Go Back   Forum 4Tuning > Curse > LifeStyle & (I)legale & intalniri

LifeStyle & (I)legale & intalniri top speed, cerculete, fum, semafoare, stradute dosnice, parcari, vise - viata de noapte

Reply
 
Thread Tools
Old 02-02-06, 09:31   #31
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default

Nu politia decide ce merge pe strazi, ci rar-ul ... si daca rar-ul spune ca folia respectiva nu deranjeaza atunci e legala.
daca rar-ul ma lasa sa-mi pun tabla pe geamuri, imi pot pune si nu are politia ce sa zica (dar nu ar fi o idee prea stralucita pana la urma )
SFW is offline   Reply With Quote
Old 02-02-06, 11:33   #32
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"SpeedeR\"
se dau si avertismente
credema...cheia e sa fii si tu baiat
hondare vezi k .. cine shtie cunoashte )
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 03-02-06, 12:42   #33
TufY

Stage 5
 
TufY's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 1,002
Default

hondarul
Frate Tuffy, dar tu esti mare zmeu se pare... Injuri politia total aiurea, si dai dovada de mare copilarie. Legea zice clar ca trebuie sa porti numerele pe masina, corect ??? Legea zice clar ca nu ai voie sa schimbi opacitatea la geamuri, corect ???Atunci de ce esti asa mirat ca te-au amendat ?? Eu ma mir ca mai ai talon... Te rog, fii mai coerent si mai realist cand injuri politia pe forum, si eventual cu argumente, nu asa: \"pai am incalcat legea de 2 ori si bulangii mi-au dat amenda\"

nu sunt mare zmeu dar .......... totusi faza cu geamurile am autorizatie stampilata de politie si RAR...........asa ca de ce se mai lua de ele?? sunt prosti cei care au semnat acea autorizatie si el era cel mai destept?? nu ma atac ca mi-a dat amenda dar de fiecare data cand te opreste incepe sa se ia de una de alta si gaseste el pana la urma de ce sa te amendeze!!! ultima oara s-a luat de ce am bordul albastru la masina si nu e culoarea originala!!
si da faza cu numarul aveau dreptate........... acum l-am pus in geam!
oricum am intampinat si baieti de treaba in politie cand am scapat doar cu avertisment !!! si oricum POLITIA rutiera este o brigada de PANDARI cu radarele lor ascunse dupa boscheti, tiruri gasesc ei sa se ascunda dupa ceva chiar si dupa prostia lor!!
TufY is offline   Reply With Quote
Old 03-02-06, 14:38   #34
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

vezi ca daca nu ai numar sau daca il ai in geam, dupa regulament, este una si tot aia, deci ia-ti o rama de 5 lei noi. Este normal daca vrei sa iesi din normalitate si sa faci pe smecherul sa agiti spiritele si sa sari in ochii organului
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 03-02-06, 16:57   #35
DJ77VLD
eXtreme USER

Stage 5
 
DJ77VLD's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 773
Member of:
[Extreme Racing]
Default

Am avut rabdare si am citit toate threadurile.... si cu amaraciune constat ca SE ABEREAZA la greu aici....
1)Cum frate sa ii arati politistului copie legalizata dupa certifiatul de inmatriculare???Cred ca va plac mult filmele de comedie...sincer...tu daca ai fi politai si ai cere documentele unui sofer iar ala iti da copii legalizate...ce ai face?
Poate vrei sa spui altceva...cum a spus SPEEDER parca... poti sa ii spui ca nu ai actele si ca \"din intamplare\" ai o copie(DAR NU LEGALIZATA) a certificatului ca ti-a trebuit la dosarul de CASCO...acolo e trecut ITP-ul ca asta ii intereseaza...daca ai noroc si e baiat bun....
2)Foliile omologate pe geamurile laterale fatza sunt o labarela... va spun eu din sursa sigura!Intr-adevar politia nu se leaga de luneta si gemurile laterale spate daca ai \"autorizatie\".Mentionez ca daca gasesti unul jmeker iti da amenda si mentioneaza acolo in PV ca aveai autorizatie!
3)Gemurile ionizate sunt omologate daca sunt ionizate maxim 30%(lateral fata).Ca iti da tie nea gogu de la firma respectiva o hartie si un sticker cu sigla RAR ca ii dai si lui de-o bere e partea a doua...dar nu mai aveti voi impresia ca politistii sunt asa prosti
4)Si eu am folie pe masina de 4 ani! NU AM AVUT NICIODATA certificatul retinut!Motivul...sta acasa in sertar! Daca esti baiat bun si stii sa vorbesti si sa ii arati ca esti unul care ii place sa bage bani in masina si nu vrei sa dai bani la stat..... in 80% din cazuri scapi fara amenda sau cu avertisment! In 4 ani de zile m-a oprit politia de n-shpe mii de ori... iar amenda nu am luat de mai mult de 10 ori(amenda pt acte ca asa mai am amenzi....)! In schimb am o garla de avertismente(luate chiar si in BUCURESTI!!!).
As mai avea de adaugat dar... va las pe voi!
__________________
Don't smoke cigarettes! Don't take any drugs! Don't go out @ night!Just FUCK!
La 13 ani e prea devreme,"in noaptea nuntii"e prea tarziu!
Ecstasy.Marijuana.Hasish.THC.LSD.Foxy.Speed.Mescal ina.Cocaina.Ketamina.Magic-Mushrooms
https://img87.imageshack.us/my.php?image=image029qy8.jpg
DJ77VLD is offline   Reply With Quote
Old 04-02-06, 02:16   #36
NOS

Stage 5
 
NOS's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 381
Default

Pe de-o parte ai dreptate... desi nu tine tot timpul faza cu \"sefu mi-am uitat talonul in cealalta haina\" si scapi cu avertizment ori amenda, se paote intampla si sa trebuiasca sa te prezinti la politie cu certificatul \"in dinti\" pentru a ti-l retine (nu mi s-a intamplat asta, dar stiu ca se practica). Oricum daca mai ai ceva de adaugat, eu unul sunt numai ochi si urechi (omu cat traieste invata si tot prost moare... asta e)
__________________
Norocul este mult in lumea asta mare... s-a impartit egal, dar nu la fiecare
NOS is offline   Reply With Quote
Old 04-02-06, 02:27   #37
NOS

Stage 5
 
NOS's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 381
Default

Pana la urma... imi poate spune si mie cineva UNDE IMI POT PUNE FOLIA 3M ???
NOS is offline   Reply With Quote
Old 04-02-06, 12:25   #38
DJ77VLD
eXtreme USER

Stage 5
 
DJ77VLD's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 773
Member of:
[Extreme Racing]
Default

Folie 3M iti poti aplica la atelierele speciale care se ocupa cu aplicatul foliilor omologate.In craiova avem 1 sau 2 ...in bucuresti cred ca sunt vreo 10.Dar iti spun...aici te costa cam 170 euro luneta +lateralele spate... fata nu ti-o pun aia ...decat tu iti iei din targ apoi si iti pui... eu zic ca nu se merita sa dai o carca de bani sa iti pui \"omologata\".Parerea mea... Daca ai un pretenar care se pricepe si nu o pune cu bule si aia din targ e de nota 20+. De adaugat o sa mai adaug cand o fi cazul...
DJ77VLD is offline   Reply With Quote
Old 04-02-06, 12:36   #39
TheMadMan
Sun Racers Member

Stage 5
 
TheMadMan's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 321
Member of:
[Sun Racers]
[PEUGEOT]
Default

am vorbit si eu cu un nenea politist de la circulatie si mi-a explicat ca singura folie autorizata rar este 3m si este valabila doar pe spate si luneta iar daca ai folie pe naspa .... o dai jos si scapi de amenda si de privarea de certificatul de inmatriculare.
deci nimic nu e schimbat
TheMadMan is offline   Reply With Quote
Old 05-02-06, 09:37   #40
silentLIES

Stage 1
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 18
Default

TheMadMan tin sa te contrazic la faza cu datul jos al foliei si eu aplicam aceeasi \"vrajeala\" pana acum cand vedeam k erau pusi pe luate talonu,dar ieri norocul nu a fost de partea mea m-au oprit unii si au vrut sa-mi ia tal + amenda,si le-am zis sa numai scrie nmk k dau jos folia.la care agentul mi-a zis k dak o dau jos, scap de actiunea complementara (luatul talonului) sau ceva de genu asta...dar amenda tot mi-o da,cred k era nou pustiu de stia asa bine legislatia si vreau sa zic k pana acum m-au oprit d multe ori si asa am scapat d amenda...si luatu talonului ziceam k o dau jos sau kiar o dadeam .oricum astia erau3...si n-au vrut sa-si ia dreptul de autor )) majoritatea asa fac,dak esti baiat cu ei si ei sunt cu tine
silentLIES is offline   Reply With Quote
Old 05-02-06, 15:00   #41
DJ77VLD
eXtreme USER

Stage 5
 
DJ77VLD's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 773
Member of:
[Extreme Racing]
Default

Ghinion ...
DJ77VLD is offline   Reply With Quote
Old 05-02-06, 19:04   #42
TheMadMan
Sun Racers Member

Stage 5
 
TheMadMan's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 321
Member of:
[Sun Racers]
[PEUGEOT]
Default

sper sa am noroc. de 4 luni nu mi-a zis nimeni nimic si am fost oprit de vreo 2 ori. sper sa am acelasi noroc in continuare.
apropo cat e amenda?
TheMadMan is offline   Reply With Quote
Old 05-02-06, 20:02   #43
silentLIES

Stage 1
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 18
Default

amenda este de la 70-100 ron in functie de cum organul...si cum ii vorbesti si tu ....dak ai noroc 35de lei grei in 48 de ore ~X(
silentLIES is offline   Reply With Quote
Old 05-02-06, 21:02   #44
TheMadMan
Sun Racers Member

Stage 5
 
TheMadMan's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 321
Member of:
[Sun Racers]
[PEUGEOT]
Default

aha...multumesc
TheMadMan is offline   Reply With Quote
Old 07-02-06, 15:59   #45
Yackone
Peugeot Driver

Stage 5
 
Yackone's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,136
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Virtual Tuning]
[Freehand Design Usergroup]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
[PEUGEOT]
[4Rally]
[Design Team]
[SKODA]
[VW]
Default

Eu am neste preteni care au reprezentanta lummar din brasov...n-au avut nici macar o dat probleme cu clientii lor...pe deasupra a mai venit si nene inginer de la rar care zice urmatoarele chestii:
-ai voie sa pui folie pe parbriz cu grad de opacitate de 30%
-ai voie sa pui folie pe geamurile din fata cu opacitate de 35%
-ai voie sa pui folie pa gemurile laterale si luneta cu opacitate de 75%
-folia de parasolar sa nu depaseasca parasolarul din fabricatie al masini

Din cate stiu eu sigur folile lummar sunt omologate la noi in tara. pe langa autorizatia care ti se da cand iti pui folie se mai pun si un sticker dat de la rar undeva pe folie(gen cele care le gasim pe ulei auto sau alte piese omologate de ei).

parerea mea este ca politia n-are ce face si isi cauta de lucru.uitati-va de exemplu la masinile lor aproape 75% dintre politai au folie pe masinile personale.ei de nu-si dau amenda ca au folii???
__________________
Yackone is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -