Go Back   Forum 4Tuning > Curse > LifeStyle & (I)legale & intalniri

LifeStyle & (I)legale & intalniri top speed, cerculete, fum, semafoare, stradute dosnice, parcari, vise - viata de noapte

Reply
 
Thread Tools
Old 23-09-10, 14:30   #1861
Sasha
Girl on Road

Stage 5
 
Sasha's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 5,483
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
Default Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Quote:
Originally Posted by alexbadea12 View Post
eu sunt de parere ca nu viteza ucide ci prostia
si 180 in localitate ce e?

ideea topicului este top speed, daca mai adaugi si detalii nu ai cum sa nu te astepti la reply-uri de genu' no offence !
__________________
Menorah Hora
Sasha is offline   Reply With Quote
Old 23-09-10, 15:51   #1862
alexbadea12

Stage 5
 
alexbadea12's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 602
Default Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Quote:
Originally Posted by Sasha View Post
si 180 in localitate ce e?

ideea topicului este top speed, daca mai adaugi si detalii nu ai cum sa nu te astepti la reply-uri de genu' no offence !
180km\h e viteza maxima pana acum, o sa revin cu un top speed dupa ce repar masina.
alexbadea12 is offline   Reply With Quote
Old 23-09-10, 17:27   #1863
aleXpeed

Stage 5
 
aleXpeed's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 314
Member of:
[DACIA]
Thumbs up Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

In prima poza viteza maxima cu al meu Logan 1.4 cu GPL aftermarket, la vremea aceea cipuita, arcuri sport + amortizoare mai sport pe fata, silencerul pus la toba, 3 oameni in masina, diametrul rotilor standard 185/65/R15.

A doua poza, cu masina lui tata, Logan 1.5 dci 85 cp standard, 3 oameni in masina (tata in dreapta), blana cat poate. Am repetat experimentul si la 68.000 de km., de fix 180 km/h blana nu trece (deja nu mai are putere si cuplu la viteza aia, zeroo) insa pana acolo merge frumos.

Voi repeta testul cu 1.4 dupa ce-mi iau permisul inapoi si ii voi pune jantele de tabla cu cauciucurile standard.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P1000440.JPG
Views:	337
Size:	2.44 MB
ID:	1667857   Click image for larger version

Name:	1.5 dci 85cp.jpg
Views:	300
Size:	372.4 KB
ID:	1667858  
aleXpeed is offline   Reply With Quote
Old 23-09-10, 18:03   #1864
micut_zu

Stage 5
 
micut_zu's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 528
Member of:
[SEAT]
Default Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Seat leon 1.6 102cai , 4 oameni in masina , rezervorul plin ( benzina 95) 180km/h (mai ducea) - pe ceas , inregistrat de aparatul radar cu 178 km/h !
micut_zu is offline   Reply With Quote
Old 23-09-10, 18:19   #1865
roby wws

Stage 5
 
roby wws's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,170
Member of:
[Opel]
Default Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

pur si simplu ma minunez de ce am putut citi in astea ultime 10 pagini...dar asa este exuberanta tineretii,ca si eu am fost odata tanar si orice masina prindeam pe mana ii dadea sa vad ce poate pana cand o palma binemeritata,m-a facut sa musc de volan...eeeehhh si de atunci mai m-am desteptat pot sa zic

problema la noi e alta,ca toate aceste treburi se face in conditi de risc(stim cu toti ce strazi avem,pietoni indisciplinati,alti colegi de trafic la fel de doritori de adrenalina)si asa eu om nevinovat pot sa ma trezesc cu un asemnea bolid
"tunat bine la ochi";cum se vehiculeaza de unii p'aci;condus de un bezmetic(sa nu folosesc alte cuvinte mult mai acide)cu 0 zile pa' permis(da cu multa experienta in carduri si pitzipoance),sa ma trosneasca de nu ma vad la viteza lui de mach3,si din coliziune sa ma trezesc cu una bucata de aripi albe(bineinteles RSstyle);pa' cand dansu' sa scape doar cu n zgarieturi(ca doar toti prosti au noroc)si o mica paguba in marea lui avere de prostie(dar nici o problema ca avem parinti,unchi,veri care de bunavoie si nesiliti de "nimenea" fac tot posibilu' sa pice vina tot pa' mine,saracu da ma facu' aviator).

vb tatalui meu:"bah baiatule daca n-ai stare la volan,si te manca-n c*r;te face tata cascador,ce mama masii!"

tot ce s-a scris mai sus poate fii interpretat ca un pamflet,cuc toate ca 90% se aplica realitatii,oricum cei cu minte sper sa trageti o concluzie pozitiva...

p.s:daca tot va manca talpa cautati pe net unde va avea loc urmatoarea etapa de quarter mile cronometrata dupa standarde FIA,si mai vb dupa cu viteze si timpi...si imi cer scuze ptr greselile gramaticale dar m-am cam grabit
__________________
Acvarii si acesorii din stoc sau pe comanda
Next step:coming sone
roby wws is offline   Reply With Quote
Old 23-09-10, 20:12   #1866
DrifterGT

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 3,134
Question Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Quote:
Originally Posted by micut_zu View Post
Seat leon 1.6 102cai , 4 oameni in masina , rezervorul plin ( benzina 95) 180km/h (mai ducea) - pe ceas , inregistrat de aparatul radar cu 178 km/h !
La asta nu m'am gandit ... , si cea zis garcea cand a vazut ca ai 178 km/h ? bravo tot asa nu ? fain tare ) am ras de am murit la faza

"inregistrat de aparatul radar" )

Quote:
Originally Posted by roby wws View Post
pur si simplu ma minunez de ce am putut citi in astea ultime 10 pagini...dar asa este exuberanta tineretii,ca si eu am fost odata tanar si orice masina prindeam pe mana ii dadea sa vad ce poate pana cand o palma binemeritata,m-a facut sa musc de volan...eeeehhh si de atunci mai m-am desteptat pot sa zic

problema la noi e alta,ca toate aceste treburi se face in conditi de risc(stim cu toti ce strazi avem,pietoni indisciplinati,alti colegi de trafic la fel de doritori de adrenalina)si asa eu om nevinovat pot sa ma trezesc cu un asemnea bolid
"tunat bine la ochi";cum se vehiculeaza de unii p'aci;condus de un bezmetic(sa nu folosesc alte cuvinte mult mai acide)cu 0 zile pa' permis(da cu multa experienta in carduri si pitzipoance),sa ma trosneasca de nu ma vad la viteza lui de mach3,si din coliziune sa ma trezesc cu una bucata de aripi albe(bineinteles RSstyle);pa' cand dansu' sa scape doar cu n zgarieturi(ca doar toti prosti au noroc)si o mica paguba in marea lui avere de prostie(dar nici o problema ca avem parinti,unchi,veri care de bunavoie si nesiliti de "nimenea" fac tot posibilu' sa pice vina tot pa' mine,saracu da ma facu' aviator).

vb tatalui meu:"bah baiatule daca n-ai stare la volan,si te manca-n c*r;te face tata cascador,ce mama masii!"

tot ce s-a scris mai sus poate fii interpretat ca un pamflet,cuc toate ca 90% se aplica realitatii,oricum cei cu minte sper sa trageti o concluzie pozitiva...

p.s:daca tot va manca talpa cautati pe net unde va avea loc urmatoarea etapa de quarter mile cronometrata dupa standarde FIA,si mai vb dupa cu viteze si timpi...si imi cer scuze ptr greselile gramaticale dar m-am cam grabit
Din pacate e chiar asa cum spui tu ... destui soferi nevinovati mor din cauza la alti piloti care ii doare in **** si merg cu 180 prin localitate .

Dar stai ca are masina la reparat , cand revine poate merge cu 220 tot prin localitate , si tot noaptea!
DrifterGT is offline   Reply With Quote
Old 23-09-10, 20:21   #1867
blazeyblaze
Afro Samurai

Stage 5
 
blazeyblaze's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,691
Member of:
[AUDI]
Default Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Quote:
Originally Posted by roby wws View Post
pur si simplu ma minunez de ce am putut citi in astea ultime 10 pagini...dar asa este exuberanta tineretii,ca si eu am fost odata tanar si orice masina prindeam pe mana ii dadea sa vad ce poate pana cand o palma binemeritata,m-a facut sa musc de volan...eeeehhh si de atunci mai m-am desteptat pot sa zic
iti inteleg opinia mult motivata stimabile domn in varsta
blazeyblaze is offline   Reply With Quote
Old 23-09-10, 22:42   #1868
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

roby tata tu la 22 de ani esti un soi de legenda /batran invatat incat pararea ta reflecta intr-adevar realitatea crunta cu care se confrunta aia mici, categorie din care evident nu faci parte "tinere"..
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 24-09-10, 00:02   #1869
roby wws

Stage 5
 
roby wws's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,170
Member of:
[Opel]
Default Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Tocmai asta era si morala istorioarei:eu m-am trezit repede;voi cand vreti sa va trezeti dupa ce patit p pieala voastra sau cand o sa aveti o eternitate la dispozitie si o sa fie in van...
si in legatura cu varsta am avut noroc sa am in preajma mea oameni de la care am avut mereu ce invata(si bune si rele)...dar si eu am fost baiat destept si am asimiliat ce a trebuit si cand a trebuit
si daca cei care au citit ce am postat au fost macar 5s atenti si uni chiar au avut placerea de a raspunde,inseamna ca am realizat ceva si am pus punctul exact unde trebuie...cine vrea sa 'bage la cap'bine cine nu iar,dar nu ar trebui sa ramanem indiferent cand un pusti de 18 se mandreste cu faptul ca a mers cu o minima experinta de sofat cu 180 km prin localitate...mai bine tinea ptr el si prieteni lui,nu

eu unu am aproape 5 ani de sofat(si cand zic sofat vb de peste 100 000km),si am vazut si alte comunitati,si alte drumuri,si cum actioneaza alte autoritati,dar ca la noi la nimeni...sa vad cati din acesti temerari ai vitezi o sa imi zica in 5 ani ca nu au avut nici un accident,ptr ca cel mai buna invatatura pe care am tras-o eu in ani astia de condus este ca in trafic nu sunt singur(indiferent de ora,de zi,etc);regulile sunt acelasi ptr toti si daca ofer respect o sa capat de la cei care au bun simt...asta e cel putin filozofia mea,sau oi fi doar eu nebun sau prea visator...who knows

p.s:nu am scris despre calatoriile mele doar sa ma laud ci sa dau un exemplu
roby wws is offline   Reply With Quote
Old 26-09-10, 19:02   #1870
b-power

Stage 4
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 298
Member of:
[Opel]
Default Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

[QUOTE=aleXpeed;3678427]In prima poza viteza maxima cu al meu Logan 1.4 cu GPL aftermarket, la vremea aceea cipuita, arcuri sport + amortizoare mai sport pe fata, silencerul pus la toba, 3 oameni in masina, diametrul rotilor standard 185/65/R15.

Cred ca daca nu aveai silencer-ul pus la toba te duceai in 200 km/h lejer
b-power is offline   Reply With Quote
Old 26-09-10, 20:58   #1871
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

240kmh pe ceas, autobahn. n-am apucat sa fac poza atunci, si dupa aia nu am mai reusit sa ma duc la 240, s-a aglomerat. evident, clasicul "si mai mergea"! )
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 13:25   #1872
C6Vette

Stage 1
 
C6Vette's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 23
Default Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

275 in Ung... aaaa ... Germania

https://www.youtube.com/watch?v=d8Ys5wxCI1g

C6Vette is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 23:00   #1873
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

e buna bucata aia din M3 , chiar mai buna ca multe autoband-uri din Germania fiindca mai tot timpul e goala si are portiuni intinse fara curbe.
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 30-09-10, 01:57   #1874
aleXpeed

Stage 5
 
aleXpeed's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 314
Member of:
[DACIA]
Wink Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

[QUOTE=b-power;3684591]
Quote:
Originally Posted by aleXpeed View Post
In prima poza viteza maxima cu al meu Logan 1.4 cu GPL aftermarket, la vremea aceea cipuita, arcuri sport + amortizoare mai sport pe fata, silencerul pus la toba, 3 oameni in masina, diametrul rotilor standard 185/65/R15.

Cred ca daca nu aveai silencer-ul pus la toba te duceai in 200 km/h lejer
Daca n-aveam silencerul luam 180 fix pe bord ca sa-ti fac pe plac.
aleXpeed is offline   Reply With Quote
Old 30-09-10, 18:58   #1875
fester

Stage 3
 
fester's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 156
Member of:
[Old School Cars]
[CHEVROLET]
Default Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Quote:
Originally Posted by C6Vette View Post
275 in Ung... aaaa ... Germania

https://www.youtube.com/watch?v=d8Ys5wxCI1g

vai vai ... foarte urat, foarte urat ce sa zic ))
fester is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -