Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 23-01-07, 09:34   #1
gyno09

Stage 5
 
gyno09's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 526
Member of:
[4Rally]
Question creste consumul cu cip?

salut vreau sa-mi pun un cip pe un E34 2500cc 12v, intrebarea mea ar fi daca creste consumul si cam cu cat daca merg in regim normal, sunt constient ca in regim sport automat e altceva, da am auzit tot felul de pareri, si nimic concret., deci merita un cip? sau mai mi-a zis cineva ca se poate face o resoftare.
__________________
BMW 523i E39
gyno09 is offline   Reply With Quote
Old 23-01-07, 10:38   #2
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: creste consumul cu cip?

Se poate face resoftare pentru consum mai mic (cu o pierdere corespunzatoare de putere) sau pentru putere (cam 10% la un motor aspirat). Daca softul e bine gandit, consumul nu creste decat la turatii mari, la turatia de mers prin oras ramane la fel ca inainte

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 23-01-07, 14:27   #3
alexjackal

Stage 2
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 68
Default Re: creste consumul cu cip?

la turatii mici (mers oras linistit) va consuma la fel sau in cel mai fericit caz un pic mai putin pt ca o sa tragi mai putin de ea pt aceleasi accelerari dar dif este aproape insemnificativa altfel creste
alexjackal is offline   Reply With Quote
Old 23-01-07, 20:16   #4
gyno09

Stage 5
 
gyno09's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 526
Member of:
[4Rally]
Default Re: creste consumul cu cip?

Quote:
Originally Posted by alexjackal View Post
la turatii mici (mers oras linistit) va consuma la fel sau in cel mai fericit caz un pic mai putin pt ca o sa tragi mai putin de ea pt aceleasi accelerari dar dif este aproape insemnificativa altfel creste
deci una peste alta e bine venit un cip., si putere mai multa cand vrei si poate si un consum mai mic cand mergi cu gagori paralel.
gyno09 is offline   Reply With Quote
Old 23-01-07, 21:59   #5
bulldog_cox

Stage 5
 
bulldog_cox's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,389
Member of:
[AUDI]
Default Re: creste consumul cu cip?

din cate am auzit eu,la mers normal va scadea consumul,dar cand intra in ture creste,normal
bulldog_cox is offline   Reply With Quote
Old 24-01-07, 00:00   #6
MARI_NSL

Stage 5
 
MARI_NSL's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 5,097
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Design Team]
[PARTICIPANT CURSE]
[Virtual Tuning]
[BMW]
[VW]
Talking Re: creste consumul cu cip?

daca mergi normal , nu cred ca iti consuma mai mult ... daca bagi piciorul in acceleratie cred ca ia mai mult ...
MARI_NSL is offline   Reply With Quote
Old 25-01-07, 14:03   #7
BULLETTT

Stage 5
 
BULLETTT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,332
Default Re: creste consumul cu cip?

Cam cati cai castigi cu cip la un motor aspirat?
BULLETTT is offline   Reply With Quote
Old 25-01-07, 14:38   #8
alexjackal

Stage 2
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 68
Default Re: creste consumul cu cip?

depinde chipu asta nu o chestie care da x cai pt y euro zii ce masina ca una e chip pt un 1.4i sau 2.5i sau 6.0i si cati cai avea inainte si cati cilindri are bla bla
alexjackal is offline   Reply With Quote
Old 25-01-07, 14:47   #9
Gabriel_xenon

Stage 5
 
Gabriel_xenon's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,503
Member of:
[DACIA]
Default Re: creste consumul cu cip?

scz k ma bag peste topicul tau..
pt 1.6i (dacie nova) cat poate adauga un cip?
se merita?
Gabriel_xenon is offline   Reply With Quote
Old 27-01-07, 15:01   #10
D R A
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 316
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Post Re: creste consumul cu cip?

gabriel din cate stiu eu la supernova/solenza puterea creste cu pana la 10cp si cuplu motor +15NM iar un pret ar fi in jur de 150 de iepuroi
D R A is offline   Reply With Quote
Old 02-02-07, 10:03   #11
VS-99-BYE

Stage 4
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 207
Default Re: creste consumul cu cip?

Corect. Asa am auzit si eu. Daca ai 120 HP pe o tona jumate o sa-ti consume mai putin decat daca ai avea 90 HP pe aceeasi greutate. Dar daca bagi piciorul in ea, .....nu mai scade consumul.
VS-99-BYE is offline   Reply With Quote
Old 08-02-07, 17:55   #12
platon911
Opel Driver

Stage 5
 
platon911's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,838
Member of:
[Opel]
Default Re: creste consumul cu cip?

Quote:
Originally Posted by Nautilus View Post
Se poate face resoftare pentru consum mai mic (cu o pierdere corespunzatoare de putere) sau pentru putere (cam 10% la un motor aspirat). Daca softul e bine gandit, consumul nu creste decat la turatii mari, la turatia de mers prin oras ramane la fel ca inainte

~Nautilus
Te inseli amice....dak ii faci LOWTUNING scade cu 20% consumu si creste si puterea cu maxim 8 CP.....asta e cea mai adevarata resoftare posibila...
platon911 is offline   Reply With Quote
Old 08-02-07, 18:09   #13
alexjackal

Stage 2
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 68
Default Re: creste consumul cu cip?

Quote:
dak ii faci LOWTUNING scade cu 20% consumu si creste si puterea cu maxim 8 CP.....asta e cea mai adevarata resoftare posibila...
DIESEL POWER 1.7DTI 4.9l\100km
scoate din semnatura consumul dao drak de treaba tu alergi cu consumul instant pe bord ????? ce naiba pe mine ma iau durerile de cap cand vad 30 acolo sau poate tu nu depasesti 2100 rot/min si 50km/h

nu comentez nimik cineva sa raspunda acestui post este absolut aiurea ce zici tu din cate shtiu eu doar daca si-a batut cineva joc de softul de la ECU se poate intampla acest lucru la o resoftare

si apropo daca am dodge viper tot cu 8 cp creste puterea sau te refereai strict la solenza???? bine ca n-ai zis 7,5 cp
alexjackal is offline   Reply With Quote
Old 10-02-07, 00:13   #14
platon911
Opel Driver

Stage 5
 
platon911's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,838
Member of:
[Opel]
Default Re: creste consumul cu cip?

LOWTUNING am vazut sa se bage pe diesel,pe benzina nu am vazut si da ma consum super frumos si la 120km\h....consum 4.1 l\100km....aaa dak tie iti place sa mergi numa in 4500-5000 de ture partea a doua....se dubleaza consumu
platon911 is offline   Reply With Quote
Old 10-02-07, 00:30   #15
alexjackal

Stage 2
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 68
Default Re: creste consumul cu cip?

parca scrie acolo 4.9l/100km oricum nu am vrut sa ma iau de tine ca merg eu nu shtiu cum fiecare merge cum vrea.......numai ca pe un forum unde fiecare vrea mai multi cai si mai multa viteza mi se pare deplasat sa discutam de un consum cat mai mic.....unii se gandesc cum sa consume cat mai putin cand o forjeaza sau macar sa nu le creasca consumul f mult (adika sa aiba eficienta maxima)
sa comenteze cineva mai in tema cu procedeul dar imi vine greu de crezut ca la o masina poti sa ii faci ceva sa ii creasca si puterea si sa scada consumul in cazul in care o alergi. daca ai mai multa putere si mergi tot cu 60km/h si acclerezi la fel normal ca iti scade consumul dar asa de ce ai mai pus caii aia ca sa faci economie la motorina/benzina; mda fiecare cum crede
bafta
alexjackal is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -