Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 25-05-09, 16:07   #1
Cosmin Arsene

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 468
Member of:
[REDACTOR 4TUNING]
Default EXCLUSIV: Cum poţi scăpa, de la 1 iulie, de puncte şi amenzi...

EXCLUSIV: Cum poţi scăpa, de la 1 iulie, de puncte şi amenzi...


De la 1 iulie 2009 intră în vigoare procedura constatării amiabile de accident pentru evenimentele soldate cu pagube materiale. Dacă informaţia poate fi găsită uşor în mass-media prin accesarea mai multor portaluri de ştiri, noi, ce de la 4Tuning am mers mai departe, şi ne-am pus întrebarea: dacă conducătorii auto implicaţi într-un astfel de eveniment rutier pot ocoli Poliţia ducându-se la asigurători pentru ca aceştia să stabilească ulterior vina corectă, se pot ocoli în acelaşi timp amenzile şi punctele de penalizare acordate de către Poliţie?

Dacă cei de la Comisia de Supraveghere a Asigurărilor au spus că: "nu intră în responsabilitatea lor să prevadă acest lucru în ordinele pe care le emit", purtătorul de cuvânt al Direcţiei Generale de Poliţie a Municipiului Bucureşti, comisar Christian Ciocan a declarat că: "e treaba lor, dacă nu se înţeleg a cui e vina, atunci cu mare plăcere îi aşteptăm la poliţie şi le stabilim noi şi vina, le dăm şi puncte şi amenzi."

Oficialul a insistat asupra faptului că procedura de constatare amiabilă este doar una paralelă şi aplicabilă doar cazurilor în care există doar pagube materiale, iar dacă conducătorii implicaţi în accident nu se decid a cui este vina, atunci aceştia sunt aşteptaţi, încă o dată, cu mare drag la poliţie.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	accident-usor.jpg
Views:	491
Size:	114.4 KB
ID:	935214  

Last edited by Cosmin Arsene; 25-05-09 at 16:34.
Cosmin Arsene is offline   Reply With Quote
Old 25-05-09, 16:14   #2
COL_seby
VW Driver

Stage 3
 
COL_seby's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 147
Member of:
[VW]
Default Re: Cum de la 1 iulie se poate scăpa de puncte şi amenzi...

"e treaba lor, dacă nu se înţeleg a cui e vina, atunci cu mare plăcere îi aşteptăm la poliţie şi le stabilim noi şi vina, le dăm şi puncte şi amenzi." Interesant,daca vrei ei te asteapta cu mare drag sa iti punctele eventual si amenda
COL_seby is offline   Reply With Quote
Old 25-05-09, 16:19   #3
JoNeL

Stage 2
 
JoNeL's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 38
Default Re: Cum de la 1 iulie se poate scăpa de puncte şi amenzi...

in sfarsit ..... era ceva normal .. .atat timp cat soferi se inteleg ..... dc polita sa mai dea si amenda si puncte aiurea .,. bravoo
JoNeL is offline   Reply With Quote
Old 25-05-09, 16:58   #4
matiz87

Stage 5
 
matiz87's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 496
Default Re: EXCLUSIV: Cum poţi scăpa, de la 1 iulie, de puncte şi amenzi...

e cu dus si intors.... oricum la politie e deschis "non Stop" ) deci
matiz87 is offline   Reply With Quote
Old 25-05-09, 18:13   #5
Goose

Stage 4
 
Goose's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 192
Default Re: EXCLUSIV: Cum poţi scăpa, de la 1 iulie, de puncte şi amenzi...

La noi nu se poate face ceva prin cale amiabila . eu unu si daca as fi vinovat , pt o tamponare usoara nu as mai plati amenda. sa vedem ce o sa iasa . Au mai avut eu o idee cand au inceput sa ridice masini , si cand au vaz ca daca faci reclamatie pt lovire sau zgariere in timpul transportului erau obligati sa sa iti repare masina .
Goose is offline   Reply With Quote
Old 25-05-09, 18:15   #6
addicted2trance

Stage 5
 
addicted2trance's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 313
Default Re: EXCLUSIV: Cum poţi scăpa, de la 1 iulie, de puncte şi amenzi...

super, intram si noi in normalitate... in sfarsit o initiativa buna, cel putin dpdv teoretic, a politiei....
addicted2trance is offline   Reply With Quote
Old 25-05-09, 21:44   #7
-Caz-

Stage 5
 
-Caz-'s Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,311
Member of:
[Opel]
Default Re: EXCLUSIV: Cum poţi scăpa, de la 1 iulie, de puncte şi amenzi...

mda... "noi cei de la 4 tuning ne-am gandit am facut am dres...." intrebarea am pus-o eu si multi pe threadul initial cu "constatarea amiabila" si ati tacut malc , am asteptat raspuns o gramada , dar e bine si acum decat deloc. Ce sa zic prima lucru european de la '89 incoace.
__________________
"Take care of your body. It's the only place you have to live." http://www.naturalfit.ro/
-Caz- is offline   Reply With Quote
Old 25-05-09, 23:14   #8
marius3030

Stage 5
 
marius3030's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3,061
Member of:
[Fiat]
[Opel]
[SKODA]
Default Re: EXCLUSIV: Cum poţi scăpa, de la 1 iulie, de puncte şi amenzi...

pare interesanta legea,dar eu ma tem sa nu faca lumea mai iresponsabila
marius3030 is offline   Reply With Quote
Old 25-05-09, 23:47   #9
herea_costin

Stage 3
 
herea_costin's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 133
Member of:
[SKODA]
Default Re: EXCLUSIV: Cum poţi scăpa, de la 1 iulie, de puncte şi amenzi...

asta se va traduce in spaga... nu spaga politiei ci aluia in care ai avut nenorocul de a intra... eu prefer oricand sa ma duc la politie ( asta in cazul in care nu sunt nevoit sa stau o zi intreaga la coada ).
herea_costin is offline   Reply With Quote
Old 26-05-09, 08:28   #10
snookye

Stage 3
 
snookye's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 80
Default Re: EXCLUSIV: Cum poţi scăpa, de la 1 iulie, de puncte şi amenzi...

o sa iasa o mare buimaceala..pe foaie pare o idee excelenta..acuma sa vedem ce o sa iasa in practica..pt ca sunt multe specimene pe drumurile noastre
snookye is offline   Reply With Quote
Old 26-05-09, 08:37   #11
darck_angel64
Oltcit Driver

Stage 5
 
darck_angel64's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 837
Member of:
[Oltcit]
[DAEWOO]
[SKODA]
Default Re: EXCLUSIV: Cum poţi scăpa, de la 1 iulie, de puncte şi amenzi...

Quote:
Originally Posted by herea_costin View Post
asta se va traduce in spaga... nu spaga politiei ci aluia in care ai avut nenorocul de a intra... eu prefer oricand sa ma duc la politie ( asta in cazul in care nu sunt nevoit sa stau o zi intreaga la coada ).
si eu merg tot pe ideea asta...
darck_angel64 is offline   Reply With Quote
Old 26-05-09, 10:37   #12
alex22das

Stage 5
 
alex22das's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 312
Member of:
[Opel]
Default Re: EXCLUSIV: Cum poţi scăpa, de la 1 iulie, de puncte şi amenzi...

ar fi cazul de ceva normal si pe drumurile noastre dar sincer eu nu prea cred k asa ceva o sa se intample pe drumurile noastre.... a mai fost asa ceva anul trecut cand se spunea k pt accidente usoare sa mergem la asigurator si tot nimic.... tot la politie vom ajunge...cum sa nu dea ei puncte sau sa ridice perimse....? pai de unde o sa mai intre bani la bugetele locale si alte alea daca nu o sa mai poata da amenzi pt chestii din astea....
__________________
alex22das is offline   Reply With Quote
Old 26-05-09, 10:45   #13
marcelcrisan

Stage 5
 
marcelcrisan's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 301
Member of:
[Fiat]
Default Re: EXCLUSIV: Cum poţi scăpa, de la 1 iulie, de puncte şi amenzi...

poate mai scapam de birocratie,eu unul am avut accident doar cu pierderi materiale si a trebuit sa ma duc la politie sa desenez si sa spun cum a fost si apoi la asigurari am urmat aceasi procedura care nu mi s-a parut normala din moment ce am avut proces verbal de la politie si a stabilit politia ca n-am fost vinovat,speram ca noua lege sa faca lucrurile mai simple
__________________
fiat for life
marcelcrisan is offline   Reply With Quote
Old 26-05-09, 11:21   #14
alex22das

Stage 5
 
alex22das's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 312
Member of:
[Opel]
Default Re: EXCLUSIV: Cum poţi scăpa, de la 1 iulie, de puncte şi amenzi...

Quote:
Originally Posted by marcelcrisan View Post
poate mai scapam de birocratie,eu unul am avut accident doar cu pierderi materiale si a trebuit sa ma duc la politie sa desenez si sa spun cum a fost si apoi la asigurari am urmat aceasi procedura care nu mi s-a parut normala din moment ce am avut proces verbal de la politie si a stabilit politia ca n-am fost vinovat,speram ca noua lege sa faca lucrurile mai simple
iti dau perfecta dreptate.....eu a mai trebuit sa si caut politia pt dovada k nu erau la biroul de accdente usoare .... si dai si asteapata vreo 2 ore..... dar ai dreptate prea multa birocratie.... ex un amic a avut accident in polonia .... a venit pol... lea spus sa faca schimb de asigurari si au plecat.... fara amenda si fara scandal..... de putut se poate .... dar nu la romani...
alex22das is offline   Reply With Quote
Old 26-05-09, 14:45   #15
adidelavalcea_crazy

Stage 4
 
adidelavalcea_crazy's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 191
Default Re: EXCLUSIV: Cum poţi scăpa, de la 1 iulie, de puncte şi amenzi...

e bine ca fac chestia asta dar cand oi avea permis de un lucru e clar ca nu v-oi scapa...de viteza deci puncte de penalizare tot voi lua
__________________
momentan 2 roti=>astept sa rulez pe 4 roti)
adidelavalcea_crazy is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -