Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Buzau

Reply
 
Thread Tools
Old 24-10-13, 22:47   #1
Madalin.Copilu'

Stock
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 9
Default Licareste martorul de la bujie

Salut.Azi in timp ce mergeam spre casa,mi sa aprins martorul de la bujie,si licareste incontinuu.Poate sa imi spuna si mie cineva cam care ar putea fi cauzele?Mentionez ca am pus testerul pe ea acum vre-o 2 saptamani,si nu am gasit nici o eroare. ast PM.
Madalin.Copilu' is offline   Reply With Quote
Old 25-10-13, 09:21   #2
tuner-man

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,441
Default Re: Licareste martorul de la bujie

Quote:
Originally Posted by Madalin.Copilu' View Post
Salut.Azi in timp ce mergeam spre casa,mi sa aprins martorul de la bujie,si licareste incontinuu.Poate sa imi spuna si mie cineva cam care ar putea fi cauzele?Mentionez ca am pus testerul pe ea acum vre-o 2 saptamani,si nu am gasit nici o eroare. ast PM.
Despre ce masina vorbim ,an , motorizare ? Daca ai pus testerul , in 2 saptamani nu crezi ca se poate strica masina ? Unde ai bagat testerul si ce tip de diagnoza ?
tuner-man is offline   Reply With Quote
Old 26-10-13, 23:34   #3
tuner-man

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,441
Default Re: Licareste martorul de la bujie

Inca un topic facut degeaba , din pacate tu vrei si luminte in bord si angels si pana mea. Lasa domnule si lumina la bujie da frumos acolo , in curand in ritmul asta se aprind toate fii fara grija si e mare fitza
__________________
Dacia power
tuner-man is offline   Reply With Quote
Old 27-10-13, 09:48   #4
Madalin.Copilu'

Stock
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 9
Default Re: Licareste martorul de la bujie

Quote:
Originally Posted by tuner-man View Post
Inca un topic facut degeaba , din pacate tu vrei si luminte in bord si angels si pana mea. Lasa domnule si lumina la bujie da frumos acolo , in curand in ritmul asta se aprind toate fii fara grija si e mare fitza
E vorba de un passat 2002,1.9 TDI 131 cp.Scuze ca nu am mentionat asta .
Testerul l-am pus la autovalmi,si mi-a facut o diagnoza generala,pe toate sistemele.Sunt constient ca se poate strca ceva si dupa ce am pus testerul,nimic de zis dar vroiam sa aud cateva pareri despre cam care ar fi cauza.Imi cer scuze daca am deranjat pe cineva cu acest topic

Last edited by Madalin.Copilu'; 27-10-13 at 09:53.
Madalin.Copilu' is offline   Reply With Quote
Old 27-10-13, 19:37   #5
MariusMKV
VW Driver

Stage 5
 
MariusMKV's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 895
Member of:
[VW]
[2 Roti]
Default Re: Licareste martorul de la bujie

OFFTOPIC
Si inca doua post-uri doar de dragul de a aduna cat mai multe..
Nu stiu ce lagatura are tipul de diagnoza folosita in urma cu doua sapt si problema descrisa de el..
Chiar nu mai este nici un moderator care sa faca putin curat prin forumul acesta ?!

OnTopic
Cand clipeste martorul de bujii inseamna ca este o problema electrica cu stocare de eroare pe ECU. Nu are NIMIC de a face cu bujiile sau comanda lor. Cel mai frecvent astfel de defect este pe circuitul de frana, adica ori switch-ul de la pedala, ori becurile arse. In alte cazuri se recomanda o scanare.
MariusMKV is offline   Reply With Quote
Old 27-10-13, 21:09   #6
tuner-man

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,441
Default Re: Licareste martorul de la bujie

Quote:
Originally Posted by MariusMKV View Post
OFFTOPIC
Si inca doua post-uri doar de dragul de a aduna cat mai multe..
Nu stiu ce lagatura are tipul de diagnoza folosita in urma cu doua sapt si problema descrisa de el..
Chiar nu mai este nici un moderator care sa faca putin curat prin forumul acesta ?!

OnTopic
Cand clipeste martorul de bujii inseamna ca este o problema electrica cu stocare de eroare pe ECU. Nu are NIMIC de a face cu bujiile sau comanda lor. Cel mai frecvent astfel de defect este pe circuitul de frana, adica ori switch-ul de la pedala, ori becurile arse. In alte cazuri se recomanda o scanare.
Nu stiu ce lagatura are tipul de diagnoza folosita in urma cu doua sapt si problema descrisa de el..
Este un baiat in Buzau care se dadeam mare si tare pe partea de diagnoza , si mintea oameni ca masinile nu au nimic , avea o amarata de interfata usb KKL si idiotul nu avea nici macar driverele instalate deci nu putea scana. Daca baiatul a nimerit la personajul de mai sus mentionat ? Bine ca a plecat in Spania sau unde naiba spunea
Si revenind la subiect Marius are dreptate , de obicei ori senzorul de la pedala , becuri arse sau contacte imperfecte.

P.S. Nu imi este drag sa strang posturi , ba chiar mi-am inchis si propiul topic. Daca vrei sa mai vorbim Marius dai bataie pe mess tot id-ul ala il am, bineinteles daca ai timp si chef.
tuner-man is offline   Reply With Quote
Old 28-10-13, 01:52   #7
Madalin.Copilu'

Stock
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 9
Default Re: Licareste martorul de la bujie

Quote:
Originally Posted by MariusMKV View Post
OFFTOPIC
Si inca doua post-uri doar de dragul de a aduna cat mai multe..
Nu stiu ce lagatura are tipul de diagnoza folosita in urma cu doua sapt si problema descrisa de el..
Chiar nu mai este nici un moderator care sa faca putin curat prin forumul acesta ?!

OnTopic
Cand clipeste martorul de bujii inseamna ca este o problema electrica cu stocare de eroare pe ECU. Nu are NIMIC de a face cu bujiile sau comanda lor. Cel mai frecvent astfel de defect este pe circuitul de frana, adica ori switch-ul de la pedala, ori becurile arse. In alte cazuri se recomanda o scanare.
Mersi frumos pentru cele spuse mai sus.Imi cer scuze daca topicul meu a deranjat pe cineva.Daca da,sa imi stearga un administrator topicul,nu am de ce sa ma supar.Merci inca odata pentru indicatii.Bafta
Madalin.Copilu' is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -