Go Back   Forum 4Tuning > Curse > LifeStyle & (I)legale & intalniri

LifeStyle & (I)legale & intalniri top speed, cerculete, fum, semafoare, stradute dosnice, parcari, vise - viata de noapte

Reply
 
Thread Tools
Old 04-12-09, 18:41   #1561
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Am mers in Logan de 1.4 MPI ca pasager, Loganul fiind chel (daca tin bine minte, in talon scria 980 de kg) pe DN1 cu 185 km/h pe ceas. Ori viteza maxima difera de la o echipare la alta, ori au niste erori ceasurile alea de te doare capul.

LE: @lord: nu am terminat politehnica, dar exprimarea imi spune ca au ajuns la acea valoare prin calcule matematice, eventual testand pe bancul de lucru doar motorul, nu testand masina cu vreun soi de GPS la bord. Asadar, viteza aceea este teoretica..asta presupunand anumite variabile in calcularea ei. Acele variabile pot fi diferite in practica, vant/pneuri/declinatie/aderenta/combustibil/samd.

Last edited by Dripci; 04-12-09 at 18:44.
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 06-12-09, 16:49   #1562
mafiozzo

Stage 5
 
mafiozzo's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,023
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DACIA]
Default re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

170 pe A3 cu supernova
mafiozzo is offline   Reply With Quote
Old 07-12-09, 11:26   #1563
adi01

Stage 5
 
adi01's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 373
Default re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Mi-16 Peugeot 405 am vazut mai devreme ca a mers cu 230km/h .. fabricatie 1993.. ok masina are 160 de cp si prinde 230 .. deci sa imi bag picioru de nu ma duc si eu undeva sa probez cat prinde a mea cu 204 cp ..

P.S. Nu am spus ca nu prinde 230 ... poate prinde .. bate la cur destule masini de "fitze" masina aia
__________________
Owned cars:
SAAB 9000 2.0t Unknown HP >
SAAB 9-5 2.3t Aero
Dacia Logan 1.6MPI
Matiz 0.8l

Last edited by adi01; 07-12-09 at 11:30.
adi01 is offline   Reply With Quote
Old 07-12-09, 19:30   #1564
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Daca aia 160cp sunt intregi, de ce n-ar prinde 230? Adica o astra diesel de 150cp prinde 230...
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 07-12-09, 19:54   #1565
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Tare ma indoiesc de asta. Adica o Astra OPC Turbo benzina (2.0) 240 CP prinde 244 km/h si una cu 90 CP in minus + diesel doar 10 km/h in minus ?

Pentru 240-250 km/h ai nevoie de 220-250 CP. Pentru 230 km/h daca ai sub 200CP nu prea ar trebui sa speri. Asta evident real, asa ma doare in bascheti de cat arata ceasul.

http://www.carfolio.com/specificatio...ar/?car=126731

Astra GTC 2.0 Turbo 200CP => VMax 220 km/h. Deci un 1.9 CDTI 150CP poate doar sa viseze la 230 km/h .
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 07-12-09 at 20:02.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 07-12-09, 22:01   #1566
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Opel Astra SFI 150 cp , 230 km/h , sunt destui posesori pe aici care pot confirma .Cred ca ar putea si cdti ala

@Anaconda , top speedu unei masini i a in calcul multi factori nu numai cp .

P.S. Ai reusit sa treci de 110 km/h?
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 07-12-09, 23:23   #1567
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Arrow re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Nu cred ca am spus ca doar CP conteaza dar in mare parte asta determina top speed, mai ales ca mai toate masinile din aceeasi clasa au caracteristici similare (aerodinamica, rapoarte la cutie si asa mai departe), nu exista una care are un capitol la care sta mult mai bine decat cealalta, dovada ca A6 3.0 TDI are performante similare cu E320CDI / 530D, Passat 2.0 TDI cu Vectra 1.9 CDTI, Astra OPC cu Golf ed30 si asa mai departe.

Dovada ca puterea 'rullz' cand vine vorba de top speed este Lotus Exige S (de exemplu, 220 CP). FOARTE usoara (900 KG), foarte aerodinamica, rapida pe circuit insa la top speed nu este nimic special avand vmax tot ~ 240 km/h cat un Golf GTI 200 CP (mult mai greu, mai putin aerodinamic si chiar cu 21 CP in minus, so...traiasca CP pentru top speed).

Sau un VW Passat 1.6 (102CP) vs Logan 1.6 16V. Desi la aerodinamica una e acceptabila (Passat) si una e slaba rau, caramida (Logan), una clar nu a fost proiectata pentru top speed sau performante (Logan), cand vine vorba de viteza maxima toate detaliile astea (aerodinamica, cutie de viteze, etc) sunt FIX 0 BARAT, dovada ca ambele prind 183 respectiv 190 km/h. Cei 102 / 105 CP fac acelasi lucru, asta e baza, la viteze de genu' ceilalti factori nu au un impact prea mare.

Exemplele pot continua la nesfarsit, ideea este clara, poti sa ai mama aerodinamicii, mama cutiei de viteze si tot ce vrei de pe lumea asta, tot puterea este baza (in special cand vine vorba de viteze relativ normale, 160-250 km/h) si asta face cea mai mare parte din treaba asa ca pana una alta cu 150 CP sa te duci la 230+ km/h (in realitate nu pe cine stie ce kilometraj) e destul de greu.

PS: Ma straduiesc .

Last edited by _anaconda_; 07-12-09 at 23:33.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 08-12-09, 00:05   #1568
pHlow
4Tuning International Member


Stage 5
 
pHlow's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 610
Member of:
[4Tuning International]
Default re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Bai anaconda, te rog eu mult du-te si da lectii in cu totul alt domeniu. Fara suparare, decat sa spui tampenii mai bine nu postezi. Vad ca tu contesti vitezele altora(care in cazul meu am venit si cu foto) iar tu nu ai nimic concret iar la cunostinte tehnice esti pe langa rau. Daca tu spui :
Quote:
cand vine vorba de viteza maxima toate detaliile astea (aerodinamica, cutie de viteze, etc) sunt FIX 0 BARAT
inseamna ca toti inginerii traiesc degeaba si tu ai reinventat fizica.
__________________
I am free, no matter what rules surround me. If I find them tolerable, I tolerate them; if I find them too obnoxious, I break them. I am free because I know that I alone am morally responsible for everything I do.
pHlow is offline   Reply With Quote
Old 08-12-09, 00:27   #1569
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Intr-o mica masura tot influenteaza (asta daca vorbim de masini relativ normale) dar in cea mai mare parte conteaza puterea si etajarea cutiei. Teoretic aceasta se poate calcula cu exactitate, insa apar factori externi ce pot influenta in mod pozitiv sau negativ aceasta limita (inclinatia drumului, viteza si directia vantului etc. )
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 08-12-09, 00:58   #1570
Cartinescu
2 Roti

 
Cartinescu's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 158
Member of:
[PEUGEOT]
[4Tuning International]
[KIA]
[2 Roti]
[Suzuki]
Default re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Quote:
Originally Posted by adi01 View Post
Mi-16 Peugeot 405 am vazut mai devreme ca a mers cu 230km/h .. fabricatie 1993.. ok masina are 160 de cp si prinde 230 .. deci sa imi bag picioru de nu ma duc si eu undeva sa probez cat prinde a mea cu 204 cp ..

P.S. Nu am spus ca nu prinde 230 ... poate prinde .. bate la cur destule masini de "fitze" masina aia
Dupa cum am mai spus, sunt liber pentru probe.
Cartinescu is offline   Reply With Quote
Old 08-12-09, 09:53   #1571
adi01

Stage 5
 
adi01's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 373
Default re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

La mine pe carfolio scrie Top speed 240km/h de exemplu
La Cartinescu top speedu pe carfolio este 215km/h , iar masina lui prinde 230km/h
sa inteleg ca eu pot depasi 250km/h cu numai 205 cp ??)
adi01 is offline   Reply With Quote
Old 08-12-09, 12:20   #1572
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Quote:
Originally Posted by pHlow View Post
Bai anaconda, te rog eu mult du-te si da lectii in cu totul alt domeniu. Fara suparare, decat sa spui tampenii mai bine nu postezi. Vad ca tu contesti vitezele altora(care in cazul meu am venit si cu foto) iar tu nu ai nimic concret iar la cunostinte tehnice esti pe langa rau. Daca tu spui : inseamna ca toti inginerii traiesc degeaba si tu ai reinventat fizica.
1) Nu vorbesti cu bai ca nu am facut armata impreuna

2) Daca nu ai inteles nimic din postul ala nu mai sari cu concluzii, probabil daca faceam o schita era mai usor de 'digerat'. Altfel poate ai tu o alta explicatie cum de un A4 1.6 are acelasi top speed ca un Logan 1.6, ambele 100+ CP avand in vedere ca A4 are un sasiu net superior, cutie de viteza superioara, aerodinamica net superioara si multe altele. Cu toate astea, VMax este ~ aceeasi. Care ar fi explicatia ? Fizica nu se aplica ? Ba da, se aplica dar la 190 km/h influenta factorilor alora este mult prea mica pentru a schimba ceva la top speed. Exact ce ziceam, e greu si cu cititul ala.

3) Am spus clar ca aia cu aerodinamica & co e valabila la viteze relativ normale (160-250 km/h) nu pentru 300. Capisci ? Exemplele care atesta asta sunt mai sus, daca nu le intelegi nu e vina mea dar nu mai veni cu aberatii si iti recomand sa primesti chiar tu niste lectii, cel putin sa descifrezi un text cat se poate de elementar in care nu s-au folosit figuri de stil, vad ca nu ai reusit.

4) Aceeasi problema, citesti printre randuri sau nu citesti deloc. Photo ala cu bordul este FIX 0 BARAT (mai ales ca 'performanta' realizata de tine a fost sa atingi viteza data de constructor, cu o eroare de 4-6 km/h pe bord) de asemenea. Cred ca am spus de 239584959 ori ca ma intereseaza viteza reala nu cat iti arata tie bordul, asta nu ma incanta cu nimic. Daca m-ar incanta mi-as deregla bordul si la 100 km/h sa imi arate 160 km/h. Daca ai veni cu o viteza REALA, masurata cu ceva aparat omologat sau macar GPS decent felicitari, pana atunci .

Iti recomand sa nu dai reply dar in cazul in care o faci macar citeste post-ul de minim 2 ori, poate asa intelegi ce scrie acolo si ai evita situatii penibile cand tu intelegi cu totul altceva.

Last edited by _anaconda_; 08-12-09 at 12:47.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 08-12-09, 12:42   #1573
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Nu conteaza top speed..Conteaza cum se ajunge acolo si cat de bine se simte motorul acolo..Clar ca sunt masini de 150 cp care ajung la 230-240 fara prob dar nu e indicat sa stea prea mult acolo, pe cand un OPC se simte in largul lui la viteza aia..
__________________
Peugeot 407 & Vw GTI & A4 B6
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 08-12-09, 16:27   #1574
pHlow
4Tuning International Member


Stage 5
 
pHlow's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 610
Member of:
[4Tuning International]
Default re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

O sa le iau pe rand ca sa intelegi si tu:
Quote:
2) Altfel poate ai tu o alta explicatie cum de un A4 1.6 are acelasi top speed ca un Logan 1.6, ambele 100+ CP avand in vedere ca A4 are un sasiu net superior, cutie de viteza superioara, aerodinamica net superioara si multe altele. Cu toate astea, VMax este ~ aceeasi. Care ar fi explicatia ? Fizica nu se aplica ? Ba da, se aplica dar la 190 km/h influenta factorilor alora este mult prea mica pentru a schimba ceva la top speed. Exact ce ziceam, e greu si cu cititul ala.
Pentru top speed cutia este foarte importanta. Cu cat rapoartele sunt mai lungi cu atat o sa mearga mai sus(top speed) dar nu o sa fie atat de rapida si rapoarte foarte scurte care iti permit sa inaintezi foarte repede dar cu o viteza de top mai mica. Exemple gasesti sute pe forum, unde baieti cu aceleasi motoare pe bmw-uri, avand cutii diferite au si top speeduri diferite.
Deci probabil in cazul A4 - Logan, cutiile au rapoarte asemanatoare.
Ai uitat sa mentionezi ca greutatea la a4 este mai mare decat cea a loganului de unde si viteze asemanatoare in conditiile date.
Quote:
Am spus clar ca aia cu aerodinamica & co e valabila la viteze relativ normale (160-250 km/h) nu pentru 300. Capisci ? Exemplele care atesta asta sunt mai sus, daca nu le intelegi nu e vina mea dar nu mai veni cu aberatii si iti recomand sa primesti chiar tu niste lectii, cel putin sa descifrezi un text cat se poate de elementar in care nu s-au folosit figuri de stil, vad ca nu ai reusit.
Tocmai ca 160-250 este o viteza destul de mare in ceea ce priveste frecarea cu aerul si se aplica si aici factorul de aerodinamica. Ia tu o caramida si incearca sa mergi cu 160-250

Quote:
Aceeasi problema, citesti printre randuri sau nu citesti deloc. Photo ala cu bordul este FIX 0 BARAT (mai ales ca 'performanta' realizata de tine a fost sa atingi viteza data de constructor, cu o eroare de 4-6 km/h pe bord) de asemenea. Cred ca am spus de 239584959 ori ca ma intereseaza viteza reala nu cat iti arata tie bordul, asta nu ma incanta cu nimic. Daca m-ar incanta mi-as deregla bordul si la 100 km/h sa imi arate 160 km/h. Daca ai veni cu o viteza REALA, masurata cu ceva aparat omologat sau macar GPS decent felicitari, pana atunci .
Nu am spus ca viteza este mai mare sau mai mica decat a declarat constructorul ci ca eu atat am prins, atat am fotografiat, atat am aratat. Am explicat si cauza pentru care nu am fotografiat gps-ul dar ma rog. Si oricum nu imi spune tu de performante cand vii si spui ca ai prins 110km/h top speed si nici nu ai pus poza bord/gps ca sa fii credibil...
pHlow is offline   Reply With Quote
Old 08-12-09, 21:04   #1575
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Quote:
Originally Posted by pHlow View Post
1) Ai uitat sa mentionezi ca greutatea la a4 este mai mare decat cea a loganului de unde si viteze asemanatoare in conditiile date.
Tocmai ca 160-250 este o viteza destul de mare in ceea ce priveste frecarea cu aerul si se aplica si aici factorul de aerodinamica. Ia tu o caramida si incearca sa mergi cu 160-250
2) Si oricum nu imi spune tu de performante cand vii si spui ca ai prins 110km/h top speed si nici nu ai pus poza bord/gps ca sa fii credibil...
1) Nu am uitat sa mentionez ci doar am neglijat fiindca greutatea nu este determinanta la top speed, afecteaza acceleratia dar nu top speed-ul. Exemplul a fost cat se poate de clar, un Lotus Exige S (220 CP) care este foarte aerodinamic si foarte usor are un top speed cat se poate de normal, ~ 240 km/h, cat un Golf 5 GTI care pe langa 20 CP in minus are si cateva sute de kg in plus si o aerodinamica mai proasta. Interesant, nu ? >

2) Se pare ca nu stii sa gusti o gluma
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -