Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Satu Mare

Reply
 
Thread Tools
Old 19-03-07, 21:53   #1
valineamtsm

Stage 5
 
valineamtsm's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 304
Exclamation Suntem discriminati! De ce sa fii amendat ca ai masina modificata?

Ma gandesc ca aici avem un loc unde putem purta discutii despre discriminarea pe care o fac politistii doar ca sa isi faca "norma".
Legea e de partea lor cand vine vorba de tuningul la masina mai ales daca este un tuning mai "pronuntat"! Deci noi suntem ilegali! Ce putem face ca din ilegali sa ajungem LEGALI?
__________________
Am o tara s-un dor greu sa ma vad o data zmeu!

Renault 19 Cabriolet & Trabant 601 Cabriolet
valineamtsm is offline   Reply With Quote
Old 20-03-07, 08:41   #2
A2racer(Ovi)

Stage 4
 
A2racer(Ovi)'s Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 265
Member of:
[Oltcit]
[Nissan]
[Mitsubishi]
Default Re: Suntem discriminati! De ce sa fii amendat ca ai masina modificata?

N-au ce sa-ti faca daca modificarile de pe masina apar si in talon, ma refer la culoare si jante, ca la restu nu au cum(doar la folii, care deocamdata se autorizeaza numai ptr luneta si geamurile lateral spate) poti sa iti pui cate spoilere vrei si cate eleroane vrei, stopuri, faruri, becuri(cu conditia sa fie omologate deR.A.R.). Singurele lucruri de care se pot lega sant foliile neautorizate pe geamuri si neoane sub masina, in rest de altceva nu au cum.
A2racer(Ovi) is offline   Reply With Quote
Old 20-03-07, 10:50   #3
szambi77

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,628
Exclamation Re: Suntem discriminati! De ce sa fii amendat ca ai masina modificata?

Mai fratilor, Vali ....... Nu ai pus problema cum trebuie ... nu esti amendat ca ai masina modificata ci esti luat in vizor ca ai masina modificata, nu-i totuna !!!

Si revin la problema principala : de noi (comunitatea 4tuning, pasionatii tuning in general) depinde in ce directie si in cat timp va evolua acest domeniu (!!!).

Referitor la acest aspect as dori sa va subliniez doua aspecte f. importante :

1) injuram politia ca institutie publica, ne luam de toti politistii nefacand diferenta in randul acestora, ne mai si batem, organizam curse ilegale care de multe ori se lasa cu scantei (fuga din fata politiei, accidente, suspendarea, respectiv anularea permiselor de conducere, amenzi usturatoare, reclamatii din partea celor din exterior : vecini, trecatori etc.).
Toate astea pot avea un singur rezultat : PROBLEME (pe langa legislatia (deja introdusa!!!) privind cursele ilegale vor mai aparea si alte legislatii ingraditoare ; vor fi luate in vizor toate masinile tunate, posesorii acestora, vizarea noastra in vederea amendarii urgente pt. orice abatere cat de mica, chiar si evenimentele tuning legal organizate vor fi privite cu maxima neancredere, vom fi considerati scandalagii, cizmele societatii etc.) ;

2) iesim in evidenta prin simpla aparitie a masinilor tunate, circulam pe drumurile publice cat mai civilizat chiar daca o facem in coloana (ceea ce-i o priveliste frumoasa pt. toata lumea, inclusiv politisti), organizam cat mai multe curse LEGALE (solicitand implicarea politiei, salvarii, pompierilor), organizam cat mai multe expozitii ; circuland legal si incet toata lumea isi va pune intrebarea "oare ce are asta sub capota ???, de ce-i intr-atat de linistit???, ce stie asta si eu nu ???, unde si-a modificat masina ???, cand voi vedea si eu ce stie ??? (raspuns : la cursele LEGALE, EXPOZITII), vom fi exemple privind circulatia rutiera si putem fi foarte usor exemple deoarece toata lumea ridica privirea spre o masina tunata (inclusiv politia !!!) etc."
Toate astea pot avea un singur rezultat : DEZVOLTARE (nu vor mai aparea noi legislatii ingraditoare, masinile tunate si posesorii acestora vor fi priviti de toata lumea (inclusiv politie) cu admiratie, in urma unui eveniment tuning LEGAL organizat toata lumea (inclusiv politisti) vor fi curiosi si vor pune intrebari despre urmatoarele evenimente care vor urma, vom beneficia cu mai multa usurinta si simpatie de sprijinul politiei, salvarii si a pompierilor etc.)

Sunt adeptul variantei nr.2 si chiar rog pe toata lumea sa ia in considerare aceste 2 aspecte care sunt f. importante pt. adevaratii pasionati de tuning. Propun totodata promovarea variantei nr.2 de catre toti pasionatii de tuning, de catre toti ADEVARATII pasionati de tuning, care doresc ca acest domeniu sa prinda aripi in cel mai scurt timp si in directia potrivita. Trebuie sa dam exemple tuturor pustanilor care nu vad in tuning decat injuraturi la adresa politiei, burnout-uri zilnice in centrul orasului, curse ilegale etc. care nu au alte idei decat cele de smecher, singurele si totodata gresite idei extrase din filme ca "Fast and Furious", "Tokyo Drift" etc. Trebuie sa scoatem in evidenta adevaratul mesaj al acestor filme, adika pasiunea in domeniul tuning, tot ceea ce inseamna tuning si sa marginalizam prostia, smecheria si totodata ..... problemele .......

Bine-nteles ca si noi suntem oameni la fel ca si politistii, si noi putem gresi la fel ca si politistii, dar totul se rezuma la atidudine, la vointza .... NUMAI IMPREUNA PUTEM INCERCA !!!
szambi77 is offline   Reply With Quote
Old 20-03-07, 10:53   #4
Criwar

Stage 5
 
Criwar's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 449
Default Re: Suntem discriminati! De ce sa fii amendat ca ai masina modificata?

nu e chiar asa...din cate stiu eu si se plangeau astia cu masini modificate se pot lega si de spoilere...deoarece depasesc marimea celor stock...si asta e o problema ...
__________________
Zambeste...maine poate fi mai rau...
Criwar is offline   Reply With Quote
Old 20-03-07, 11:01   #5
GABBY_

Stage 5
 
GABBY_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,430
Member of:
[Opel]
Default Re: Suntem discriminati! De ce sa fii amendat ca ai masina modificata?

ma intreb cate masini scumpe de tot au fost oprite ptr ca nu au aceleasi dimensiuni ale rotilor ca cele din talon ? o lege functioneaza de ceva timp in tara asta si vad ca nu v-ati dat seama .omul cu multi bani are intaietate si respect din partea multora chiar si a politiei ,"turma" incearca sa supravietuiasca si ea in aceasta jungla .i-ati un S sau un septar si ai sa vezi ca nu te va mai oprii nimeni chiar daca va fi vopsit in 10 culori
GABBY_ is offline   Reply With Quote
Old 20-03-07, 11:06   #6
Criwar

Stage 5
 
Criwar's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 449
Default Re: Suntem discriminati! De ce sa fii amendat ca ai masina modificata?

ai dreptate szambi...dar vezi tu cat e de greu sa organizezi curse legale...k nu se aproba...si atunci...dak tot insisti si nu esti luat in seama...ce poti sa faci...dak nimeni nu te sustine...totul are o limita...
is total de acord cu tendinta asta de dezvoltare si promovare a tuning-ului intr-un mod civilizat si total legal...dar trebe rabdare...autocontrol...si altele...
eu nu cred k dak politia ar sti k in SM exista un club care nu stiu dak e legal pe moment...ar vrea sa il duca la desfiintare sau alte treburi...chiar daca ne strangem in fiecare saptamana...si povestim...nu inteleg cu ce ar putea sa ne amendeze...noi nu facem curse ilegale...si o plimbare in coloana nu e ilegala...
cum ai spus si tu...e vb de atitudine...trebuie sa ii respectam...si atunci ne vor respecta si ei...toti suntem oameni si toti gresim...trebuie sa invatam sa en acceptam gresela...acolo se vede ce fel de om esti...
Criwar is offline   Reply With Quote
Old 20-03-07, 12:10   #7
danny19_sm

Stage 4
 
danny19_sm's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 247
Member of:
[No Limits racing team]
Default Re: Suntem discriminati! De ce sa fii amendat ca ai masina modificata?

Salut baieti am zis sa imi dau si eu cu parerea pe aici............Eu cred ca nicaieri politia nu se poate lega de spoilere si praguri pentru ca dimensiunile barilor nu sunt trecute in talon..eu cred ca daca proprietaru vrea ca bara sa i matur pe jos e problema lui... Singurul lucru de care se poate lega politia e dimensiunea rotilor si foliile care trebuie omologate la RAR si trecute in talon....Deasemenea se leaga de tine daca nu ai toba de esapament si suna tare motoru....daca ai toba nu zice nimeni nimic sau nu am auzit pe nimeni care a luat amenda pt asa ceva......La noi inca fenomenul tuning nu a luat amploare ca in restul tarilor si de aia cred ca se uita urat cand vad cateva masini adunate in centru sau eu stiu unde.........inca nu is obisnuiti cu asa ceva ei cred ca se intalnesc ca sa planuiasca curse ilegale........iar despre organizarea de curse ce sa zic........ar trebui ca organizatorii sa isi faca un plan bine stabilit pana in cel mai mic detaliu si prezentat cum trebuie autoritatilor si astfel nu ar avea ce comenta......In mare asta e parerea mea si zic ca in timp o sa se obisnuiasca si "organele" cu masinile tunate ca alta varianta nu au....
__________________
BMW FOR LIFE!!
danny19_sm is offline   Reply With Quote
Old 20-03-07, 13:29   #8
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Suntem discriminati! De ce sa fii amendat ca ai masina modificata?

s-a incercat deja sa se faca curse legale
tzineti minte de zilele automobilistice satamarene de anul acesta ? ca nu a fost nimic ... cu toata ca juana a umblat sa ubtzina autorizatzii si tot felul .. si tot a fost refuzat.
tuningul este vaut ca o boala care trebuie vindecata (eradicata), ca de la el se ajunge la curse ilegale ... si tot tacamul ...

ar fi bine sa facem ceva in sensul asta ... sa promovam civilizat tuningul ... dar nu stiu daca avem cum.
Spark is offline   Reply With Quote
Old 20-03-07, 14:33   #9
valineamtsm

Stage 5
 
valineamtsm's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 304
Default Re: Suntem discriminati! De ce sa fii amendat ca ai masina modificata?

Categoric varianta nr 2 !!! dar!!! daca nu vor in continuare sa ne deie autorizatii nu facem nimik in legatura cu aceasta????????
valineamtsm is offline   Reply With Quote
Old 20-03-07, 14:34   #10
valineamtsm

Stage 5
 
valineamtsm's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 304
Default Re: Suntem discriminati! De ce sa fii amendat ca ai masina modificata?

Stiu cine a fost amendat ca a avut masina modificata
valineamtsm is offline   Reply With Quote
Old 20-03-07, 14:52   #11
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Suntem discriminati! De ce sa fii amendat ca ai masina modificata?

da nu v-ati pus problema altfel io imi pun jenti mai mari la masina decat alea omologate si cand ma duc la RAR ala imi zice nu le omologheaza....atunci io ce sa fac????imi zici si mie.....sa-i dau lu ala spaga...ii dau da nu renteaza mai bine merg la risc si daca ma prinde politia platesc o amenda mai mica decat spaga lu ala....
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 20-03-07, 15:10   #12
valineamtsm

Stage 5
 
valineamtsm's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 304
Cool Re: Suntem discriminati! De ce sa fii amendat ca ai masina modificata?

Quote:
Originally Posted by Sindrom View Post
da nu v-ati pus problema altfel io imi pun jenti mai mari la masina decat alea omologate si cand ma duc la RAR ala imi zice nu le omologheaza....atunci io ce sa fac????imi zici si mie.....sa-i dau lu ala spaga...ii dau da nu renteaza mai bine merg la risc si daca ma prinde politia platesc o amenda mai mica decat spaga lu ala....
Phaiiii fratzica Bulan !!!! Da dam foc la trabant ca nu il omologheaza? Nici eu nu am vrut sa dau spaga dar e decapotat(nu doar decapotabil), jenti o sa pun pe el de 20 de toli daca ma tine buzunaru, si tot nu il omologhez..... nu stiu daca a platit cineva mai multe amenzi decat mine cand circulam cu trabi prin orash doar ca ma tinea.... si plateam la amenzi si mi-a luat si talonul si tot nu m-am linistit... nu va spun sa imi urmati exemplu ca precis masina mea deja e radiata dar pt o liniutza sau pt show car, habt trabi bun a fi! Dar vorba ta , daca vreau sa imi pun jenti pe 20 de toli pe renaultu 19 nu o sa ma lase ca ar trebui sa am talonul de la cauciuc ceva de genu in loc de 245/40/17 ar trebui sa am 245/0,5/20 ori asha cauciucuri nu exista si nici nu as vrea sa mi le pun ....! mai bine taiem din aripi fratilor refaceam tot sasiul... ca si americanii! Dar poftim cultura! Noi nu suntem americani, si nu ne scot banii afara din casa doar ca sa schimbam suspensiile si rotile!Apoi de unde sa mai modificam si sasiul si caroseria ca sa ne intre pe un trabi, matiz, dacie, polo, avion, rolls royce, mercedes, bmw s.a.m.d roti de 20-24 de toli? Mai vrei si spinere?
valineamtsm is offline   Reply With Quote
Old 20-03-07, 16:43   #13
szambi77

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,628
Default Re: Suntem discriminati! De ce sa fii amendat ca ai masina modificata?

ma baieti, autorizatiile pt. legale se dau greu din trei motive :
1) tuningul este tratat, vorba voastra, ca o boala ce trebuie extirpata (exact la asta m-am referot anterior, ca poate e vina noastra ca se trateaza asa, deci de noi depinde in continuare, cum zicea Criwar : rabdare, autocontrol etc.),
2) nu este nimeni cine sa se ocupe de obtinerea autorizatiilor de la a la z in mod serios,
3) nu sunt bani.

Nu ajunge sa vrem sa facem ceva, sa intreb daca e voie si cand primesc raspuns negativ sa ma dau batut si sa incep sa injur ..... Daca noi inca nu suntem in stare (din diferite motive) sa organizam legale, putem deocamdata sa participam la cele organizate de altii (Oradea, Cluj, Arad, Bucuresti si de ce nu Ungaria)
szambi77 is offline   Reply With Quote
Old 20-03-07, 18:17   #14
valineamtsm

Stage 5
 
valineamtsm's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 304
Default Re: Suntem discriminati! De ce sa fii amendat ca ai masina modificata?

Quote:
Originally Posted by szambi77 View Post
ma baieti, autorizatiile pt. legale se dau greu din trei motive :
1) tuningul este tratat, vorba voastra, ca o boala ce trebuie extirpata (exact la asta m-am referot anterior, ca poate e vina noastra ca se trateaza asa, deci de noi depinde in continuare, cum zicea Criwar : rabdare, autocontrol etc.),
2) nu este nimeni cine sa se ocupe de obtinerea autorizatiilor de la a la z in mod serios,
3) nu sunt bani.

Nu ajunge sa vrem sa facem ceva, sa intreb daca e voie si cand primesc raspuns negativ sa ma dau batut si sa incep sa injur ..... Daca noi inca nu suntem in stare (din diferite motive) sa organizam legale, putem deocamdata sa participam la cele organizate de altii (Oradea, Cluj, Arad, Bucuresti si de ce nu Ungaria)

Nah stii ce ? vrei sa ma impac cu ideea asta? Mai bine punem mana de la mana! Strangem bani! Nu trebuie multi... dar sa avem cat de cat niste fonduri! Sa facem ceva in legatura cu aceasta se poate! Doar sa vrem!
valineamtsm is offline   Reply With Quote
Old 20-03-07, 18:38   #15
attilaboot

Stage 4
 
attilaboot's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 288
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Suntem discriminati! De ce sa fii amendat ca ai masina modificata?

Sa facem o asotiatie tip Club Auto, legal. Nu?
Eu pot sa ofer chiar si spatiu (SEDIU) ptr asa ceva. Sau cum? Vreau idei !!!
attilaboot is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -