Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 09-03-08, 20:09   #1
ionut_birovescu

Stage 5
 
ionut_birovescu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 301
Smile seat ibiza 1.0L mai multi cai

buna seara .. va rog sa ma ajutati si pe mine cu cateva sfaturi daca puteti . am un seat ibiza din 99 si are un motor de 1.0 si are 50 de cp . din cite cunostinte aveti credeti ca as putea sa ajung cu motoru la 70 -80 de cp sau vreau prea multe de la un motor de 1.0. mi-a sugerat cineva tot aici pe acest forum sa pun un turbo+compresor dar nu risc sa sparg motoru ??? va multumesc

Last edited by ionut_birovescu; 09-03-08 at 20:12.
ionut_birovescu is offline   Reply With Quote
Old 10-03-08, 07:25   #2
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: seat ibiza 1.0L mai multi cai

vinde-o si ia alta.
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 10-03-08, 19:48   #3
ionut_birovescu

Stage 5
 
ionut_birovescu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 301
Default Re: seat ibiza 1.0L mai multi cai

masina nu as vrea sa o vand pt ca imi este drag de ea si imi place cum merge
ionut_birovescu is offline   Reply With Quote
Old 11-03-08, 19:59   #4
ionut_birovescu

Stage 5
 
ionut_birovescu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 301
Unhappy nu trage motoru care ar fi cauzele .??

am un seat ibiza din 99 si are un motor de 1.0 .. si problema e ca motoru are momente cind nu prea trage .... apas acceleratia dar motoru trage destul de greu care ar putea fi cauza?? sa fie oare benzina ? sa fie pompa de benzina .? injectoarele infundate? citeodata motoru trage foarte bine doar ca la plecarile de pe loc .. si in general cind schimb de la a 2 la a 3 ea trage dar greoi .. ajutati-ma sa descopar pe cit se poate ce ar putea avea . multumsc.
ionut_birovescu is offline   Reply With Quote
Old 13-03-08, 13:26   #5
Swat-Cat

Stage 5
 
Swat-Cat's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 2,501
Member of:
[SEAT]
Default Re: nu trage motoru care ar fi cauzele .??

in primul rand vezi presiunea pe rampa de injectoate..dupa baga o diagnoza ..poate fi in avarie de la un senzor
Swat-Cat is offline   Reply With Quote
Old 13-03-08, 20:24   #6
ionut_birovescu

Stage 5
 
ionut_birovescu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 301
Default Re: nu trage motoru care ar fi cauzele .??

multumesc foarte mult pt sfat . dar spune-mi poate fi calitatea benzinei de vina sa zic asa .? pt ca sti ce am observat ca atunci cind bag benzina de la o benzinarie de cartier .... face asa ceva ..adica trage motoru dar trage greu. in chimb cind am bagat benzina de la rompetrol (adica dintr-un peco serios ) motorul merge foarte foarte bine .mai are momente cind trage greu dar sunt foarte putine .oricum cred ca o sa merg la seat la reprezentanta sa o pun la testar. multumesc pt sfat.
ionut_birovescu is offline   Reply With Quote
Old 13-03-08, 22:12   #7
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: nu trage motoru care ar fi cauzele .??

pai daca si tu bagi din cartier.. nu te mai juca cu de-astea... pentru 1000-2000 lei /litru... benzina de la particulari e de obicei foarte proasta, plina de impuritati, cifra octanica mica etc.
dar e bine s-o duci si la tester. sa stii exact ce are
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 13-03-08, 22:16   #8
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: seat ibiza 1.0L mai multi cai

un turbo+compresor e prea mult pentru micutzu' ala de 1.0. iar cu un filtru+esapamentu din ala ai noroc daca scoti 5 cai. e foarte greu sa scoti ce vrei din acel motor. presupune modificari mult prea costisitoare si complicate. ori ramai cu el ori o dai...
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 14-03-08, 19:12   #9
ionut_birovescu

Stage 5
 
ionut_birovescu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 301
Default Re: seat ibiza 1.0L mai multi cai

multumesc foarte mult pt sfat .daca voi obtine 5 cp din filtru + toba este ok .. sincer de vandut nu as vrea sa o vand imi este foarte draga si m-am atasat de masinuta ..
ionut_birovescu is offline   Reply With Quote
Old 14-03-08, 19:19   #10
ionut_birovescu

Stage 5
 
ionut_birovescu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 301
Default Re: nu trage motoru care ar fi cauzele .??

multumesc foarte mult pt sfaturi chiar mi-au fost de ajutor .. sincer bagam benzina de la benzinaria din cartier doar ca sa nu mai merg pana in oras ... dar acum m-am invatat minte si sincer nu voi mai da pe la acel peco. in schimb ti-am zis acum am in ea benzina de la Rompetrol ..si sincer de citeva zile am observat ca motoru merge foarte bine si trage .multumescmult inca o data.
ionut_birovescu is offline   Reply With Quote
Old 15-03-08, 10:47   #11
tzatzichi

Stage 5
 
tzatzichi's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 500
Default Re: seat ibiza 1.0L mai multi cai

baga numai de la rompetrol,efix din aia.e f buna
tzatzichi is offline   Reply With Quote
Old 16-03-08, 11:47   #12
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: seat ibiza 1.0L mai multi cai

eu bag de la agip, amaraciune de-aia de 95 pt ca la mine se merge cu masina pana se "goleste" si dupa se face plinul. si intre 95 si 98 se vede diferenta la buzunar cand faci full-ul. si merge destul de bine cu 95-ul. ce-i drept, se simte diferenta intre 95 si 98 dar pana la urma nu tot timpul o calc sau nu tot timpu ma dau cu altii deci buzunarul castiga)
baga benzina serioasa... poti sa faci praf si injectoarele. si nu ti-ar placea lucrul asta.
si daca ti-e drag de masina n-o vinde. asa mi-e si mie drag de a mea, chiar daca e 1.4 90cp n-as da-o pe ceva SH cand a fost luata de noua si stiu fiecare km parcurs cu ea.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 16-03-08, 19:44   #13
ionut_birovescu

Stage 5
 
ionut_birovescu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 301
Default Re: seat ibiza 1.0L mai multi cai

sincer masinuta eu am luat-o la o combinatie si sa sti ca fata de masina pe care o aveam este super frumusica. e micuta usor de parcat .consuma putin si sincer ma tot uit pe net de un badi kit pt ea si sa incep incet incet sa o pun la punct .astept sa vad ce se va face cu taxa si dupa aia bag serios bani in ea. multumesc mult pt sfaturi si sa ai grija si tu de masinuta ta.
ionut_birovescu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -