Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 03-02-09, 16:33   #46
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Sandero cu motor de 1,2 litri pe benzină, īn curānd şi īn Romānia

@amphetamine: corect.

Dar ca o paralela, Dacia (caz general) privind prin raportul bugetul clientului/tara, are niste scoruri exorbitante...
Am impresia ca de aici apare si frustrarea multor oameni... and I can't blame them.

Last edited by Mustang; 03-02-09 at 21:13.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 03-02-09, 20:56   #47
Raresh_156

Stage 3
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 168
Default Re: Sandero cu motor de 1,2 litri pe benzină, īn curānd şi īn Romānia

Quote:
Originally Posted by alex_77_marius View Post
Si ma rog de ce nu te duci tu sa iti iei fiat sau peugeot si lasa-ne pe noi astia care vrem sa ne luam dacii. o intrebare mai am cate masini ai condus frate tu ca vad ca ai 18 ani??macar ai permis???intai condu si dupa sa vorbesti ca din scaunul din dreapta sau de pe bancheta din spate normal ca nu iti poti da seama ce poate o masina in plus cine isi ia masina cu motor de 1.2 1.0 nu cred ca o ia sa se duca cu ea la raliu pur si simplu pentru a-si face omu treaba cu ea.bafta
1. am carnet de la cateva zile dupa ce am implinit 18 ani
2. am condus exact 7 masini diferite pana acum ceea ce nu conteaza pt ca oricum nu sunt experimentat, da oricine isi poate da seama cat de bine trage o masina
si 3 si cel mai important m-am referit la putere pentru ca despre asta era vorba.Ca unii lauda motorul de 1.2 ca trage mai tare decat cel de 1.4 si nu este adevarat. si consuma si mai mult dovedit si aici nimeni nu poate sa contrazica. nu-si are rostul acest motor de 1.2 pentru ca ei l-au pus pe sandero doar ca sa zica ca e mai economica masina, da' nu e!
Raresh_156 is offline   Reply With Quote
Old 03-02-09, 21:02   #48
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: Sandero cu motor de 1,2 litri pe benzină, īn curānd şi īn Romānia

Quote:
Originally Posted by Toyota Supra TT View Post
slabi rau romanii astia in legatura cu masinile , cat despre dacia ce sa mai zic nu mi`a placut niciodata si nu imi schimb parerea..
Da da,dar visezi la o Supra Twin Turbo la care cand o sa bagi benzina in ea o sa plangi langa ea sau o vei conduce subturata ?!


Inca o chestie,luata de pe site de la renault,Clio 3 masa propie fara sofer 1090 kg (nu symbol) in 5 usi de 1.2 16v
CONSUM
Urban 7,6
Extraurban 4,9
Mixt 5,9
Emisii CO2 (g/km) 139
Iar Sandero 1093 kg 1.4 8v informatie luata de pe site'ul dacia.
Ciclu complet (l/100km) 6,9
Ciclu urban (l/100km) 9,4
Ciclu extra-urban (l/100km) 5,4
Emisie CO2 (g/km) 166

Tot mai bine era cu 1.4 16v

Last edited by StreetStyle22; 03-02-09 at 21:18.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 03-02-09, 21:12   #49
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Sandero cu motor de 1,2 litri pe benzină, īn curānd şi īn Romānia

Quote:
Originally Posted by Raresh_156 View Post
si 3 si cel mai important m-am referit la putere pentru ca despre asta era vorba.Ca unii lauda motorul de 1.2 ca trage mai tare decat cel de 1.4 si nu este adevarat. si consuma si mai mult dovedit si aici nimeni nu poate sa contrazica. nu-si are rostul acest motor de 1.2 pentru ca ei l-au pus pe sandero doar ca sa zica ca e mai economica masina, da' nu e!
S-au si facut testele pentru a se dovedi consumul real al masinii?
Ai facut tu consumul real pe strada cu ea?

Hai sa comentam doar ca sa ne aflam in treaba... nu?
Pana nu se dau informatii oficiale despre consum si pana nu vin oamenii sa spuna ce si cat consuma, de ce comentam? Doar ca sa ne aflam in treaba?
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 03-02-09, 21:14   #50
Raresh_156

Stage 3
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 168
Default Re: Sandero cu motor de 1,2 litri pe benzină, īn curānd şi īn Romānia

Quote:
Originally Posted by StreetStyle22 View Post
Da da,dar visezi la o Supra Twin Turbo la care cand o sa bagi benzina in ea o sa plangi langa ea sau o vei conduce subturata ?!
Aici fiecare intelege ce vrea. Oamenii care au o parere proasta despre Dacia se refera la faptul ca Dacia e cea mai slab dotata masina din toate de pe piata. Probabil e singura la care geamurile electrice fata sunt optionale. Iar pretul nu justifica acest lucru. acum da ca s-a ieftinit din cauza crizei, dar sa nu uitam ca ceareau 7000 si ceva de euro.
Si nu s-a referit lumea ca vrea jde mii de cai la Logan, doar ca ar putea sa faca o masina mai de calitate in aceeasi bani care sa concureze la calitate cu celelalte marci. Oricum mai sunt multi ani pana cand o sa poate sa concureze cu o masina germana la calitate. Si in plus nu mai luati apararea Dacia. Dacia nu mai este firma romaneasca. E Renault. Si cata HOTIE este acolo incat si-au pus oamenii sa iasa in strada ca sa nu scoata taxa de prima inmatriculare, pt ca la oferta actuala a Dacia de 6000 de Euro pericolul il reprezinta masinile Second Hand!
Raresh_156 is offline   Reply With Quote
Old 03-02-09, 21:16   #51
Raresh_156

Stage 3
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 168
Default Re: Sandero cu motor de 1,2 litri pe benzină, īn curānd şi īn Romānia

Quote:
Originally Posted by Mustang View Post
S-au si facut testele pentru a se dovedi consumul real al masinii?
Ai facut tu consumul real pe strada cu ea?

Hai sa comentam doar ca sa ne aflam in treaba... nu?
Pana nu se dau informatii oficiale despre consum si pana nu vin oamenii sa spuna ce si cat consuma, de ce comentam? Doar ca sa ne aflam in treaba?
Deja nu mai comentez nimic pe tema asta ca ziceti de mine ca sunt neexperimentat. Dar toate motoarele de 1.2 de la toate marcile consuma mai mult decat cele mai mari. Ca si la logan de altfel. cel de 1.4 consuma la fel ca cel de 1.6. dar...
Raresh_156 is offline   Reply With Quote
Old 03-02-09, 21:26   #52
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: Sandero cu motor de 1,2 litri pe benzină, īn curānd şi īn Romānia

Serios,1.4 consuma la fel ca 1.6 ?E De cand si pana cand ?Cati nu se plang ca 1.4 nu trage e puturos,dar 1.6 manca mult ?Raresh,decat una germana prefer o japoneza
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 03-02-09, 21:30   #53
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Sandero cu motor de 1,2 litri pe benzină, īn curānd şi īn Romānia

1.4 are consum mai mic decat un 1.6 (nu este extraordinara diferenta, dar este egala in cel mai rau caz) - dezavantajul este ca e mai puturos.

In fine, eu va las sa va certati cu motorizarea slaba... Daca se va dovedi ca are consum mai mic, sa va stergeti posturile.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 03-02-09, 21:31   #54
Raresh_156

Stage 3
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 168
Default Re: Sandero cu motor de 1,2 litri pe benzină, īn curānd şi īn Romānia

Quote:
Originally Posted by StreetStyle22 View Post
Serios,1.4 consuma la fel ca 1.6 ?E De cand si pana cand ?Cati nu se plang ca 1.4 nu trage e puturos,dar 1.6 manca mult ?Raresh,decat una germana prefer o japoneza
ma baieti..fiecare are masina preferata (a mea lexus IS-F), dar aici vorbeam de diferente, nu manaca chiar asa mult loganul de 1.6 din proprie experienta...ia cam 8 si ceva in oras...asta dak nu o turezi peste 3500..in fine...luati-va ce vrei si o sa vedeti dupaia daca ati facut o alegere buna sau nu dak sunt atatia carora nu le convine ca unii vorbesc de rau Dacia)
Raresh_156 is offline   Reply With Quote
Old 03-02-09, 22:04   #55
razzwan
Opel Driver

Stage 5
 
razzwan's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 564
Member of:
[Opel]
Default Re: Sandero cu motor de 1,2 litri pe benzină, īn curānd şi īn Romānia

o cumpar gata ... stop abon a mea )))=)))
razzwan is offline   Reply With Quote
Old 03-02-09, 22:39   #56
ziko

Stage 2
 
ziko's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 69
Wink Re: Sandero cu motor de 1,2 litri pe benzină, īn curānd şi īn Romānia

Quote:
Originally Posted by Mustang View Post
Ma apuca rasul...
Fratilor, Sandero 1.2 16v este mai puternic decat fostul Seat Ibiza 1.2...
Ce atatea comentarii de motorizare???

In plus, masina este adresata altui segment de piata, nu celor care vor sportivitate.

Una - doua Dacia Sandero e praf, Loganul e praf... si mai rau - si comentarii de la ciutani de n ani care n-au condus niciodata la limita superioara a unei masini decat in NFS.
Dacia nu este praf asa cum tooot impingeti ideea - ca are oferte nasoale, corect, dar asta nu inseamna ca masina e o zdreanta.

Mai reveniti-va, ca Sandero nu este o competitie pentru Astra OPC sau altele. Dacia nu a avut in viata ei peste 150 de cai si voi vreti masina romaneasca de 200 de cai?
Unii sunt superiori noua si nu se coboara la Dacia
ziko is offline   Reply With Quote
Old 03-02-09, 23:46   #57
addicted2trance

Stage 5
 
addicted2trance's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 313
Default Re: Sandero cu motor de 1,2 litri pe benzină, īn curānd şi īn Romānia

mai bine puneau 1.6 16v-ul de pe logan
addicted2trance is offline   Reply With Quote
Old 03-02-09, 23:57   #58
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: Sandero cu motor de 1,2 litri pe benzină, īn curānd şi īn Romānia

La niste masini de drive-test am vazut si 1.6-le, deci sigur e si ala, dar aici se vb de 1.2 1.2 la 75 cai pt o dacie zici ca e ok. Sunt curios cum se comporta la drum intins masina cu motorul asta. Masini/motorizari rele nu au pt segmentul lor de piata (doar nu o sa bage 200 cp pe dacie cum mai radea cineva mai sus) dar pretul parca e cam mare.
banzay is offline   Reply With Quote
Old 04-02-09, 08:45   #59
razzwan
Opel Driver

Stage 5
 
razzwan's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 564
Member of:
[Opel]
Default Re: Sandero cu motor de 1,2 litri pe benzină, īn curānd şi īn Romānia

ba fratilor ce nu intelegeti ca dacia este o masina low cost ?si asa vor face pana la adaci batraneti se va mentine mereu pe un segment cu motoare de capacitate mica pt ca costurile masinii sunt reduse.... si sunt multe dacii pe strada din cauza ca:
-suntem in romania si dacia este marca romaneasca
-unii nu ar prefera o masina sh mai performanta deoarece costurile unei asemenea masini ar fi mult mai mari.....
-si dacia este o masina dedicata pt poporul roman .... lista ar putea continua la nesfarsit...
__________________
vand faruri opel astra h cu fond negru
razzwan is offline   Reply With Quote
Old 04-02-09, 09:41   #60
BRAVO

Stage 5
 
BRAVO's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 304
Member of:
[Fiat]
Default Re: Sandero cu motor de 1,2 litri pe benzină, īn curānd şi īn Romānia

o masina pt populatie ca se vrea a fi o solutie de criza,consum mic(nu ma fascineaza),costuri mici de achizitie si probabil si de intretinere...bafta la vanzari LOL !
__________________
KEEP THE SPIRIT !!![SIGPIC]
BRAVO is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -