Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 02-06-09, 21:33   #91
C63 AMG

Stage 5
 
C63 AMG's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 803
Default Re: BMW dezvăluie noile X5 şi X6 M

Quote:
Originally Posted by b0gdan_max View Post
cum consum de 13,9 la suta? ) cum scot si fabricantzii astia consumul unei masini din burta asa... o asemenea masina in bucuresti ia cel putin 19!!!!
Alo prietene vezi ca ala-i consumul mediu...adica se face o medie intre consumul din localitate si consumul din afara...daca te uiti insa la consumul pe oras specificat de producator o sa vezi ca e cam cat spui tu, adica in jur de 20. E greu cu logica asta nu ?

Si vezi ca nu scoate nimeni din burta nimic, aceste cifre sunt obtinute in urma unor teste cat se poate de concrete efectuate in laboratoare speciale...asa ca, eu zic sa te mai informezi cu privire la acest subiect inainte sa scoti pasarica pe gura. Uite de exemplu site-ul urmator iti explica exact in ce constau testele alea de care vorbeam:

http://www.vca.gov.uk/fcb/faqs-fuel-consumptio.asp

Last edited by C63 AMG; 02-06-09 at 21:43.
C63 AMG is offline   Reply With Quote
Old 02-06-09, 21:52   #92
YoZ88

Stage 4
 
YoZ88's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 175
Default Re: BMW dezvăluie noile X5 şi X6 M

Quote:
Originally Posted by C63 AMG View Post
Alo prietene vezi ca ala-i consumul mediu...adica se face o medie intre consumul din localitate si consumul din afara...daca te uiti insa la consumul pe oras specificat de producator o sa vezi ca e cam cat spui tu, adica in jur de 20. E greu cu logica asta nu ?

Si vezi ca nu scoate nimeni din burta nimic, aceste cifre sunt obtinute in urma unor teste cat se poate de concrete efectuate in laboratoare speciale...asa ca, eu zic sa te mai informezi cu privire la acest subiect inainte sa scoti pasarica pe gura. Uite de exemplu site-ul urmator iti explica exact in ce constau testele alea de care vorbeam:

http://www.vca.gov.uk/fcb/faqs-fuel-consumptio.asp
adevarat, e media dintre consumuri 13.9, bineinteles producatorii au scos media asta la turatii normale, schimbat in maxim 3500 si nu la 6500
YoZ88 is offline   Reply With Quote
Old 03-06-09, 21:27   #93
PvDTranceAddicted

Stage 4
 
PvDTranceAddicted's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 274
Default Re: BMW dezvăluie noile X5 şi X6 M

Cred ca X6 e singurul BMW pe care mi l-as lua din cauza xDrive-ului cu noul diferential spate, e ff stabil si puternic. Pacat ca nu stiu si nu pot fabrica decat SUV-uri M cu 4WD...e o mare pierdere, mai ales pe piata din RO. Ma intrebam de ce nu se ofera standard pe aceste doua noi modele pedalele imbracate in aluminiu?!Stie cineva?
PvDTranceAddicted is offline   Reply With Quote
Old 04-06-09, 11:22   #94
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: BMW dezvăluie noile X5 şi X6 M

Quote:
Originally Posted by PvDTranceAddicted View Post
Cred ca X6 e singurul BMW pe care mi l-as lua din cauza xDrive-ului cu noul diferential spate, e ff stabil si puternic. Pacat ca nu stiu si nu pot fabrica decat SUV-uri M cu 4WD...e o mare pierdere, mai ales pe piata din RO. Ma intrebam de ce nu se ofera standard pe aceste doua noi modele pedalele imbracate in aluminiu?!Stie cineva?
tu ai ceva cu tractiunea integrala....
dc zici ca in piata din ro este cerere mare de integrale? eu nu cred... si dc. romanul daca are 40 000 euroi i`si ia un serie 5 sau a6 mai chel decat un 3`ar sau a4 cu dotari si integrala... asa ca sa o lasam balta
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 07-06-09, 12:27   #95
PvDTranceAddicted

Stage 4
 
PvDTranceAddicted's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 274
Default Re: BMW dezvăluie noile X5 şi X6 M

Eu stiu cum romanul, sa arate ca are ce nu are si sa isi cumpere ce abia isi permite sa para "smecher" de-aia se intampla aberatia asta. Eu unul n-as alege o masina premium cheala, e ca si cand ti-ai lua un Bentley fara piele si navigatie la 200.000euro, prefer sa fie full, schimba si imaginea masinii si interiorul si tot. Degeaba ai 5 daca jantele sunt penibil de mici iar interiorul e sec de simplu si fara optionale, mai bine un 3 daca esti tot fan BMW, la Audi nu se discuta, nu percep Audi fara MMI sau piele pe scaune... Pentru ce mai exista masina premium daca n-are optionale?! Doar asa de imagine?Nu...as ar trebui sa fie.
Iar Quattro chiar se vinde de 2x mai bine ca Xdrive si 4Matic in RO.
Cat despre X5/X6M sunt masini grozave, puternice, agile, cu toate ca sunt grele, dar stiti exista un mic impediment...Porsche Cayenne Turbo S, care il va zapacii in toate testele, fiti pe faza si or sa vedeti. Stiu ca in primele teste "usoare" a scos Turbo S si acceleratii de 4.4 pana la 100 si pe circuit n-ai cum sa bati un Porsche, iar pe strada clar n-ai nici o sansa. Eu tot vad Cayenne Turbo S liderul SUV ultrasportive, vom vedea ce va fi.
PvDTranceAddicted is offline   Reply With Quote
Old 07-07-09, 13:25   #96
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: BMW dezvăluie noile X5 şi X6 M

BMW X6, aport de putere cu noul pachet M


In toamna acestui an, BMW va introduce un pachet M in gama modelului X6. Sport Activity Coupe-ul va primi din partea inginerilor germani nu numai o serie de accesorii aerodinamice si o suspensie imbunatatita ci si mai multa putere sub capota. Pachetul M va fi disponibil pe versiunile xDrive35i si xDrive50i si va aduce cativa cai putere in plus, asa cum s-a intamplat si in cazul fratelui mai mare Seria 7.

Versiunea echipata cu motorul de 3.0 litri bi-turbo pe benzina va fi capabila sa ofere un total de 326 cai putere, aceeasi valoare regasita si pe 740i. Resursele de putere sunt disponibile de la 5800 de rotatii in timp ce cuplul motor, de 450 Nm, este resimtit pe o plaja mare de turatii, intre 1500 si 4500 rpm. Clientii care opteaza pentru pachetul M pe versiunea xDrive35i primesc asadar 20 de cai putere si 50 de Nm in plus fata de versiunea standard.

Cealalta versiune care este disponibila cu pachetul M, mai exact xDrive50i, isi va trata clientii cu 446 de cai putere, cu putin peste cei 408 cai oferiti de motorul V8 de 4.4 litri in versiunea standard. Cu toate acestea, pentru cei care vor performante duse la extrem, BMW pune la dispozitie modelul X6 M, care nu face compromisuri la capitolul putere, livrand 555 de cai din acelasi motor V8.
Modificarile aduse propulsoarelor vor fi insotite de un bodykit mai agresiv, de un set de jante de 20 de inch din aliaj si un interior cu accente sportive
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 16:28   #97
Cosmin Arsene

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 468
Member of:
[REDACTOR 4TUNING]
Default VIDEO: BMW X6M se da pe circuit

VIDEO: BMW X6 M se da pe circuit


Iata-l pe noul BMW X6 (cu M-ul de rigoare) dandu-se pe circuit. La fel ca fratele sau, X5 M, X6 M vine cu un V8 Turbo de 4,4 litri, 555CP si un cuplu de 680Nm.

Bavarezii pretind ca modelul in cauza atinge, cu ajutorul tractiunii integrale, 100km/h cu start de pe loc in 4,7 secunde. Sa urmarim clipul video si apoi ne pronuntam.



film

Last edited by Cosmin Arsene; 13-07-09 at 16:44.
Cosmin Arsene is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 16:41   #98
glevidj

Stage 5
 
glevidj's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 314
Default Re: BMW dezvăluie noile X5 şi X6 M

cand spui M\\ nu ai c comenta sunetu e crima
glevidj is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 16:47   #99
zku76

Stage 5
 
zku76's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 967
Member of:
[BMW]
Default Re: BMW dezvăluie noile X5 şi X6 M

arata super bine rosu dar cel mai tare e zgomotul pe care il face evacuarea.
ce sa mai e M si am zis totul ! Bravo BMw
zku76 is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 17:11   #100
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: BMW dezvăluie noile X5 şi X6 M

cei 30 de ani ///MPower spun totul..
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 18:23   #101
gyno09

Stage 5
 
gyno09's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 526
Member of:
[4Rally]
Default Re: BMW dezvăluie noile X5 şi X6 M

la cat se poate ajunge oare daca se umbla putin la el ca acum are si turbo si este alta treaba..
gyno09 is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 18:47   #102
slayersland

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 399
Default Re: BMW dezvăluie noile X5 şi X6 M

Nu se inclina aproape deloc in curbe, cred ca e plin de tehnologie sistemul de rulare.
slayersland is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 19:10   #103
laur_nsl

Stage 4
 
laur_nsl's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 275
Default Re: BMW dezvăluie noile X5 şi X6 M

foarte foarte impresionant. am vazut multe masini sport (cica) inclinandu-se mai mult in curbe. bravo ///M
laur_nsl is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 19:39   #104
YGD-sef

Stage 5
 
YGD-sef's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,260
Default Re: BMW dezvăluie noile X5 şi X6 M

///M POWER FOREVER!
YGD-sef is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 19:51   #105
alinush27

Stage 5
 
alinush27's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 408
Member of:
[4Rally]
Default Re: BMW dezvăluie noile X5 şi X6 M

Frumos , dar prefer X5 M . In continuare X6-le mi se pare o masina ciudata iar sunetul din departare e cam neconvingator , suna aprox. ca un 4 in linie obosit (in realitate cu siguranta suna altfel) ; dar ciudat si neconvingator cum e el asa , sunt aproape sigur ca va papa orice SUV existent momentan pe piata . Tare sunt curios cum va sta cu Turbo S , ML63 si Q7 V12 .

Last edited by alinush27; 13-07-09 at 19:54.
alinush27 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -