Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 16-07-08, 02:30   #1
andreyWOB

Stage 5
 
andreyWOB's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 614
Member of:
[SEAT]
Default Pentru posesorii de SEAT LEON

As dori sa discutam despre cum se poate modifica motorul la un
Seat Leon 1.4 16v fara sa fie afectat .
Pentru cei care au Seat sunt rugati sa posteze poze cu masina lor si sa ne arate ce anume au modificat la ea atat interior, exterior cat si la motor.
andreyWOB is offline   Reply With Quote
Old 17-07-08, 03:49   #2
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Pentru posesorii de SEAT LEON

ce anume sa nu fie afectat ?
200SX is offline   Reply With Quote
Old 18-07-08, 00:10   #3
andreyWOB

Stage 5
 
andreyWOB's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 614
Member of:
[SEAT]
Default Re: Pentru posesorii de SEAT LEON

la motor ma refer... mi-a oferit cineva un kompresor pentru masina.... si zicea k imi va da cam 75Cp si mi-a cerut 2500Euro... si ma gandeam k dak dau atatia bani macar sa nu imi fie afectat motorul. Am mai vorbit si cu un baiat aici pe forum si zicea k imi poate pune UniChip si filtru de aer sport cu 475 Euro.... si k imi va da cam 8Cp.... Eu am masina de 2 luni de zile si este in garantie inca 3 ani si deaia sunt asa interesat
andreyWOB is offline   Reply With Quote
Old 18-07-08, 00:42   #4
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Pentru posesorii de SEAT LEON

1. Compresor = pierdere automata a garantiei

2. Unichip e invizibil, asa ca nu are cum sa iti afecteze garantia, dar la un motor aspirat se poate lucra pe cale electronica doar asupra alimentarii cu benzina, avansului si altor ajustari minore, de aici cresterea mica de putere

3. Un compresor obisnuit poate urca puterea motorului cu ~60%, fara a monta o serie intreaga de accesorii (intercooler, injectoare suplimentare, ungere si racire a compresorului etc). Pentru o crestere de 75% ar trebui sa fii foarte norocos

4. Daca ai avea cei 2500 EUR disponibili, compresorul merita, nu numai pentru castigul de putere in sine ci si pentru modificarea comportamentului motorului, a curbei de putere, acceleratiilor, urcarii in ture etc

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 18-07-08, 03:07   #5
Swat-Cat

Stage 5
 
Swat-Cat's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 2,501
Member of:
[SEAT]
Default Re: Pentru posesorii de SEAT LEON

compresoru pe motoru stock va aduce max 30%....mai ales ca motoru este comprimat.... + alte detalii
Swat-Cat is offline   Reply With Quote
Old 18-07-08, 14:12   #6
andreyWOB

Stage 5
 
andreyWOB's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 614
Member of:
[SEAT]
Default Re: Pentru posesorii de SEAT LEON

Multumesc pentru sfat ! Deocamdata nu am banii... dar sper pe viitor sa-i strang . In orice caz... eu nu vreau sa pierd garantia masinii...deci.... cred k o sa-l las asa cum este inca ceva timp.... sau poate voi apela la varianta UniChip.....
andreyWOB is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -