Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 09-01-10, 18:49   #16
AnduGTR

Stage 5
 
AnduGTR's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 924
Member of:
[MACS]
[FORD]
Default Re: toba sport/ fara toba

Salut. Vreau sa anulez catalizatorul. Cum imi recomandati? Sa-l curat si sa ii montez la loc cutia goala pe interior sau sa pun teava in locul lui? Sonda lambda e pana in catalizator, nu dupa el (daca nu ma insel). Masina e VW Golf 3, motor 1.6 101 cp.

Si inca niste intrebari : in caz ca as vrea sa ii fac evacuarea din inox cap-coada (in afara de galerie) cum e mai indicat? Sa respect dimensiunile si diametrii evacuarii originale care e acum pe masina? Sau sa mai maresc diametrul? Si daca ar fi sa-l maresc, cu cati mm (aproximativ) ? Cu intermediara cum fac? o las pe cea a masinii cum e acum? (intermediara am curatat-o de vata aceea de sticla din interior si am remontat-o pe masina acum vreo 6 luni). Indrumati-ma si pe mine cum e mai bine. Multumesc anticipat.
__________________
Real car guys respect other car guys !
AnduGTR is offline   Reply With Quote
Old 09-01-10, 19:51   #17
wolverine

Stage 5
 
wolverine's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,204
Member of:
[BMW]
Default Re: toba sport/ fara toba

du`te la borla si iti fac ei acolo ce trebuie!
wolverine is offline   Reply With Quote
Old 09-01-10, 22:10   #18
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: toba sport/ fara toba

Daca vrei sa-l anulezi, anuleaza-l de tot, nu il pune la loc gol... poti pune teava direct, in locul lui. Toba intermediara cam degeaba ai golit-o... daca vrei performanta, pune o toba sport, direct-flow, dar nu toate porcariile care fac doar galagie... ceva "de firma". La fel si cu cea finala. Nu renunta la intermediara, vei pierde cuplu.
Poti sa maresti si diametrul tevii de evacuare, dar nu cu mult... poate un maxim de 5mm.
Ca idee... orice ai face la evacuare, e =0 daca nu schimbi si galeria.
Cei de la Pilot (Borla) te-ar ajuta...
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 09-01-10, 22:53   #19
AnduGTR

Stage 5
 
AnduGTR's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 924
Member of:
[MACS]
[FORD]
Default Re: toba sport/ fara toba

Multumesc pentru sfaturi. La galerie schimbata, presupun ca te referi la serpi, nu la galerie din inox, care e la fel cu cea pusa de fabricant
AnduGTR is offline   Reply With Quote
Old 09-01-10, 23:45   #20
CarteluL

Stage 5
 
CarteluL's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 986
Member of:
[Honda]
Default Re: toba sport/ fara toba

Nu e obligatoriu sa schimbi si galeria desi e un upgrade..si intermediara e bine ca ai golit'o k nu pierzi nimic..ex: la masina mea am schimbat cat-back'ul de fabrica de 40 mm cu tobe si catalizator cu tzeava de inox de 50mm dreapta si in spate toba 'sport'..rezultate: sunet, putere mai mare dupa 4k de ture, dar putere mai mika in ture mici..asa k nu va montati doar toba finala! Nu ajuta la nimic..
__________________
back to my love...
CarteluL is offline   Reply With Quote
Old 10-01-10, 15:51   #21
AnduGTR

Stage 5
 
AnduGTR's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 924
Member of:
[MACS]
[FORD]
Default Re: toba sport/ fara toba

Deocamdata o sa renunt la catalizator, punand teava in loc si o sa schimb finala (care e sport, dar e cam batrana si obosita) cu una noua, tot sport. Multumesc mult de tot pentru sfaturi.
AnduGTR is offline   Reply With Quote
Old 10-02-10, 14:37   #22
bumby_11

Stage 1
 
bumby_11's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 16
Default Re: toba sport/ fara toba

salut am si un un Chrysler Stratus din 2000,2000cmc 16valve, 135cp si asa vrea sa ii fac ceva la evacuare dar nu stiu ce fel de evacuare sa aleg???
Ma putei ajuta ?????

Multumesc multa stima
bumby_11 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -