Go Back   Forum 4Tuning > AUTO COMERCIAL > Bazar AUTO - MASINI

Bazar AUTO - MASINI Anunturi Auto - Vanzari-Cumparari Masini

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 25-01-09, 12:41   #31
Hyadum

Stage 3
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 86
Default Re: masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export

Salut. Revin si eu cu niste detalii, poate lamurim niste probleme:

1. Pozitia volanului: pentru Europa, chiar daca nu este obligatoriu sa fie pe stanga, este preferabil din conditii de siguranta in trafic. E ca si cum ai merge pe motocicleta incalecat lateral (cum incalecau inainte femeile pe cal, cu ambele picioare intr-o parte). Se poate rezolva cu aprox 2000euro, DACA gasesti piese si service care sa iti faca (intrebati de curiozitate cate service-uri stiu si au cu ce sa faca conversia la un NSX )

2. Taxele: sunt in numar de 3
-shipping: am vorbit cu 2 firme de transport maritim. Pretul minim este de 2800$ pe cargo. Taxarea se face la volum nu la greutate, si nu se poate inchiria decat minim 1 cargo (cutie metalica de ~6x2m). Treaba ta daca pe langa masina mai bagi si alte marfuri in cargo pentru a deveni mai profitabil sau nu.

-taxele vamale: sunt de 35% pentru marfurile provenite din afara UE. Pentru masini exista o sigura solutie in a scapa de taxa vamala: achizitionarea unei masini noi printr-un dealer.

-taxa de prima inmatriculare: cred ca aici stie toata lumea cam cum sta treaba. Pentru o masina adevarata nu scapati sub 2000 euro. (peste 2000cc)

Chiar si cu aceste inconveniente mai ramai inca masini care merita, cu conditia ca pretul de achizitie de acolo sa fie undeva la 30% din valoarea pe piata din Romania/Europa.

Bafta tuturor!
__________________
Hyadum is offline  
Old 25-01-09, 14:44   #32
rexceed

Stage 1
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 20
Default Re: masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export

mersi mult pentru ajutor.

1. Cat tine de volan, cred ca o sa ma limited pentru acel nieche market care prefera volanul pe partea dreapta, sau sa renunt la ideea de a trimite masini in Ro si sa le duc in UK. oricum, nu se merita, dupa cate m-am interesat si eu, sa schimbi steering wheel de pe dreapta pe stanga.

2. Cu cargo-ul ma ajunge mai ieftin daca il incarc din Japonia, printr-o firma de forwarding. Un aproximativ de 1000 de USD pe masina (intr-un cargo incap 2 masini)

Taxele vamale din Romania sunt scumpe. dar ideea e ca aici imi iau factura pe 2000 de dolari sau mai putin pe orice masina, din moment ce tipul are firma lui. Masina noua e de 10 ori mai scumpa si cu nimic diferita decat o masina de second hand cu doar 30000 km in bord de aici. sunt ca noi. oricum, iesim ieftin si cu taxa pe valoarea masinii

Taxa de inmatriculare ... nu avem nimic altceva de facut decat sa o platim cu negocieri, pe cat permite cazul ..

Deci, cumparatori vor fi putini pe piata romana, poate nu mai multi de 100, dar daca ei vor fi multumiti de masini, se mai adauga 1 5 10 din timp in timp. cine stie. sau poate exagerez. Oricum, afacerea nu are nici o treaba cu a ma imbogati pe mine sau pe partenerul pe care mi-l caut. Un mic banutz de buzunar de vreo 2 - 3000 de usd pe o masina. Eu oricum voi lucra in Toyota Industries incepand din aprilie 2010 ))

anyway,

Mersi frumos pentru ajutor Hyadum! Apreciez foarte mult gestul tau !

Oferta ramane valabila !
rexceed is offline  
Old 25-01-09, 15:52   #33
malignus

Stage 5
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 366
Default Re: masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export

taxa vamala care se aplica la factura sau pret de catalog este de 10 % la care se adauga tva 19%. oricum, se tine cont de mai multi factori L cilindree, noua/veche. consultati siteul
http://ec.europa.eu/taxation_customs...h=01&Year=2009
malignus is offline  
Old 25-01-09, 16:18   #34
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export

O celica model 1991-1993cea cu farurile escamotabile,turbo 4x4, de preferat cu volan pe stanga daca se gaseste,in ce bani sta?!Orice culoare
kidu2006 is offline  
Old 25-01-09, 16:31   #35
rexceed

Stage 1
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 20
Default Re: masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export



masina din 91 . 65.000 km in bord

Pretul aici e de 4000 usd. Sa presupunem un pret de 6000 usd fara inmatriculare si 8000 cu inmatriculare a masinii.
rexceed is offline  
Old 25-01-09, 17:01   #36
y_u_s

Stage 5
 
y_u_s's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 2,329
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export

In principiu nu m-ar deranja faptul ca are volan pe dreapta, eu unul nu il consider un impediment atata timp cat se poate inmatricula doar modificand farurile, ulterior pot schimba si volanul dar totul depinde de pretul de achizitie, costul pt transport,vama etc si conditiile in care se afla masina si veridicitatea acestei conditii.
Mersi anticipat.


Iar 300zxtt nu vad ce e rau in faptul ca pustii se intereseaza de masini in fond nici cei mai mari nu sunt foarte diferiti de fapt singurul lucru ar fi faptul ca au si posibilitatea de a le conduce si de a le avea mai ales nu? Nu mai fi rautacios cu astia mici si nu uita ca toti am fost si mici la un momentdat.Numai bine!
y_u_s is offline  
Old 25-01-09, 17:16   #37
rexceed

Stage 1
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 20
Default Re: masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export

YUS. Pretul de achiztie e cu siguranta mai mic decat orice gasesti tu pe piata din romania. In special pentru masinile care sunt mai recente ... (dupa anul 1997) . E normal ca o masina din 91, dupa 200.000 de km pe tarile din europa, sa ajunga la 2000 de dolari, acelasi pret de achizitie cu cel de aici, pt acelasi model si an de fabricatie.

Problema e doar volanul. Care, unora le place mai mult pe dreapta, desi e mai periculos. Imi spunea un timp care face curse ca isi poate vedea adversarul mai de aproape

in fine. Orice masina, la cel mai ieftin pret. Cu VOLANUL PE DREAPTA.

pentru cei care stiu ce inseamna cu adevarat o masina japoneza )

faceti liste. eu va dau preturile. si masinile in cel mai scurt timp

norok
rexceed is offline  
Old 25-01-09, 18:09   #38
Vladz

Stage 5
 
Vladz's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,182
Default Re: masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export

Quote:
Originally Posted by rexceed View Post
Taxele vamale din Romania sunt scumpe. dar ideea e ca aici imi iau factura pe 2000 de dolari sau mai putin pe orice masina, din moment ce tipul are firma lui. Masina noua e de 10 ori mai scumpa si cu nimic diferita decat o masina de second hand cu doar 30000 km in bord de aici. sunt ca noi. oricum, iesim ieftin si cu taxa pe valoarea masinii
in Romania , nu prea o sa iti ia nimeni taxa vamala dupa factura , decat dupa catalog

in schimb in Germania iti zic sigur ca te va taxa dupa factura

Am vrut sa aduc masini din Canada si m-am interesat , nu vorbesc in necunostinta de cauza !
Vladz is offline  
Old 25-01-09, 19:36   #39
kapp

Stage 3
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 115
Default Re: masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export

Da mi un private contactele tale sau da un add la pliante99 zi placuta
kapp is offline  
Old 25-01-09, 19:41   #40
malignus

Stage 5
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 366
Default Re: masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export

Quote:
Originally Posted by Vladz View Post
in Romania , nu prea o sa iti ia nimeni taxa vamala dupa factura , decat dupa catalog

in schimb in Germania iti zic sigur ca te va taxa dupa factura

Am vrut sa aduc masini din Canada si m-am interesat , nu vorbesc in necunostinta de cauza !
se iau si la noi dar cu un cuvant magic care incepe cu S.
malignus is offline  
Old 26-01-09, 15:41   #41
rexceed

Stage 1
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 20
Default Re: masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export

salutare! am o intrebare la voi, cunoscatori de masini si dragii mei prieteni de sfat

Aveti idee cum se calculeaza EURO 1 2 3 al masinii ? E in functie de capacitatea cilindrica ? sau in functie de an ? sau de amandoua ? aveti cumva vreun link la indemana care sa ma ajute sa il calculez? Stiu ca pentru masinile din EU exista deja standarde, dar in ce priveste ... restul lumii ... nu am reusit sa dau de nimic.

Oricum, din cate se pare, nu sunt prea multe piedici in a aduce masini din japonia si a le da spre vanzare celor care intr-adevar iubesc masinile, celor cunoscatori si impatimiti. Sunt destule taxe de platit, dar oricum le-as calcula, se pare ca pretul ajunge tot pe undeva pe la 60% la ce este acum pe piata din romania. si, bineinteles, la o calitate pe care o atesta toate produsele "made in Japan" pt mai bine de jumatate de secol.

Dupa ce mai gasesc putin timp liber, o sa incep sa dau de stire prin tara, poate sa fac si un website cu poze, preturi, si preturile comparative din tara sau anglia/irlanda.

Cu desavarsire, primii cumparatori vor primi masina la cel mai mic pret posibil (atat doar cat sa acopere taxele si pretul masinii), ca bonus dupa cum ziceam, nu caut sa ma imbogatesc ... ci doar sa dau romanului iubitor de o masina adevarata ceea ce merita !

astept raspunsurile voastre in legatura cu taxa de poluare sau cum se calculeaza "EURO" .

Multumesc anticipat !
rexceed is offline  
Old 26-01-09, 15:50   #42
malignus

Stage 5
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 366
Default Re: masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export

ce frumos rogi tu oamenii si mai ales cum ii co-interesezi, dar vezi ca e o chestie jmeckera, s-ar putea sa o poti accesa si din JAP : gugal. ah..ai multumit anticipat. si eu zic cu placere dupa.
malignus is offline  
Old 26-01-09, 16:17   #43
rexceed

Stage 1
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 20
Default Re: masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export

sincer, am cautat. Ma gandem ca exista cineva care s-a confruntat deja cu problema. nu iti inteleg atitudinea ta de ofensat, sincer. Oricum, esti un cunoscator! multumesc !
rexceed is offline  
Old 26-01-09, 16:20   #44
malignus

Stage 5
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 366
Default Re: masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export

nu e nimeni ofensat da nu poti pune lumea sa caute cand poti si tu s-o faci..si esti bine intentionat dar o afacere se face cu o investitie minima din partea ta..ia o masina d'aia ieftina, adu-o si vezi cum merge. n-o sa-ti trimita nimeni bani de aici ca sa le trimiti tu masina.
malignus is offline  
Old 26-01-09, 16:36   #45
rexceed

Stage 1
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 20
Default Re: masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export

bineinteles. daca de ce sa nu aflu necunoscutele dinainte sa investesc banii aiurea ? oricum, iti multumesc pentru gandurile de bine. Eu am incercat sa ma uit pe site-uri, dar ce gasesc nu prea e relevant. Intrebam daca cineva s-a confruntat cu aceeasi problema pana acum. oricum, nu am pus lumea sa caute sau sa se gandeasca la mine. E un forum in care lumea posteaza din placere, din bunavointa sau din interest. parerea mea. Oricum, iti multumesc pentru grija si sfaturi!

numai bine
rexceed is offline  
Closed Thread


- Copyright 2024 4Tuning -