Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 13-04-09, 14:59   #1
Cosmin Arsene

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 468
Member of:
[REDACTOR 4TUNING]
Default Volkswagen Golf VI este Maşina Anului 2009 + alte premii acordate de WCOTY

Volkswagen Golf VI este Maşina Anului 2009 + alte premii acordate de WCOTY



Volkswagen Golf VI este modelul ales pentru a fi Maşina Anului 2009 de World Car of the Year Awards (WCOTY), lucru anunţat cu ocazia Salonului Auto Internaţional de la New York. În această categorie, Golf-ul Mk VI s-a bătut pentru premiul I cu alţi doi finalişti, Ford Fiesta şi Toyota IQ. Premiul a fost acordat de un juriu compus din 59 de jurnalişti auto din 25 de ţări.

Lansat în 2008, Golf-ul Mk VI dispune de o serie de motorizări pe benzină de 80 de cai putere, 90CP, 102CP, 122CP şi care culminează cu varianta sportivă reprezentată de GTI-ul de 210 CP. Există şi două diesel-uri de 2,0 litri care pot dezvolta 110 CP şi respectiv 140 CP. TDI-ul de 110 CP are un consum de 4,5l/100 km şi emisii de CO2 de 119 g/km.

La categoria design, Fiat 500 a primit premiul I
, ceilalţi finalişti fiind Citroen C5 sedan împreună cu C5 Tourer şi Jaguar XF.

Nissan GT-R a fost declarată cea mai performantă maşină a anului 2009, iar Honda FCX Clarity cea mai verde maşină. Acesta este al doilea World Green Car pentru Honda care a mai câştigat premiul I în 2006 cu Honda Civic Hybrid.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	golf 6.jpg
Views:	916
Size:	403.3 KB
ID:	873458   Click image for larger version

Name:	fiat500.jpg
Views:	829
Size:	13.8 KB
ID:	873459   Click image for larger version

Name:	Nissan-GT-R-30.jpg
Views:	947
Size:	74.2 KB
ID:	873460  

Click image for larger version

Name:	Honda-FCX-Clarity-3-lg.jpg
Views:	903
Size:	159.7 KB
ID:	873461  
Cosmin Arsene is offline   Reply With Quote
Old 13-04-09, 15:54   #2
alex.manea

Stage 5
 
alex.manea's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 330
Member of:
[AUDI]
[RENAULT]
Default Re: Volkswagen Golf VI este Maşina Anului 2009 + alte premii acordate de WCOTY

Pentru Nissan sunt deacord cu decizia, dar pentru masina anului 2009, sincer nu prea imi surade ideea, cred ca sunt si alte modele mult mai reusite, Megane 3 parerea mea este mai reprezentativ pentru aceasta clasa acum, golf 6 este mai mult un face lift a lui golf5!

Pentru design eu as fi ales o alta italiana, alfa mito, dar acum e bine si 500!
alex.manea is offline   Reply With Quote
Old 13-04-09, 16:47   #3
bogg

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 576
Default Re: Volkswagen Golf VI este Maşina Anului 2009 + alte premii acordate de WCOTY

Cam intarziata stirea. Deh, mai bine mai tarziu decat niciodata.

Quote si link:

Quote:
Originally Posted by bogg 09-04-09, 22:36 View Post
GOLF 6 A CASTIGAT.... o masina foarte inovativa si deosebita

Best performance car - Nissan GT-R
Best car design.... - Fiat 500
World Green Car - Honda Clarity(macar una am ghicit)
https://forum.4tuning.ro/showthread.p...19#post2226319
bogg is offline   Reply With Quote
Old 13-04-09, 20:02   #4
Pharell_k

Stage 2
 
Pharell_k's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 51
Default Re: Volkswagen Golf VI este Maşina Anului 2009 + alte premii acordate de WCOTY

io zic ca a meritat sa castige g6`ele , dar fiat 500
Pharell_k is offline   Reply With Quote
Old 13-04-09, 20:06   #5
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Volkswagen Golf VI este Maşina Anului 2009 + alte premii acordate de WCOTY

Quote:
Originally Posted by alex.manea View Post
Pentru Nissan sunt deacord cu decizia, dar pentru masina anului 2009, sincer nu prea imi surade ideea, cred ca sunt si alte modele mult mai reusite, Megane 3 parerea mea este mai reprezentativ pentru aceasta clasa acum, golf 6 este mai mult un face lift a lui golf5!

Pentru design eu as fi ales o alta italiana, alfa mito, dar acum e bine si 500!
sunt curios cam ce cunostinte ai asa in materie de masini? Poate nu ti-ai dat seama...dar golf 2 este un "facelift" la golf 1, golf 4 este un "facelift" la golf 3...si uite-asa si golf 6 este un "facelift" la golf 5. Abia la a7-a varianta ai sa vezi un look al masinii schimbat total .
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 13-04-09, 20:36   #6
Claw166

Stage 5
 
Claw166's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 609
Member of:
[Suzuki]
Default Re: Volkswagen Golf VI este Maşina Anului 2009 + alte premii acordate de WCOTY

mi se pare corect ca Golf VI sa castige , aceasta masina a incantat inca de la prima sa generatie , iar vanzarile , probabil isi vor spune cuvantul (in plus motorul 1.4 TSI 122cp e ceva de vis)
Claw166 is offline   Reply With Quote
Old 13-04-09, 21:48   #7
addicted2trance

Stage 5
 
addicted2trance's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 313
Default Re: Volkswagen Golf VI este Maşina Anului 2009 + alte premii acordate de WCOTY

se putea mai bine...
addicted2trance is offline   Reply With Quote
Old 14-04-09, 15:39   #8
lucian1985

Stage 5
 
lucian1985's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 338
Default Re: Volkswagen Golf VI este Maşina Anului 2009 + alte premii acordate de WCOTY

Era de asteptat ca GT-R sa castige sectiunea lui, la fel si Golf VI. Despre celelalte doua, nu prea stiu ce sa zic..
lucian1985 is offline   Reply With Quote
Old 15-04-09, 10:37   #9
VWluci

Stage 5
 
VWluci's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 952
Member of:
[Echipa de sprijin]
[4Rally]
[VW]
Default Re: Volkswagen Golf VI este Maşina Anului 2009 + alte premii acordate de WCOTY

Foarte misto...a factor important a fost si numar de vanzari inregistrate in perioada anului 2009.
VWluci is offline   Reply With Quote
Old 15-04-09, 21:00   #10
alex.manea

Stage 5
 
alex.manea's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 330
Member of:
[AUDI]
[RENAULT]
Talking Re: Volkswagen Golf VI este Maşina Anului 2009 + alte premii acordate de WCOTY

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
sunt curios cam ce cunostinte ai asa in materie de masini? Poate nu ti-ai dat seama...dar golf 2 este un "facelift" la golf 1, golf 4 este un "facelift" la golf 3...si uite-asa si golf 6 este un "facelift" la golf 5. Abia la a7-a varianta ai sa vezi un look al masinii schimbat total .
Domnule Dolb in materie de masini poate nu sunt un as dar cred ca am ceva cunostinte, poate mai bune decat ai anticipa, este vorba despre o lume si o economie in care totul se dezvolta foarte repede, nu de vremea lui golf 1,2,3. cand sincer erau alte treburi, acum suntem o economie bazata pe consum si trebuie sa fi inovativ, sa vi tot timpul cu ceva mai nou si mai incantator decat concurenta, pe asta ma bazam cand am zis ca este doar un face lift.

Trebuie sa iei in calcul cred eu si factorii exteriori, nu sa privesti doar marca in sine adica VW. pe piata in segmentul acesta mai exista Renault Megane 3 care are un design superior, fiat bravo care exceleaza la design in fata lui Golf6, +++pretul, dar aici o sa intervina prestatia si notorietatea pe piata a marcii VW care nu o contesta nimeni, prin ceea ce am zis eu, nu atentam la imaginea marcii, ci imi exprimam un punct de vedere.

Numai de bine!
alex.manea is offline   Reply With Quote
Old 15-04-09, 21:57   #11
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: Volkswagen Golf VI este Maşina Anului 2009 + alte premii acordate de WCOTY

Quote:
Originally Posted by alex.manea View Post
pe piata in segmentul acesta mai exista Renault Megane 3 care are un design superior, fiat bravo care exceleaza la design in fata lui Golf6, +++pretul, dar aici o sa intervina prestatia si notorietatea pe piata a marcii VW care nu o contesta nimeni, prin ceea ce am zis eu, nu atentam la imaginea marcii, ci imi exprimam un punct de vedere.
Aici asa este cum zici, daca faci o comparatie megane 3 chiar arata mai bine si e o masini destul de reusita care si eu o consider mai atragatoare decat golf 6, de altfel cum in viziunea mea eu consider si megane 2 mai atragator decat golf 5, dar acuma intervine si al 2-lea factor si anume producatorul si sincer nu as alege megane in locul lui golf chiar daca i-mi place mai mult doar pentru simplu fapt ca e renault contra vw.. Daca faci un chestionar in randul romanilor (aici nu ma refer la noi de pe forum) garantat vei sti ca majoritatea va prefera vw, de aici poate si premiul primit..
johhny is offline   Reply With Quote
Old 15-04-09, 21:59   #12
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Volkswagen Golf VI este Maşina Anului 2009 + alte premii acordate de WCOTY

domnule alex.. ati auzit de TRADITIE? stiti ce inseamna TRADITIA?

LE: Fiat bravo? hmmm.. la inceput ma excita si pe mine modelul.... ( adica acum un an ) dar acum..mi se pare mai anost si de cat GOLF 5. ( si asta o spun ca le-am pus pe amandoua fata in fata..lateral..... spate in spate ).

Pret la fiat bravo? pai cel mai dotat ( care nu prea e dotat ) duce undeva in 18000 fara taxa de valoare adaugata! Ce motoare are? pai are 2 motoare stralucite..restul slabute rau. Ce motoare au g5 si g6? ... mai are rost sa vb?

Last edited by dolb; 15-04-09 at 22:52.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 15-04-09, 22:46   #13
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Volkswagen Golf VI este Maşina Anului 2009 + alte premii acordate de WCOTY

mi-as fi dorit ca la categoria World Performance Car sa castige Corvette ZR1...
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 16-04-09, 00:52   #14
alex.manea

Stage 5
 
alex.manea's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 330
Member of:
[AUDI]
[RENAULT]
Post Re: Volkswagen Golf VI este Maşina Anului 2009 + alte premii acordate de WCOTY

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
domnule alex.. ati auzit de TRADITIE? stiti ce inseamna TRADITIA?

LE: Fiat bravo? hmmm.. la inceput ma excita si pe mine modelul.... ( adica acum un an ) dar acum..mi se pare mai anost si de cat GOLF 5. ( si asta o spun ca le-am pus pe amandoua fata in fata..lateral..... spate in spate ).

Pret la fiat bravo? pai cel mai dotat ( care nu prea e dotat ) duce undeva in 18000 fara taxa de valoare adaugata! Ce motoare are? pai are 2 motoare stralucite..restul slabute rau. Ce motoare au g5 si g6? ... mai are rost sa vb?
Acum am putea contiunua discutia la nesfarsit, aici intervin multe alte puncte de vedere in analizarea unui model anume de masina, GOLF pana la urma a definit clasa compacta, asta ar fi un avantaj pe care .... nu va putea sa il depaseasca nimeni pe segmentul lui, dar ca sa fim realisti VW GOLF e masina care nu te surprinde la design interior ci la calitate si ambianta in interior!
Probabil nu o sa ajungem la un rezultat contrandune, dar la design nu au inovat nimica de la "vechiul" 5 la noul 6.

Asta consider eu.
Numai de bine!
alex.manea is offline   Reply With Quote
Old 16-04-09, 03:36   #15
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Volkswagen Golf VI este Maşina Anului 2009 + alte premii acordate de WCOTY

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
domnule alex.. ati auzit de TRADITIE? stiti ce inseamna TRADITIA?

LE: Fiat bravo? hmmm.. la inceput ma excita si pe mine modelul.... ( adica acum un an ) dar acum..mi se pare mai anost si de cat GOLF 5. ( si asta o spun ca le-am pus pe amandoua fata in fata..lateral..... spate in spate ).

Pret la fiat bravo? pai cel mai dotat ( care nu prea e dotat ) duce undeva in 18000 fara taxa de valoare adaugata! Ce motoare are? pai are 2 motoare stralucite..restul slabute rau. Ce motoare au g5 si g6? ... mai are rost sa vb?
Si cand ma gandesc ce spuneai acum un an despre fiat bravo

Citez:

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
tocmai ce m-am intors de la reprezentanta FIAT.. si mi-am facut o oferta super pt un BRAVO pretul DDP cu toate taxele incluse este de 16.000 euro,

am optat pt leasing oferind un avans de 7000 euro, rata lunara ( pt 2 ani ) devenind 480 EURO ! tin sa precizez ca optasem pentru varianta FULL OPTION cu motor 1.4 t-jet 150 cp !!! UN ADEVARAT CHILIPIR..by the way iti da jante pe 18, subwoofer si multe alte chichitze!



Quote:
Originally Posted by dolb View Post
2fast4you
06-06-08, 17:12
Si yo tot pe Fiat Grande Punto as merge. Gandeste-te ca in 10 mii ti-o iei din anul 2006 cu mai putin de 40 de mii de km. N-o poti compara cu golf 4 fiindca sunt destui ani intre ele, si asta o sa se cunoasca peste cativa ani cand o sa vrei sa o revinzi.

dolb

06-06-08, 18:50
si gandeste-te ca golf 5 iei tot din acelasi an, tot la aceeasi bani ce ai alege?

eu as trece pe un bravo, full SPORT ,, 150 cp - 16500 cam asa NOU .. LEASING



pam-pam .
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -