Go Back   Forum 4Tuning > Curse > LifeStyle & (I)legale & intalniri

LifeStyle & (I)legale & intalniri top speed, cerculete, fum, semafoare, stradute dosnice, parcari, vise - viata de noapte

Reply
 
Thread Tools
Old 02-02-10, 14:48   #121
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Dacia Berlina VS Logan 1.4,1.5,1.6 VS Alte masini

kidu2006 daca stau mai bine sa analizez LORD_WADER chiar are dreptate!
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 02-02-10, 15:14   #122
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Dacia Berlina VS Logan 1.4,1.5,1.6 VS Alte masini

Quote:
Originally Posted by Alejandro View Post
Timpii de la 0-100 la Logan - 1.4 stock este de 13 secunde, iar la Dacia cu Motor de 1310 STOCK fara nici un mis mash e undeva la 16-17 secunde? Va rog sa ma contraziceti cu timpii daca nu am dreptate.
Uite eu te contrazic cu timpii: 0-100 declarat la Astra mea - 13sec; 0-100 la Logan 1.4: 13sec. Cum se face de toata Logan-urile de 1.4 raman destul de bine in urma cand ma dau cu unul?
Poate sa fie de la mine: din ce am cronometrat eu 0-100 la a mea, mi-a dat cam 11.5-12, dar nu bag mana in foc ca am cronometrat ok. Dar, si la Logan-ul de 1.6 este declarat 11.5. Si si toate Loganurile de 1.6 cu care m-am dat le-am facut. Nu cu mult, dar le-am facut.
Am postat asta ca dovada a faptului ca cifrele declarate nu-s intotdeauna corecte.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 02-02-10, 16:29   #123
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Dacia Berlina VS Logan 1.4,1.5,1.6 VS Alte masini

pai mai nene - tu nu compari un motor 1.4 8valve 75 HP cu 112NM vs 1.4 16v 90 de cai cu 125 NM cuplu motor iar la tine timpii declarati de 0-100 sunt de 12.9! Inca ceva - compara-te si tu cu Symbol (sedane) 1.4 16v sa vezi cum stai langa ala - Iar Loganu de 1.6 are doar 87 de cai si da suta declarata o face in 11.5 secunde - tot esti deasupra lui!
Desigur si soferul conteaza - nu poti sa zici ca nenea "gica" (dau un exemplu) isi mai maine Logan - inseamna ca si el stie sa-l conduca la potentialul maxim? sau orice alta marca de masina! Sunt soferi care cu 8 senzori de parcare lovesc masina la parcari - sunt soferi care isi cumpara masina si nici nu stiu ce motor are sub capota, sau vreun detaliu tehnic...
__________________
Yamaha FZR 600R biker
ex - Kawasaki biker
Prowd OWNER of a FORD FOCUS MK1 Turnier GHIA
ex-Logan Driver
Pedal to the metal!!!
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 02-02-10, 18:05   #124
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Dacia Berlina VS Logan 1.4,1.5,1.6 VS Alte masini

Nu vorbesc de "liniute de semafor", ci de incercari cu oameni pe care-i cunosc, si care stiu sa-nvarta covrigu'.
Pai combar motor de 1.4 8valve 75 HP cu 112NM vs 1.4 16v 90 de cai cu 125 NM din moment ce am vazut pe foaie aceleasi cifre trecute la 0-100. Sa nu mai spun ca masina mea are 1150kg, si Loganul vreo 1000. Aici nu e vorba numai de nr cai, e vorba si de cum sunt pusi acei cai pe asfalt.
Ma compar si cu un Symbol, numai sa am cu ce Symbol, ca nu cunosc pe nimeni care sa aiba.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 02-02-10, 18:11   #125
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Dacia Berlina VS Logan 1.4,1.5,1.6 VS Alte masini

pai Loganu meu are 1100 kg - e full option - da compara si tu dupa cilindree si supape per cilindru - dupa putere - tu esti mai aproape de simbol decat Loganu de Opel ca dispunere putere - dar un lucru iti zic daca Loganu ar fi avut 1.4 16v si Simbolu si Astra tau ar fi stat in urma - ar fi fost si raportu putere greutate in favoarea Loganului si ar fi fost si cutia bine etajata - nu stiu cum stati voi la cutie - dar (fiind resoftat si limitirare scoasa)
1.4-le meu scoate in felu urmator
1-45 (5500)
2-93 (6500) 0-100 in 12.1 secunde masurate de mine
3-120 (5500)
Poate sunt alte Logane de 1.4 mai rapide - asta fiindca nu or avea servo, abs, aer conditionat si restu de optiuni!
P.S. cum sustii tu ca Loganu are 1000 kg - ar insemna sa aiba 14kg/cal putere sau 75 HP/Tona - iar opelu tau cum zici la 1100 kg ar trebui sa aiba 12,2kg/cal putere sau 81.81/Tona - deci esti mai avantajat decat proprietarii de Logan

Last edited by Alejandro; 02-02-10 at 18:14.
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 02-02-10, 18:21   #126
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Dacia Berlina VS Logan 1.4,1.5,1.6 VS Alte masini

Bine, am priceput, dar nici macar nu ma intereseaza de ce masina mea e mai rapida decat un Logan de 1.4, pentru ca e evident ca e, doar vroiam sa evidentiez faptul ca ceea ce scrie pe hartii nu-i intotdeauna corect, dand ca exemplu ce ai vazut mai sus...
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 02-02-10, 18:23   #127
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Dacia Berlina VS Logan 1.4,1.5,1.6 VS Alte masini

eee da asa e nu e corect tot timpu ce gasesti in foi - probabil o fi fost vre-o greseala cine stie -
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 02-02-10, 21:49   #128
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Dacia Berlina VS Logan 1.4,1.5,1.6 VS Alte masini

Quote:
Originally Posted by kidu2006 View Post
Prietene se vede ca ai rasarit din "fundu" pamantului ))) .. mai bine taci daca nu stii ca te faci de ras
Eu recunosc ca mi-am cam cautat de treaba pe la acest topic, in timp ce il citeam, si analizand ce ai scris tu acolo am observat niste chestii care se bateau cap in cap din pricina neacoperii lor in realitate, adica nu aveau un suport real. Cum ar fi de ex. faza cu experienta ta in condus fara permis. Pai scuza-mi intrebarea: dar cata experienta sa ai si pe unde in lipsa unui permis? Un permis iti certifica un drept, acela de a conduce cat vrei tu si cata benzina ai. Ori fara el cat puteai conduce incat sa fii suficient de bun sa intreci masini mai bune decat o dacie cu o dacie? Daca am inteles eu gresit corecteaza-ma dar asta am dedus din ce scria acolo. Nu zic acum poate esti un sofer desavarsit, poate ca ai "N" masini dar din ce ai scris tu acolo in urma cu 2-3ani eu asta am dedus.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 02-02-10, 22:06   #129
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Dacia Berlina VS Logan 1.4,1.5,1.6 VS Alte masini

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Nu vorbesc de "liniute de semafor", ci de incercari cu oameni pe care-i cunosc, si care stiu sa-nvarta covrigu'.
Pai combar motor de 1.4 8valve 75 HP cu 112NM vs 1.4 16v 90 de cai cu 125 NM din moment ce am vazut pe foaie aceleasi cifre trecute la 0-100. Sa nu mai spun ca masina mea are 1150kg, si Loganul vreo 1000. Aici nu e vorba numai de nr cai, e vorba si de cum sunt pusi acei cai pe asfalt.
Ma compar si cu un Symbol, numai sa am cu ce Symbol, ca nu cunosc pe nimeni care sa aiba.
Daca timpii chiar sunt egali sau sensibili egali eu gasesc urmatoarele explicatii pt. faptul ca masina ta e mai rapida:
1. Din moment ce faci intreceri cu prieteni intr-un cadru "dezorganizat" dar nici chiar din semafor in semafor nu poti sa stii ce distanta parcurgi exact+ mult subiectivism si mici erori ori "scapari". Poate ca masinile ajung la suta ambele in 13s dar o distanta de 400m se parcurge in mai mult de 13s- in cazul unor masini normale de familie de pana in 100CP- asta inseamna ca teoretic el sta langa tine pana faceti suta la ora, adica vreo 250m dar dupa asta tu o sa fii in fata pt ca ai cuplu mai bun, Cp mai multi, cutie poate mai buna. Ari fi interesant sa faceti un test de acceleratie de la 0-100km/h in paralel si inca unul de la 100 la 140 sa zicem, sa vezi ca teoria emisa de mine are acoperire. Desi v-ar trebui si un GPS pt ca 100la logan pe ceas ar putea fi 110 la tine iar de fapt viteza ambilor sa fie nici 100 nici 110 ci alta valoare mai mica.

2. Esti sigur ca desi pritenii tai sunt "covrigari" sunt dispusi la a-si "omori" motorul in ultimul hal pt. eficienta maxima? Eu zic sa nu fie si o reticenta din partea lor la a-si brusca masina

3.Foarte posibil ca masina ta sa fie si mai "aerodinamica" si dupa 100/h sa inainteze mai usor pana la terminarea "cursei".

Last edited by lord_wader; 02-02-10 at 22:17.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 02-02-10, 23:21   #130
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Dacia Berlina VS Logan 1.4,1.5,1.6 VS Alte masini

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Daca timpii chiar sunt egali sau sensibili egali eu gasesc urmatoarele explicatii pt. faptul ca masina ta e mai rapida:
1. Din moment ce faci intreceri cu prieteni intr-un cadru "dezorganizat" dar nici chiar din semafor in semafor nu poti sa stii ce distanta parcurgi exact+ mult subiectivism si mici erori ori "scapari". Poate ca masinile ajung la suta ambele in 13s dar o distanta de 400m se parcurge in mai mult de 13s- in cazul unor masini normale de familie de pana in 100CP- asta inseamna ca teoretic el sta langa tine pana faceti suta la ora, adica vreo 250m dar dupa asta tu o sa fii in fata pt ca ai cuplu mai bun, Cp mai multi, cutie poate mai buna. Ari fi interesant sa faceti un test de acceleratie de la 0-100km/h in paralel si inca unul de la 100 la 140 sa zicem, sa vezi ca teoria emisa de mine are acoperire. Desi v-ar trebui si un GPS pt ca 100la logan pe ceas ar putea fi 110 la tine iar de fapt viteza ambilor sa fie nici 100 nici 110 ci alta valoare mai mica.

2. Esti sigur ca desi pritenii tai sunt "covrigari" sunt dispusi la a-si "omori" motorul in ultimul hal pt. eficienta maxima? Eu zic sa nu fie si o reticenta din partea lor la a-si brusca masina

3.Foarte posibil ca masina ta sa fie si mai "aerodinamica" si dupa 100/h sa inainteze mai usor pana la terminarea "cursei".
Din moment ce eu cand dau a 3a (la 80 km/h) ala e deja in spate, si cand ating suta distanta s-a marit, e evident ca timpii 0-100 nu-s egali.
Eroarea de vitezometru e chiar mai mica la mine, verificat pe GPS (de exemplu, la 50km/h am eroare de 2km/h, la 100 e cam de maxim 4 km/h, abia la 130-140 e de 7 km/h). N-am zis chestiile alea fara sa am o baza solida. Si cand ma dau cu masina mea am timp sa fiu atent si la turatii si in oglinda dupa ala, ca nu e genul de masina la care trebuie sa fii atent s-o controlezi, e totusi 1.4.
Prietenii mei, da, stiu "sa-i dea". Motoarele astea nu trebuie omorate pentru eficienta maxima, eu de exemplu dupa 6000rpm incep sa-mi pierd puterea, iar la 6200 cade brusc, deci nici n-am treaba cu linia rosie care e la 6500, pentru eficienta maxima schimb undeva la 5800-5900. La fel si la Logan, degeaba ii dai ture multe, ca pierde puterea.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 16:14   #131
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Dacia Berlina VS Logan 1.4,1.5,1.6 VS Alte masini

atunci mai ramane in calcul doar proba video
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 16:56   #132
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Dacia Berlina VS Logan 1.4,1.5,1.6 VS Alte masini

Nici chiar, se pot vedea numere de inmatriculare... Nu e de postat clip video cu liniute pe forumuri publice, mai ales pe asta unde stim bine cine se mai uita...
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 23:28   #133
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: Dacia Berlina VS Logan 1.4,1.5,1.6 VS Alte masini

Ba baieti maturizati-va ... tinere din Iasi mai ai si 29 de ani sau cat ai,cred ca esti putin cam frustrat!
Cauta te rog frumos "istoria" mea de la inceput pe aici pe undeva pe forum .. sau mai bine,hai sa te ajut eu putin,am inceput la INFERNO MOTORSPORT(fost VROOOM RACING-au aparut printre primii din tara )
Du-te te rog frumos si intreaba acolo la ei pe sectiune cine sunt eu,de cand conduc,ce masini am condus,cate curse am la istoric!
Nu sunt obligat sa-ti dau tie mura`n gura despre viata mea,despre ce fac eu,despre cum ma descurc eu,daca acolo la tine viata din strada e decat un film,pt altii nu este!M-am simtit cat de cat nevoit sa spun cele de mai sus!
Wow,ce greu de crezut ca am condus o perioada mai lunga fara permis,wow ce greu e de crezut ca am fost singur in stare sa-mi iau masina fara nici un ajutor!wow,si mai greu de crezut ca am reusit sa schimb masinile cate 3-4 pe an!
wow wow wow ... cineva sa inchida topicul asta plin de balarii si vechi de cand lupul catel...
__________________
www.royal-amanet.ro
Amanet: Auto, Moto, Ambarcatiuni, Aur, Argint, Platina, Diamante, Electronice, GSM si alte obiecte de valoare
kidu2006 is offline   Reply With Quote
Old 04-02-10, 11:10   #134
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Dacia Berlina VS Logan 1.4,1.5,1.6 VS Alte masini

Quote:
Originally Posted by kidu2006 View Post
Ba baieti maturizati-va ... tinere din Iasi mai ai si 29 de ani sau cat ai,cred ca esti putin cam frustrat!
Cauta te rog frumos "istoria" mea de la inceput pe aici pe undeva pe forum .. sau mai bine,hai sa te ajut eu putin,am inceput la INFERNO MOTORSPORT(fost VROOOM RACING-au aparut printre primii din tara )
Du-te te rog frumos si intreaba acolo la ei pe sectiune cine sunt eu,de cand conduc,ce masini am condus,cate curse am la istoric!
Nu sunt obligat sa-ti dau tie mura`n gura despre viata mea,despre ce fac eu,despre cum ma descurc eu,daca acolo la tine viata din strada e decat un film,pt altii nu este!M-am simtit cat de cat nevoit sa spun cele de mai sus!
Wow,ce greu de crezut ca am condus o perioada mai lunga fara permis,wow ce greu e de crezut ca am fost singur in stare sa-mi iau masina fara nici un ajutor!wow,si mai greu de crezut ca am reusit sa schimb masinile cate 3-4 pe an!
wow wow wow ... cineva sa inchida topicul asta plin de balarii si vechi de cand lupul catel...
Pai eu doar am intrebat, nu am dat cu bata, ca am intrebat intr-o maniera mai ironica sau plin fiind de nedumerinte cum ai reusit toate acestea asta e alta treaba, nu vad de ce as fi frustrat din moment ce nu ma pasioneaza ce masina conduc. Nu mi-era rusine nici cu dacia 1310 acum nici cu asta ce o am. Eu trebuia sa caut date despre tine? am analizat ce ai scris acolo, acum ca mi-ai schitat si "istoria" ta pe forum tind sa cred ca dacia aia a ta nu avea doar o evacuare din "targ" si mic reglaje facute de un 'Nea Mecanicu'. Eu ti-am zis am analizat ce ai scris tu si am comentat. Daca mai era si altceva de mentionat trebuia sa o faci de la bun inceput, altfel ce sa credem "LA PRIMA VEDERE" eu si restul forumului despre un baiat fara permis care cu o dacie simpla intrece alte masini mult mai cotate? Ne-ai convins totusi ca aparentele pot fi inselatoare, dar caracterizarea de frustrat nu-si avea locul,stai linistit ca nu sunt frustrat pt ca tu ai multe masini, experienta in condus, titluri de racer, case, vile etc si eu nu. Sa le porti sanatos, mie imi place sa comentez ce vad scris pe pagina, nu sa stau de descoper "dedesubturi" si "istoria ta pe forum".
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 04-02-10, 16:41   #135
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: Dacia Berlina VS Logan 1.4,1.5,1.6 VS Alte masini

Prietene topicul asta este foarte vechi si trebuia sters demult .. comentariile in urma lui sunt de prisos!Daca mai exista masina aia era altceva .. cum demult s`au facut cutii de bere din ea(banuiesc),topicul nu`si mai are rostul!
Au venit multi in urma sa comenteze si sa se contrazica unul cu altul pt cai verzi pe pereti - lucru des intalnit aici pe forum - prea multa cearta si discutii inutile pt nimic
O zi buna si inca odata INCHIDETI TOPICUL
kidu2006 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -