Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 29-10-08, 10:22   #16
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Golf4 sdi...!

petty...uitasem de tine...dar sa stii ca asa am gandit mereu. legat de dyno atunci cand masina lu zGb a fost pe dyno, culmea e, ca eu cred ca arata mai putin decat avea in realitate...si ar fi si cateva motive de ce ar face asta. masina aia batea S3uri din mers. S3uri de 225 de cai, R32 mkIV din mers...destul de rau, adica nu doar din tractiune fata le batea.
nu am nimic cu nimeni dar nu pot intelege cum pot zice unii cifre asa exact. persoane prostite sunt multe...unele chiar vor sa fie prostite...altele sunt prostite fara voia lor...

si vezi ca la 1.8T daca pun bloc de 1.9TDI pot ajunge la 500 de cai. deci 1.9TDI chiar poate ajunge ff sus.
si ca sa fac o legatura cu alex, auzisem ca e si un JTD 147 prin buc care fusese modificat asa mult..dar nu mai stiu date.

alex,

1. tot nu ai spus tunerul. deci de fapt nici nu esti tuner, ci doar re-seller. asa ca tu vinzi cifre. de aia am sarit in sus.
2. am spus ca se scriu cu "vagcom" ca sa inteleaga toti. stai calm ca scule de scris si citit sunt si cu 150-200e. deci poate avea cam oricine. si oricine se poate documenta mai atent poate afla cu ce "scula" se scriu softurile. si stai calm ca daca tot e sa fim corecti...cu alea se face flash tuning, nu CHIP mai exact.
3. ca sa vezi ca nu vorbesc aiurea....
4. exact asta am zis si eu... si totusi si motorul fiind suta la suta sanatos...cum poti demonstra acea cifra exacta de 10-12? ca tu ai zis ca omu era i-a placut cum trage masina pt puterea asta...
eu am zis ca nu pot spune daca a mea turbo-benzina a castogat 30 sau 40 de cai. nici daca o pun pe dyno, nici dupa ce simt, nici dupa ce m-am dat cu diferite masini la care le stiu puterea cat de cat din fabrica.
si eu urasc posturi asa lungi

jeff...o sa o iau ca un compliment...pt cum era forumul cu ani in urma.
__________________
Objects in the mirror tend to disappear

It will never have enough power until I can spin the wheels at the end of the straightaway in high gear
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 29-10-08, 10:38   #17
Alex_Alfa

Stage 5
 
Alex_Alfa's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 492
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Re: Golf4 sdi...!

Okei, hai sa incheiem polemica asta ca deja ma cam seaca si cred ca orice cititor e de acord cu mine, la capitolul asta. Chiar si tu
Cifrele le am de la tuner. Intreaba mai multi tuneri sa vezi ce iti vor raspunde despre cresterea la SDI-urile cu debitmetru.
Fiecare isi simte masina in felul lui, eu de regula ajung sa cunosc masina dupa ce a fost modificata.
Cred ca stiu 147-le despre care vorbesti, fostul (dar si actualul) proprietar imi este bun prieten.
In legatura cu chip/reflash/remap/dezlipire am explicat pe site-ul meu. Nu dau link pt ca nu am voie, dar cred ca il vei gasi destul de usor, daca esti interesat

Nu este niciun secret, tunerul meu este domnul Kiss Lorand
__________________
Alex_Alfa is offline   Reply With Quote
Old 29-10-08, 10:48   #18
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Golf4 sdi...!

si uite cum cu ultima propozitie am ajuns sa avem ceva in comun. vrei sa-l intrebam, tocmai pe el daca iti poate garanta acei 10-12 cai? ca mie nu mi-a putut garantia nicio cifra pana acum !
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 29-10-08, 11:13   #19
Alex_Alfa

Stage 5
 
Alex_Alfa's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 492
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Re: Golf4 sdi...!

El sau eu nu ti-am putut garanta nicio cifra?
Sa inteleg ca esti dealer de-al sau?

Last edited by Alex_Alfa; 29-10-08 at 11:17.
Alex_Alfa is offline   Reply With Quote
Old 29-10-08, 11:21   #20
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Golf4 sdi...!

tu-mi poti garanta cresterea de X cai?

ca cifre imi vinde orice tuner ...asa X cai imi spune toata lume ca imi da castig. cu orice tuner am mai vb...creste atat...a zis. din contra, el a fost cel mai sincer dintre toti.

nu, client. cu mai multe masini.

Last edited by bogdan_wrc; 29-10-08 at 11:25.
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 31-10-08, 13:31   #21
Insanerzw

Stage 5
 
Insanerzw's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 588
Default Re: Golf4 sdi...!

Nu vinde golful deoarece este TIPLA, si nu stie daca se mai gasesc asa masinii,pentru ca este luata de la un pensionar care acum nu prea mai este pasionat de asa ceva si a vandut-o tin sa precizez masina tinuta in Garaj,Ac,,deci maine se intereseaza la un prieten de al meu de chip si resoftare!
__________________
Respect for your turn to be respected!



Respect the rules of this forum, not only we always be the weakest!
Insanerzw is offline   Reply With Quote
Old 31-10-08, 15:52   #22
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Golf4 sdi...!

90% din masinile aduse din germania sunt luate de la pensionari, sau sotii care le foloseau la piata...10km pe an. sau doctori care mergeau cu tramvaiu' si masina era tinuta de mobila.
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 03-01-09, 14:12   #23
aviator

Stage 5
 
aviator's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 459
Default Re: Golf4 sdi...!

RacingCode poate ridica destul de mult SDI-ul si va poate gestiona electronica chiar cu montare de turbo sau compresor.
aviator is offline   Reply With Quote
Old 26-01-09, 16:15   #24
andrey_20052002

Stage 4
 
andrey_20052002's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 239
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Golf4 sdi...!

Quote:
Originally Posted by Insanerzw View Post
Am si eu o intrebare ....Si-a cumparat un unchi de al meu un golf 4 SDI,ce se poate face pt ai creste puterea?cai putere...paana in 50 -60 de cai sa ii dea...am auzit eu de la cineva sau SDI acest tip de motorizare are TURBINA?astept sugestii si sfaturi,sper ca acest topic sa nu se inchida daca masina nu imi apartine , el ma rugat frumos sa fac acest topic unchiul meu sper sa nu fiti rautaciosi moderatorilor ..10x astept pareri!
acum vrei sa ii maresti cai pe alt topic ai zis 'si-a luat un golf4 SDI+CHIP 105 cai'iti dai seama ca daca din chip ai scos 40 cai din turbo tot il apropii de 220-250 cai sa te gandesti si la frane , totusi sa ii mai pui o toba de 15 cai acolo, scuzati da nu m-am putut abtine cand am vazut ce a scris ,40 cai din chip.
https://forum.4tuning.ro/showpost.php...8&postcount=14
andrey_20052002 is offline   Reply With Quote
Old 08-02-09, 03:30   #25
scturoag
4Rally

Stage 5
 
scturoag's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,673
Member of:
[VW]
[Toyota]
[2 Roti]
[4Rally]
Default Re: Golf4 sdi...!

Depinde si de chip acuma ... oricum la motor de SDI de 60 de cai ... nu cred ca sunt chip-uri care sa mareasca asa de mult puterea, pana la 105bhp ...
@Insanerzw
Cel mai bine consulti un tuner ... el iti poate explica mai bine care si cum.

Last edited by aleks; 09-02-09 at 09:11.
scturoag is offline   Reply With Quote
Old 10-02-09, 10:47   #26
Tweety_rzw
VW Driver

Stage 5
 
Tweety_rzw's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 2,554
Member of:
[VW]
[Opel]
Default Re: Golf4 sdi...!

Se poate inchide multumesc de sfaturi!
Tweety_rzw is offline   Reply With Quote
Old 10-02-09, 10:49   #27
scturoag
4Rally

Stage 5
 
scturoag's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,673
Member of:
[VW]
[Toyota]
[2 Roti]
[4Rally]
Default Re: Golf4 sdi...!

Da , nu prea gasesti... eu in viatza mea .. am vazut un singur golf4 gti ... restu in poze
scturoag is offline   Reply With Quote
Old 10-02-09, 11:02   #28
Tweety_rzw
VW Driver

Stage 5
 
Tweety_rzw's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 2,554
Member of:
[VW]
[Opel]
Default Re: Golf4 sdi...!

Sa vedem si cu banii ...momentan cautam dar nu vrem ceva care nu e din tara,cu taxa asta sa-ti bagi p*** in ea nu mai poti face nimica !
Tweety_rzw is offline   Reply With Quote
Old 10-02-09, 11:04   #29
scturoag
4Rally

Stage 5
 
scturoag's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,673
Member of:
[VW]
[Toyota]
[2 Roti]
[4Rally]
Default Re: Golf4 sdi...!

Pai cat ajunge unul ? chiar nu am idee ...
scturoag is offline   Reply With Quote
Old 10-02-09, 11:06   #30
Tweety_rzw
VW Driver

Stage 5
 
Tweety_rzw's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 2,554
Member of:
[VW]
[Opel]
Default Re: Golf4 sdi...!

Cam 12000 ...asa am vazut !
Tweety_rzw is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -