Go Back   Forum 4Tuning > Curse > LifeStyle & (I)legale & intalniri

LifeStyle & (I)legale & intalniri top speed, cerculete, fum, semafoare, stradute dosnice, parcari, vise - viata de noapte

Reply
 
Thread Tools
Old 06-01-06, 15:54   #1
nev

Stage 3
 
nev's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 133
Default vanatorii de folie?

tocmai m-a oprit un gaborila sa se oglindeasca nitel in folia mea...si povestea obisnuita...cu talonul...dar cu un element de noutate. Zice cap-de-creta cum ca ar fi o campanie de vanatoare a astora cu folie inceputa de mult iubitii de la igp. Voi ati auzit ceva?
Nu stiu daca m-am incadrat bine la lifestyle, daca nu cu scuzele de riguare rog moderatorul sa mute unde trebuie acest post.
__________________
Gone for cigarettes...one hundred miles and running
nev is offline   Reply With Quote
Old 06-01-06, 16:19   #2
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default

Atat timp cat sunt autorizate foliile... se scapa, dar cu drumuri aiurea facute... ca banuiesc ca nu le pasa daca e sau nu autorizatie.

Campanie dinasta impotriva foliei a mai fost acu cativa ani. Aveam folie la dacie si m-a oprit, mi-a luat talonu. La o zi sau doua iar m-a oprit dar nu mai avea ce talon sa-mi ia. Si asta al doilea statea si oprea tot ce era cu folie si a zis tot asa ca aveau ordin sa se ia de treaba asta.
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 06-01-06, 19:01   #3
SpyDer_ThE

Stage 3
 
SpyDer_ThE's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 157
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Pai poti sa ramai fara talon chiar daca e autorizata din ce stiu eu pe fata nu ai voie folie chiar daca ai autorizatie ....
SpyDer_ThE is offline   Reply With Quote
Old 07-01-06, 10:53   #4
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

Acelasi subiect, alta poveste...

Nene... faza cu autorizatul este o vrajeala de 3 lei pentru ca firmele sa-si vanda marfa. Degeaba iti dau aia pe la nas cu foaia aia trasa la xerox semnata de nu stiu cine de la capitala, de la igp, de la mm... In regulament scrie clar ca nu ai voie sa schimbi opacitatea geamurilor de la masina, ca nu ai voie sa pui folii, nimic...

De ce va mirati ca va iau talonul daca incalcati legea ???
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 21-01-06, 14:26   #5
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default

da parca era o faza cum ca ca ai avea voie sa ai folie pe geamuri daca masina e inscrisa pe firma. adica se considera ca ai putea sa transporti eu stiu ce cacaturi si sa nu \"bata\" la ochi. stie cineva ceva legat de aspectul asta ?
__________________
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 24-01-06, 19:05   #6
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default

Hondarul are dreptate . Asta cu folia autorizata e frectie . Despre masina pe pers fizica cu folie....cred ca si asta e la fel
Cosmin255 is offline   Reply With Quote
Old 24-01-06, 19:07   #7
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default

Offtopic . Steaua23 u dc ai post-uri cu \"-\"?)
Cosmin255 is offline   Reply With Quote
Old 24-01-06, 20:40   #8
Achim
Dream Squad Member

Stage 5
 
Achim's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,338
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Dream Squad]
[Honda]
Default

eu de exemplu am geamurile spate + luneta ionizate 100% de fabrica... si din cate am inteles de la un prieten care are la fel, a avut de curand ceva probleme cu politia...
eu ce ar trebui sa fac!? sa ii explic ca masina asa a venit, si ca pe deasupra, e si pe firma !?
Achim is offline   Reply With Quote
Old 24-01-06, 21:03   #9
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default

achim daca masina ta asa a fost adusa inseamna ca ai si pe talon scris!sunt multe marci care au ca dotare optionala acest lucru tocmai ca sa nu mai fie probleme cu politia...sa te uiti pe talon sa vezi daca ai scris...dar eu cred ca ai...
orlando is offline   Reply With Quote
Old 25-01-06, 08:24   #10
SpeedeR

Stage 5
 
SpeedeR's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 2,156
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default

oooooooof...
like in 'nu am talonul la mine!?!?!?!' ,eventual si o copie k poate e baiat d treaba si nu va da 300 in 48 ore
SpeedeR is offline   Reply With Quote
Old 25-01-06, 10:31   #11
Adi_UZI

Stage 5
 
Adi_UZI's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 418
Default

Mie mi-a dat aseara 850 de mii in 48 de ore ca n-aveam talonul, centura, si am folie.
Adi_UZI is offline   Reply With Quote
Old 28-01-06, 15:43   #12
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Adi_UZI\"
Mie mi-a dat aseara 850 de mii in 48 de ore ca n-aveam talonul, centura, si am folie.
dai . daca ai d unde )


io n`a avut probleme cu ionizatele
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 28-01-06, 17:09   #13
HORIA_STI

Stage 3
 
HORIA_STI's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 98
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default

cel mai simplu lucru pe care puteti sa il faceti pentru a ramane cu talonul neluat e sa il lasati acasa,e 250.000 amenda ... la mine e mai urat ca nu am nici acte nici numar in fata si deobicei cand ma opreste imi da si ca nu am centura ... asa sa fie acolo
__________________
TRUCKER BY DAY,BIKER BY NIGHT
HORIA_STI is offline   Reply With Quote
Old 28-01-06, 17:21   #14
ERY

Stage 5
 
ERY's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,826
Member of:
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[Hyundai]
[AUDI]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"HORIA_STI\"
cel mai simplu lucru pe care puteti sa il faceti pentru a ramane cu talonul neluat e sa il lasati acasa,e 250.000 amenda ... la mine e mai urat ca nu am nici acte nici numar in fata si deobicei cand ma opreste imi da si ca nu am centura ... asa sa fie acolo
Faza cu lasatu acasa e relativa....te invita la sectie incepi cu declaratiile, te freaca la cap si pana la urma tot le aduci talonu pt ca dc vor oricum ti-l retin....asta dc ai ghinion...c esti norocos te lasa sa pleci mai departe cu o amenda.
__________________
ERY is offline   Reply With Quote
Old 30-01-06, 10:19   #15
JKV

Stage 5
 
JKV's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 422
Default

Hai sa le iau si eu pe rand:
1. Cum a zis si Achim, sunt ZECI de modele care vin cu geamurile NEGRE...mai negre de 40% cum zic unii ca ai voie. Exemple ar fi: M-Classe,Lexus,SantaFe si muuuuuulte altele.In talon, NU AI SECTIUNE de asa ceva.Cel mult pot fi notate in Cartea de identitate a masinii.Acolo unde sunt mentiunile.Spre exemplu, eu la duba, aveam trecut acolo ca am 2 dungi pe ea, una maron si una rosie. Asa venise masina din fabrica da' eram prieten cu directorul de-acolo si mi le-a trecut \"sa nu am probleme cu politia\". Revenim. Chiar daca sunt trecute in carte,nu merge nimeni cu cartea la el.Si ce poti face sa-l convingi p-ala?

2.Cu talonul o poti rezolva intr-un fel.O hiba a legii.Daca nu vrei sa umblii cu talonul la tine,iti poti face copii legalizate.Te duci frumos la un notar,platesti vreo suta de mii si pleci cu o copie legalizata.La lege nu prevede nimic de copii.Pana acum mai puteau comenta,dar atata timp cat pe copia aia legalizata ai toate fetele talonului, nu are ce sa-ti comenteze.Intr-adevar, te poate chema la sectie sa-l aduci singur,dar ca sa faca chestia asta,un politist trebuie sa completeze el foarte multe hartii si dureaza destul de mult timp si nu prea se mai complica.Explicatia pt copia respectiva e simpla: pierd actele foarte des si nu am kef sa alerg tot timpul sa mi le refac. Si sigur ii inkizi gura.Exemplul nu e doar teoretic.A fost si este incercat de cineva din comunitatea noastra.Pe undeva p-acolo pe la Constanta.

3. Am vazut de curand o autorizatie de folie super smekera. Eliberata de o firma din Bucuresti care foloseste folie LLUMA. Este d forma unui card de credit, plastefiata, scrisa pe ambele parti. Pe una scrie Marca, Modelul, Numarul, Numarul de sasiu si alte date ale masinii si Numele si Prenumele proprietarului. Pe cealalta parte scrie marca foliei, perioada si unele conditii de garantie si numarul omologarii,ale nush ce autorizatii s.a. Respectivul are folii 40% luneta si spatele si 20% fata. N-a avut nici o problema cu politia. In plus, mai sunt foliile 3M care SIGUR nu au nici o problema.

Asa ca nu va mai strofocati atata....folia poate fi legalizata, dar nu aia din targ de 10 lei sulu'. Si cea pentru care nu vei primi niciodata autorizatie va fi cea oglinda, care intr-adevar deranjeaza ceilalti participanti la trafic.
JKV is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -