Go Back   Forum 4Tuning > Curse > LifeStyle & (I)legale & intalniri

LifeStyle & (I)legale & intalniri top speed, cerculete, fum, semafoare, stradute dosnice, parcari, vise - viata de noapte

Reply
 
Thread Tools
Old 05-08-11, 21:01   #1996
upstonik

Stage 4
 
upstonik's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 193
Default Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Dintr-o remapare la diesel o sa scoti tot timpul mai putini cai ca o remapare la benzina. Tu cred ca te referi la cu totul altceva si anume remapare la motoare turbo vs motoare aspirate. Cat despre fabulatia de +50CP la 318d, nici nu ma mai chinui sa iti explic ca e departe de realitate, in fine, o sa observi daca te dai cu 320d E90 cu ~ aceeasi putere sau cand o sa o pui pe dyno.
M-am dat cu 320d E90 si am fost la egalitate singura chestie ca pe a 4-a de pe la 140-150km/h îl simţeam cum uşor uşor se duce mai în faţă.

Dacă vreţi fă fac o listă cu maşinile ce am luat bătaie şi ce am bătut, dar ar fi irelevante fără o probă...
upstonik is offline   Reply With Quote
Old 06-08-11, 01:14   #1997
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Quote:
Originally Posted by upstonik View Post
M-am dat cu 320d E90 si am fost la egalitate singura chestie ca pe a 4-a de pe la 140-150km/h îl simţeam cum uşor uşor se duce mai în faţă.

Dacă vreţi fă fac o listă cu maşinile ce am luat bătaie şi ce am bătut, dar ar fi irelevante fără o probă...
O resoftare exagerată (mă rog, mai multe, şi empirice toate) am făcut şi eu pe un aşa motor. A durat două zile de linii, o zi de curse pe aeroport şi vreo câteva drumuri prin ţară. Am schimbat atunci un motor, prin 2003-2004 cred, gândeşte-te la ce prostie faci, o să-ţi pară rău.
Iar cifrele pe care tu le crezi sunt frumoase, dar o să te dezamăgească tare dynotestul. Nu te supăra pe oamenii care-ţi scriu aici, crede-i, că mulţi au văzut treburi din astea într-un an cât noi doi la un loc de când avem permis.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 07-08-11, 10:32   #1998
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

-de la 140 incepea sa se duca-n fata-...exact de pe acolo de unde in mod clar diferenta o face numai puterea motorului, nu soferul, nu anvelope.. putere pura. Vorba unora de mai sus...sunt multe resoftari care doar iti dau IMPRESIA ca ai o masina mai puternica, in fapt ai doar o masina mai violenta pe o anumita plaja de turatii (nu dau si exemple de softisti d-astia, cu toate ca lumea din domeniu stie vreo 3 ..). Du-te si pune-o pe dyno.. unul serios si NU-I spune cam cati cai crezi tu ca ai..spune-i ca-i STOCK masina (mai ales cei care traiesc din dynoteste, au tendinta sa-ti "creasca" un pic puterea ca sa pleci tu fericit d-acolo) .
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; România Muzical - only music.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 07-08-11, 14:05   #1999
alex66six

Stage 5
 
alex66six's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 315
Member of:
[AUDI]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Quote:
Originally Posted by lascarica View Post
-de la 140 incepea sa se duca-n fata-...exact de pe acolo de unde in mod clar diferenta o face numai puterea motorului, nu soferul, nu anvelope.. putere pura. Vorba unora de mai sus...sunt multe resoftari care doar iti dau IMPRESIA ca ai o masina mai puternica, in fapt ai doar o masina mai violenta pe o anumita plaja de turatii (nu dau si exemple de softisti d-astia, cu toate ca lumea din domeniu stie vreo 3 ..). Du-te si pune-o pe dyno.. unul serios si NU-I spune cam cati cai crezi tu ca ai..spune-i ca-i STOCK masina (mai ales cei care traiesc din dynoteste, au tendinta sa-ti "creasca" un pic puterea ca sa pleci tu fericit d-acolo) .
fi atent
ford focus 1.8tddi 75 cp 210 km /h crezi?
nu nstiu daca indica bine dar era pe o panta in cehia de si cu bicicleta prindeai 160!
asa o prinde si astia vitezele astea si cai astia inmultiti asa mult, de si pe hartie te chinui sa i ai daca ai bun simt!
alex66six is offline   Reply With Quote
Old 07-08-11, 14:14   #2000
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Totul a plecat de la baiatul cu G3 de 1.4 care a mers 220 si a scris ca a castigat 40 de cp din nu stiu surub..
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 07-08-11, 14:56   #2001
Ruff_Ryders
Opel Driver

Stage 5
 
Ruff_Ryders's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 775
Member of:
[Opel]
Default Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

poi daca omu asa simte el ca are 40 de cp in plus ce sa faci...o avea test dyno in picior))
Ruff_Ryders is offline   Reply With Quote
Old 08-08-11, 19:48   #2002
makess
Banned

Stage 3
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 122
Default Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

la viteze de peste 200 km/h eroarea este cam de 20 km/h!
makess is offline   Reply With Quote
Old 09-08-11, 15:57   #2003
upstonik

Stage 4
 
upstonik's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 193
Default Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Doar din resoftare.

https://www.youtube.com/watch?v=9402l6dLL04

https://www.youtube.com/watch?v=Tyjng..._order&list=UL

150-260cp ...

Ia schimbat intercoolerul. Dar nu îi înţeleg pe unii care chiar pot să contrazică omu aşa că a auzit că nu e posibil...


Stock vs. Chip - https://www.youtube.com/watch?v=5fOrc..._order&list=UL

Last edited by upstonik; 09-08-11 at 16:01.
upstonik is offline   Reply With Quote
Old 09-08-11, 16:39   #2004
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Eu nu inteleg ceva.. Deci era vorba de un baiat cu un 1.4, cu un g3.. am inteles..bmw rulles.. eu nu stiu cat de safe e bmw care din 120 cp ajunge la 200 dar na..fiecare cum poate..
__________________
Peugeot 407 & Vw GTI & A4 B6
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 09-08-11, 21:26   #2005
ciprian_the_1

Stage 5
 
ciprian_the_1's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 836
Member of:
[BMW]
Default Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

e safe frate eu din 286 am in jur de 650-700 si iam rupt basca pana acum cu destule limitari si pot sa zic ca i-am dat teroare daca pui piese de care trebuie e safe chiar si BMW cum il desconsidera unii
__________________
1.4 ...............
ciprian_the_1 is offline   Reply With Quote
Old 09-08-11, 22:25   #2006
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

din ce a zis cristi am inteles ca era vorba de interne stock , iar din ce ai zis tu n-am inteles nimic . Se facea referire strict la schimbarea softului, remapare , fara a schimba internele motorului .
fasso is offline   Reply With Quote
Old 09-08-11, 22:40   #2007
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Da' e fain sa compari un motor de m3 benzina cu un 2.0 diesel care e facut sa duci copiii la gradinita. In fine discutia a deviat grav, dar tunareala asta care din 100 de cai face 200 cu 300 de euro e de fapt aspectul pozitiv care a contribuit la evolutia bricolajului autohton. Pe mine nu poate decat sa ma bucure faptul ca unii cu asa de putini bani obtin o putere aproape dubla fata de stock. Si asta in conditii safe nu oricum Hai next cu un 1.2 care a ajuns la 300 de cai .
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 10-08-11, 02:03   #2008
KrYpToN
VW Driver

Stage 5
 
KrYpToN's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,453
Member of:
[VW]
Default Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Renault 19 europa 1.4 75 cp 150 pe Autostrada Soarelui acu 2-3 zile
KrYpToN is offline   Reply With Quote
Old 10-08-11, 14:04   #2009
AnDrEiCa
2 Roti

Stage 5
 
AnDrEiCa's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,270
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[2 Roti]
Default Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Quote:
Originally Posted by bogdy2p View Post
210 km/h - Vw Golf 3 cu 88 cai in talon , si 1.4 scris in spate =))

De plafonat plafoneaza undeva la 215.

https://www.youtube.com/watch?v=jnqi0p5NTSw
Eu cu un golf de 1.6 foarte bine intretinut si cu motorul foarte bun nu am trecut nici in ruptul capului de 170!
AnDrEiCa is offline   Reply With Quote
Old 10-08-11, 23:58   #2010
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Quote:
Originally Posted by AnDrEiCa View Post
Eu cu un golf de 1.6 foarte bine intretinut si cu motorul foarte bun nu am trecut nici in ruptul capului de 170!
Deh..pai vezi dumneata....daca nu iei pilda de la cei mai invatati..d-aia nu ai trecut de 170 cu 75 cai.. Pai ia apuca-te si vopseste stopurile, pune faruri cu xenon de 20$ si cu reglaj pe inaltime din habitaclu (=)) ) ca sa poti pedepsi "dujmanii" ,creste-i masa cu tot felul de gadgeturi si bodykit-uri , pune-i jante grele imprecheate cu anvelope ce scad diametrul rotii cu 10-12%, scrie 1.4 pe spate si musai monteaza-i o parasuta d-aia de bara pe spate care sa tina bine o perna de aer la viteza, altminteri s-ar putea sa treci de bang-ul sonic , fara nimic care sa-ti limiteze un pic viteza ... ..apoi ai sa vezi cu 88cai(odata)+ o galerie si poate o axa mai agresiva, perfomante uluitoare..putere incomensurabila (masurata pe g-tech probabil =))). Nu are nici o importanta faptul ca gti-ul cu doua supape/cyl are maxim 196km/h cu 115cai ..masina NOUA, cu anvelope noi, ambreiaj nou si unghiuri perfecte din fabrica - toate sistemele calibrate de fabrica.
lascarica is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -