Go Back   Forum 4Tuning > Curse > LifeStyle & (I)legale & intalniri

LifeStyle & (I)legale & intalniri top speed, cerculete, fum, semafoare, stradute dosnice, parcari, vise - viata de noapte

Reply
 
Thread Tools
Old 12-01-12, 20:45   #2266
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Quote:
Originally Posted by Ruff_Ryders View Post
nu stiu de ce va atacati asa...intalniti-va pe strada si vedeti care prinde mai mult))))
nu se ataca nimeni,dar sincer tu vii cu probe,poate ai mers si tu cu mai multe masinii si din curiozitate le-ai pus pedala in podea...si daca tu ai mers cu masina ta sau a altcuiva cu 200 cu un motor de 1.8(exemplu) si vine unu care poate nici pe bancheta din spate nu a stat si spune:-nu are cum domne ca stiu eu ca nu prinde decat 170,pai atunci aia cu motor de 2.5 cat prinde 300km/h?
te ataci ca vb cate unu din auzite
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 12-01-12, 20:48   #2267
Ruff_Ryders
Opel Driver

Stage 5
 
Ruff_Ryders's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 775
Member of:
[Opel]
Default Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

eu iti arat si filmari cu cat am mers eu ca nu mi-e greu da tu imi arati ca un passat 1.9 tdi 131 cp prinde 230 ca nu prea cred
__________________
bertone turbo by ruff ryders
Ruff_Ryders is offline   Reply With Quote
Old 12-01-12, 20:55   #2268
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Quote:
Originally Posted by Ruff_Ryders View Post
eu iti arat si filmari cu cat am mers eu ca nu mi-e greu da tu imi arati ca un passat 1.9 tdi 131 cp prinde 230 ca nu prea cred
hai ca ma refeream la ceva si tu ai dat-o in altceva....bine fratilor merge 170km/h, si noroc ca eram la vale,sunt cele mai proaste,am vrut sa va mint dar v-ati prins....asta e bravo voua ca aveti masini de 500 de cai si mergeti numai cu 300 si cand va duceti sa luati cartofi de la piata.....dar cand o sa mergeti si voi cu 270(aveti poza in paginile anterioare se poate vedea ca e reala nu luata de pe net) sa nu zic mai mult ca nu am probe,dar la volan nu in portbagaj atunci sa va bate-ti cu pumnul in piept nu acum cand unii nu au pus poze nIci macar la 100 km/h sau au permis de 1 an-2 si abia si-au dat lamaile jos din geam......SI NU MA REFER LA TINE IN MOD SPECIAL.....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 12-01-12, 21:59   #2269
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
hai ca ma refeream la ceva si tu ai dat-o in altceva....bine fratilor merge 170km/h, si noroc ca eram la vale,sunt cele mai proaste,am vrut sa va mint dar v-ati prins....asta e bravo voua ca aveti masini de 500 de cai si mergeti numai cu 300 si cand va duceti sa luati cartofi de la piata.....dar cand o sa mergeti si voi cu 270(aveti poza in paginile anterioare se poate vedea ca e reala nu luata de pe net) sa nu zic mai mult ca nu am probe,dar la volan nu in portbagaj atunci sa va bate-ti cu pumnul in piept nu acum cand unii nu au pus poze nIci macar la 100 km/h sau au permis de 1 an-2 si abia si-au dat lamaile jos din geam......SI NU MA REFER LA TINE IN MOD SPECIAL.....
Te intrebi de ce nu credem?
Uite de ce: cu 150cp diesel pe un hatchback am luat 230km/h. Acolo se opreste si ultimii 20km/h nu-i face prea repede. Cristi_407 a spus mai sus ca a luat 220-225km/h cu 143cp pe o masina asemanatoare (hai sa zicem putin mai mica). Eu cu 140cp nu trec de 210km/h reali (pe bord ~220), pe o masina de aceeasi clasa si cu caii astia "batrani" de doar 30k km. Si tu ne zici ca faci 230km/h cu 130cp pe o masina destul de grea? Normal ca nu credem.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 12-01-12, 22:09   #2270
Dodo_998

Stage 5
 
Dodo_998's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,353
Default Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Eu sunt cam obosit la ora asta, nu dorm de 2 zile, dar parca capacitatea cilindrica conta la viteza de varf, caii putere ajuta la timpul in care ajunge acolo.
__________________
No Romance Without Finance
Dodo_998 is offline   Reply With Quote
Old 12-01-12, 22:20   #2271
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Esti obosit sigur
Fara cai putere si aerodinamica buna e mai greu cu vitezele de varf.
Greutatea nu prea are legatura cu topspeedul.
Intr-adevar 140cp sunt ok pentru aproximativ 207-215km/h reali in functie de aerodinamica.
Nu vorbim de masini cu aerodinamica speciala si nici de dulapuri pe roti.
Mai adaugam si ceva eroare de vitezometru si iti ies 220km/h poate 230 daca rotunjesti din ochi putin
Poate Passatul omului o avea si ceva soft...

Si inca ceva. Hatchbackurile au un coeficient aerodinamic mai slab ca sedanurile. Se intampla ceva cu efectul Venturi acolo in spate si da cu virgula )
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 12-01-12, 22:22   #2272
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Quote:
Originally Posted by 22VIN View Post
Te intrebi de ce nu credem?
Uite de ce: cu 150cp diesel pe un hatchback am luat 230km/h. Acolo se opreste si ultimii 20km/h nu-i face prea repede. Cristi_407 a spus mai sus ca a luat 220-225km/h cu 143cp pe o masina asemanatoare (hai sa zicem putin mai mica). Eu cu 140cp nu trec de 210km/h reali (pe bord ~220), pe o masina de aceeasi clasa si cu caii astia "batrani" de doar 30k km. Si tu ne zici ca faci 230km/h cu 130cp pe o masina destul de grea? Normal ca nu credem.

in primul rand poza care am pus-o la 195 km/h cu toyota era dupa 50.000 km,deci niciodata nu o sa iti mearga tie masina la 30.000 km top speed,poate asta o crezi am facut rodajul la mai multe masini decat tine si crede-ma ca toyota nu a mers mai mult de 185 de noua....dupa a inceput sa urce usor.....si de cand se compara peugeot cu vw?la motoare si cutii?
si deja nu ma mai intereseaza ce credeti sau nu.....stiu cu ce am mers,cu cat am mers....ma tineam cu greu intr-adevar cu prietenul din fata mea cu o toyota avensis de 53.000km(aproximativ),2.2 d4d,6 viteze,150 cai,care stors tot din ea se ducea 235 km/h(nu i-a mers mai mult de 225 noua),dar nici asta nu o crede nimeni ca probabil nu ati mers cu una...
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 12-01-12, 22:26   #2273
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Esti obosit sigur
Fara cai putere si aerodinamica buna e mai greu cu vitezele de varf.
Greutatea nu prea are legatura cu topspeedul.
Intr-adevar 140cp sunt ok pentru aproximativ 207-215km/h reali in functie de aerodinamica.
Nu vorbim de masini cu aerodinamica speciala si nici de dulapuri pe roti.
Mai adaugam si ceva eroare de vitezometru si iti ies 220km/h poate 230 daca rotunjesti din ochi putin
Poate Passatul omului o avea si ceva soft...

Si inca ceva. Hatchbackurile au un coeficient aerodinamic mai slab ca sedanurile. Se intampla ceva cu efectul Venturi acolo in spate si da cu virgula )

frate atat mi-a aratat,m-am bagat in discutia asta pt.ca a fost cineva mai sus care a spus acelasi lucru....masina mea nu are soft si are rotile pe 15....acum daca pe mine m-a mintit vitezometrul va mint si eu,dar si pe baiatul de mai sus?si intr-adevar de la 220 km/h a mai mers vreo 3-4 km sa nu exagerez pana a aratat 230km/h
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 12-01-12, 22:28   #2274
Ruff_Ryders
Opel Driver

Stage 5
 
Ruff_Ryders's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 775
Member of:
[Opel]
Default Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
hai ca ma refeream la ceva si tu ai dat-o in altceva....bine fratilor merge 170km/h, si noroc ca eram la vale,sunt cele mai proaste,am vrut sa va mint dar v-ati prins....asta e bravo voua ca aveti masini de 500 de cai si mergeti numai cu 300 si cand va duceti sa luati cartofi de la piata.....dar cand o sa mergeti si voi cu 270(aveti poza in paginile anterioare se poate vedea ca e reala nu luata de pe net) sa nu zic mai mult ca nu am probe,dar la volan nu in portbagaj atunci sa va bate-ti cu pumnul in piept nu acum cand unii nu au pus poze nIci macar la 100 km/h sau au permis de 1 an-2 si abia si-au dat lamaile jos din geam......SI NU MA REFER LA TINE IN MOD SPECIAL.....
nu zisei ca am masina de 500 cp dar nu cred pt ca am mers si eu cu passat de 131 si nu ia atata ...acu poate al tau o avea soft nu stiu dar nu are cum sa ia atata..doar cu eroare in bord atata altfel nu imi explic
Ruff_Ryders is offline   Reply With Quote
Old 12-01-12, 22:34   #2275
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Si inca ceva. Hatchbackurile au un coeficient aerodinamic mai slab ca sedanurile. Se intampla ceva cu efectul Venturi acolo in spate si da cu virgula )
E vorba de Astra GTC, un hatch cu c*ru putin mai lungit, nu "taiat" direct

Asta cu rotunjitu' nah, eu zic ca nu prea merge, cand vorbim de peste 200km/h deja pentru fiecare 10km/h in plus ai nevoie de ceva cai si ceva aerodinamica. Ori aici vorbim de sub 150cp pe masini normale si relativ grele...
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 12-01-12, 22:35   #2276
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Quote:
Originally Posted by Ruff_Ryders View Post
nu zisei ca am masina de 500 cp dar nu cred pt ca am mers si eu cu passat de 131 si nu ia atata ...acu poate al tau o avea soft nu stiu dar nu are cum sa ia atata..doar cu eroare in bord atata altfel nu imi explic
frate atat a aratat plm,am mers cu acelasi model de passat,1.8t,150 cai,cutie automata si nu a trecut de 220 chinuit maxim,incercat si pe manual si pe automat,dar era cam obosita,250.000km si nu prea era ingrijita.....acelasi motor 1.9 tdi,130 cai si acelasi passat cutie automata 205-210 f.f.f greu, are un prieten....nu am de ce sa mint ca nu vand masina si nu am nici un alt interes....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 12-01-12, 22:37   #2277
Ruff_Ryders
Opel Driver

Stage 5
 
Ruff_Ryders's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 775
Member of:
[Opel]
Default Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
frate atat a aratat plm,am mers cu acelasi model de passat,1.8t,150 cai,cutie automata si nu a trecut de 220 chinuit maxim,incercat si pe manual si pe automat,dar era cam obosita,250.000km si nu prea era ingrijita.....acelasi motor 1.9 tdi,130 cai si acelasi passat cutie automata 205-210 f.f.f greu, are un prieten....nu am de ce sa mint ca nu vand masina si nu am nici un alt interes....
plm eroare de bord aia e singura explicatie ca gandesti si tu ca o astfel de masina real nu prinde atata nu?
Ruff_Ryders is offline   Reply With Quote
Old 12-01-12, 22:50   #2278
haplea

Stage 5
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 356
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

toledo 1.9tdi 105cai...modificat +cutie 6 trepte!!!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Photo120.jpg
Views:	63
Size:	1.37 MB
ID:	2291807  
haplea is offline   Reply With Quote
Old 12-01-12, 22:51   #2279
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Quote:
Originally Posted by Ruff_Ryders View Post
plm eroare de bord aia e singura explicatie ca gandesti si tu ca o astfel de masina real nu prinde atata nu?

ba frate plm,atat mi-a aratat bordul...oricum stiu sigur ca 218 prinde pt.ca am dat in radar cu ea cand ma duceam la mare pe a2 si atunci nu ma uitasem in bord sa vad cat am,dar stiam ca am sigur peste 200 atat era cand ma uitasem ultima oara si eram in accelerare....daca atunci eram cu ochii pe vitezometru vedeam si ce eroare are....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 12-01-12, 22:51   #2280
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Quote:
Originally Posted by Ruff_Ryders View Post
plm eroare de bord aia e singura explicatie ca gandesti si tu ca o astfel de masina real nu prinde atata nu?
Nu cred ca vorbeste nici el de real, vorbeste de ce indica bordul. Dar chiar si asa, o masina normala are eroare de ~10km/h la viteza aia. Ori asta ar insemna 220 real, si aia e tot greu. Deci probabil o eroare mai mare, cine stie de ce cauza.
22VIN is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -