Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 03-02-09, 09:01   #31
Vasi11

Stage 4
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 202
Default Re: Sandero cu motor de 1,2 litri pe benzină, īn curānd şi īn Romānia

saracie de motor
Vasi11 is offline   Reply With Quote
Old 03-02-09, 09:05   #32
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Sandero cu motor de 1,2 litri pe benzină, īn curānd şi īn Romānia

Quote:
Originally Posted by Vasi11 View Post
saracie de motor
pai normal... cum adica isi permite dacia sa foloseasca un 1.2? cand concurenta, adica ferrari si lamborghini folosesc motoare de sute si sute de cai...
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 03-02-09, 09:29   #33
Raresh_156

Stage 3
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 168
Default Re: Sandero cu motor de 1,2 litri pe benzină, īn curānd şi īn Romānia

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
pai normal... cum adica isi permite dacia sa foloseasca un 1.2? cand concurenta, adica ferrari si lamborghini folosesc motoare de sute si sute de cai...
). Nu are nevoie de sute de cai! Motorul de 1.6 este un motor foarte bun pentru ce are nevoie Dacia. Cam astea sunt motoarele pe care le are si concurenta. In schimb, la pretentiile pe care le are Dacia, ar trebui sa aiba, precum concurentii si varianta de motorizare cu 1.8 sau 2 litri! Ca poate sunt oameni mai tineri care vor motor mai puternic! Insa Dacia nu se adreseaza tineretului. Dacia are ca piata de desfacere omul cu familie de peste 30 de ani care nu are bani de o masina mai buna!
Raresh_156 is offline   Reply With Quote
Old 03-02-09, 10:47   #34
marian_tgv

Stage 5
 
marian_tgv's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 454
Default Re: Sandero cu motor de 1,2 litri pe benzină, īn curānd şi īn Romānia

Am avut opel astra din 2001 cu motor 1.2 16v si 75 cai cu distributie pe lant! Sub 2500 turatii era slab,mai ales vara cand mergeam cu aerul conditionat..dupa 4 luni am vandut-o mergeam la pitesti pe autostrada si m-a depasit un logan 1.6 16v ( acum 2 ani si ceva nu era 1.6 16v era motorul in probe ) si m-am luat dupa el,eu crezand k este la mistho faza cu 16v dar nu a fost asa...aveam 180 km/h..maxim pot spune si ala cu loganul era in fata mea la 5-6 masini
oricum se misca binisor prin oras dar atat! Ma bucur k au inceput sa puna si astfel de motoare, eu care stiu ce poate..nu o sa-mi iau nu castigi la consum nimic...poate decat la plata asigurarii auto si la impozitul anual

Last edited by marian_tgv; 03-02-09 at 10:52.
marian_tgv is offline   Reply With Quote
Old 03-02-09, 10:51   #35
catalinus

Stage 3
 
catalinus's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 107
Member of:
[Fiat]
Default Re: Sandero cu motor de 1,2 litri pe benzină, īn curānd şi īn Romānia

motoru de 1.2 16v e bunicel,trage mai bine ca 1.4 8v,adevaru e ca e si consumu mai mare, un exemplu eu am un Fiat Albea 1.2 16v care automat se descurca mai bn ca 1.4 8v,dar eu am consum in orash de 8 -9 ,in timp cel de 1.4 8v consuma 7,deci astia pe sandero ar trebiu sa puna un 1.4 16v,sau un 1.5 dci (ala de renault megane 100 cp),da astia de la Dacia sunt slabi cu performantele,pa ei ii intereseaza sa vanda multe,sa ia toi sandero..........
catalinus is offline   Reply With Quote
Old 03-02-09, 11:11   #36
Ottaviano_m

Stage 4
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 251
Default Re: Sandero cu motor de 1,2 litri pe benzină, īn curānd şi īn Romānia

1-motorul 1,2 16V din experienta proprie vorbind, nu are aprinderea pusa la punct si creeaza probleme. Are o prietena a mea pe un clio, i-am cumparat bujii- 40 de euro-trebuie schimbate tot la 20 de mii de km, si problemele nu sunt cauzate de ele, ci de altceva mult mai delicat-inca nu stim ce...
2-cu toate astea ar putea fi un motor bunicel pt ca e f elastic si plat in erogarea puterii, fara carente la turatii mari-atinge si 170 KMH, ceea ce e cel putin onorabil.

4-consumul cu putin noroc va fi la fel de mic ca cel al versiunii 1,4 8V
5-pretul masinii real ma indoiesc ca va fi mai mic decat al versiunii 1,4, din moment ce este clar un motor mai avansat mecanic si tehnologic, propune teoretic si consumuri mai modeste si intretinere(tot teoretic) mai putin costisitoare. In plus, parca vad ca echiparea rezervata motorului va fi ceva mai bogata decat la 1,4, in parte ca sa justifice pretul.
6-versiunile pe GPL ale lui Logan si Sandero exista in Italia deja de cel putin o jumatate de an.
7-dupa mine le impacau pe toate daca puneau versiunea 1,2 TCE 100 CP- consum aproximativ identic, dar cu rezerve de putere si cuplu net superioare la un pret justificat, nu de Western Europe.
8- Dacia merge f bine in ultimul timp, in Italia, cu criza, cele mai norocoase case au pierdut doar 10 procente in vanzari, iar dacia a crescut cu 58% !!! Recent intr-un top al masinilor sub 10K Sandero fost pe locul 1 iar logan pe 2. Degeaba spuneti unii ca ofera Fiat masini mai bune la pretul acela ca nu e deloc asa. Un 600 costa cu 2000 mmai mult decat un sandero de 1,4 si consumul este acelasi. Sandero are 5 locuri, stabilitate mai buna, viteza mai mare, portbagaj real, practic tot ce ii trebuie unei masini. In diferenta de 2000 de euro iti ie si optionale si ai masina cum trebuie. nu va fi cea mai frumoasa, aici este vorba de ratiune, nu de pasiune.
Ottaviano_m is offline   Reply With Quote
Old 03-02-09, 11:53   #37
BR-03-PMP

Stage 4
 
BR-03-PMP's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 186
Member of:
[DACIA]
Default Re: Sandero cu motor de 1,2 litri pe benzină, īn curānd şi īn Romānia

mah parerea mea ca la bani astia mai vreti si sute de cai daca vrei sa ai multi cai iati alta masina loganu si sandero astea sunt facute ca sa inlocuiasca vechile daci !!
BR-03-PMP is offline   Reply With Quote
Old 03-02-09, 11:54   #38
bogdanxe

Stage 2
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 45
Default Re: Sandero cu motor de 1,2 litri pe benzină, īn curānd şi īn Romānia

eu zi ca 75 cp sunt destul de multi pt un motor 1.2....si pe drumurile noastre mergi cu 100-120km/h si cu 3.0 l si cu 1.2 l ... eu zic ca e bn
bogdanxe is offline   Reply With Quote
Old 03-02-09, 12:01   #39
adut
OverSpeed Tuning Club Member

Stage 5
 
adut's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 389
Member of:
[Toyota]
[OverSpeed Tuning Club]
Default Re: Sandero cu motor de 1,2 litri pe benzină, īn curānd şi īn Romānia

Quote:
Originally Posted by rAdU87 View Post
am mers si eu cu el .. merge destul de bine..si sa stiti ca trage.. cred k e mai bun decat 1.4 de la logan .. asta parca are 16 v ..

probabil sunt mai inghesuiti cai aia si de aia :P)))
adut is offline   Reply With Quote
Old 03-02-09, 12:18   #40
MariusTm29

Stage 3
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 91
Default Re: Sandero cu motor de 1,2 litri pe benzină, īn curānd şi īn Romānia

cred ca n-ati citit atent o sa fie motor de 1.2 cu compresor , cititi cu atentie , o sa mearga beton ..... sau am visat eu :P
MariusTm29 is offline   Reply With Quote
Old 03-02-09, 14:20   #41
alex_77_marius
Dacia Rally Team Member

Stage 5
 
alex_77_marius's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 849
Member of:
[DACIA]
[Dacia Rally Team]
Default Re: Sandero cu motor de 1,2 litri pe benzină, īn curānd şi īn Romānia

Quote:
Originally Posted by Raresh_156 View Post
Degeaba are aceeasi putere si acelasi cuplu! Ati mers vreodata cu o masina cu motor de 1.2? Eu am mers si avea chiar 85 de cai si sincer mi-a lasat impresia ca Loganul de 1.4 e foarte rapid! Si toti care erau in masina au fost de aceeasi parere. La 3500 de ture mergea ca Loganu' la 1500. Iar cei care tot lauda Dacia doar pentru ca asta au ei, mai bine sa mearga 5 minute cu orice masina nemteasca si nu numai, din anul 2000 si ar da imediat Loganu la schimb! Dacia e mult prea scumpa la ce ofera. Sunt ofertele de la Fiat, Peugeut care sunt cu 500 - 1000 de euro mai scumpe, da macar nu ai 1 airbag si nici macar aer conditionat!
Si ma rog de ce nu te duci tu sa iti iei fiat sau peugeot si lasa-ne pe noi astia care vrem sa ne luam dacii. o intrebare mai am cate masini ai condus frate tu ca vad ca ai 18 ani??macar ai permis???intai condu si dupa sa vorbesti ca din scaunul din dreapta sau de pe bancheta din spate normal ca nu iti poti da seama ce poate o masina in plus cine isi ia masina cu motor de 1.2 1.0 nu cred ca o ia sa se duca cu ea la raliu pur si simplu pentru a-si face omu treaba cu ea.bafta
alex_77_marius is offline   Reply With Quote
Old 03-02-09, 14:29   #42
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Sandero cu motor de 1,2 litri pe benzină, īn curānd şi īn Romānia

Quote:
Originally Posted by MariusTm29 View Post
cred ca n-ati citit atent o sa fie motor de 1.2 cu compresor , cititi cu atentie , o sa mearga beton ..... sau am visat eu :P
e aspirat...
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 03-02-09, 15:15   #43
Toyota Supra TT

Stage 1
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 23
Default Re: Sandero cu motor de 1,2 litri pe benzină, īn curānd şi īn Romānia

slabi rau romanii astia in legatura cu masinile , cat despre dacia ce sa mai zic nu mi`a placut niciodata si nu imi schimb parerea..
Toyota Supra TT is offline   Reply With Quote
Old 03-02-09, 16:24   #44
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Sandero cu motor de 1,2 litri pe benzină, īn curānd şi īn Romānia

Ma apuca rasul...
Fratilor, Sandero 1.2 16v este mai puternic decat fostul Seat Ibiza 1.2...
Ce atatea comentarii de motorizare???

In plus, masina este adresata altui segment de piata, nu celor care vor sportivitate.

Una - doua Dacia Sandero e praf, Loganul e praf... si mai rau - si comentarii de la ciutani de n ani care n-au condus niciodata la limita superioara a unei masini decat in NFS.
Dacia nu este praf asa cum tooot impingeti ideea - ca are oferte nasoale, corect, dar asta nu inseamna ca masina e o zdreanta.

Mai reveniti-va, ca Sandero nu este o competitie pentru Astra OPC sau altele. Dacia nu a avut in viata ei peste 150 de cai si voi vreti masina romaneasca de 200 de cai?
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 03-02-09, 16:27   #45
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Sandero cu motor de 1,2 litri pe benzină, īn curānd şi īn Romānia

Quote:
Originally Posted by Mustang View Post
Mai reveniti-va, ca Sandero nu este o competitie pentru Astra OPC sau altele. Dacia nu a avut in viata ei peste 150 de cai si voi vreti masina romaneasca de 200 de cai?
nu numai. vor sa coste si 5000euro. ca daca dacia ar implementa, ipotetic vorbind, un motor de 2.0 turbo si ar costa ~18000euro, ar face gura mare ca "ce atatia bani pentru o dacie". dar daca ar avea sigla de audi pe ea, totul ar fi superb
22VIN is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -