Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 02-04-08, 14:10   #1
Sp33dY

Stage 1
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 22
Default Marire putere Mitsubishi Lancer 2008 2.0 DI-D Instyle

Dupa cum bine se stie acesta are penultimul motor 2.0 TDI de pe VAG - 140 cai declarati, deci nu cel common rail dar are turbina pusa la motorul de 170 de cai. Mai multe detalii aici: https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning/68852-mitsubishi-lancer-did-2-0-mastertuner.html

Pana acum ma gandeam la chipul Rallyart care il pun ei in service si astfel nu pierd garantia. Dar dupa ce mi-au zis ca exista, si ca a fost pus pe outlanderul cu acelasi motor, am aflat acum ca inca nu este compatibil si cu Lancerul nou

Tot imi spun unii oameni ca s-ar putea resofta, sau gasi solutii in asa fel incat sa fie pastrate setarile din fabrica si sa se revina la ele in cazul unei revizii sau ceva ce implica serviceul de la mitsu.

So? Care ar fi solutiile?

In principiu as vrea sa ii maresc puterea in limitele bunului simt, sa nu afectez prea rau motorul. M-ar interesa si schimbarea anumitor piese cu ceva care ar putea sa aduca ceva avantaje. Las aici sa se pronunte cei care se pricep mai bine.
Sp33dY is offline   Reply With Quote
Old 03-04-08, 11:59   #2
MasterTuner

Stage 5
 
MasterTuner's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 785
Member of:
[Moderators]
Default Re: Marire putere Mitsubishi Lancer 2008 2.0 DI-D Instyle

MasterTuner lucreaza acum la un L200 care merge la DAKAR. Masina avea deja box-ul Rallyart cu care scotea 150 cp din 135 cp declarat. Cu Unichip peste Rallyart am scos 180 cp si urmeaza sa-i schimbam turbina, speram sa scoatem peste 200 cp.

Pe de alta parte punand Unichip pe masina ta putem sa-ti punem mai multe harti asa incat sa nu soliciti inutil motorul in trafic intens, sa nu ai probleme cu garantia intrucat nu poate fi detectat, softul ECU ramanand neschimbat. Noi cu Unichip iti garantam puterea maxima de obtinut din motorul tau in conditii de fiabilitate si demonstrata pe dyno.
__________________
TUNING TO PERFECTION
www.mastertuner.ro
Bucuresti, Teiul Doamnei 92
Tel.:0722275522/021 242 42 81
MasterTuner is offline   Reply With Quote
Old 04-04-08, 10:34   #3
Sp33dY

Stage 1
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 22
Default Re: Marire putere Mitsubishi Lancer 2008 2.0 DI-D Instyle

Cam cat crezi ca ar duce maxim? Si daca ar ajuta si o evacuare, pentru ca sincer nu imi place asta de nicio culoare si un filtru de aer sport. In rest nu prea mai am ce sa schimb fara sa pierd garantia.

Nu ati mai pus unichip pe la lancerul ala care era prezentat pe sectiunea Dyno?
Sp33dY is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -