Go Back   Forum 4Tuning > Curse > LifeStyle & (I)legale & intalniri

LifeStyle & (I)legale & intalniri top speed, cerculete, fum, semafoare, stradute dosnice, parcari, vise - viata de noapte

Reply
 
Thread Tools
Old 21-03-04, 11:32   #76
cr0n0s

Stage 3
 
cr0n0s's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 151
Default

adica trebuie sa ai 18 ani si o luna jumate?? asta e o mare porcarie... ce diferanta face luna aia jumate?... nu prea inteleg
cr0n0s is offline   Reply With Quote
Old 21-03-04, 11:44   #77
OVI

Stage 5
 
OVI's Avatar
 
Join Date: May 2003
Posts: 602
Default

nici eu dar asa este
OVI is offline   Reply With Quote
Old 21-03-04, 12:59   #78
TNos

Stage 5
 
TNos's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 936
Default

se presupune ca incepi scoala chiar in ziua in care faci 18 ani,scoala dureaza o luna si apoi se depune dosarul si mai trece o saptamana pana poti da examenul...deci de aici rezulta ca esti acceptat sa dai examenul de abia la 18,o luna si un pic.
__________________
PAREREA MEA \\\"PROPRIE SI PERSONALA\\\"
TNos is offline   Reply With Quote
Old 21-03-04, 15:41   #79
th1nk3r

Stage 4
 
th1nk3r's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 256
Default

Asta e o prostie, cine spune ca nu poti incepe cursurile cand ai 17 ani si 11 luni si orele obligatorii de condus sa le faci pe toate in maxim o saptamana, imediat cum faci 18 ani? Si la 18 ani si cateva zile depui dosaru'. Doar teoria si practica de la scoala de soferi nu au legatura, nu trebuie facute orele de traseu neaparat intercalate cu legislatia, se pot aborda si pe rand.
__________________
Colorata maine-i gataaaa...!
th1nk3r is offline   Reply With Quote
Old 21-03-04, 16:50   #80
TufY

Stage 5
 
TufY's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 1,002
Default

in LEGISLATZIE scrie ca nu te potzi urca la volan daca nu ai 18 ani IMPLINITZI !!! si se precizeaza ca scoala dureaza 1 luna!!! ( la examen daca iei sala din prima si te duci la traseu si nu aranjezi $$$ pici 100% oricat de bine ai merge!!! baga dinalea ca mai ai timp sa dai mai ales daca esti baiat zice ca iei masina lu' tactu si blaa blaa!!!) POLITZIA ROMANA
TufY is offline   Reply With Quote
Old 21-03-04, 17:09   #81
th1nk3r

Stage 4
 
th1nk3r's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 256
Default

Quote:
Originally Posted by \"TufY\"
in LEGISLATZIE scrie ca nu te potzi urca la volan daca nu ai 18 ani IMPLINITZI !!! si se precizeaza ca scoala dureaza 1 luna!!!
Pai si eu ce am zis? Scoala dureaza o luna, de la 17 ani 11 luni si 5 zile pana la 18 ani si 5 zile, iar legislatia o faci pe parcursul intregii luni si in ultimele 5 zile faci cele 30 de ore de condus (sau cate mai sunt acuma - oricum la majoritatea scolilor 2 ore = 100 minute).
No comment la partea cu spaga, cunosc destule persoane care au luat din prima pentru ca stiau pe bune cu ce se mananca. Cred ca depinde de examinator...Ca sunt zone unde toti examinatorii sunt mana in mana si dau dosarele inapoi pe banda ca sa sari cu banu' asta e altceva. Dar eu nu am avut placerea. Chiar ar fi util sa povestiti cum e pe la fiecare prin oras ca sa avem o imagine de ansamblu...
th1nk3r is offline   Reply With Quote
Old 21-03-04, 17:20   #82
OVI

Stage 5
 
OVI's Avatar
 
Join Date: May 2003
Posts: 602
Default

eu unul l-am luat din prima si nu a trebuit sa dau spaga si l-am dat de doua ori separat odata am facut b-ul iar mai tarziu c+e deci nu e chiar peste tot cu spaga dar totusi cunosc persoane care nu l-au luat de mai multe ori si pana la urma tot cu spaga s-a terminat
OVI is offline   Reply With Quote
Old 21-03-04, 17:25   #83
th1nk3r

Stage 4
 
th1nk3r's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 256
Default

Daca tot mi-am amintit de problema postez tot aici, ca se discuta de examinare... Stie cineva despre un proiect de lege care sa treaca examinarea pentru permisul de conducere din subordinea Politiei Rutiere in atributiile unor examinatori civili platiti de primarii ??? Eu aud ceva barfe, dar nu stiu nimic concret.
th1nk3r is offline   Reply With Quote
Old 21-03-04, 17:30   #84
OVI

Stage 5
 
OVI's Avatar
 
Join Date: May 2003
Posts: 602
Default

pana acuma eu n-am auzit nimic
OVI is offline   Reply With Quote
Old 24-03-04, 20:12   #85
cosmina

Stage 2
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 61
Default

Buna Cr0n0s..in legatura cu intrebarea ta cu drumurile publice / nepublice...tot ce e strada, alee, curtea blocului, poligon, parcare....e i gestiunea statului...doar daca e domeniu privat, poti merge acolo, pe propie raspundere, dar cu acordul proprietarului! De la 14 ani(la baieti) si 16ani (la fete) ai capaciate de exercitiu restransa...adica esti raspunzator pentru actele tale, inca fiind in grija tutorelui....ca exemplu iti dau...pt o infractiune( asta inseamna sa mergi cu masina neinmatriculata, iar tu fara permis) nu vei face inchisoare...ci vei fi trimis intr-o institutie de corectie pt minori, daca ai peste 18 ani, si esti gasit in sitiuatia de sus, vei face negresit inchisoare...si nu stiu cand si cum iti vei mai lua permis de conducere.
__________________
a new girl on the block
cosmina is offline   Reply With Quote
Old 24-03-04, 20:23   #86
cr0n0s

Stage 3
 
cr0n0s's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 151
Default

10x cosmina... oricum o lasasem moarta... mi-am dat seama ca nu se merita...
cr0n0s is offline   Reply With Quote
Old 24-03-04, 20:25   #87
cosmina

Stage 2
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 61
Default

Th1nk3r, acum 4 ani cand am facut eu scoala de soferi, am pus aceeasi problema...de ce nu pot incepe orele cand nu am impliniti 18 ani...m-am dus, m-am interesat si nu m-au primit
Nu stiu daca acum s-a mai schimbat ceva...dar cum a zis Tufy, la volan, legal e sa te sui de la 18 ani impliniti, chiar daca faci scoala sau daca ai terminat-o.
cosmina is offline   Reply With Quote
Old 24-03-04, 20:27   #88
cosmina

Stage 2
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 61
Default

Quote:
Originally Posted by \"cr0n0s\"
10x cosmina... oricum o lasasem moarta... mi-am dat seama ca nu se merita...
Cred ca ai facut bine, desi stiu ca e greu, mai ales pt un baiat care e pasionat de masini, sa fie nevoit sa mai astepte pt a putea conduce in voie....crede-ma timpul trece ff repede!!
cosmina is offline   Reply With Quote
Old 02-04-04, 21:51   #89
Mateo

Stock
 
Mateo's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4
Default

salutare...
am trecut intamplator pe aici si am citit tot topicul,cam 20 min si mi-am facut special user ca sa iti raspund si sa iti dau un sfat.
eu am facut de curand 18 ani si am carnet de 3 luni de zile. Am condus pe drumuri de tara de la 13 ani cu tata langa mine.Am fost asta vara la discoteca la bunica-mea fara carnet si mai mult de atat am si baut si am avut noroc ca nu m-a oprit nimeni. Nu incurajez pe nimeni sa faca asta si mai mult de atat va zic sa NU faceti o asa prostie. ce se poate intampla ? pai in cel mai rau caz lovesti un pieton beat si cam faci puscarie. chiar daca te loveste altcineva pe tine, tot e f. nasol.
Uite ce vroiam sa fac eu inainte sa implinesc 18 ani: Auzisem ca pentru categoria B1 \"autovehicul cu 3 sau 4 roti avand masa mai mare de 400 kg, dar mai mica de 550 kg\" poti sa iti iei carnet de sofer inainte de majorat. In categoria asta se incadreaza LASTUNUL care e mai putin de 200$$$. Mai stiu ca mai exista niste masini destul de scumpe, care au fost si la SAB si care pot fi conduse cu B1.E o reprezentanta in Bucuresti, pe Dorobanti langa Zapp. Ar trebui sa te interesezi si tu la un instructor inainte sa vezi daca se poate. Eu m-am lasat de idee pentru ca mai aveam vreo 4 luni pana la majorat.

Si in legatura cu inceperea scolii de soferi, se poate, cunosc pe cineva care avea 17 ani si incepuse scoala, dar trebuie sa vorbesti cu instructorul. legal nu ai voie.trebuie sa treaca 30 zile dupa 18 ani pana la examen.

sper ca am fost coerent in tot ce am zis, sunt cam obosit si alcolizat.

numai bine,
Matei
Mateo is offline   Reply With Quote
Old 03-04-04, 00:31   #90
EvLSant0S
BMW Driver

Stage 5
 
EvLSant0S's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 12,416
Member of:
[BMW]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

ai curte unde stai u sau stai la bloc? daca ai curte condu` la tine in curte , daca nu ai , vb cu taicatu` sa te duca la domnesti sau cine stie unde.. sa te lase sa conduci , eu asa fac si e super bine ! decat sa dai bani pe o rabla , mai bine tine banii si vb cu taicatu` sa te duca ... iar daca nu te duce... ai pus-o nush ce sa mai zic
__________________
EvLSant0S is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -