Go Back   Forum 4Tuning > AUTO COMERCIAL > Bazar AUTO - MASINI

Bazar AUTO - MASINI Anunturi Auto - Vanzari-Cumparari Masini

Reply
 
Thread Tools
Old 25-06-06, 16:23   #1
leonard

Stage 5
 
leonard's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 3,059
Default achizitzionare rover 75 -pareri

doresc sa achizitzionez un rover 75 din anul 2000 motor 1.9 tdi 131 de cai.
poate cineva sa-mi dea detalii despre aceasta mashina ..referitor la fiabilitate ..motor .costuri de intretzinere ...orice e in regula sau in neregula cu aceasta mashina..??? ashtept raspuns .ms
leonard is offline   Reply With Quote
Old 25-06-06, 16:48   #2
Iulixxx

Stage 4
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 260
Default Re: achizitzionare rover 75 -pareri

Eu stiu de la Top Gear ca Rover 75 e foarte prost,sau cel putin asta spune in continuu Jeremy Clarkson...ironizeaza permanent Rover.
Iulixxx is offline   Reply With Quote
Old 25-06-06, 17:09   #3
FlippE[R]75

Stage 3
 
FlippE[R]75's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 122
Member of:
[Midnight Racers]
Default Re: achizitzionare rover 75 -pareri

am un Rover 75 din 2003 (apropo, motoarele diesel sunt de 2.0 nu de 1,9).

motorul este de BMW si e in perfecta stare cu toate ca se schimba de obicei peste 3500 de ture si de multe ori dupa 4000. parerea mea e ca sunt fabulatii cum ca nu ar fii fiabile, pana acum nu am avut nici o problema cu ea. atata ca trebuie mers cu grija sa n-o lovesti ca stai 2 luni dupa piese si sunt destul de scumpe (o masca la un proiector 2,2 mil si chestii de genu asta). In rest, e o masina foarte bine legata , foarte inchegata (cine se uita pe sub ea pe la bratele rotilor e destul de impresionat de cat de groase sunt), si nu in ultimul rand f f sigura ( la impact lateral a obtinut cea mai mare cifra din clasa ei - are usile extrem de grele) . Dar nu e o masina de fuga cu toate ca motoarele pot , fiind foarte grea nu are rost sa tragi de ea ... oricum ai grija de unde le iei pentru ca lumea nu prea stie sa aiba grija de ele
__________________
Just An Opinion :P
FlippE[R]75 is offline   Reply With Quote
Old 25-06-06, 18:00   #4
leonard

Stage 5
 
leonard's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 3,059
Default Re: achizitzionare rover 75 -pareri

da ..ai dreptate ...motorul e de 2000cc...pe mine(taicamiu)..ma atras interiorul ..care este foarte luxos...shi are exact ce vreau eu ...peste 120 de cai, motorina,anul ..peste 1999..dar nu prea shtiu nimik despre marca asta ...cat de fiabile sunt motoarele sau cat de scumpe sunt piesele ...apropo ..shi pretzul este foarte bun ...10700 eur..mai ashtept pareri
leonard is offline   Reply With Quote
Old 25-06-06, 20:34   #5
FlippE[R]75

Stage 3
 
FlippE[R]75's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 122
Member of:
[Midnight Racers]
Default Re: achizitzionare rover 75 -pareri

motoarele sunt f f fiabile pentru ca sunt de BMW (318d sau 320d de 115 respectiv 136 de cai) . piesele insa sunt f scumpe (comparabil cu cele de la marcile exclusiviste - jaguar, lexus, infinity) si asta din cauza ca sunt made in UK
FlippE[R]75 is offline   Reply With Quote
Old 25-06-06, 20:34   #6
baghy83

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 364
Default Re: achizitzionare rover 75 -pareri

din 2000 ar trebui sa fie de 115 cai nu de 131.un prieten de al meu cauta unul si parca a gasit de la sfarsitul lui 2001 si are 115 cai.mai mult nu prea stiu ce sa zic
baghy83 is offline   Reply With Quote
Old 25-06-06, 21:01   #7
sefo

Stage 5
 
sefo's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 500
Default Re: achizitzionare rover 75 -pareri

si cele de 2000 cmc diesel de 101 cai, ce motoare au? din 2004-2005?
sefo is offline   Reply With Quote
Old 25-06-06, 21:52   #8
leonard

Stage 5
 
leonard's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 3,059
Default Re: achizitzionare rover 75 -pareri

sunt cateva chestii la care ar trebuii sa ma uit, sa fiu atent ..cand am duc sa o verific?
leonard is offline   Reply With Quote
Old 26-06-06, 02:00   #9
D_M_X

Stage 5
 
D_M_X's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,485
Member of:
[VW]
Default Re: achizitzionare rover 75 -pareri

stiu pe cineva(varul meu) care a facut cam 175 000 de km in 4 ani cu asa ceva...si inafara de consumabile nu a schimbat nimic la masina.....nicio macar un pivot sau o bucsa....Masina este fiabila, sta bine in curbe...chiar are un caracter sportiv , interiorul bate seria 3 si ca dotari si ca frumusete....si la banii aia la care ai gasit-o u eu zic ca este bine....doar s-o duci la reprezentanta si s-o cauti sa nu aiba bube
D_M_X is offline   Reply With Quote
Old 26-06-06, 11:24   #10
FlippE[R]75

Stage 3
 
FlippE[R]75's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 122
Member of:
[Midnight Racers]
Default Re: achizitzionare rover 75 -pareri

nu stiu ce sa-ti zic sa verifici pentru ca la mine nu s-a stricat nimic ... habar n-am ... mergi cu un mecanic bun si va sti el la ce sa se uite. La astea ca a mea (generatie 2002-2003) a fost o problema de fabricatie la ambreiaj si pana la 10.000 km trebuia sa vii cu ea in service sa ti-l schimbe ... dar la cele mai jos de anu asta nu cred ca a fost cazu, oricum daca masina are mai mult de 20.000 km n-ai de ce sa-ti faci griji ...

apropo de stat in curbe, am facut bucuresti-oradea in 7 ore , mers pe CJ si BV, in nici o curba mai larga de 90 de grade nu am intrat sub 100, masina sta impecabil (aveam si 225 cauciucuri), daca va ganditi e ceva normal fiindca e o masina englezeasca si se stie cat de inguste sunt drumurile lor si in ce viteza se merge ... eu cred ca isi merita banii mai mult decat un passat care deja a devenit banal ... oricum masina iti da o satisfactie doar prin faptul ca e "altceva" ... iti face placere s-o conduci ...so ... go 4 it

P.S. vezi ca in germania (mobile.de) sunt r75 ramase in representante (din cauza faceliftului) la preturi derizorii - MG ZT (varianta sport a 75-ului) 190 (cp) full options (full electric + navi - nu cum e la noi full fara X , Y si Z) la 16.000 euro din care iti recuperezi TVA-u (si asta pentru o masina 0 km)
FlippE[R]75 is offline   Reply With Quote
Old 26-06-06, 11:51   #11
leonard

Stage 5
 
leonard's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 3,059
Default Re: achizitzionare rover 75 -pareri

ms mult baietzi pentru pareri.shi apropo de alte marci.....in comparatzie cu un audi a6 sau un bmw seria 5 ...din 99 ....care ar avea cele ami multe avantaje???
leonard is offline   Reply With Quote
Old 26-06-06, 12:17   #12
Iulixxx

Stage 4
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 260
Default Re: achizitzionare rover 75 -pareri

Rover ma...Ce *** e ala BMW sau A6?Rover e cea mai buna.
Voi nu cred ca traiti pe plane ta asta...la cate pb de electronica are masina asta,pb iremediabile,care apar tot timpul,care nu se mai opresc niciodata,cunosc multi oameni care si-au luat Rover tot pe mitivul "luxos pe dinauntru"...si au cal luat-o in mana.Voi de ce credeti ca e asa ieftina ca plm e masina englezeasca si astea in general nu sunt ieftine.Mai scoateti si voi capu pe afara ,intr-o tara straina,mai orientati-va pe acolo...sau macar uitati-va la niste emisiuni de specialitate facute de profesionisti.Da ce dracu ca pana la urma la noi orice masina straina e buna...ca na asa suntem noi rupti in cur.
Iulixxx is offline   Reply With Quote
Old 26-06-06, 12:46   #13
7sapte

Stage 3
 
7sapte's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 85
Default Re: achizitzionare rover 75 -pareri

Quote:
Originally Posted by Iulixxx
Rover ma...Ce *** e ala BMW sau A6?Rover e cea mai buna.
Voi nu cred ca traiti pe plane ta asta...la cate pb de electronica are masina asta,pb iremediabile,care apar tot timpul,care nu se mai opresc niciodata,cunosc multi oameni care si-au luat Rover tot pe mitivul "luxos pe dinauntru"...si au cal luat-o in mana.Voi de ce credeti ca e asa ieftina ca plm e masina englezeasca si astea in general nu sunt ieftine.Mai scoateti si voi capu pe afara ,intr-o tara straina,mai orientati-va pe acolo...sau macar uitati-va la niste emisiuni de specialitate facute de profesionisti.Da ce dracu ca pana la urma la noi orice masina straina e buna...ca na asa suntem noi rupti in cur.
Te contrazic uite-te la toate statisticele legate de aceasta masina si in general de Rover si mai vedem oricum masina are un mare plus CALITATE- PRET!!!!! si finisajele interioare sunt super!
Am mers intr-unul si chiar are o aliura sport chiar dc masina cred ca are peste o tona juma sau cam pe acolo......

Parerea mea este: OK!!!! recomand. EXPLICALE TU RIK

Last edited by 7sapte; 26-06-06 at 12:48.
7sapte is offline   Reply With Quote
Old 27-06-06, 11:43   #14
FlippE[R]75

Stage 3
 
FlippE[R]75's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 122
Member of:
[Midnight Racers]
Default Re: achizitzionare rover 75 -pareri

IuliXXX ai avut rover ? ai mers cu un rover vreodata ? ai prieteni care au avut un rover timp de 3-4 ani ? am impresia ca raspunsu la toate intrebarile astea e NU ... daca e cumva afirmativ la vreuna din intrebari te rog sa ma contrazici.

Asa pe auzite multi stim , cand vine vorba sa dovedesti ce zici mai greu. te invit la o tura cu masina asta care e vai mama ei sa vedem ce parere-ti faci.

On topic: taicamiu e iremediabil fan audi si conduce un a6. Masina impecabila si aia de altfel, o are de 6 ani si nu a schimbat la ea decat consumabile + bucshi. Din punctul meu de vedere are un + pentru confort la locurile din spate si la calitatea materialelor (totusi e masina de 40.000+ cand a fost noua fata de 23.000+ cat e roverul). Dar are un mare - pentru stabilitate si este cu mult mai lenesa decat 75-ul. Oricum , e o masina buna, oricare din ele ai alege-o cred ca vei fi multumit.

Cat despre nea Top Gear no comment. Daca e sa ne luam dupa ce spun ei Roverul ar fii cea mai slaba marca si mie mi se pare putin politica treaba penbtru ca sunt singurii care spun asta. Un test facut de niste oameni cu ochii oblici comparau pe langa avensis si altele din clasa asta si r75-ul 2.0 V6 cu accordul lor de 2.0 care se stie ca e cam de referinta in aceasta clasa. Si ei au ajuns la concluzia ca singura masina care ar putea pune probleme accordului din punct de vedere performanta/calitate/pret este englezoaica. Acum nu intelegeti ca tin eu parte acestei marci ca nu ma platesc in nici un fel, eu vreau doar sa aud pareri de la oameni care stiu despre ce vorbesc, nu-si dau cu parerea din auzite
FlippE[R]75 is offline   Reply With Quote
Old 27-06-06, 13:43   #15
teddy

Stage 5
 
teddy's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,804
Default Re: achizitzionare rover 75 -pareri

nu as da banii pe o masina de la o firma care nici nu mai exista. rover a fost desfiintat. nu au facut niciodata masini excelente (chiar daca au fost sub aripa BMW), din motivul asta se si devalorizeaza imediat.
teddy is offline   Reply With Quote
Reply


- Copyright 2024 4Tuning -