Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 13-04-08, 19:27   #1
FIATCOUPE

Stage 4
 
FIATCOUPE's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 194
Default Fiat Coupe tuning

Va salut. Am si eu o intrebare. Ce pot sa fac pentru a marii puterea masinii mele undeva pe la 300 CP? (sau mai mult). Masina este un Fiat Coupe cu motor de 2000 cmc, 16 valve, turbo (190 CP) + chip (225 CP - asa am cumparat-o; nu stiu cati are in realitate). Turbina este Garrett T3, nu pot sa zic exact in ce stare este (masina trage bine, dar nu cred ca e in stare perfecta turbina, avand in vedere ca masina nu este noua, are 100.000 km). Daca puteti sa imi spuneti si la cine sa apelez, cam cat costa, de unde pot procura piese, unde pot sa fac test dyno. Urmatoarea intrebare: in cazul in care ma hotarasc sa o las cu performantele actuale, ce trebuie sa fac pentru a face motorul ca nou (vorba vine); adica stiu ceva de resegmentare... ce piese trebuie sa schimb, in principiu? Va multumesc anticipat pentru sfaturi, va salut.
__________________
Fiat Coupe 2000 turbo 225 CP
FIATCOUPE is offline   Reply With Quote
Old 17-04-08, 12:59   #2
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Fiat Coupe tuning

Test dyno se face la Mastertuner, care poate fi contactat aici pe forum sau la http://www.unichip.ro/contact.php

Turbina se poate inlocui - daca ai T3 incearca cu hibridul T3/T4

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 30-04-08, 11:41   #3
FIATCOUPE

Stage 4
 
FIATCOUPE's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 194
Default Re: Fiat Coupe tuning

multumesc de raspuns; alte sfaturi?
FIATCOUPE is offline   Reply With Quote
Old 06-05-08, 02:37   #4
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Fiat Coupe tuning

Daca vrei sa schimbi turbo dar sa nu construiesti de la zero o galerie pentru el (multe sute de EUR) trebuie ceva care sa se cupleze cu flansa de T3, si preferabil un hibrid

Putem profita de cursul scazut al dolarului ca sa facem un mic profit cumparand turbine noi din SUA

Boost Factory

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -