Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 18-03-09, 13:56   #46
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Dacia a īnceput să producă modelele Logan şi Sandero cu cutie automată

Referitor la LOGAN, asta NU ARE cutie automata īn 5 trepte asa cum se povesteste peste tot, chiar si pe pagina de start 4tuning.ro scrie la news asa, ci are cutia automata īn 4 trepte si este EURO 3.

Vezi pagina 12 cu datele tehnice din fisa PDF atasata !

Last edited by CyberCSX; 19-04-09 at 19:55.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 17:49   #47
Lymbutza

Stage 5
 
Lymbutza's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,292
Default Re: Dacia a īnceput să producă modelele Logan şi Sandero cu cutie automată

Quote:
Originally Posted by askhy View Post
nu au facut ei, dar sunt modificate
Aici e alta poveste , iti dai seama ca si cutia aia este proiectate sa reziste la puterea motorului . Orice modificare adusa ulterior nu are nici o treaba cu producatorul , deci nu este concludenta !
__________________
BMW E36 318i 1997
Lymbutza is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 20:31   #48
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia a īnceput să producă modelele Logan şi Sandero cu cutie automată

Consum urban 1.6 16v automat 11 litri !Zice pdf-ul atasat de CyberSCx.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 21:21   #49
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Dacia a īnceput să producă modelele Logan şi Sandero cu cutie automată

cat focus 1,6 manual.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 10:13   #50
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Dacia a īnceput să producă modelele Logan şi Sandero cu cutie automată

personal nu am condus o automata in viata mea ....
dar bafta celor de la dacia, ca tot timpul fac cate un pas in fata si incearca lucruri noi.
Spark is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 10:33   #51
bolidu'
Dacia Driver

Stage 5
 
bolidu''s Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 3,899
Member of:
[DACIA]
[Dacia Rally Team]
Default Re: Dacia a īnceput să producă modelele Logan şi Sandero cu cutie automată

Cyber cutiile automate de pe dacia sunt mai mici deoarece sunt cutii cu transmisie variabila(CVT) si nu mai au enspe pinioane si prin urmare e mult mai mica cutia.
bolidu' is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 10:47   #52
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Dacia a īnceput să producă modelele Logan şi Sandero cu cutie automată

Quote:
Originally Posted by bolidu' View Post
Cyber cutiile automate de pe dacia sunt mai mici deoarece sunt cutii cu transmisie variabila(CVT) si nu mai au enspe pinioane si prin urmare e mult mai mica cutia.
Stiu ca sīnt mai mici cutiile si sa nu uitam si evolutia tehnica din anii 80 pīna acum .
Eu am pus desenul exploded ca sa vada cei ce n-au vazut niciodata.

@ Spark

De ce nu īncerci sa te duci la o firma ce īnchiriaza masini si-ti iei o automata indiferent de tip de masina / model pe 2 - 3 ore si te plimbi cu ea sa vezi cum merge?
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 22:24   #53
alexRS

Stage 2
 
alexRS's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 55
Default Re: Dacia a īnceput să producă modelele Logan şi Sandero cu cutie automată

e un pas inainte facut de DACIA cu introducerea cutiei automate(CVT),pacat in Romania nu se va comercializa.Cred ca cutia automata va prinde mai bine la export.
alexRS is offline   Reply With Quote
Old 16-04-09, 18:23   #54
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Dacia a īnceput să producă modelele Logan şi Sandero cu cutie automată

Vad ca la povestea asta cu Dacia automata nu mai scrie nimeni nimic.

Intentia mea nu este de a reactiva topicul ci asi vrea sa īntreb dealerii de dacii din tara ce se misca aici pe forum, tinīnd cont ca Dacia cu cutie automata se livreaza numai īn sectorul arabic, daca exista posibilitatea īn baza unei comenzi speciale (separate etc.) a obtine dacie automata si īn sectorul european ?
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 04-10-09, 00:07   #55
dildododo

Stage 2
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 38
Default Re: Dacia a īnceput să producă modelele Logan şi Sandero cu cutie automată

da dc nu se fabrica si pt romani masini cu acea cutie automata?oare chiar suntem ultimii prosti de pe pamant?
dildododo is offline   Reply With Quote
Old 04-10-09, 04:25   #56
magnum730

Stage 2
 
magnum730's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 31
Default Re: Dacia a īnceput să producă modelele Logan şi Sandero cu cutie automată

E un lucru bun. Numai sa nu coste 2000 de euro in plus ca o sa ramana cu ele in curte.
Eu am condus mai multe masini cu cutie automata, sunt f confortabile (e bine sa ai posibilitatea sa alegi intre un program economic si unul mai "sportiv"), iar consumul nu e cu muuuult mai mare. Mai greu e sa revii pe mashina manuala cand gasesti o pedala in plus.
Ca sofer, chiar si pt taximetristi, cred ca merita.
In trafic, e f buna, ganditi-va la femeile care circula pe toace de 10 cm ce bine le pica, plus ca economisesc o mana ca sa vorbeasca la telefon, sa si aranjeze parul, sa se dea cu ruj, etc
Credeti k intereseaza pe cineva ca schimba cu o secunda mai tarziu decat un schimb dsg sau unul mai rasarit?
Am si eu o sugestie : sa puna clape pe volan pt un schimb si mai rapid
magnum730 is offline   Reply With Quote
Old 04-10-09, 07:22   #57
spiner

Stage 3
 
spiner's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 124
Default Re: Dacia a īnceput să producă modelele Logan şi Sandero cu cutie automată

chiar ma gandeam daca va iesi vreun model dacia cu ,cutie hidramata,este cel mai potrivit, reduce consumul masinii cam cu 20 % in oras.
spiner is offline   Reply With Quote
Old 10-10-09, 19:14   #58
chelloo83

Stage 5
 
chelloo83's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 335
Default Re: Dacia a īnceput să producă modelele Logan şi Sandero cu cutie automată

Bravo lor! Chiar sunt curios ce iese.
chelloo83 is offline   Reply With Quote
Old 11-10-09, 14:48   #59
knoppyx

Stage 2
 
knoppyx's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 32
Default Re: Dacia a īnceput să producă modelele Logan şi Sandero cu cutie automată

romanilor le place sa dea scarturi cand pleaca de la stop, sa auda lumea ca au masina...cu o cutie automata nu prea poti sa faci treaba asta ......decat f greu
knoppyx is offline   Reply With Quote
Old 11-10-09, 17:54   #60
JunKer_hP
Old School Cars

Stage 5
 
JunKer_hP's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,343
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default Re: Dacia a īnceput să producă modelele Logan şi Sandero cu cutie automată

o idee foarte buna zic eu...acum sa vedem si calitatea
JunKer_hP is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -