Go Back   Forum 4Tuning > AUTO COMERCIAL > Bazar AUTO - MASINI

Bazar AUTO - MASINI Anunturi Auto - Vanzari-Cumparari Masini

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 27-01-09, 00:37   #46
andreyWOB

Stage 5
 
andreyWOB's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 614
Member of:
[SEAT]
Default Re: masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export

Salut Rexceed ! Am un prieten care si-a cumparat anul trecut din Anglia o masina cu volanul pe dreapta. A inmatriculat-o fara probleme deoarece Anglia face parte din UE... din cate stiu o masina cu volan pe dreapta dintr-o tara NON-UE nu se poate inmatricula la noi...(nu sunt 100%...) -drifter-ul roman TENGU are un Nissan Skyline adus din Japan si nu l-a putut inmatricula in Romania din aceasta cauza... mai multe.... de la altii
__________________
andreyWOB is offline  
Old 27-01-09, 02:01   #47
malignus

Stage 5
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 366
Default Re: masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export

da o cautare pe mobile.de dupa modele JDM, deci doar pt piata JAP si-o sa vezi ca sunt f.putine in Europa si majoritatea in UK si Olanda. cauta NSX, RX-7 mai puternice etc..oare de ce doar acolo? n-or fi si, sa zicem, italieni pasionati de asa ceva?
malignus is offline  
Old 27-01-09, 11:01   #48
3nglezu

Stock
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1
Default Re: masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export

Salut,
Coincidenta sau nu,aceasi chestie as fi vrut sa o fac si eu rexceed...sunt prin Japonia de fro 3 luni si "cika lucrez"(desi nu am voie,pt k am visa de turist ) ca vanzator,de masini bineinteles!Sunt asociat cu un tip care e in afacerea asta de fro 10 ani (Sri Lanka-jin),si transporta masini prin Africa,China,India...In afara de Europa!I-am propus sa infiintam o afacere si in Romania poate cine stie...Facem un container aici cu 4 masini nu 2 k e mottainai...si sa gasim un cumparator prin tara sa le distibuie mai departe etc...dar zice k nu se merita o afacere k asta din cauza taxelor(nu din cauza volanului sau farurilor)...e pacat nu e asa?Japonezi astia au niste masini de nota 10 plus k functioneaza impecabil,le ingrijesc si in plus au kilometrajul super scazut,de pret numai zik nimik...si nu e vorba doar de masinile facute de japonezi si cele Europene sunt de nota 10,mai acum cateva zile am vazut un BMW 318 din 2002 full op. 40000 km la 3000 de dolari as fi vrut sa il iau eu dar dehh dekat sa il aduc in Romania mai bn il las aici )))...deci dak chiar vrei sa incerci afacerea asta,mult succes rexceed!!!
3nglezu is offline  
Old 27-01-09, 14:31   #49
y_u_s

Stage 5
 
y_u_s's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 2,329
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export

Ok, eu as fi fost interesat de un pret orientativ ca idee o supra in germania intr-o stare decenta ajunge undeva la 7-8 mii de euro si aici vorbesc de mk4, eram tare curios cat de ieftin poate ajunge acolo si cam care ar fi costurile de a o aduce in a tara.Nu mai pun la socoteala faptul ca inscrisul ar costa vreo 3000 de euro ca are motor de 3litri ce sa faci.

In legatura cu euro nu stiu daca "se calculeaza" dupa vreun sablon sa zic asa cred ca mai degraba e vorba de factorul de poluare nu stiu daca exista vreo formula in acest sens, totusi iti pot spune ca autoturismele fabricate inainte de 1992 sunt euro 1/non euro, dupa 92 septembrie parca, sunt euro 2, de prin 98 euro 3 cred, 2001 euro 4 si dupa 2008 euro 5.Ma rog nu stiu daca este foarte exacta aprecierea asta da e asa cat de cat orientativa.Mai intereseaza-te.Noroc!
y_u_s is offline  
Old 27-01-09, 21:34   #50
malignus

Stage 5
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 366
Default Re: masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export

RAR-ul are pur si simplu o lista cu coduri de motor si clasificarea lor. poti sa aduci tu norma E3 din Germania ca li se rupe lor..daca la ei apare ca euro 2, pai euro 2 ramane.o gasesti pe site. ca asa e in UE, te stergi la coor cu TUV sau alte prostii d astea. RAR e cel mai jmecher!
malignus is offline  
Old 27-01-09, 21:46   #51
Vladz

Stage 5
 
Vladz's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,182
Default Re: masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export

In plus sa puneti 19 % TVA + 10 % taxa vamala + 11 mil taxa de omologare pt masinile aduse din afara UE + taxele aferente statului roman (poluare)
Vladz is offline  
Old 27-01-09, 22:14   #52
malignus

Stage 5
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 366
Default Re: masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export

nu, e 10% vama la care se adauga tva.
malignus is offline  
Old 18-11-09, 18:29   #53
tyovio

Stock
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1
Default Re: masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export

la ce bani poti sa-mi aduci o honda S2000 din 2000-2003
tyovio is offline  
Old 20-11-09, 21:24   #54
cmasaiu
Banned

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 396
Default Re: masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export

transportul pe vas dureaza 3 luni trebuie sa ai ceva rabdare ))
cmasaiu is offline  
Old 09-12-09, 02:33   #55
seliuc daniel

Stage 3
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 138
Default Re: masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export

probabil multi vorbesc in necunostinta de cauza.....in container 12m intra 4 masini dar cu riscuri majore, doua masini efectiv peste alte doua legate cu sufe si clame intinzatoare. cele de sus 100% ating pe tavanul containerului si ajung la destinatie cu ,cupola minim zgariata. vai vai de o sufa rupta.....ajung sardine. oricum daca se incurca cineva(eu nu ma mai incurc) este de retinut ca in container sunt carlige de prindere, nu va bazati pe ele, nu sunt sudate corespunzator si folositi sufe cu auto-blocare de minim 4tone. alta problema e ca r.a.r nu ia in consideratie limitele de poluare japoneze. vezi ex in gulf country abia se vorbeste de E1......CAT DESPRE SCHIMBAREA VOLANULUI cred ca se poate numi ...crima cu premeditare
seliuc daniel is offline  
Closed Thread
Thread Tools


- Copyright 2024 4Tuning -