne orbim cu totii, ce o iesi nu conteaza, important e ca am fost smecher si l-am orbit si eu pe celalalt..nu? ...cam asta ar fi un motiv al accidentelor in lant..ca poate in spatele celuilalt mai e unul..sau mai sunt altii

da..tragi pe dreapta ca la manual

nu e vb ca,Care e smecher..adica din ce zici tu..ar trb sa stingi si pozitiile..nu?!adica bun incetinesti..dar crezi ca te ajuta cu ceva..adik tot orbit esti si la 100km/h si la 30km/h...incetinesti..dar normal ca treci si tu pe lunga ca sa iti asiguri un minim de vizibilitate
__________________
I love SKODA
https://forum.4tuning.ro/229-masina-mea-skoda/113417-09-skoda-superb-2-0tdi-dsg.html-new skoda superb

SKODA SUPERB 2.0tdi-170cai
Alex_pitesti is offline   Reply With Quote
Old 29-05-09, 19:46   #17
allexutzzu

Stage 5
 
allexutzzu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 855
Default Re: Faza scurtă va avea o istorie scurtă

...e naspa ca nu mai poti da blitzuri ca sa se dea "batranii" la o parte
allexutzzu is offline   Reply With Quote
Old 29-05-09, 21:07   #18
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: Faza scurtă va avea o istorie scurtă

Multi se plang de faptul ca se risipa "placerea de a conduce" !!! Vai ! In ce sfera a placerii introduceti voi actiunea de a comuta de pe faza scurta pe faza lunga sau invers ?!
Faina ingineria asta, macar asa STII sigur ca nu te rupe ala de pe contrasens cu faza lui lunga.
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 29-05-09, 22:03   #19
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Faza scurtă va avea o istorie scurtă

si vechiul E klasse avea un sistem de lumini inteligente ceva genul :faza scurta pentru autostrada ,drum national etc
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 30-05-09, 02:40   #20
marius3030

Stage 5
 
marius3030's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3,061
Member of:
[Fiat]
[Opel]
[SKODA]
Default Re: Faza scurtă va avea o istorie scurtă

mmm..suna interesant desi eu nu as opta pt asa ceva,dar toate ca toate dar cum mai dam si noi flash-uri cand ne gasim cu cineva(stiu ca nu e voie)sau la intersectiile alea nesemnalizate
__________________


/// E39


www.e39.ro
marius3030 is offline   Reply With Quote
Old 30-05-09, 17:01   #21
e4e | DOOREX

Stage 2
 
e4e | DOOREX's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 55
Default Re: Faza scurtă va avea o istorie scurtă

E bine pentru acei "reisari" care habar nu au cum trebuie sa foloseasca luminile cand se afla in circulatie. DAR mie nu mi se pare un lucru ce ar trebui sa inlocuiasca total faza scurta. Si cu faza scurta poti orbi pe cel din fata ta daca eshti retardat si nu stii cum sa il reglezi. Aviz amatorilor! Mai nou se da amenzi la greu daca nu folosesti calumea luminile.
__________________
SPEED is my life!!! CARS are my beautiful ladies!!! TUNING is the greatest ART!!!
e4e | DOOREX is offline   Reply With Quote
Old 30-05-09, 20:17   #22
atygolf

Stage 1
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 14
Default Re: Faza scurtă va avea o istorie scurtă

moama frate cate tehnologie bine ca nuti da si telecomanda sau un joistik sa te joci cu masina ca pe playstation sau pe pc....lenea asta...numa fite.....
si placerea condusului unde mai ee......stau si apas pe cateva clapete pe acolo sa schimb viteza (DSG)....boring


mai bine pe jos sau cu bicicleta...
atygolf is offline   Reply With Quote
Old 30-05-09, 20:31   #23
luciandamaroaia

Stage 3
 
luciandamaroaia's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 125
Member of:
[DACIA]
Default Re: Faza scurtă va avea o istorie scurtă

Quote:
Originally Posted by scturoag View Post
Exista ceva in genu , npul Passat CC are o optiune in care merge singura , pastreaza distanta singura , daca vine cineva din spate se da pe prima banda singura , daca cel din fata pune frana brusca si passatu pune frana brusca ... avanseaza tehnologia pe zi ce trece ... app .. si are ca optiunie si sistemul de faruri care lumineaza la viraje , dupa colturi si etc .

Pai inainte de Passat CC a fost Mercedesul S600 de prin anu 2000 care avea ca dotare un sistem asemator(pastreaza distanta fata de masina din fata la o anumita viteza iar daca cel din fata franeaza distanta ramane cea stabilita si multe alte optiuni de genu)
__________________
Slide or DIE
luciandamaroaia is offline   Reply With Quote
Old 30-05-09, 21:22   #24
Cobra2007

Stage 5
 
Cobra2007's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 621
Default Re: Faza scurtă va avea o istorie scurtă

e foarte buna ideea, stiu ca un sistem asemanator are si opel insignia (nu?)
Cobra2007 is offline   Reply With Quote
Old 31-05-09, 00:29   #25
OviO

Stage 3
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 143
Default Re: Faza scurtă va avea o istorie scurtă

urasc aceasta inventie!!!...dc nu pot sa fie farurile normale???...am si raspunsul unii oameni puturosi sau "domni" le ie lene sa actioneze un buon in plus sa sa schimbe viteza normal....k doar mnoa exista dsg sau cu io zice si face el treaba....ma pis p masinile voastre...eu am avut audi a4 dar acum am un vw passat 1.9 tdi 131 cp si cate'odata merg cu el numai pt "placerea d a conduce" si pt a schimba viteza la ce turatie vreau eo nu nu pt a pune masina p D si ii dau ca nesimtitul...din cauza cutiei automate s intampla mai multe accidente deoarece unii "domni"(tarani) apuca la masini cu transmisie automata si nu observa cu c viteza merg...ajea k...tot classic e mai boon...peace out!!!sry pt off-topic
OviO is offline   Reply With Quote
Old 31-05-09, 12:16   #26
GCM1

Stock
 
Join Date: May 2009
Posts: 8
Default Re: Faza scurtă va avea o istorie scurtă

Incetul cu incetul ne vom simti pe scaunul soferului exact ca pasagerul din dreapta, nu vom mai face nimic.
GCM1 is offline   Reply With Quote
Old 31-05-09, 15:39   #27
madalin_pyf

Stage 3
 
madalin_pyf's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 86
Default Re: Faza scurtă va avea o istorie scurtă

talent se poate pune si pe dacie?
madalin_pyf is offline   Reply With Quote
Old 31-05-09, 15:39   #28
YGD-sef

Stage 5
 
YGD-sef's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,260
Default Re: Faza scurtă va avea o istorie scurtă

Sistemul asta il avea Mercedes pe vechiul S-class!Peugeot la adoptat abia acum !
YGD-sef is offline   Reply With Quote
Old 31-05-09, 15:40   #29
YGD-sef

Stage 5
 
YGD-sef's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,260
Default Re: Faza scurtă va avea o istorie scurtă

Un sistem care ajuta mult soferul!tehnologia evolueaza...
YGD-sef is offline   Reply With Quote
Old 31-05-09, 18:24   #30
tiby120

Stage 5
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 445
Member of:
[Echipa de sprijin]
Default Re: Faza scurtă va avea o istorie scurtă

Quote:
Originally Posted by giubau_v8 View Post
tu esti ceva de genul : hai sa ne orbim cu totii, ce o iesi nu conteaza, important e ca am fost smecher si l-am orbit si eu pe celalalt..nu? ...cam asta ar fi un motiv al accidentelor in lant..ca poate in spatele celuilalt mai e unul..sau mai sunt altii

da..tragi pe dreapta ca la manual


revenind la topic. ideea e foarte buna, asta ar putea impiedica nesimtirea unora care cat de ''smecheri'' ar fi ei, tot nu ar avea ce sa faca...ar fi ideal daca ar scoate si un sistem , ca farurile DE CEATA, sa se aprinda doar cand e CEATA....
=)) ESTI PENIBIL!!! VREI SA SPUI CA TU AI TRAS PE DREAPTA MEREU CAND TI-A DAT CINEVA FAZA LUNGA NU? =)) DIN NOU. PENIBIL
tiby120 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -