Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 08-09-05, 19:52   #1
aicad

Stage 5
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 719
Member of:
[REDACTOR 4TUNING]
Default Nu exista minuni!

Am vazut ca toata lumea vrea sa faca din masini de doi lei masini super sport cu bani puitini! NU EXISTA MINUNI DE GENUL INVART UN SURUB SI AM + 10 CP sau + 100 CP (poate pe la vreun motor turbo mai vechi sa maresti presiunea in trubina mecanic). ORICE modificare pentru imbunatatirea vizibila (nu teoretica) a performantelor unei masini COSTA. si nu costa o singura data, banii vor fi cheltuiti de mai multe ori. Nici o masina modificata nu o sa tina la fel de mult ca varianta de fabrica, decat daca este condusa f lejer. Asa ca ar trebui sa va pregatiti de cateva lucruri inainte sa va apucati de tuning:
1. sa aveti bani destui si pentru eventuale reparatii
2. sa nu va asteptati la cine stie ce puteri enorme
3. sa nu depindeti de masina respectiva zilnic
4. sa aveti rabdare multa.

Spor la modificat. Insa ar fi bine sa evaluati toate optiunile inainte sa va apucati de tuning.
__________________

Inconstienta ucide oameni nevinovati! Jos Gaina!
aicad is offline   Reply With Quote
Old 08-09-05, 20:21   #2
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

asta asa ca sa exemplific ce ai zis tu in paranteza

la motoarele turbo care au tija de la actuator reglabila, poti sa invarti nitel de surub, mai cresti presiunea o leaca si ai 10CP in plus gratuit (si sunt mai multe tehnici sa obtii \"free boost upgrade\" care in limita a 0.1 bari 0.2 bari poate fi facut destul de lejer fara riscuri)
200SX is offline   Reply With Quote
Old 12-09-05, 07:45   #3
eXs

Stage 3
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 130
Default

Ce tot are lumea cu CP?
De ce nu vad la nimeni niste grafice, etc.
Poti sa ai 1000 de CP, daca pana atingi tu turatia la care ii ai ... eu deja te astept la capat de linie.

Exemplu (vreau sa imi pun pe Tigra)
http://www.lexmaul.de/catalog/images/8220010.jpg

Masina se poate conduce lejer, deci va tine cat in fabrica.
Pana in 4000 rpm, totul ii ca inainte ... daca ii dai peste ... se schimba lucrurile.
__________________
Opel Astra Coupe Turbo - Z20LET
eXs is offline   Reply With Quote
Old 29-09-05, 11:10   #4
BMWfan

Stage 5
 
BMWfan's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,147
Member of:
[Crazy Drivers]
[Virtual Tuning]
Default

nu vreau sa spun ca nu aveti dreptate si pun pariu ca o sa va luati de varsta mea .dar mai stiu si eu ceva din cate am citit
si unul dintre lucrurile pe care l-am citit este ca poti sa ai tu o gramada de cai putere , daca nu ai cuplu tot degeaba .
cai te ajuta doar la viteza de varf ceea ce te face sa \"rupi din asfalt\" este cuplul ,ala te ajuta sa prinzi suta in n secunde
ASTEPT RECLAMATII DE-ABIA MAI INVAT SI EU CEVA DIN ELE
BMWfan is offline   Reply With Quote
Old 29-09-05, 11:22   #5
eXs

Stage 3
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 130
Default

cuplu = cat se transmite din puterea generata de motor, in forta motrica (adica sa misti masina) ... vezi si chestia cu momentul de cuplu maxim.

Si daca tot iti place sa citesti :
http://vettenet.org/torquehp.html
eXs is offline   Reply With Quote
Old 02-12-05, 13:14   #6
im570rm

Stage 5
 
im570rm's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 489
Default

deci cum zicea cineva....\"domneeeee cuplul este o chestie de marketing\"
im570rm is offline   Reply With Quote
Old 02-12-05, 17:29   #7
eXs

Stage 3
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 130
Default

Eh marketing ... asta invidiez eu la dieselu' unui amic (cuplul).
Trage frana de mana si da drumu la incet la ambreiaj ... si asa fain se scutura masina in fata/spate ... show de show pe la semafoare
eXs is offline   Reply With Quote
Old 03-12-05, 20:48   #8
SpeedFreak

Stage 4
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

ce ma amuza ca nimeni nu stie ce e ala cuplu si si mai putini stiu sa explice ce e.
SpeedFreak is offline   Reply With Quote
Old 03-12-05, 20:54   #9
eXs

Stage 3
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 130
Default

Presiune pe unitate de suprafata? De aceea se masoara in Nm ..

Presiunea exercitata de discul de presiune, pe discul de ambreiaj (scuze daca incurc denumirile si termeni ... eu le-am \"invatat\" in engleza)
eXs is offline   Reply With Quote
Old 03-12-05, 21:28   #10
SpeedFreak

Stage 4
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Presiunea e una, tensiunea e alta si forta e si mai alta Forta se masoara in newtoni.

Cuplul (din cate am invatat recent la scoala- nu dati cu bota daca nu spun bine pentru ca nu e domeniul meu de activitate) este forta unghiulara, adica forta cu care actionezi de ex la capatul unei parghii in balans facnd-o sa se roteasca in jurul propriei axe, deci bieleta pistonului impingand coatele arborelui cotit. Din cate am inteles puterea este o ecuatie de cuplu * turatie, deci practic la motoare vorbim de cuplu inainte de toate. Cel putin asa stiu eu. Sa ma corecteze cineva daca gresesc.

Erau haiosi cei de la Top Gear cand spuneau ca nici unul nu stie ce e cuplul dar ca e bine sa fie mare. Cred ca era emisiunea cu maybach...
__________________
Ford Focus TDDi 80CP/tona, Peugeot 205 Rallye Mi16 - 200CP/tona
SpeedFreak is offline   Reply With Quote
Old 04-12-05, 12:50   #11
eXs

Stage 3
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 130
Default

@SpeedFreak ... ai nimerit-o bine La partea de mecanica (fizica) ma aveam si eu bine (olimpic national, etc) ... dar sunt ceva ani de atunci, si multi neuroni arsi.

Defapt, nici nu stiu daca traducerea ii corecta.
Torque ... se traduce in torsiune parca.

http://vettenet.org/torquehp.html <-- intra bine de tot in teorie.

Oricum ... am un prieten care a terminat facultate de inginerie auto, si am sa il intreb pe el la urmatoare ocazie, sa ma clarifice cu chestia asta.
Omul chiar stie multa teorie de motoare si mi-a explicat multe lucruri care imi erau neclare.
eXs is offline   Reply With Quote
Old 05-12-05, 09:28   #12
Bytzu
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Bytzu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 810
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

torque - cuplu - forta * bratul fortei

Nm - Newton metru

forta - se masoara in Newtoni
bratul fortei - metru

cuplul la dizelare este mai mare deoarece componentele interne sunt mai grele, rezultand o forta mai mare, dar aici inconvenientul este lipsa atingerii turatiilor ridicate

intotdeauna va fi o lupta cuplu vs turatie, dar uite ca pana acum turatia rullz...turatia este pt curse, cuplul pentru impins
__________________
BMW for ever
Ford for fun
Pejo for citymode
Bytzu is offline   Reply With Quote
Old 05-12-05, 09:40   #13
eXs

Stage 3
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 130
Default

Din cate stiu, motoarele diesel au fost concepute pentru putere in detrimentul vitezei (autobuze, utilaje, etc) ..
eXs is offline   Reply With Quote
Old 05-12-05, 11:54   #14
nicku

Stage 2
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 50
Default

shi eu sunt deacord cu aicad.... minuni nu exista... vrei tuning la motor si hp...iti trebuie bani...
nicku is offline   Reply With Quote
Old 05-12-05, 20:07   #15
eXs

Stage 3
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 130
Default

Perfect de acord.

Prima chestie care am facut-o cand am luat masina, la capitolul (sa ii zic) \"tuning\" ... a fost ca am pus la punct tot ce lasa de dorit.
Daca undeva picura un pic de ulei/apa, am schimbat piesele/garniturile in cauza. Am curatat injectoarele, am pus un ulei bun, am schimbat complet antigelul si am pus unul bun, schimbat TOATE filtrele.
La un moment dat, am dat jos tot asamblul de aer (tuburi de plastic, etc)
si le-am spalat frumos in vana.
Personal, pot sa zic ca inainte si dupa ... era alta viata. Dupa toate astea, motorul merge mult mai bine.

Consider astea ca fiind o fundatie, inainte de a ne apuca de schimbari majore la motor.

Nu o sa uit cum mi-o zis odata un mecanic. \"Bine mah, pierzi o picatura de ulei pe saptamana pe la sonda de ulei ... si tu o schimbi !?\"
De ce nu ... 240.000 una noua si se schimba in 2 minute.
eXs is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -