Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 07-09-08, 18:11   #1
Bronx1279

Stock
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 1
Default Ridicare soft pt Noul Leon de 1,6 de 102 cai?

Salut tuturor! Va rog sa ma ajutati si pe mine cu ceva raspunsuri la intrebarea mea referitoare la ridicarea de soft! Ce implica aceasta ridicare? Cati cai as putea castiga? Care sunt riscurile? Se poate face la Brasov.... daca stie cineva?
Multumesc frumos si astept cu interes raspunsurile voastre!
Bronx1279 is offline   Reply With Quote
Old 21-10-08, 19:18   #2
A.x.e.L
Street Vision Member

Stage 3
 
A.x.e.L's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 96
Member of:
[Street Vision]
Default Re: Ridicare soft pt Noul Leon de 1,6 de 102 cai?

am inteles ca se poate face....si bine ar fi sa faci undeva la Valcea (sorry dar nu mai tin minte cum se numeste firma...poate afli u )...costa 800 euro si din cate stiu sunt singurii din tzara cu adevarat meseriasi sa faca astfel de ridicari de soft pe motoare de Volkswagen....persoana care mi a spus lucrul asta si a marit puterea undeva la 130hp pe motor de 1.6....
Referitor la riscuri am inteles ca nu ar prea fi, asta daca nu te intinzi sa cresti prea mult puterea.
Se pare ca si celelalte motoare de la seat pana in 150 hp ar fi doar "derivate" din soft...dar nu as baga mana in foc sincer....
A.x.e.L is offline   Reply With Quote
Old 21-10-08, 20:13   #3
mituc

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 329
Default Re: Ridicare soft pt Noul Leon de 1,6 de 102 cai?

Axel, cind ai sa stii pe cineva care "ridica" doar din soft un motor aspirat de la 102CP la 130 anunta-ne si pe noi, exista cel putin 3000 de oameni care spera sa se intimple minunea asta. Fara sa schimbi pistoane, axe, pompa injectie si injectoare, etc, si eventual sa pui turbina nu prea ai de unde sa scoti cresteri de 30% pe aspirat.

Bronx: pe niste site-uri pe care le gasesti dind search pe google vad ca dupa o eventuala resoftare masina ta poate ajunge pe la 112-113cp, si 179N*m de la 148. In brasov nu stiu, dar in bucuresti gasesti cel putin mastertuner si dimsport (adauga un .ro in coada si incarca intr-un browser).

Despre efecte poti citi pe aici:
https://forum.4tuning.ro/showthread.p...ge=3&p=1791242
si tot threadul de fapt: https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere/20567-efectele-apar-urma-procesului-chip-tuning.html
mituc is offline   Reply With Quote
Old 22-10-08, 10:19   #4
A.x.e.L
Street Vision Member

Stage 3
 
A.x.e.L's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 96
Member of:
[Street Vision]
Default Re: Ridicare soft pt Noul Leon de 1,6 de 102 cai?

mituc..dupa cum ai vazut am scris "am inteles ca se poate" si am scris ca stiu de la cineva...nu am spus ca stiu sigur si ca am facut eu pe masina mea...daca ala m a mintit imi pare rau ca mint si eu....parea un om serios...sorry daca am dezinformat intr-un fel...
A.x.e.L is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -