Go Back   Forum 4Tuning > Curse > LifeStyle & (I)legale & intalniri

LifeStyle & (I)legale & intalniri top speed, cerculete, fum, semafoare, stradute dosnice, parcari, vise - viata de noapte

Reply
 
Thread Tools
Old 04-09-09, 13:07   #1306
skoda boy

Stage 5
 
skoda boy's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 411
Member of:
[SKODA]
Default re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Eu zic sa il chemam pe Lazarus .. ) ca sa fiu on: 180 cu 1.6 mpi-ul meu ... probabil ca mai mergea dar nu avea rost
skoda boy is offline   Reply With Quote
Old 04-09-09, 13:30   #1307
Bmw_E30dak

Stage 5
 
Bmw_E30dak's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,156
Member of:
[Opel]
Default re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Quote:
Originally Posted by carlos_the_transporter View Post
si pe mine ma pisca undeva k ma suspenzi tu cu toti ''profesionistii'' de pe site-ul asta.....ma repet, nu am contestat sau nu am comentat niciodata viteze puse de X sau Y pentru ca am vazut mai multe ca oricare dintre voi ca sa nu cred.........si nu trebuie sa iau nici un manual k se vede pe poza ce turatie avea la viteza aia........si nu am nevoie sa imi spuna toti copii de 20 de ani care conduc masina lu tata sambata si duminica cat merge o masina sau nu........voi ''supermoderatorii'' dati lectii si le bagati baloane in cap la toti mucosii care pun botu la baloanele voastre........ma abtin de la orice comentariu la fel ca toti prietenii mei care s-au saturat de voi de demult si sincer nici eu nu stiu de ce mai imi bat capu cu ''profesionistii'' ca orice as spune oricum gasiti ceva de comentat....
eu unul nu inteleg ce mai cauti pe forumul asta...daca nu iti convine ceva plimba ursul pe alt forum...nu inteleg cum de nu ti-ai luat ban pana acum... si vezi cu jignirile astea.....haidi pa
Bmw_E30dak is offline   Reply With Quote
Old 04-09-09, 19:32   #1308
sergiuhusca

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 632
Default re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Te īntreb de o mulţime de ori şi nu vrei să citeşti: cum poti sustine că Loganul ăla merge cu 195 km/h real????? Cāt de mitoman poti fi şi cāt de puţin cunoscător, ca să mă exprim frumos, ca să susţii că maşina aia de familie mediocră, ieftină şi fără pretenţii sau vise de sportivitate poate atinge real 195 km/h? Nu vrei şi nu poţi să răspunzi la asta, desi e singura problemă care ţi s-a ridicat, de la primul post privind treaba asta.
Aleks...mai cunosc eu un mitoman care a mers 500 de km cu un Matiz cu o viteza constanta de 160km/h pe autostrada si a avut un consum la viteza asta de 6,5.In contextul in care masina mai are si 200.000 de km...
Deci...O fi clona lui Carlos...
)
__________________
Chevy 1,4i 16V 94 CP
Vand Kituri Xenon si Bixenon Thunder si Well Done.

AGENT LOG TUNING FOCSANI...ADUC PE COMANDA ORICE...
sergiuhusca is offline   Reply With Quote
Old 04-09-09, 19:51   #1309
Dodo_998

Stage 5
 
Dodo_998's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,353
Default re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

va cam agitati aiurea multi, omul a venit cu poze.. nu contest ca se ia de toata lumea si vorbeste cam de sus..
Dodo_998 is offline   Reply With Quote
Old 04-09-09, 19:54   #1310
carlos_the_transporter

Stage 2
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 51
Member of:
[PEUGEOT]
Default re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Carlos, te īntreb ce te-am īntrebat din prima, şi tot eviţi să-mi răspunzi la concret, deşi jigneşti şi dai ochii peste cap la fiecare post, de nu mai poti cātă scārbă īţi provoacă forumul ăsta: CE VITEZĂ REALĂ AI ATINS? Te īntreb de o mulţime de ori şi nu vrei să citeşti: cum poti sustine că Loganul ăla merge cu 195 km/h real????? Cāt de mitoman poti fi şi cāt de puţin cunoscător, ca să mă exprim frumos, ca să susţii că maşina aia de familie mediocră, ieftină şi fără pretenţii sau vise de sportivitate poate atinge real 195 km/h? Nu vrei şi nu poţi să răspunzi la asta, desi e singura problemă care ţi s-a ridicat, de la primul post privind treaba asta.
maestre......tampitu ala de logan o facut si face germania ca sa saturat.....la 195km/h gps-ul arata 188km/h pt ca asta e abaterea de viteza la logan 7 km...(la toate)...dar parca se discuta aici de viteze pe ceas nu pe GPS sau chiar si pe gps sa fie 188 II E DE AJUNS......nu sustin k a prins viteza aia in ..stiu eu.......3 minute........ca de la 160 pana la 195(pe ceas) ia trebuit........cred k mai bine de 30 de km (pe autobahn de la hamburg la braunschweig)......ca sa nu mai zic k l-am tinut la 180(pe ceas) aproape 45 de minute........si ma repet.....nu am de demonstrat la nimeni nimik......am martor care era cu mine in masina in momentu ala......maestre.....nu e masina mea....e o masina de la firma......nu vreau eu sa ii fac reclama sa laud o dacie.....pt ca stiu si eu ce masina ratata e dar m-a uimit si pe mine cand am vazut pana unde a mers.......si nici nu vreau sa zic ca '''oooooooo,mai avea pedala,dar venea curba'' ca unu mai devreme cu supernova la 180 in a 4 a.....dar toate comentariile aiurea fara o baza a unora chiar sunt degeaba......nu am vrut sa jignesc pe nimeni,dar nu accept comentariile la bascalie facute de niste amatori care se trezesc vorbind care nu au stat vreodata de vorba cu mine sau sa stie ce am condus sau cum am condus eu la viata mea...(nu ma refer neaparat la tine)
carlos_the_transporter is offline   Reply With Quote
Old 04-09-09, 22:06   #1311
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Eu unul atāt am spus de la īnceput, ca nu e aia viteza reală, apoi discuţiile s-au inflamat şi s-a ajuns la jigniri şi exagerări, din toate părţile. Hai să considerăm discuţia īncheiata şi să lăsăm cuvintele tari deoparte, ne stircăm nervii cu toţii degeaba pānă la urmă nu cāştigăm nimic niciunul din discuţia asta.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 06-09-09, 20:16   #1312
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Quote:
Originally Posted by carlos_the_transporter View Post
si pe mine ma pisca undeva k ma suspenzi tu cu toti ''profesionistii'' de pe site-ul asta.....ma repet, nu am contestat sau nu am comentat niciodata viteze puse de X sau Y pentru ca am vazut mai multe ca oricare dintre voi ca sa nu cred.........si nu trebuie sa iau nici un manual k se vede pe poza ce turatie avea la viteza aia........si nu am nevoie sa imi spuna toti copii de 20 de ani care conduc masina lu tata sambata si duminica cat merge o masina sau nu........voi ''supermoderatorii'' dati lectii si le bagati baloane in cap la toti mucosii care pun botu la baloanele voastre........ma abtin de la orice comentariu la fel ca toti prietenii mei care s-au saturat de voi de demult si sincer nici eu nu stiu de ce mai imi bat capu cu ''profesionistii'' ca orice as spune oricum gasiti ceva de comentat....
Merci pt jigniri,am sa ma tin de cuvant imediat . Merci si pt cele aduse membrilor comunitatii ce o reprezint si eu intr-o oarecare masura .
Si acum sa trecem la capitolul aberatii: Nu ma intereseaza ce ai condus tu,mare pilot ce esti , daca lucrezi sofer pe logan... ...doi la mana,sustii cu poze ce se vor a prezenta realitatea(nu scrie in titlu ca ar trebui sa ne asteptam la sf in acest topic,nu?),ca o..masina stock(bine..in afara de foarte abilul pilot)cu viteza maxima constructiva de 162km/h si puterea maxima de 75cai/5250(5500 in unele surse) ,avea pe mana ta,la 5400rpm, fix 190km/h (ba chiar,conform spuselor tale...195) ? din pacate,pe la 4800rpm in 5,se cam termina masina aia.
Ar trebui in binemeritata pauza luata acum,sa faci bine sa dai un mail celor de la Dacia si Tuturor celor de pe intreg mapamondul ce au testat modelul respectiv nereusind sa depaseasca ~100mph, dandu-le vestea cea mare: Fratilor sunteti varza ! ...si probabil sa scoata de pe piata si celelalte motorizari 1.6 8v(175) , 1.6 16v(183), 1.5dci(85hp -167)...esti penibil de comic ..vorba cuiva (scuze) ..."frana" !..si a venit si frana,iacat-o sub user-name draga domnule carlos
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 06-09-09, 21:30   #1313
Vladz

Stage 5
 
Vladz's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,182
Default re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

intr-adevar Logan 1.4 mpi pe drum plat , pedala la fund 160 si atat , ce se vede in diferite poze , poate la vale , poate eroare de bord , dar as vrea sa vad un proces verbal radar , cu o viteza mai mare de 160 pe 1.4 MPI
Vladz is offline   Reply With Quote
Old 06-09-09, 23:21   #1314
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Ideea e ca poate si la a mea e mai greu de crezut. 197km/h intr-un astra 1.4 twinport, 90cp. Bineinteles, am spus, viteza asta e la vale. In rest ma indoiesc ca trece de 192-193km/h (deja are cam 6100rpm). DAR 185km/h ii atinge fara rugaminti (pentru un 1.4), pentru restul neavand nevoie de 5-10km sau mai stiu eu ce distante. Ii atinge relativ repede (din nou, pentru un 1.4). In talon, maxima constructiva este de 182km/h.
Bineinteles, vitezele acestea sunt cele de pe bord, nu reale. Si testate cu benzina e 95 de la rahatul ala de agip. Acum, cu carrera 100 chiar se simte o diferenta, cat de mica ar fi, dar nu am incercat sa vad daca se modifica cu ceva vmax. Nu am avut niciodata gps-ul montat sa vad exact cat arata acolo. Poate arata chiar 182km/h. Nu stau sa testez cu gps, pentru ca e f*tere nenecesara de benzina, masina fiind 1.4 consuma destul de mult la viteza aia. Si chiar nu ma intereseaza cat imi atinge pentru ca nu as merge Pitesti-Bucuresti constant cu 190km/h pentru ca nu arunc in veselie banii pe benzina. Daca aveam un motor mare care sa mearga "relaxat" la viteza aia, imi permiteam, dar asa pur si simplu nu merita...
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 00:37   #1315
vali-tgm

Stage 5
 
vali-tgm's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,113
Member of:
[Moderators]
Default re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Deci sincer n-am mai intrat de foarte mult timp pe aceasta sectiune ( si nu imi pare rau) dar m-am gandit sa spun si eu una alta legat de carlos. Omul chiar are acei 500.000 km declarati, stie ce vorbeste cand vine vorba de masini.
Acuma imi cer si eu scuze pt comportamentul acestuia dar s-au cam aprins discutile si vedeti si voi la ce s-a ajuns.
Problema 1: 190 km/h cu loganul - eu cred ca atata arata ceasul acelei masini (ca nu sunt reali e cu totul altceva), un lucru e sigur, masina n-a fost ridicata pe cric si dusa la acea viteza si sigur e 1.4 8v
Problema 2: 200 km/h cu fabia de 1.4 16v 101 cai - aici am chiar si o poza in care conduceam eu masina la revenirea din germania, masina era la peste 6000 ture dar exact exact nu stiu turatia (de mentionat e faptul ca masina aveam cauciucuri de 195/50/15 fata de 195/60/15 cat e dat de producator)

Acuma sper sa nu ma faceti si pe mine mincinos sau sa sariti cu gura pe mine ca ii iau apararea sau mai stiu eu ce. Atata am avut de zis sper sa se mai calmeze lumea dupa acest post.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_0041.JPG
Views:	162
Size:	3.19 MB
ID:	1075066  
__________________
BMW E46 320i '99
vali-tgm is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 01:33   #1316
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

aveeai cauciucuri mai mici decat da producatorul, ergo viteza de pe bord e SI mai mare decat in realitate. oricum era mai mare din cauza erorii. in poza aia ai maxim 180 kmh
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 10:40   #1317
LordCaddy

Stage 5
 
LordCaddy's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 561
Default re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

si totusi......ce conteaza ca unu a avut 180...celalalt 200...?Cel putin dupa gandirea mea ar trebiu schimbat numele topic`ului:in cat timp ai ajuns la "viteza maxima"...... crede`ma,ar fi doar "scoruri" de N minute....prea putini sunt care scot viteza maxima in N secunde...
__________________
LordCaddy is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 12:29   #1318
demin2609
Renault Driver

Stage 5
 
demin2609's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 478
Member of:
[RENAULT]
Post unele viteze mi se par cam trase de par...

am un gps, si o masina, chiar as vrea sa vad daca o masina de 1.4 litri ajunge la 190 km/h, se poate nu zic nu... de preferat loganul si astra...

stiu ca la laguna 1 masina in treapta 5 ajunge sa se plafoneze... motorul de 1.6 16v



sau e o eroare mare la ac...

eroarea la megane pe bord este undeva la ~5 km/h fata de gps la 60 km/h si ~7 km/h la 180 km/h fata de acelasi gps.

traseul... Craiova - Filiasi, e loc destul...
__________________
live high, have fun.. and don't do anything stupid!
Instalatii GPL TOMASETTO fara butelie! 0764781647
demin2609 is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 17:30   #1319
B_09_NTE

Stage 1
 
B_09_NTE's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 17
Default re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

170 supernova 2003 ...mai mult nici ca ducea...(masina fiind pe plina dar si pe autostrada)
B_09_NTE is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 17:31   #1320
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: unele viteze mi se par cam trase de par...

Quote:
Originally Posted by demin2609 View Post
am un gps, si o masina, chiar as vrea sa vad daca o masina de 1.4 litri ajunge la 190 km/h, se poate nu zic nu... de preferat loganul si astra...
Poti sa nu ma crezi, eu am spus oricum ca am avut 197 km/h la vale. Vreo 193km/h pe drept, ceea ce inseamna mai putin de 190km/h pe gps. Si am spus si repet ca are cam 6100-6200rpm, turatia maxima fiind de 6200rpm. Deci asta e maximul fortat. Probabil cam 185, in conditiile in care in talon scrie maxima 182km/h. Asta cu 90cp. Cu 1.4 75cp eu n-o sa cred nici in 1000ani ca ajunge la 190km/h, hai 180km/h reali.
22VIN is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -