Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Buzau

Reply
 
Thread Tools
Old 08-01-11, 18:45   #46
bz-04-uvx
Dacia Driver

Stage 4
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 259
Member of:
[DACIA]
Default Re: Boicot benzinarii

ca sa putem bloca simultan cele trei statii omv din municipiul buzau e nevoie de circa 100 de masini....nu stiu daca vor veni chiar atai oameni...propun spre dezbatere dragi colegi schimbarea boicotului intr-o zi din week-end....spre exemplu sambata sau chiar duminica de la ora 15 sa spunem...cand cu adevarat putem sa diminuam profitul grupului omv petrom...mai ales duminica, cand un mare numar de masini trece dinspre moldova cu directia bucuresti..ce spuneti?
__________________
bz-89-grs
bz-04-uvx is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 18:57   #47
Ionutzfzz

Stage 1
 
Ionutzfzz's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 20
Default Re: Boicot benzinarii

Quote:
Originally Posted by bz-04-uvx View Post
ca sa putem bloca simultan cele trei statii omv din municipiul buzau e nevoie de circa 100 de masini....nu stiu daca vor veni chiar atai oameni...propun spre dezbatere dragi colegi schimbarea boicotului intr-o zi din week-end....spre exemplu sambata sau chiar duminica de la ora 15 sa spunem...cand cu adevarat putem sa diminuam profitul grupului omv petrom...mai ales duminica, cand un mare numar de masini trece dinspre moldova cu directia bucuresti..ce spuneti?
ai dreptate in ceea ce spui dar crezi ca intro zi de duminica sa se stranga 100 de masini...eu unul nu cred...drept dovada a fost si protestul din bariera ploiesti la inceput am fost 40 de masini si pe urma in bariera brailei am ajuns doar jumatate(daca am ajuns si atati)...eu nustiu ce sa zic dar nu cred ca se vor aduna atatea masini...oricum sa dea d-zeu sa se adune ca nu m-ar deranja deloc chiar m-ar bucura...acum ramane sa hotaram o data si o zi si sa vedem cine vine si cine nu...
Ionutzfzz is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 19:56   #48
M_Mix

Stage 1
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 15
Default Re: Boicot benzinarii

in bariera brailei nu au mai ajuns asa multi pentru ca acolo nu fusese planificat de la inceput si nu sa stiut. oricum totul a iesit bine la OMV; data viitoare poate reusim sa ne adunam cat mai multi. au fost sceptici si de data aceasta,dar cei putini (30-40 cati am fost:>) am demonstrat ca si in Buzau se poate face ceva.
Data viitoare la mai multi si la mai bine
M_Mix is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 20:32   #49
Gycone

Stage 5
 
Gycone's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 492
Default Re: Boicot benzinarii

Nu-i nevoie de 100 masini pentru ca celelalte 2 statii OMV la care nu am fost sunt usor de blocat. Facem o incercare duminica? Cat mai des cu atat mai bine.
Gycone is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 21:31   #50
Ionutzfzz

Stage 1
 
Ionutzfzz's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 20
Default Re: Boicot benzinarii

OMV dinspre maracineni este destul de greu de blocat cu 20 de masini numai daca te gandesti ca au intrare pe 2 parti acolo deci sigur trebuiesc masini mai multe...insa cel din centru(clubu-politistilor) are decat 8 pompe si putem sa blocam mult mai rapid decat cel din bariera ploiesti...acum sa vedem ce zic si colegii despre aceasta chestie...speram sa facem cat multe actiuni intr-un timp cat mai scurt...
Ionutzfzz is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 22:09   #51
gigi galagie

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 243
Member of:
[Opel]
Default Re: Boicot benzinarii

Baieti,ca aceasta actiune sa aiba impactul dorit,va trebui sa facem o actiune la nivel national.Azi am vb la telefon cu colegul care a fost in studio la Realitatea si Antena 3 si mi a spus ca trebuia sa facem o actiune sincronizata in toata tara! A Ramas pentru Vineri,14.01.2011,ora 17 00 in toata tara.Vizate sunt OMV si PETROM(s a mai scris de ce,nu are rost sa repet).Haideti sa dam dovada de solidaritate si unitate si sa ne strangem cat mai multi posibil.Nu trebuie sa mai avem afise pe masini,altfel putem fi acuzati de menifestare neautorizata...Fara claxoane,fara scartzaieli,fara afise pe masini.
Luni a ramas sa vb cu Daniel din Bucuresti si sa mai stabilim cateva detalii.O sa va tin la curent.
Daca sunteti interesati si nu verificati 4Tuningul prea des,dati mi un PM cu NR vostru de telefon si masina cu care ati fost(daca ati fost Vineri)......AAA si numele.
gigi galagie is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 23:50   #52
M_Mix

Stage 1
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 15
Default Re: Boicot benzinarii

este bine vineri, dar daca ar fi sambata sau mai ales duminica zic ca am avea mai mult succes pentru ca ne-am aduna mai multi. vinerea sunt unii care mai lucreaza sau ies mai tarziu de la munca; si eu unul zic ca ora 17 este destul de tarziu(daca ati observat din reportaje am cam fost singurul judet unde am inceput asa tarziu - era deja intuneric). acum sa vedem ce se hotaraste si poate reusim sa aproximam dinainte cam cate masini o sa fim, ca sa putem planifica dupa caz blocarea a 2 benzinarii sau chiar mai multe))
M_Mix is offline   Reply With Quote
Old 09-01-11, 04:02   #53
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: Boicot benzinarii

Am dat de un articol incredibil
Titlul lui este urmatorul
Cum câştigă Petrom de patru ori mai bine decât anul trecut dacă produce şi vinde mai puţin?

http://wall-street.md/view_art.php?view_sub=56189651

"La nivel de piaţă vânzările totale de carburanţi au săzut cu 12%, iar cele din retail s-au contractat cu 6%. Noi am scăzut mai mult pentru că în 2009 am avut multe vânzări de păcură. Oricum, la nivel de piaţă cred că până la sfârşitul anului vom avea pe partea de retail o scădere de 10%, iar pentru 2011 este dificil să fac o predicţie pentru că evoluţia va depinde foarte mult de măsurile de relansare care vor fi luate şi de efectul acestora", a mai precizat Mariana Gheorghe, CEO al Petrom

În contextul în care compania nici nu a produs mai mult şi nici nu a vândut mai multă motorină şi benzină, rezultatele bune sunt explicate în mare parte prin creşterea preţurilor atât la petrol, cât şi la carburanţi.

"Iniţial, concurenţa pe client a dus la o scădere a preţurilor, dar apoi au intervenit mai mulţi factori independenţi de noi care au dus la majorarea acestora cum ar fi creşterea TVA sau creşterea cotaţiilor internaţionale", explică Gheorghe.

Producţia, mina de aur

Pe partea de explorare şi producţie, care reprezintă practic bogăţia Petrom, compania a raportat un profit operaţional (EBIT) de 1,7 miliarde de lei (427 de milioane de euro), aproape dublu comparativ cu perioada similară a anului trecut, chiar şi pe fondul unei scăderi de 3% a producţiei.

Daca cititi printre randuri veti realiza ca astia fac profituri imense si pe timp de criza si toate pe seama noastra...daca lor le scad vanzarile ei cresc preturile pentru ca noi suntem slabi si mergem in continuare sa le cumparam benzina...cand in orice stat civilizat astfel de practici nu isi au locul caci sunt taxate imediat de consumatori prin actinui multiple de protest in care se mobilizeaza toata populatia.
OAMENI BUNI NU LE MAI CALCATI PRAGUL BENZINARIILOR SA AI INVATAM MINTE,REDUCETI CONSUMUL SI MERGETI LA LUK OIL SI ROMPETROLtrebuie sa le reducem vanzarile la maxim astia sunt atat de nesimtiti

Last edited by dany12epz; 09-01-11 at 04:12.
dany12epz is offline   Reply With Quote
Old 09-01-11, 15:16   #54
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: Boicot benzinarii

Am vazut aseara la realitatea declaratia Dl Adrian Vasilescu consilierul guvernatorului Bnr Mugur Isarescu si a deputatului PDL Daniel Oajdea
Datorita acestor boicoturi atragem atentia si unor oameni importanti din viata economica si politica a Romaniei.
Vreau sa va spun ca intr-o discutie neoficiala cu un demnitar din arcul guvernamental,am fost felicitati si mi s-a spus franc ca foarte bine facem si sa continuma sa punem o presiune cat mai mare pe benzinari caci numai atunci guvernul are o justificare pentru a intervenii.
"Cunoaşteti poziţia Băncii Naţionale, care a fost exprimată prin vocea guvernatorului, nu întelegem ce se întamplă pe piaţa carburanţilor şi de unde vin aceste scumpiri. Este de neînţeles această dinamică a preţurilor la benzină şi motorină, în condiţiile în care avem încă extracţii interne şi faţă de anii trecuţi un preţ mai rezonabil pe piaţa internaţională la ţiţei", a declarat Adrian Vasilescu.

"Avem de-a face cu un monopol privat care nu e bine gestionat de stat, de Consiliul Concurenţei. Românii sunt consumatori captivi. Nu putem cere oamenilor să meargă pe bicicletă ca să nu mai crească preţurile. Cei din Consiliul Concurentei ar trebui traşi la răspundere, poate chiar ar trebui să fie trimis la plimbare şi să fie puşi alţii în loc. Categoric nu îşi fac treaba", a declarat Daniel Oajdea, deputat PDL

Ei nu ne pot obliga sa mergem cu bicicleta insa noi ca si consumatori avem dreptul de a o face numai noi putem sa iesim din captivitate....haideti sa facem noi ceva inainte sa asteptam ca altii sa se implice pentru noi.
dany12epz is offline   Reply With Quote
Old 09-01-11, 15:38   #55
jORDyZ0r

Stage 3
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 86
Default Re: Boicot benzinarii

O sa incerc sa ajung si eu acolo si sa aduc cat mai multa lume posibil. Eu zic ca ne strangem peste 100. Pacat ca abia ieri am aflat ca s-au facut proteste. Stiam doar de cele din 17-19 in care sa nu alimentam.
jORDyZ0r is offline   Reply With Quote
Old 10-01-11, 13:19   #56
Ionutzfzz

Stage 1
 
Ionutzfzz's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 20
Default Re: Boicot benzinarii

deci ramane pentru vineri 14.01.2011 ora 17:00 locul sa il spuneti exact de unde incepem...
Ionutzfzz is offline   Reply With Quote
Old 10-01-11, 14:11   #57
gigi galagie

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 243
Member of:
[Opel]
Default Re: Boicot benzinarii

Quote:
Originally Posted by Ionutzfzz View Post
deci ramane pentru vineri 14.01.2011 ora 17:00 locul sa il spuneti exact de unde incepem...
Cum aflu ceva noutati,o sa postez aici pe forum.Sa anuntati si voi mai departe.
gigi galagie is offline   Reply With Quote
Old 10-01-11, 14:12   #58
gigi galagie

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 243
Member of:
[Opel]
Default Re: Boicot benzinarii

Quote:
Originally Posted by Ionutzfzz View Post
deci ramane pentru vineri 14.01.2011 ora 17:00 locul sa il spuneti exact de unde incepem...
Cum aflu ceva noutati,o sa postez aici pe forum.Sa anuntati si voi mai departe.
gigi galagie is offline   Reply With Quote
Old 10-01-11, 17:30   #59
jORDyZ0r

Stage 3
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 86
Default Re: Boicot benzinarii

Ar trebui sa ne strangem undeva toti sa vedem cati suntem si apoi sa ne impartim la mai multe benzinarii, in functie de cati venim. Poate reusim sa blocam 2-3 simultan.
jORDyZ0r is offline   Reply With Quote
Old 10-01-11, 19:29   #60
cretuady88

Stage 1
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 10
Default Re: Boicot benzinarii

Vine baiatu cu inca 2 masini.... nu ar strica sa ne vedem in parcare la kaufland sau oriunde spuneti voi... asteptam noutati de la ceilalti colegi...
cretuady88 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -