Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 25-05-09, 21:52   #121
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Acesta este noul BMW Seria 5 GT!

BMW-ul are un fel de eleron integrat in haion, acolo se vede diferenta de design, in rest au aceeasi linie. Asa era si primul model de TT pana si-au dat seama inginerii VW, ca caroseria ce au pus-o pe platforma de golf sa o vanda la pret de premium are nevoie de o aripioara.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	bmw-audi.jpg
Views:	118
Size:	75.4 KB
ID:	935787  
__________________
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 25-05-09, 23:46   #122
paco_florin

Stage 2
 
paco_florin's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 52
Member of:
[AUDI]
Default Re: Acesta este noul BMW Seria 5 GT!

nu arata rau Bmw-ul sincer iar interiorul e smecher rau de tot...nu am agreat deloc designul BMW in ultima vreme dar parca s-au mai dat pe brazda...cel putin cu noul Z4... in final e o chestie de gust car nu se discuta nu inteleg de ce au aparut discutii in contradictoriu ...daca e sa comparam acest Bmw cu modelul celor de la Audi ...parerea mea subiectiva e ca e mult mai frumos Audi-ul...
paco_florin is offline   Reply With Quote
Old 25-05-09, 23:58   #123
99MZT

Stage 2
 
99MZT's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 40
Default Re: Acesta este noul BMW Seria 5 GT!

Sper sa nu fie acelasi blestem ca-n Formula 1 cu F1.09 si anume: it goes as well as it looks.
99MZT is offline   Reply With Quote
Old 26-05-09, 00:04   #124
shu.lee

Stage 5
 
shu.lee's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 574
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Acesta este noul BMW Seria 5 GT!

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
omitand amanuntul ca bmw are hayonu deschis eu zic ca linia generala ce coboara spre hayon si segmentul C al geamurilor laterale ,nu poti sa imi spui mie ca una e rotunda si cealalta e patrata..eu zic sa votam dintre cele 2 modele sa vedem care ar vota sincer "care e mai urata dintre cele doua"
intr-adevar, exista asemanarile pe care le vezi tu da deosebirile, de care nu amintesti, nu sunt de trecut cu vederea, tocmai alea fac diferenta dintre frumos si urat
shu.lee is offline   Reply With Quote
Old 26-05-09, 03:33   #125
autovic

Stage 1
 
Join Date: May 2009
Posts: 12
Default Re: Acesta este noul BMW Seria 5 GT!

Spatele este rau de tot,in genul X6,BMW-ul incepe sa cocoseze automobilele.
autovic is offline   Reply With Quote
Old 26-05-09, 07:51   #126
moartea16

Stage 4
 
moartea16's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 192
Default Re: Acesta este noul BMW Seria 5 GT!

hai ma ca e frumoasa masina desi are tente de x6 dar per total arata bine !
moartea16 is offline   Reply With Quote
Old 26-05-09, 08:21   #127
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Acesta este noul BMW Seria 5 GT!

Ca o noutate motorul de 3000 benzina nu mai are 2 turbine, are doar una - ( posibil cea de pe X5-X6M ) twin scroll . Puterea si cuplul au ramas aceleasi dar cuplul intra mai repede adica la 1200rpm. Toate astea cu un consum mai mic si CO2 redus. In mai putin de o luna s-ar putea sa detroneze twin turbo-ul ca Best engine of the year.
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 26-05-09, 10:56   #128
roska

Stage 4
 
roska's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 224
Default Re: Acesta este noul BMW Seria 5 GT!

nu stiu cum sa va spun da spatele are linia de x6 si in lume exista 2 tipuri de oamneni alora care le place x6 si alora care nu le place spatele de x6 mie personal linia spatelui de la x6 mi s pare un cur de ratza
roska is offline   Reply With Quote
Old 26-05-09, 13:30   #129
slayersland

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 399
Default Re: Acesta este noul BMW Seria 5 GT!

La 90 % dintre oameni nu le place, de fapt au alergie chiar, asta e clar. Iar cei carora le place nu indraznesc sa zica cumva ca e foarte frumos sau deosebit, ci se limiteaza la "hai ca merge", "hai ca au si alte marci ceva de genul", "oricum se cumpara", deci unora le place cat de cat, iar majoritatii deloc, nu e nimeni innebunit dupa asa ceva....in concluzie ...E URAT! si aia care tot bat apa'n piua cu inovatiile...nici n-are rost sa ma obosesc, ca nu au legatura cu faptu ca E URATA IN DRACI iar daca se face un vot iese kitch 90% si 10 % acceptabil. Au dat-o in bara, ce sa mai...si mie imi place BMW de obicei...M3 asta nou e frumos, seria 5 actuala arata cat de cat bine, chiar si X5 actual arata bine...X6 are spatele cam aiurea...dar merge, e suv. Insa chestia asta....YUCK!
slayersland is offline   Reply With Quote
Old 26-05-09, 13:48   #130
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Acesta este noul BMW Seria 5 GT!

Trebuie sa recunosc ca prima oara cand am vazut conceptul nu mi-a prea placut. Acum cu pozele si clipurile si tinand cont ce se vrea a fi masina asta incepe sa imi placa. Nu zic ca e o masina frumoasa, nici nu stiu un BMW frumos, bmw-urile sunt masini barbatesti de aia nu o sa le gasesti in " Top Ten Most-Researched Gay Cars List "
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 26-05-09, 16:59   #131
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Acesta este noul BMW Seria 5 GT!

Quote:
Originally Posted by roska View Post
nu stiu cum sa va spun da spatele are linia de x6 si in lume exista 2 tipuri de oamneni alora care le place x6 si alora care nu le place spatele de x6 mie personal linia spatelui de la x6 mi s pare un cur de ratza
Nu prea conteaza parerea ta (si nici a mea ca nu ma omor nici eu dupa X6) avand in vedere ca X6-le are un succes urias, asa ca firmei BMW chiar nu prea ii pasa...Iar despre asta, de ce e asa geu ca lumea sa accepte ca este vb de un MPV, adica de un van. Cum vreai sa arate un van premium ? Fa tu o schita daca esti expert!

Last edited by UNLORD; 26-05-09 at 17:46.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 26-05-09, 17:46   #132
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Acesta este noul BMW Seria 5 GT!

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Nah, nu eram deloc. Nu sunt asa subiectiv .

A8 ce are ? Este ok si fata de seria 7 este de jdemii de ori mai frumos si pamantesc (si daca compari overall generatie vs generatie este peste Seria 7-le trecut conform mai multor "teste", pentru 7-arul asta nou mai este putin si vine iar nasul). Q7-le este si el concurent la camion, dar parca este eclipsat de X6 =)).

https://www.youtube.com/watch?v=9oS1JHIYm8k

https://www.youtube.com/watch?v=OVNLV_WkO68

si mai sunt .

La seria 7 de fiecare data am avut impresia ca sunt hidoase, dar cu fiecare generatie o dau mai mult in bara si acum cand ma uit la modelul precedent sau acum 2 generatii il gasesc chiar simpatic . Si parca nu sunt singurul "worldwide" care este de parere ca designul bmw in ultimul timp este cam.....oricum asta este o chestie subiectiva.
Iar mie mi se pare ca designul Audi nu a fost reusit vreodata (cu cateva exceptii ca R8 si unele RS-uri). De exemplu cand vad unele modele in oglinda retrovizoare mi se par pur si simplu hidoase. Asa ca apas un pic acceleratia ca sa nu imi strice vederea. Chiar nu prea au lasat nimic, niciodata Audi din punctul asta de vedere. Pur si simplu se perimeaza si dispar in anonimat in cel mai scurt timp. Despre BMW nu prea poti sa spui acelasi lucru, sunt modele din anii 70 - 80 dupa care inca mai intorci privirea. Si vor fi si din modelele actuale, spre surprinderea ta. Si sincer nu stiu cum ai tupeul sa comentezi seria 7 cand A8-ul e un cacat patratos fara design. Ce iti place asa mult la designul A8-ului actual? Ca nu are deloc design, poate te impresioneaza opulenta (pe mine ma ingretoseaza) dar design chiar nu are. Uita-te la forma farurilor si a stopurilor care sunt aproape dreptunghiulare si banale. Nu iti transmite nicio emotie, doar te sperie. Sa nu mai zic de prima generatie care a fost un esec comercial. Iar "worldwide" X6-le se vinde excelent, asa ca nu conteaza parerea unui fan al unei marci care foloseste numai platforme dubioase, adica pe platforma de A3 exista si Leon si Octavia, etc. Bmw nu face asa ceva (Copy/Paste), nu se compromit si fac dupa aceea marketing f. agresiv sa spele creierul oamenilor neavizati. In plus sunt o firma mult mai mica (practic sunt o afacere de familie) si totusi nu recurg la toate gainariile lipsite de scrupul ale grupului VAG. Sa nu mai spun de premiile pe care le castiga pt motoare, acolo unde Audi sunt cam spectatori. Spune-mi si mie, ca si concurent al grupului VAG, pt 5 Gt, VW Transporter ti se pare misto si de actualitate ? Sau Sharan/Touran ? Sunt cele mai mari cacaturi, ultimele locuri la fiabilitate. Asta e ceea ce ofera grupul VAG cand vine vorba de un Van premium? Tu cum crezi ca ar arata un van premium produs de Audi ? Normal ca nu e spectaculos nici 5 GT pt ca e o masina facuta pt a cara 4 oameni in conditii de comfort deosebite, in plus si f. dinamic si nu pt a castiga concursuri de frumusete. Asa ca eu zic ca are si design pt scopul pt care a fost creat. Si iti spun ca Audi o sa inceapa din nou sa imite tendintza BMW-ului cu modele de nisa, asa cum au facut-o cu Q7 (aparut dupa X5), Q5 (dupa X3) si cred ca iti mai gasesc variante. Asa ca nu va mai agitati si uitati-va la poamele voastre (cum ar fi Audi A2 - jenanta masina, plus inca zeci de modele penibile).

Un teste de actualitate ( suntem in 2009 !!! ) http://www.auto-motor-und-sport.de/v...nz-932160.html

P.S. Nici mie nu mi-a placut seria 7 generatia trecuta, chiar l-am detestat, dar A8-ul e si mai penal.

Last edited by UNLORD; 26-05-09 at 17:52.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 26-05-09, 17:48   #133
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Acesta este noul BMW Seria 5 GT!

Quote:
Originally Posted by paco_florin View Post
nu arata rau Bmw-ul sincer iar interiorul e smecher rau de tot...nu am agreat deloc designul BMW in ultima vreme dar parca s-au mai dat pe brazda...cel putin cu noul Z4... in final e o chestie de gust car nu se discuta nu inteleg de ce au aparut discutii in contradictoriu ...daca e sa comparam acest Bmw cu modelul celor de la Audi ...parerea mea subiectiva e ca e mult mai frumos Audi-ul...
Care e modelul Audiului mult mai frumos, concurent al seriei 5 GT? A2? Ala e singurul cu forma de mpv in care incap 4 persoane. Ma faci sa rad!
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 26-05-09, 17:53   #134
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Acesta este noul BMW Seria 5 GT!

O fi 2009 dar testele alea vechi sunt mai relevante generatiile fiind echilibrate nu BMW nou cu Audi de X ani (cand noua generatie nu este departe). Compari seria 7 de acum cu un A8 vechi cat pamantul. Asteapta noua generatie, si o fi A8 urat, nu o fi, sau Audi in general dar am o vaga impresie ca la ora actuala "worldwide" design-ul Audi este mult mai apreciat decat BMW in ultimul timp. Si ca tot vorbesti de actualitate ce legatura au bemeurile din 70 ? Alea da, arata binisor, de exemplu E46 imi place, seria 5 generatia trecuta imi place dar pe masura ce trece timpul le fac mai urate. Referitor la A8 nu am zis ca este vreo frumusete dar mie mi se pare decent si in orice caz mult peste seria 7, cu sau fara emotii. Pana la urma asta este si ideea, pareri diferite ca sa existe diversitate. Referitor la platforme comune bravo lor, pana la urma nu uita ca scopul oricarei firme, fie magazinul de pe colt fie AUDI sau beme este sa faca PROFIT, ii doare fix in basca de tine sau de mine, PROFIT si cum marketing-ul lor merge snur nu vad problema. Si bmw si-ar dori probabil ca nu cred ca ar da cu piciorul la bani, ca dupa asta fug doar ca sa fie multumit user-ul X de pe forum. Si chiar daca platforma este comuna nu sterge deloc din meritul masinii, sunt multi alti factori micuti (dupa cum sigur stii) care pot modifica radical comportamentul masinii, design-ul diferit, dotari, interior iar diferit, nu vad cu ce te incurca. Si ca sa nu fii deranjat de A3 ca ar avea platforma de Golf cu haine premium ,gandeste-te la Golf ca la un A3 mai ieftin ca sa si-l permita mai multa lume .

PS: Iar la capitolul premii motoare, este o panarama. Rar vezi cate un motor adevarat acolo asa ca nu dau 2 bani pe ce zic aia acolo. Niciodata nu am inteles de ce motorul ala de pe M3 este o adevarata capodopera cand audi dadea 4.2 V8 FSI cu date tehnice similare cu ANI in urma si totusi ala de la beme castiga premii cu nemiluita, intradevar este mult peste ala Audi . Poate esti dragut sa imi explici (eventual pe PM) cu ce este mai "jmeker". Ala AMG 6.2 V8 a castigat ceva (intreb ca nu stiu fiindca nu ma intereseaza premiile astea) ? Este capabil de mult mai multi CP decat ala de pe M3, este MAI USOR cu toate ca are cilindreea cu 50% mai mare, mult mai mult cuplu si nu trebuie turat pana ii sar pistoanele prin capota ca sa scoti ceva din el...dar deh M3 rullz.

PS2: Si Qsepte sta bine la capitolul vanzari chiar daca e camion, la fel si X6. Dar tot camioane raman.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 26-05-09 at 18:10.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 26-05-09, 17:54   #135
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Acesta este noul BMW Seria 5 GT!

Cea mai buna explicatie https://www.youtube.com/watch?v=vUFt418-2X8
xxdadixx is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -