Go Back   Forum 4Tuning > Curse > LifeStyle & (I)legale & intalniri

LifeStyle & (I)legale & intalniri top speed, cerculete, fum, semafoare, stradute dosnice, parcari, vise - viata de noapte

Reply
 
Thread Tools
Old 04-02-10, 17:55   #136
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Dacia Berlina VS Logan 1.4,1.5,1.6 VS Alte masini

ok, de acord cu tine.
spor la vanzarea golfului, considera asta un Up
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 04-02-10, 18:33   #137
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Dacia Berlina VS Logan 1.4,1.5,1.6 VS Alte masini

Hint - Daca doua masini au 0-100 in acelasi timp asta nu inseamna ca la 100 km/h sunt in acelasi loc, doh...e la mintea cocosului. Am mai explicat asta o data, deci chiar daca aveti amandoi in 13 secunde 100 km/h nu e exclus ca tu sa fii putin in fata (sau in spate).

Loganul scoate fix cat declara aia de la Dacia, daca iei in calcul puterea / greutatea nu e deloc greu de crezut. Faptul ca un Astra Classic 1.4 90CP este mai rapid ca un Logan 1.4 75CP nu e nimic deosebit si greu de crezut, probabil Astra aia pana la 120-130 km/h e ~ la fel ca un Logan 1.6 90CP mai slab echipat (= mai usor).

Nu are nicio legatura cu punerea puterii jos si asa mai departe, ambele o pun la fel de bine jos ca doar nu vorbim de puteri astronomice. Ai putea incerca cu un 1.6 16V sa vezi cum stai si cum pune puterea jos .
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 15:24   #138
pHlow
4Tuning International Member


Stage 5
 
pHlow's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 610
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Dacia Berlina VS Logan 1.4,1.5,1.6 VS Alte masini

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Hint - Daca doua masini au 0-100 in acelasi timp asta nu inseamna ca la 100 km/h sunt in acelasi loc, doh...e la mintea cocosului.

pHlow is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 15:39   #139
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Dacia Berlina VS Logan 1.4,1.5,1.6 VS Alte masini

Razi tu razi dar daca ti-ai pune creierul la contributie ai vedea ca e cat se poate de plauzibil/posibil.

Sa presupunem ca doua masini au 0-100 km 10 secunde.

Masina #1 pleaca de pe loc si in 1 secunda are 99km/h, ramane constant pana in secunda 9.9 iar la 10 secunde prinde 100 km/h.

Masina #2 pleaca de pe loc si merge cu 1 km/h timp de 9.0 secunde apoi pana la secunda 10 are 100 km/h.

Ia zi tu zambariciule, sunt la egalitate sau masina #1 e in fata ? Acelasi lucru se poate intampla si la masini de strada in situatii normale dar la o alta scara (mai mica). De exemplu masinile 4x4 pleaca mai tare de pe loc, sunt masini care trag bine in primele 1-2 trepte apoi in tr-3 (80+ sa zicem) sunt mai lente, altele care acolo recupereaza si asa mai departe, sunt multe situatii in care se poate intampla ceva.

Daca vrei un exemplu "real" ia un supercar (Gallardo, F430, orice) care se duce la ~90-95 km/h in TR1 si ajunge acolo in 3.5-4 secunde, pana la 10 secunde o tine in limitare si de abia atunci ii da tr2 si prinde 100. Ce zici, el a fi in fata sau un Logan 1.6 16V care prinde 100 km/h tot in 10 secunde ?

Data viitoare pune-ti creierul la contributie inainte sa faci pe inteligentul. Asta este o dovada ca desi ceva este foarte usor de inteles/asimilat, "la mintea cocosului" cum spune expresia din popor, sunt totusi uniii incapabili de a procesa informatia respectiva. Si cum bine zice alta vorba din popor se confirma si aici, "prostul nu e prost destul daca nu e si fudul" aka "dupa ce ca esti prost mai si semnalizezi".

Last edited by _anaconda_; 05-02-10 at 16:04.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 17:30   #140
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Dacia Berlina VS Logan 1.4,1.5,1.6 VS Alte masini

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Masina #1 pleaca de pe loc si in 1 secunda are 99km/h, ramane constant pana in secunda 9.9 iar la 10 secunde prinde 100 km/h.

Masina #2 pleaca de pe loc si merge cu 1 km/h timp de 9.0 secunde apoi pana la secunda 10 are 100 km/h.
Pai da, si masina 2 in acea secunda va ajunge din urma masina 1 in momentul cand ambele vor atinge 100km/h. Chiar nu e deloc logic ceea ce spui tu.
Tu te referi la faptul ca o masina (masina 2) de 400cp FWD (consideram) atinge 100km/h mai greu din cauza faptului ca la inceput rotile vor pierde aderenta din cauza puterii, pierzand si timp, dar cand vor prinde aderenta vor ajunge intr-o distanta foarte scurta la 100km/h. Dar in momentul in care va prinde aderenta, masina cealalta (masina 1) nu va avea 100km/h, masina 2 recuperand distanta pierduta, iar in momentul in care amandoi vor ajunge la 100km/h vor fi unul langa altul.
E chiar imposibil ca 2 masini care ajung la aceeasi viteza de deplasare in acelasi timp sa se afle la distante diferite.
Daca tot insisti pe aceasta afirmatie, adu o dovada, pentru ca ceea ce zici incalca anumite principii ale fizicii (si asta o zic eu, care nu am nicio treaba cu fizica/matematica).
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 17:50   #141
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Dacia Berlina VS Logan 1.4,1.5,1.6 VS Alte masini

Din contra, ce zic eu e perfect logic fizica o poate confirma, e vorba de acceleratie, nu inseamna ca la ambele e identica. Ce spui tu, cu prinsul din urma atat in exemplele cu supercar vs logan cat si ala cu masina #1 si #2, este imposibil si ilogic.

Eu am explicat destul de clar...

Quote:
E chiar imposibil ca 2 masini care ajung la aceeasi viteza de deplasare in acelasi timp sa se afle la distante diferite.
Exemplul ala cu Gallardo e si mai usor de inteles, chiar nu imi dau seama ce vi se pare asa ciudat si greu de asimilat ce zic eu. Acum hai sa trecem la niste chestii mai concrete.

La 100 km/h te misti 27.7 m/secunda. Deci la 99 km/h cat parcurgi ? Sa zicem 27.0 m/s sa fie usor de calculat ? Bun...deci masina #1 merge 9 secunde cu 99km/h => 243 metri acoperiti, distanta parcursa in restul de 0.9 secunde nici nu o mai pun la socoteala, iese destul de clar si asa.

La 1 km/h parcurgi 0.27 metri pe secunda, hai sa zicem 0.3 metri. Deci masina #2 merge 0.3 x 9 = 2.7 metri, hai sa zicem 3 metri. Dupa cum vezi, in timpul asta este o diferenta de 240 metri intre ele, imposibil de recuperat in 0.1 sau 1.0 secunde, timp in care ajung ambele la 100 km/h (#1 de la 99 la 100 si #2 de la 1 la 100). Sper ca intelegi acum...chiar daca la secunda 10.0 ambele o sa aiba 100 km/h, masina #1 parcurge peste 243 metri pana la momentul respectiv in timp ce masina #2 parcurge mult mai putin, 3 + 27 metri = 30 metri (3 metri cu 1 km/h timp de 9 secunde si alti ~28 metri cu 100km/h de la 9.0 la 10.0). Cred ca este evident ca #1 este in fata.

Cu alte cuvinte, daca doua corpuri ating viteza X in timpul Y asta nu inseamna ca o sa parcurga aceeasi distanta, acceleratia pana la viteza respectiva nu inseamna ca e identica ceea ce se traduce prin distante parcurse pana la timpul X diferite, una poate sa fie in fata sau in spate.

Daca tot nu intelegi (desi imi vine greu sa cred) intreaba pe altcineva care stie fizica sau care intelege despre ce vorbesc, poate iti explica el, eu mai bine de atat nu pot .

Last edited by _anaconda_; 05-02-10 at 17:57.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 18:00   #142
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Dacia Berlina VS Logan 1.4,1.5,1.6 VS Alte masini

Nu e vorba ca nu inteleg ce spui, inteleg exact ce vrei sa spui, doar ca nu consider corect.
Vreau sa vad si parerile altor useri care chiar stiu fizica.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 18:25   #143
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Dacia Berlina VS Logan 1.4,1.5,1.6 VS Alte masini

Este banal si se vede fizic in in curse de drag.
Pleaca 2 masini in acelasi timp, un Jeep puternic si una sport de exemplu (Jeep STR8 vs M3 E46)
Jeep-ul accelereaza mai bine la inceput o ia inaintea BMW-ului o masina, pe parcurs din cauza aerodinamicii Jeep-ul accelereaza din ce in ce mai greu, iar in min "x" aman2 masinile au 140 KM/h dar Jeep-ul a parcurs o distanta mai mare, este de fapt exact momentul in care BMW-ul are aceeasi viteza si acceleratie superioara Jeep-ului si incepe sa recupereze urmand ulterior sa-l si depaseasca.

Deci chiar daca pleaca 2 masini in acelasi timp si ajung la aceeasi viteza inacelasi timp nu inseamna ca au parcurs aceeasi distanta.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 18:48   #144
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Dacia Berlina VS Logan 1.4,1.5,1.6 VS Alte masini

Intr-un fel, anaconda are dreptate, pentru ca daca o masina ajunge instant la 99km/h, urmand a-i lua inca 9 secunde sa atinga 100, va fi mers timp de 9 secunde cu 99km/h, parcurgand o distanta mai mare. Masina 2 va merge 9 secunde cu 1km/h, parcurgand o distanta mult mai mica. Deci chiar daca ii va lua doar 1 secunda sa egalizeze viteza, tot nu va ajunge cealalta masina din cauza distantei parcurse initial.
Dar asta este un exemplu extrem, nu l-am considerat ca fiind bun pentru ca nu ai sa gasesti asa ceva decat in cazul dragsterelor, deci pe noi, care vorbim de masini de strada, nu ne intereseaza.
Nu exista o diferenta de acceleratie de genul celei de mai sus intre 2 masini cu greutati apropiate, cu forme asemanatoare (nu un cub pe roti vs o masina tipica) cu puteri egale si cu cauciucuri de strada.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 18:55   #145
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Dacia Berlina VS Logan 1.4,1.5,1.6 VS Alte masini

Pai da dar iti dai seama ca acelasi lucru se poate intampla si la masini relativ apropiate (Astra-Logan in cazul asta) doar ca la o scara mai mica.

Se poate intampla ca o masina cu timp 0-xxx mai bun sa fie in spatele unei alte masini cu timp 0-xxx mai prost desi situatiile banale in care sa se intample asta sunt putine .

Dovada niste curse RS6 vs M6, ambele modificate. RS6 a fost in fata atat pe 400m cat si pe 1000m desi viteza de finish la M6 era mai mare. E clar ca timpul de la 0 la vit maxima M6 e mai bun ca la RS6 din moment ce RS6 nici nu atinsese viteza aia, cu toate astea era in spate datorita startului mai bun la RS6, 4x4.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 19:08   #146
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Dacia Berlina VS Logan 1.4,1.5,1.6 VS Alte masini

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Pai da dar iti dai seama ca acelasi lucru se poate intampla si la masini relativ apropiate (Astra-Logan in cazul asta) doar ca la o scara mai mica.

Dovada niste curse RS6 vs M6, ambele modificate. RS6 a fost in fata atat pe 400m cat si pe 1000m desi viteza de finish la M6 era mai mare. E clar ca timpul de la 0 la vit maxima M6 e mai bun ca la RS6 din moment ce RS6 nici nu atinsese viteza aia, cu toate astea era in spate datorita startului mai bun la RS6, 4x4.
La o scara PREA mica. Nu vor exista distante care sa determine care masina e in spate sau in fata, puterile sunt prea mici pentru chestiile astea.

La curse e alta situatie, acolo vorbim de viteze mari, nu 0-100.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 19:59   #147
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Dacia Berlina VS Logan 1.4,1.5,1.6 VS Alte masini

La 100 km/h dupa cum am spus de fapt faci cam 28 metri / secunda. Asta inseamna ~ 6 lungimi de masina. In 0.5 secunde => 3 lungimi de masina, mai mult decat suficient cat sa spui "l-am facut" sau chiar "l-am facut, putin dar l-am facut" cum ai zis tu, acolo si 0.3 secunde (1.5-2 lungimi de masina) ar putea sa para suficient desi timpul asta intra lejer la marja de eroare, de la consumabile (calitatea - vechimea lor) la talentul soferului, greutatea masinii (+/- cateva zeci de kg date de cantitatea de carburant/optionale in plus/chestii prin portbagaj), pneuri, presiunea din pneuri, tipul de carburant folosit si multe altele care pot lejer sa faca 0.5 secunde +++ diferenta.

Deci, scara este mica dar suficient cat sa se vada o diferenta.

Last edited by _anaconda_; 05-02-10 at 20:01.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 06-02-10, 16:16   #148
pHlow
4Tuning International Member


Stage 5
 
pHlow's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 610
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Dacia Berlina VS Logan 1.4,1.5,1.6 VS Alte masini

Mama anaconda, ai reinvanta fizica. Nu vorbim aici de pierderi de putere, de plecari proaste si mai stiu eu ce. Intrun sistem de referinta ideal ai 2 masini care au aceeasi viteza finala in punctul X si care prind aceea viteza in 10 secunde. Si mai stim ca viteza = d(istanta)/t(timp). Deci avem masina #1 care are V1 -100km/h si masina 2 V2=100km/h.
V1=d1(distanta parcursa pana a ajuns la 100 km/h) / t1(timpul care i-a luat sa ajunga la 100 km/h adica 10 secunde)

V2=d2(distanta parcursa pana a ajuns la 100 km/h masinii 2) / t2(timpul care i-a luat sa ajunga la 100 km/h adica 10 secunde)

cum v1=v2(100km/h = 100km/h) rezulta
d1/t1=d2/t2. Dar stai sa vezi ca t1=t2=10 secunde! Pai de aici rezulta ca d1=d2. Deci in punctul in care au aceeasi viteza, au parcurs aceeasi distanta. Acum imi dai voie sa rad de aberatiile tale?
__________________
I am free, no matter what rules surround me. If I find them tolerable, I tolerate them; if I find them too obnoxious, I break them. I am free because I know that I alone am morally responsible for everything I do.
pHlow is offline   Reply With Quote
Old 06-02-10, 18:17   #149
vectra_gts

Stage 5
 
vectra_gts's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 396
Default Re: Dacia Berlina VS Logan 1.4,1.5,1.6 VS Alte masini

razi degeaba, a expus corect situatia. ca in realitate asta se intampla la o scara mai mica e altceva.
vectra_gts is offline   Reply With Quote
Old 06-02-10, 18:39   #150
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Dacia Berlina VS Logan 1.4,1.5,1.6 VS Alte masini

Quote:
Originally Posted by pHlow View Post
Mama anaconda, ai reinvanta fizica. Nu vorbim aici de pierderi de putere, de plecari proaste si mai stiu eu ce. Intrun sistem de referinta ideal ai 2 masini care au aceeasi viteza finala in punctul X si care prind aceea viteza in 10 secunde. Si mai stim ca viteza = d(istanta)/t(timp). Deci avem masina #1 care are V1 -100km/h si masina 2 V2=100km/h.
V1=d1(distanta parcursa pana a ajuns la 100 km/h) / t1(timpul care i-a luat sa ajunga la 100 km/h adica 10 secunde)

V2=d2(distanta parcursa pana a ajuns la 100 km/h masinii 2) / t2(timpul care i-a luat sa ajunga la 100 km/h adica 10 secunde)

cum v1=v2(100km/h = 100km/h) rezulta
d1/t1=d2/t2. Dar stai sa vezi ca t1=t2=10 secunde! Pai de aici rezulta ca d1=d2. Deci in punctul in care au aceeasi viteza, au parcurs aceeasi distanta. Acum imi dai voie sa rad de aberatiile tale?
M-am prins ca nu le ai cu fizica dar dupa ce am explicat concret, a inteles si amphetamine, vine si GTR si spune, tot vii si bati campii. Esti incredibil !

Sunt atat de uimit incat nici nu incerc sa iti explic altfel, sigur ai fi incapabil sa intelegi. Mai citeste o data asta, poate, poate.

Quote:
La 100 km/h te misti 27.7 m/secunda. Deci la 99 km/h cat parcurgi ? Sa zicem 27.0 m/s sa fie usor de calculat ? Bun...deci masina #1 merge 9 secunde cu 99km/h => 243 metri acoperiti, distanta parcursa in restul de 0.9 secunde nici nu o mai pun la socoteala, iese destul de clar si asa.

La 1 km/h parcurgi 0.27 metri pe secunda, hai sa zicem 0.3 metri. Deci masina #2 merge 0.3 x 9 = 2.7 metri, hai sa zicem 3 metri. Dupa cum vezi, in timpul asta este o diferenta de 240 metri intre ele, imposibil de recuperat in 0.1 sau 1.0 secunde, timp in care ajung ambele la 100 km/h (#1 de la 99 la 100 si #2 de la 1 la 100). Sper ca intelegi acum...chiar daca la secunda 10.0 ambele o sa aiba 100 km/h, masina #1 parcurge peste 243 metri pana la momentul respectiv in timp ce masina #2 parcurge mult mai putin, 3 + 27 metri = 30 metri (3 metri cu 1 km/h timp de 9 secunde si alti ~28 metri cu 100km/h de la 9.0 la 10.0). Cred ca este evident ca #1 este in fata.
Cat de greu e sa vezi ca #1 a parcurs 240+++ metri in timp ce #2 ~ 30metri ? Ti se pare la fel, sunt una langa cealalta ? Asa ai invatat tu la fizica, trebuie sa aiba ambele aceeasi aceleratie pana la 100 km/h ? Lasa-neeee lasa-neeee.

PS - chiar tari calculele tale, pacat ca sunt total aiurea si lipsesc elemente gen acceleratie, probabil corpurile ajung de la 0 la 100 km/h fara a accelera, dupa tine sigur e posibil =))

Last edited by _anaconda_; 06-02-10 at 18:51.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -