Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 19-07-08, 22:03   #1
andrum

Stage 1
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 10
Default RAMPA INJECTIE LA DIESEL

CUM POT MARII PRESIUNEA IN RAMPA DE INJECTIE,DE FAPT IMI TREBUIE PT A INTRA MAI MULTA MOTORINA IN RAMPA DE INJECTIE RAMPA FIIND CONTROLATA DE UN REGULATOR SI DA INPULS LA CALCULATOR DACA E PREA MARE SI NU MAI INTRA MOTORINA DEAJUNS(E PT O MASINA DE CURSE)
andrum is offline   Reply With Quote
Old 20-07-08, 11:49   #2
salfkm
Opel Driver

Stage 5
 
salfkm's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,798
Member of:
[Opel]
Default Re: RAMPA INJECTIE LA DIESEL

de la pompa de injectie se poate mari cantitatea de motorina
salfkm is offline   Reply With Quote
Old 26-07-08, 12:15   #3
andrum

Stage 1
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 10
Default Re: RAMPA INJECTIE LA DIESEL

Quote:
Originally Posted by salfkm View Post
de la pompa de injectie se poate mari cantitatea de motorina
am incercat dar e la fel pt ca e pompa electronica si tot cita motorina vrea calculatoru ii da chestia e ca eu am pacalit calculatoru cu o dioda ce am puso pe cablu ce vine de la regulator spre calculator merge perfect asa dar problema e ca nu pot lasa acea dioda pe cablu pt ca masina intra la verficat si il poate descalifica.eu vreau sa stiu daca e o alta posibilitate ceva ce se poate face de a da impuls fals la comp.oricum mersi pt ajutor
andrum is offline   Reply With Quote
Old 27-07-08, 09:54   #4
salfkm
Opel Driver

Stage 5
 
salfkm's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,798
Member of:
[Opel]
Default Re: RAMPA INJECTIE LA DIESEL

atunci in cazul acesta ar trebui sa umbli la calculator si sa-l faci sa iti dea mai multa motorina,daca nu lasa-l cu acea dioda cum ai zis ca ai facut daca a mers totul ok si nu te mai complici cu alte chestii.Bafta
salfkm is offline   Reply With Quote
Old 27-07-08, 13:03   #5
andrum

Stage 1
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 10
Default Re: RAMPA INJECTIE LA DIESEL

pai aia e problema ca nu pot lasa acea dioda pe instalatie ca se poate vedea(masina e de curse participa la la cupa hyundai spania)cind se termina cursa masinile intra la verficat,problema e ca la calculator nu stiu ce pot sa ii fac de-aia am intrat pe siteul asta la parea asta electronica nu ma bag .vreau sa stiu cum ce pot sa fac la calculator fara sa se vada ca sa umblat la el,oricum mersi mult,bafta si tie
andrum is offline   Reply With Quote
Old 27-07-08, 13:22   #6
salfkm
Opel Driver

Stage 5
 
salfkm's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,798
Member of:
[Opel]
Default Re: RAMPA INJECTIE LA DIESEL

Am inteles acuma cum sta treaba,legat de calculator ceea ce poti sa faci este sa ii rescrii softul cu unul care sa iti dea mai mult combustibil,acest lucru nu are cum sa se vada,sunt o gramada de firme care fac asa zisele chip tuning,la ceva de genul acesta ma refer,nu stiu exact cum este la tine,poate se poate modifica cel pe care il ai acuma sau daca nu in cel mai rau caz se schimba EEPROM-ul acela din calculator(este ca si procesorul la un calculator de birou) cu un altul care sa fie facut in asa fel incat sa iti dea mai multa motorina.Bafta in continuare si sa castigi cat mai multe curse
salfkm is offline   Reply With Quote
Old 27-07-08, 13:34   #7
andrum

Stage 1
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 10
Default Re: RAMPA INJECTIE LA DIESEL

m-am interseat si cred ca se poate rescrie softul problema e ca comisarii de cursa vine si verifica cu un aparat se cheama hi-scan la aparatul asta se poate vedea ca e rescris softul?(intreb ca nu stiu),mersi mult de moment suntem primi in clasament la copa hyundai si la copa espaņa resistencia tot primii.ok mersi mult de ajutor,sa ne auzim de bine
andrum is offline   Reply With Quote
Old 27-07-08, 14:37   #8
salfkm
Opel Driver

Stage 5
 
salfkm's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,798
Member of:
[Opel]
Default Re: RAMPA INJECTIE LA DIESEL

Nu stiu daca se poate vedea acest lucru,eventual te poti interesa de la cei care fac modificari de soft la calculatoarele masinilor pt ca ei ar trebui sa stie acest lucru mai ales ca lucreaza in acest domeniu,daca doar modifici parametrii softului original de fabrica parerea mea este ca teoretic nu ar avea cum sa depisteze aparatul respectiv acest lucru,dar nu stiu sigur
salfkm is offline   Reply With Quote
Old 27-07-08, 20:42   #9
andrum

Stage 1
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 10
Default Re: RAMPA INJECTIE LA DIESEL

aha,ok am sa vb cu cei care rescriu softul oricum multam fain
andrum is offline   Reply With Quote
Old 28-07-08, 14:45   #10
salfkm
Opel Driver

Stage 5
 
salfkm's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,798
Member of:
[Opel]
Default Re: RAMPA INJECTIE LA DIESEL

cu placere si bafta in continuare
salfkm is offline   Reply With Quote
Old 29-07-08, 04:45   #11
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: RAMPA INJECTIE LA DIESEL

Quote:
Originally Posted by andrum View Post
CUM POT MARII PRESIUNEA IN RAMPA DE INJECTIE,DE FAPT IMI TREBUIE PT A INTRA MAI MULTA MOTORINA IN RAMPA DE INJECTIE RAMPA FIIND CONTROLATA DE UN REGULATOR SI DA INPULS LA CALCULATOR DACA E PREA MARE SI NU MAI INTRA MOTORINA DEAJUNS(E PT O MASINA DE CURSE)
daca reg e mecanic, schimbi arcul
daca e electronic pe baza de senzor, manareste senzoru, si daca nu poti umbla la instaltie umbla la senzor, fa cumva ca la el sa ajunga mai putina presiune (infunda-i orificul cu ceva- sau mai stiu eu ce ai putea sa-i faci)

Last edited by 200SX; 29-07-08 at 04:49.
200SX is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -