Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > CITROEN > Masina mea Citroen

Reply
 
Thread Tools
Old 22-01-14, 19:21   #1
iDroidminator

Stock
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 2
Talking Xsara Picasso - Prima Masina

Intai de toate doresc sa va salut pe toti si sa imi cer scuze pentru multitudinea de intrebari stupide pe care o sa le pun.
Povestea (Clasica): Am 18 Ani, mi-am luat permisul (desi a fost greu, m-am chinuit sa-l iau pe bune), si evident a trebuit sa urmeze o masina.
Masina din titlu a fost cumparata de noua de catre familia mea in 2003, ii lipseste trapa, pilotul automat si geamurile electrice spate (a, si tapiseria din piele dupa care multi ravnesc, eu nu sunt unul din aceia dar ca idee).
Dupa ce am luat permisul, s-a decis ca trebuie o masina noua in familie, s-a ales un Seat Leon FR nou, pe 2014, cu toate nebuniile in el. Spre tristetea mea, nu pentru mine, dar ma rog, nici nu as vrea sa am masina noua cu lamai in geam, pentru ca sunt constient ca pot fi predispus la accidente (usoare sper eu)
Eu am ramas cu "batranica", care, e exact ca o sabie cu 2 taisuri:
Avantaje
-Masina MARE, SPATIOASA, numai buna de bagat "gasca"
-Spatioasa
-Vizibilitate buna
-Motor potent pentru gabaritul ei (1.9 Benzina)
-Siguranta si pozitie inalta la volan
-Sistem audio super

Dezavantaje:
-Masina MARE, greu de parcat
-Consum mare - Intre 7-8% fara clima si 13-14% cu, in Bucuresti desigur.
-Design cam de dama/family car
-Batranetea isi arata oarecum coltii.

Masina va fi folosita preponderent ca transport pana la liceu (e un chin sa ajungi dimineata cand trebuie sa schimbi 3 autobuze) si iesiri in weekend cu baietii/gagica etc.

Masina face 11 ani anul acesta si are 104 000 km reali, din care 1000 facuti de mine. Ambreiajul a fost schimbat acum 4 ani, deci e relativ nou (mama are tendinta sa il tina apasat mai mult decat e nevoie ) )
Defecte:
-Catalizatorul infundat, unul nou e 1000 Eur, nu se merita investitia, il las asa
-Instalatia electrica mai face figuri (e o boala a acestor masini).
Se aprind luminile singure, se sting de nebune daca nu le aprinzi tu din maneta, proiectoarele de ceata si stopul ceata se sting la temperaturi scazute (cand, ce sa vezi, este ceata)
In rest nu bate, nu troncane, cutia schimba bine, oglinzile incalzite isi fac treaba, climatronicul e in regula (ar fi ok daca nu ar consuma atat, ca sa il si folosesc).

Masina asta am de gand sa o tin pana cand o sa pot duce in pararel o facultate si un job, din care sa imi cumpar ceva mai nou, pentru ca deocamdata nu am grijile casei (mancare, intretinere, etc) deci in principiu cam 2 ani / inca 100 000 km

-Ce este neaparat de facut:
Electrica. Din ce am inteles, pot fi arse doar niste sigurante si scap ieftin, poate s-au frecat firele si iar scap ieftin, sau e blocul de lumini care costa foarte mult. Eu nu am reusit sa gasesc panoul de sigurante la masina asta, doar un capac care ma duce catre niste fire, si nu vreau sa umblu acolo, ca cine stie ce fac, si o stric.

-Ce as vrea (pe parcurs) sa ii fac:
-Mufa Aux/Conexiune BT sa pun muzica si sa am un soi de Carkit in ea. (asta ar fi un "must", dupa electrica)
-Un subwoofer in portbagaj (sistemul audio e super, bass-ul e cam slab)
-Niste jante mai mari, desi asta e o investitie cam mare, si nu ma incalzeste foarte tare, doar ca raman cauciucurile de iarna pe jantele vechi.

Prin urmare:
-Imi poate recomanda cineva un service cu raport-calitate pret ok, pentru partea electrica de inceput? Si un carkit care sa imi permita ce imi doresc eu?
-Ceva sfaturi ca sa "prezerv" masina intr-o stare cat mai buna, si sa o protejez? Nu vreau sa ajunga un cazan, e pacat de ea, iar abilitatile mele de sofer incepator pot fi mai stangace, deoarece la scoala te soferi te invata mai mult cum sa conduci distrugand masina.
-Ce inseamna sa mergi "La consum" si daca are vreun efect asupra motorului in sine.

Multumesc Anticipat!

EDIT: Am pus si cateva poze recente, cam asa arata acum
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1555438_693798130665537_675124060_n.jpg
Views:	76
Size:	120.3 KB
ID:	2929076   Click image for larger version

Name:	1453244_693798243998859_143468449_n.jpg
Views:	68
Size:	105.5 KB
ID:	2929077   Click image for larger version

Name:	1526321_692139400831410_1709351726_n.jpg
Views:	80
Size:	170.9 KB
ID:	2929078  


Last edited by iDroidminator; 22-01-14 at 19:25.
iDroidminator is offline   Reply With Quote
Old 23-01-14, 08:50   #2
iDroidminator

Stock
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 2
Default Re: Xsara Picasso - Prima Masina

Nimeni nu imi poate recomamda un service citroen in toata aria asta??
iDroidminator is offline   Reply With Quote
Old 10-02-14, 20:34   #3
toody

Stage 3
 
toody's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 83
Member of:
[DACIA]
Default Re: Xsara Picasso - Prima Masina

Salut!
Incearca sa cauti un electrician bun, nu neaparat un service. Din cate stiu problema cu luminile la masina ta e din blocul de lumini (maneta de unde aparinzi farurile). Incearca prima data sa ii dai cu niste spray de contacte poate se schimba ceva.
Catalizatorul infundat? O varianta ieftina e sa mergi la un ateliar sa ti-l goleasca, il taie sparg ce e in interior si apoi sudeaza la loc. Asta daca e infundat cum zici tu...
toody is offline   Reply With Quote
Old 04-06-14, 09:18   #4
Driv3r2003

Stage 4
 
Driv3r2003's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 208
Default Re: Xsara Picasso - Prima Masina

Arata bine masina ta, da totusi se poate sa pui o poza cu FR ul please ?
Driv3r2003 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -