Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 23-04-06, 11:22   #1
Cronny

Stage 3
 
Cronny's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 112
Default opel corsa am nevoie d armasari

salut am un opel corsa c 2003, 1.2 75 d cai si ce modificari pot sa fac sa ajung la aprox 90 de cai???
multumesc anticipat
Cronny is offline   Reply With Quote
Old 23-04-06, 13:52   #2
CT99WUW
Honda Driver

Stage 5
 
CT99WUW's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,317
Member of:
[Honda]
Default Re: opel corsa am nevoie d armasari

sa o cumperi pe cea de 1,4 16v 90 de cai?
CT99WUW is offline   Reply With Quote
Old 24-04-06, 02:37   #3
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: opel corsa am nevoie d armasari

Turbo frate
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 24-04-06, 11:54   #4
ct77pia

Stage 5
 
ct77pia's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,881
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: opel corsa am nevoie d armasari

sa ii schimbi motorul cu un 2000 16v sfi de 150 cai are un prieten de vinzare daca vrei la pret bun
ct77pia is offline   Reply With Quote
Old 24-04-06, 14:37   #5
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: opel corsa am nevoie d armasari

Sau dai 11000 euroi, o duci in Olanda si itzi pun baietii 315 cai pe ea jante frane directie brate cutie motor bla bla .
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 24-04-06, 23:24   #6
ebh

Stage 3
 
ebh's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 140
Default Re: opel corsa am nevoie d armasari

pai la ce iti trebe tie 90cp? ca oricum la 16 ani nu o conduci tu....
ebh is offline   Reply With Quote
Old 29-04-06, 21:16   #7
GABBY_

Stage 5
 
GABBY_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,430
Member of:
[Opel]
Default Re: opel corsa am nevoie d armasari

pai incape frate motorul de 2000 cmc ?daca ar merge nu stiu daca o va putea tine pe sosea la greutatea pe care o are
GABBY_ is offline   Reply With Quote
Old 14-03-09, 12:33   #8
recBeat

Stage 5
 
recBeat's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 585
Member of:
[Opel]
Default Re: opel corsa am nevoie d armasari

Quote:
Originally Posted by Cronny View Post
salut am un opel corsa c 2003, 1.2 75 d cai si ce modificari pot sa fac sa ajung la aprox 90 de cai???
multumesc anticipat

tinand cont ca de la 75 de cai cati dezvolta la axa (in cazul in care toata partea mecanica ie ok), la roata abea daca mai ajung 60, sa ridici puterea la 90 de cai ie destul de greu si costisitor in cazul in care nu apelezi la supra alimentare (un compresor ceva si atunci costurile modificarilor ar ajunge aproape de costul intregii masini).. si banuiesc ca nu vrei sa investesti in ea o avere..
Ai putea insa sa o faci mai sprintena, mai agila, mai agera in raspuns, per total putin mai rapida decat una de serie.. modificand, schimband si ajustand unele chestii pe la motor, suspensie etc.. dar tine cont ca un tuning de calitate costa (in cazul in care folosesti piese calumea), ca decat sa schimbi piese originale cu niste chinezari mai bine
te opresti inainte sa fie prea tarziu .

Temelia asi putea spune ca ie admisia, apoi aprinderea, evacuarea (daca tii neaparat, dar la 1.2, mai mult pt sunet), suspensia si lista poate continua..
Ce ti-am enumerat eu, este ceea ce consider ca ie mai "soft" asa si ar putea da un mic randament.. poti face si modificari mai "hardcore", dar astea deja sunt ireversibile, au randament mai bun ce-i drept dar daja incepe sa creasca si consumul, etc.. si nu mai poti folosi masina ca o masina de zi cu zi cum probabil o folosesti in momentul actual..
Lasa-mi un pm pt mai multe detalii despre modificari, piese de calitate si de unde le poti procura. Numai bine.

Last edited by recBeat; 14-03-09 at 12:36.
recBeat is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -